דף הבית >> תרבות וספרים >> חדשות תרבות >> עומרי חסנין: תרבות ואמנות לקידום הדו-קיום
 

 

עומרי חסנין: תרבות ואמנות לקידום הדו-קיום 


 

עומרי חסנין, פעם ראפר מצליח, הוא כיום איש תקשורת ומפיק שמעורב בארועי החג של החגים, סמל הדו-קיום בחיפה ## בעקבות הניסיון שצבר בעברו בתור אמן, הוא מסייע כעת לאמנים חדשים בדרכם אל ההצלחה, באמצעות תוכניות הרדיו שלו ועיסוקו הנוכחי כאמרגן ומפיק
 

אתר כדאי לדעת 


 
עומרי חסנין עם זאהי ארמלי. צילום: אלבר קוט
 
פסטיבל "החג של החגים" בחיפה מציין השנה  22 שנה להיווסדו. בית הגפן, מרכז התרבות היהודי ערבי ועיריית חיפה, מקיימים את הפסטיבל המסורתי וחוגגים את חגי האור, חנוכה וחג המולד, במטרה לחשוף ולטפח סובלנות וכבוד הדדי באמצעות עשרות אירועי תרבות ואמנות פתוחים לקהל הרחב. העיר חיפה מציגה מדי חורף את השכנות הטובה בין בני כל הדתות והעדות. עשרות אלפי מבקרים מגיעים בסופי שבוע של חודש דצמבר למושבה הגרמנית ולוואדי ניסנאס, להשתתף באירועי הפסטיבל ולבלות בחגיגת רחוב צבעונית ומשמחת של אירועי אמנות, מוסיקה, תיאטרון, מופעי ילדים, ירידים, כנסים, קונצרטים, אירועי חוצות וקולינריה ים תיכונית משובחת. 

אירועי פסטיבל 'החג של החגים', יתקיימו השנה בין התאריכים 8-24 בדצמבר. האירועים יתקיימו בבית הגפן, ואדי ניסנאס, המושבה הגרמנית והעיר התחתית. הפתיחה החגיגית של הפסטיבל תתקיים ביום שישי, 11 בדצמבר, בשעה 12:00 בגלריית בית הגפן.
 
עומרי חסנין, 36, בעברו ראפר מצליח וכיום איש תקשורת ואמרגן, יכסה את החגיגות לטובת התקשורת הערבית. "חשוב לי שיבואו לצד היהודים, גם ערבים," הוא אומר." הפעם אני חוזר לחג של החגים לא בתור אמן, אלא כדי לעזור – גם בתחום התקשורת, וגם מסייע בייעוץ כדי להביא אמנים טובים ומושכי קהל ולמקסם את ההתנהלות למרות התקציב הנמוך."

 
עומרי חסנין עם נורמן עיסא. צילום: אלבר קוט

עומרי חסנין, מוסלמי יליד ותושב חיפה, הוא דוגמה חיה לדו-קיום החיפאי. חברי להקת הראפ החיפאית שלו, 'סקורפיון', ערבים ויהודים גם יחד, שרו על השלום והחופש האנושי ועל הדמוקרטיה. על עטיפת הדיסק כתוב: "קצה נפשנו משפיכות הדמים משני העמים. הגיעה העת ליישוב הסכסוך, עם כל הכאב והקושי והוויתורים של ההתנתקות, ובאמונה שלמה שבעתיד יביא לשלום אמיתי וכולל בין כל שכנינו, מזרח תיכון חדש, והקץ לאיבה ושפיכות הדמים."
 
"תמיד רציתי דו-קיום," הוא מדגיש. "אנחנו רוצים שקט ולא אלימות. חייבים להרגיע את המצב, ובאמצעות תרבות ואמנות זו דרך טובה. אנחנו חיים ביחד, וחייבים לעבוד יחד. חיפה היא דוגמה מצוינת לדו-קיום, והחג של החגים מהווה הזדמנות טובה להיפגש, להכיר אלה את אלה, ליהנות יחד מתרבות ואמנות של יהודים וערבים."
 
