בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אורנים: אמנות או למות
 

 

אורנים: אמנות או למות 


 

התערוכה 'מות העורך' בגלריה של מכללת אורנים מעלה על סדר היום את ירידת ערך ההשכלה במדעי הרוח והאמנויות ## העיתונאי יאיר אסולין: "אי אפשר תמיד להאשים את השלטון - גם אנחנו עצמנו עיניים"
 

יורם מארק-רייך / אתר כדאי לדעת 


 
יערה בר און, יאיר אסולין, עופר קצ'רגין, יוחאי אברהמי - האומץ לראות. צילומים: באדיבות המכון לאמנות

מכללת אורנים מצאה דרך מקורית להעלות על סדר היום את הסוגיה של ירידת ערך ההשכלה בתחום מדעי הרוח והאמנויות, כנגד העלייה (בעידוד ממשלות ישראל!) בדרישה למקצועות הנחשבים 'משתלמים' ומפרנסים את בעליהם ביתר כבוד, כמו מתמטיקה, כלכלה, מנהל עסקים, משפטים, ושאר מקצועות המבטיחים פרנסה טובה (גם אם לא בהכרח מקיימים), לסטודנטים.

תשעה אמנים ישראלים עכשוויים התבקשו להגיש עבודות המשקפות את הנושא. האמנים אורי רדובן, דנה רז, זויה צ'רקסקי-נאדי, ירון אתר, מיכל נאמן, מירב קמל, חליל בלבין, ומיקה ואבי מילגרום, הגישו עבודות מגוונות בסגנונות שונים. את התוצאה ניתן לראות בתערוכה 'מות העורך', המוצגת בגלריה של מכללת אורנים, ואשר לנוכח העניין שהיא מעוררת הוארכה הצגתה עד לשמיני במרץ.

אחת מהן היא עבודת וידאו מתריסה, שביצעו מיקה ואבי מילגרום. השניים מציגים את העבודה 'אושר' שנוצרה במיוחד לתערוכה. הם התקשרו לנותני שירות שונים בבחירה אקראית, וקראו באוזנם פרק מתוך הספר 'מוזיאון התמימות' של אורהאן פאמוק שתורגם מטורקית. בעבודת הסאונד נשמעת ההקראה ונשמעת תגובת מי שמקריאים לו. ברצף ההקלטה הסיפור עצמו הופך להיות דמות המבקשת נואשות להישמע.

עבודה של זויה צ'רקסקי

את המצב של האובייקטים ברישומים העדינים שלה מכנה דנה רז  כ'הישמטות' או 'פרימה'. מעין אנלוגיה עצובה לקושי להתנהל בתוך מציאות בה היוצרים נמצאים במאבק מתמיד.

ירון אתר, ששמה של התערוכה מות העורך, נגזר משם אחת מעבודותיו, מצייר על גבי פורמטים ובחומרים שונים סצנות שהקשר ביניהן אינו קיים, או מתקיים בעין המתבונן בלבד. הציור 'מות העורך' מתייחס דווקא למשאלת לב שבה העורך (הקולנועי) מת ומותו מאפשר לחדש את הרצף הנרטיבי, בעל הממשות, של הסרט (הסיפור, יצירת האמנות).

כך גם אורי רדובן, בדרכו, מנהל דיאלוג עם המודרנה. פיקסו קרוע, מלביץ' מת ותומא המפקפק לצד קופסת ווינסטון. רדובן נמצא במרכז כשהוא מעמת, בציור דקדקני ובעבודת וידאו, את מאבקי הרוח של המאה העשרים מול המאה העשרים ואחת בעבודות עשירות בציטוטים ובהקשרים.

זויה צ'רקסקי-נאדי מציגה חמישה ציורים שהם חזרה אל היומיום, אל הרחוב והשכונה, כשבכל ציור טוויסט קטן, לכאורה, כמו שלט אקראי, או חזיר בחצר אחורית של בית משותף ברמת-גן, המכניס אירוניה לעבודה.

מרב קמל וחליל בלבין עבדו במיוחד לתערוכה על טריפטיך ובו שישה רישומי דיו המתארים זיכרונות מחייהם, הקשורים בגוף. כל אחד עבד בסודיות על שלושה זיכרונות פרטיים ולבסוף הם חוברו לכדי גוף אחד שמתיך אותם יחד על אותו רצף זמן.

עבודה של דנה רז. עיפרון על נייר, 2015  

מול קבוצה של אמנים העוסקת, כל אחד על פי דרכו, בדלות חומרית ורוחנית האורבת, אולי, שני הציורים של מיכל נאמן, כדרכה, עושה שימוש בשפה, במשחקי לשון ובאזכורים של טקסטים ספרותיים ופילוסופיים. כמי שהוגדרה כחלק מקבוצת אמני דלות החומר, נאמן הביאה איתה דווקא עושר של שפה ויחסים אחרים בין דמות לטקסט שגם אם לא הובנו, זכו תמיד להערכה. גם כאן היא ניצבת ממול, מדויקת כתמיד.

"האם ערך חיי הרוח יורד?" שואלים מיקה ואבי מילגרום. "כנראה שלא. לימודי מדעי הרוח והאמנויות? הם אכן סופגים מהלומות ומוטב להם שייספגו כי הקפיאה על השמרים מעולם לא היטיבה איתם.".  וגם זו טענה ששווה להתעכב עליה.

מתוך התערוכה 'מות העורך'

במסגרת האירועים הנלווים לתערוכה התקיים פאנל בהשתתפות העיתונאי יאיר אסולין, פרופ' יערה בר און נשיאת המכללה, ד"ר הדס הירש, דיקנית הפקולטה למדעי החברה והרוח, ד"ר איילת שמיר, ראש החוג לספרות, וד"ר עופר קצ'רגין, ראש החוג לסוציולוגיה ואזרחות.

בדבריו על הידלדלות מדעי הרוח אמר יאיר אסולין "לא צריך להאשים רק את השלטון, אנחנו כפרטיים, ברחנו, עצמנו את העיניים, כי העולם לא פשוט, לא נוח. לא קל להסתכל פנימה, לשאול שאלות. התרגלנו שיש 'עורך' שמכוון אותנו, והוא מחליט מה טוב ומה לא. אפשר להתמכר לזה, אבל אפשר גם אחרת. זה התפקיד של המורים,  לחנך לעסוק ברוח, לעסוק בתוכן ולא רק בצורה.

בדברי הסיכום שלה אמרה נשיאת המכללה כי כל העוסקים במדעי הרוח חייבים שיהיו להם השתוקקות וחוסר סיפוק מתמיד, אם אין תשוקה – אל תלמדו מדעי הרוח, לכו תעשו משהו אחר."

התערוכה נאצרה בהשתתפות פעילה של הכיתה ללימודי גלריה במכון לאמנות, בהנחיית טלי כהן גרבוז.
התערוכה תינעל ב-8 במרץ.
 

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים