בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> חדשות מעולם האמנות >> אנה פורטה: ONE STOP SHOP‏
 

 

אנה פורטה: ONE STOP SHOP‏


 

ברחוב הרצליה 16 בשכונת הדר נפתח הסטודיו-גלריה אנה פורטה ## קונספט ייחודי, שמציע ללקוחות, אדריכלים ומעצבים שירתי תכנון, עיצוב, אירוח והעשרה בפורמט ONE STOP SHOP ## הכירו את השותפות: צילי וייס וצילי גלעדי ## התערוכה הראשונה שעלתה שם היא של האמנית הבינלאומית אביבה שמר


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
אביבה שמר. צילום: מיכהאל קאליש
 
האמנית אביבה שמר השיקה את תערוכתה 'עבודות' בגלריה החדשה אנה פורטה, שנפתחה בשכונת הדר ברחוב הרצליה 16. עבור שמר היה בכך אקט של סגירת מעגל, שכן בעבר שימש הבניין כבית הכנסת של סבה ייששכר קאופמן, שהיה נגר וחזן.
 
התערוכה, הכוללת רישומים, ציורים ופסלים, נפתחה במקביל להשקה האינטימית של הגלריה בשבוע השני של ינואר, בנוכחות קבוצה מצומצמת ומובחרת של מעצבים ואדריכלים מובילים צפוניים, ביניהם נעמה נאמן מזרחי - מהמועצה לשימור אתרים. אורחת הכבוד היתה האמנית הבינלאומית אביבה שמר.
 
שמר, ילידת חיפה, היא אמנית יוצרת, אוצרת, מלמדת ומחברת ספרי אמנות. היא משתתפת בתערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם. פסליה המיוחדים תורמים לעיצוב סביבתי קבוע בארץ, וחלקם נודדים ברחבי העולם.

 
פתיחת התערוכה. צילום: צילי וייס

הרעיון לקיים שם תערוכה נולד במהלך פגישה בין שמר לצילי וייס, מבעלות הסטודיו-גלריה. וייס: "את אביבה אני מכירה עוד מהילדות דרך החברות שלה עם הוריי. שנים שאני עוקבת אחרי עשייתה האומנותית ואוהבת את יצירותיה המגוונות. מפגש מקרי או שלא לפני כמה שבועות, הוליד את שיתוף הפעולה שלה עם אנה פורטה לכבוד ארוע הפתיחה."
 
בהמשך, וכאילו לחזק את 'מקריות' המפגש ההוא, כאשר הגיעה שמר בפעם הראשונה לאנה פורטה, היא סיפרה בהתרגשות רבה כי במקום הזה פעל בשנות ילדותה בית כנסת. סבה מצד אמה, ייששכר קאופמן, היחיד שהחליט לעלות מפולין ושרד את השואה, שימש כחזן באותו בית כנסת, ואף נידב את יכולותיו כנגר ובנה בהתנדבות את כל עבודות הנגרות של בית הכנסת. ואם לא די בכך, הסתבר לאביבה שפגשה שם לראשונה את צילי גלעדי, השותפה השנייה באנה-פורטה, כי הן קשורות בקשר משפחתי; סבתה של אביבה והסבתא-רבה של גלעדי היו אחיות. 

 
צילי וייס (מימין) וצילי גלעדי. צילום: מייקל וואס

שמר: "פגשתי את צילי לפני שבועות ספורים. היא אמרה לי שהיא פותחת גלריה לאמנות ולעיצוב בחיפה, ושהיא תשמח אם אציג בה את התערוכה הראשונה. באתי לראות במה מדובר, ונדהמתי לגלות שהגלריה נמצאת באותו בנין בו היה בית הכנסת של סבי ייששכר קאופמן, בו ביליתי את ילדותי בהאזנה לשירתו של סבי החזן. הסבא ייששכר היה היחיד שניצל מהשואה מבין 13 אחים ואחיות. במקצועו הוא היה נגר. התבוננתי בו בילדותי. איש שאהב את אמנותו, אני ראיתי בו אמן כי הוא ממש פיסל בעץ, היה עושה פוליטורה, שר שירי חזנות, ומעיניו היו זולגות דמעות של אושר והתעלות, מאהבת השם והאדם שבו. ממנו צמחה ראשית אמנותי. מתוך התבוננות  בו בגיל צעיר מאד החלטתי להיות אמנית. מובן שהסכמתי להציג במקום. צילי הכירה לי את שותפתה, שמסתבר שהיא קרובת משפחתי מצד הסבתא השנייה."
 