עומרי, גרוש פלוס ילד, וכיום צמוד לבת זוג שהיא שחקנית ודוגמנית, נחשב לסלב במגזר הערבי. הוא מגיש בטלויזיה בשפה הערבית שתי תוכניות - האחת – 'עומרי באוויר' בנושאי תרבות ואמנות, והשנייה – 'עומרי מדבר כדורגל' בענייני ספורט.
 
ראפרים בדרך כלל יוצרים פרובוקציה, אבל עומרי דווקא קרא בשיריו לדו-קיום. הוא שר על שלום, על הימנעות מאלימות בספורט, על רומנטיקה. הלהקה השתתפה בעבר הרחוק בפרויקט 'אוטובוס השלום' שארגן שבי זרעיה. 22 אמנים יהודים וערבים גם יחד הופיעו אז במשך יומיים בצפון המדינה למען הדו-קיום. את מילות הלהיט הגדול של הלהקה, "שלום החלום", כתב גילאל ספדי בעקבות הפיגוע במסעדת מקסים בה נהרגו בני שני העמים. "המסר שלנו הוא שכולנו סובלים משפיכות הדמים, ערבים ויהודים גם יחד. חייבים לעצור את זה."

 
עומרי חסנין עם להקת סקורפיון. צילום: רזק סחורי

עומרי, יש לך חברים יהודים?
 
"בוודאי. בשכונה בה נולדתי וגם איפה שאני גר עכשיו, חיים יהודים עם ערבים ביחד, וכולנו כמו אחים. אני לא חש בחיפה שום אפליה או הבדלים. אני שרוף על מכבי חיפה. ירוק בדם ובנשמה. יש לי אפילו שיר על הקבוצה. כשאני הולך עם חברים שלי לעודד את מכבי חיפה, אין שום הבדל בינינו לבין האוהדים היהודים.  אני נותן כבוד לכל אחד בלי קשר לדת שלו, בתנאי שגם הוא יכבד אותי."
 
למה התפרקה הלהקה, ולמה אתה לא ממשיך לשיר ראפ?
 
"הפסקתי להופיע לפני כארבע שנים, אבל המוזיקה היא בדם שלי. עשיתי את שלי מבחינת להופיע על במות. כיום, חשוב לי יותר לעזור לאחרים להתקדם ולהצליח. בתקופה קצרה הצלחתי לאסוף אמנים טובים ולקדם אותם."
 
האם האמנים הערבים זוכים לחשיפה מספקת גם בתקשורת הישראלית-עברית?
 
"בהחלט לא. מאוד חבל לי שהטלוויזיה הישראלית, על ערוציה השונים, לא מקדישה מספיק זמן שידור לאמנים ואנשי תרבות ערביים. יש לנו אמנים מצוינים, שחבל מאוד שלא מקבלים ביטוי כאן, במדינה שכולנו חיים פה. זה גם חשוב להראות שאנחנו חיים כאן יחד ויש תרבות גם שלנו. לא להסתפק רק בחג של החגים."
 
איך מתייחסת התקשורת הערבית לאמנים חדשים?
 
"למען האמת, בתקשורת הערבית יש בעיה, כי לא בקלות היא מוצאת עניין באמנים חדשים. קשה להם לפרוץ, כי מטבע הדברים התקשורת מעדיפה לעסוק באמנים המפורסמים שמביאים הרבה רייטינג. אני מאתר אמנים טובים, ועוזר להם לפרוץ.


 

עומרי חסנין עם כמאל סלימאן. צילום: אלבר קוט

 

איך התחלת לעבוד באמרגנות?
 
"תמיד אהבתי לעזור לאמנים חדשים, כי זכרתי כמה קשה היה לי לפרוץ עם הלהקה בהתחלה. כאשר החלטתי לפעול גם כאמרגן, ארגנתי הופעות בפסטיבל בכפר טורעאן. נפגשתי עם ראש המעוצה עמאד דחלי, והצעתי לו לקיים בפעם הראשונה פסטיבל גדול בכפר. כך נולד ראיון גדול שהתפרסם בתקשורת עם ראש מועצת טורעאן. אני והכתב רזק סחורי עבדנו הרבה על הארוע עם פרסום חזק. בעקבות ההצלחה, התחזק השם שלנו עוד יותר, ועם הזמן הרחבתי את תחומי העיסוק שלי גם לשיווק ופרסום."

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב
לייבסיטי - בניית אתרים