פתיחת התערוכה  צילום: צילי וייס

אנה פורטה היא שילוב של מילה בערבית (אנה = אני) ובלטינית (פורטה = חזקה). אנה פורטה היא האלטראגו שלנו – אומרות שתי הציליות. חזקה, עם אישיות משלה, ושמורכבת משילובים: שילוב בין שתינו, שילוב של סטודיו וגלריה, שילוב של סגנונות, שילוב שיוצר שלם ייחודי ויחידי. לפי מסמכים היסטוריים היה שם חלק משכונת הדר ורחוב הנביאים בסוף המאה ה-19 בזמן השלטון העות׳מני בחיפה. מצאנו מפה היסטורית בארכיון של קרב גליפולי במיצרי הדרדנלים שמחברים בין אירופה לאסיה בתורכיה, שם הופיעה גם המילה אנהפורטה. 
 
צילי וייס וצילי גלעדי הן מעצבות פנים ותיקות, בעלות ניסיון של למעלה מעשרים שנה בתחומי עיצוב הפנים והסטיילינג, ובניהול פרויקטים בשימור מבנים היסטוריים בישראל ובאירופה.
 
הכניסה לאנה פורטה. צילום:

החיבור ביניהן נוצר כשצילי וייס חיפשה בית לגלריה לרהיטים שחלמה לפתוח, וראתה מבנה לשימור בעיר התחתית. בפורומים ובמפגשי קולגות היא נתקלה בשמה של צילי גלעדי בהקשר של שימור מבנים וביקשה ליווי וייעוץ לגבי המבנה. צילי גלעדי היתה נתונה גם היא באותה תקופה בהרהורים על התרחבות למשרד גדול יותר. החיבור בין השתיים היה טבעי ומיידי, והזמן שעבר עד שנמצא הנכס הנכון נוצל למחשבה מעמיקה על הדנ"א של אנה פורטה .
 
שתי נשים שעונות לשם צילי זה אולי מבלבל, אך הן אומרות בחיוך: "החלטנו שהעובדה ששתינו נקראות צילי היא יתרון ולא חסרון. לקוח שיתקשר תמיד יוכל לדבר עם צילי, כי קל לזכור...  וביתר רצינות, לכל אחת מאיתנו תפקידים ותחומים שונים בתוך אנה פורטה, כך שמיד תדע לאיזו צילי לפנות ולאיזו מטרה."

 
אביבה שמר על רקע תערוכתה. צילום צילי וייס

שתיהן נולדו בחיפה ומתגוררות בה. הן גם דור שני לחיפאים שנולדו בחיפה, ולכן נולדה ההחלטה לפתוח את אנה פורטה בחיפה במרכז הישן במבנה היסטורי. השאיפה היתה להשתלב בתוך ההתחדשות העירונית של המתחמים ההיסטוריים בחיפה, ולייצר מודל ודוגמה שמוכיחה שאפשר להחיות ולחיות בהם בהרמוניה עם העבר של העיר, עם תושביה ועם התרבות מבלי לפגוע בקידמה ובצרכי העיר. נהפוך הוא – לגרום לכך שהללו יהוו יתרון גדול על פני השכונות החדשות.
 
גלעדי: "שימור הוא בלב העשייה שלנו, שימור תרבותי שנותן ערך מוסף לעשייה שלנו. שימור אינו עומד בסתירה לשיפור ולקידמה, אלא מחבר את המקום ועיצובו לסביבתו הפיזית והתרבותית, ומייצר הרמוניה ומקום שנעים לחיות בו ומשתלב במרחב בו הוא נמצא, גם אדריכלית וגם חברתית.
 
צילום: אילן נחום

"במיוחד בשימור בתוך המרחב העירוני חשוב לא ליפול לקלישאות, ולבחון כל פרויקט מעיני הדייר ולא רק מעיני התייר. נקודת מבט כזו תיטיב עם היזמים, מכיוון שהתיירות בערים היסטוריות ובמרחבים לשימור נובעת מתוך הרצון לחוות משהו אותנטי, אמיתי וייחודי .מבנה הממוקם בסמטאות הצפופות אינו דומה למבנה מפואר הממוקם בקו ראשון לים, כפי שדירה של 200 מ״ר עבור משפחה בת 6 נפשות וכלב, תתוכנן באופן שונה עבור זוג בגיל השלישי."
 
"עיצוב ותכנון של חללים, בתים, דירות ורהיטים בודדים תמיד מתחילים אצלנו באנה פורטה בראייה רחבה על זמנית ייחודית ועבור האנשים שחיים פה."
 
ההשקה האינטימית של הגלריה אירחה גם את ארז גולקו ושותפו שלומי נבון, שפינקו את הבאים במטעמים מקומיים. אומרות הציליות: "לא סתם בחרנו בדרך הזו לפתוח את השער של אנה פורטה. הרצון שלנו הוא לשלב את אנה פורטה בסביבתה. לשתף ולייצר שפה עיצובית יחידה ומיוחדת למקום ולאנשים החיים בו. נוכל לעשות זאת בשיתוף עם הכישרון הגדול של קולגות העיצוב הצפוני, עם התייחסות למרחב שבו אנחנו נמצאות, ותוך שיתוף עם מי שכאן מתוך כבוד רב והבנה וזיכרון של מה שהיה כאן קודם."

 
צילום: אילן נחום

"שימור מבנים הסטורים מתחיל תמיד בתיעוד והמלצות לתכנון. לאחר שמתגלים ערכי המקום והמלצות לתכנון, כשאנו ניגשות לפרויקט בשימור, אנו בוחנות גם את סביבתו. את מה שניבט מבעד לחלונות ומי מביט פנימה אלינו. כשהתכנון והעיצוב משתלב בסביבתו בעל הבית מקבל ערך מוסף של נינוחות ונעימות."
 
"לפעמים בשימור מבנים קל לשפוך את התינוק עם המים. הקפדה יתרה בדרך השימור הקפדני והשמרני כופה על הדייר והמשתמש פשרות רבות, כך שהחוויה של לחיות במרחב כזה (פרטי, מסחרי או ציבורי) נהיית מאתגרת יותר ויותר ככל שהזמן חולף. לעומת זאת, הגישה ההפוכה שנשארת עם שימור המעטפת החיצונית בלבד או עם הקפדה יתרה על גימור שלא מתייחס לזמן שעבר (למשל שרונה), גישה זו, לדעתנו, יפה ככל שתהייה התוצאה, מייצרת ניכור ולא מצליחה לחבר את המתבונן ואת החוויה בצורה ישירה לרוח המקום ולמהות שלו. לא פשוט למצוא את האמצע הנכון ולא תמיד זה אפשרי, אבל בתהליך התכנון העיצוב והביצוע, גם במבנים עכשוויים ובדירות קבלן, נחפש את המקום שמחבר, שמשתלב ושאמיתי לפרויקט, למשתמש ולסביבתו ע"י הימנעות מקלישאות וחיפוש של פתרונות חדשניים ויצירתיים."

 
צילום: אילן נחום
"היות ששתינו חיפאיות מאז ומתמיד, בנות לחיפאים מלידה, יש בנו רצון עז לתרום לעיר להיות חלק בתהליך ההתחדשות העירונית, להתחבר לסצינת העיצוב המקומית ולייצר מקום של שיח, מפגש והתחברות. לא באנו להשלים חוסרים, אלא לייצר משהו חדש, כפי שאחת האורחות שלנו בהשקה רשמה לנו היום: השאיפה שעולם העיצוב יגיד: מילנו, פריז, ניו יורק, לונדון חיפה :-)..."
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים