בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תרבות וספרים >> מה חדש >> ארץ הילדים: המאבק הנצחי בין ילדות לבגרות
 

 

ארץ הילדים - המאבק הנצחי בין ילדות לבגרות


 

הפסיכולוג הקליני ד"ר עפר גרוזברד תושב חיפה הוציא את הספר 'ארץ הילדים', ששכב במגירה 18 שנים, וטוען שכל אחד מאיתנו, המבוגרים, הוא ילד עם מסיכה ## הספר מיועד לכולם, ובמיוחד לילדים המבוגרים שבינינו...


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
עטיפת הספר
 
עפר גרוזברד הוא פסיכולוג קליני המטפל בילדים ובמבוגרים, בוגר הפקולטה להנדסת מחשבים בטכניון ובעל דוקטורט ביישוב סכסוכים. בעבר הנחה תוכנית ראיונות אישיים ברשת א' של קול ישראל, וגם הוציא מספר ספרים, ביניהם: 'הערבי שבלב' – ספר השנה של אגודת הסופרים העבריים לשנות 2000 (תמוז); 'הביוגרפיה של מנחם בגין' – זוכה פרס המחקר של המרכז למורשת מנחם בגין (רסלינג); 'הקוראן לחינוך הילד' – ייצג את ישראל בוועידת הנשיא (אוניברסיטת בן גוריון). 'ישראל על הספה' (ידיעות אחרונות). בימים אלה יצא ספרו 'ארץ הילדים' (סטימצקי), שהינו קלאסי בתוכנו ובמראהו – 200 עמודים, נייר נטול עץ, מאוייר על ידי דני קרמן ונוגע במאבק הנצחי שבין ילדות לבגרות. 

ד"ר עפר גרוזברד נולד בשנת 1954 בתל אביב, ילד שלישי לדוד, שעלה ארצה מליטא ולמרגוט, שעלתה ארצה מגרמניה, שניהם, טרם מלחמת העולם השנייה. אביו היה מפקד מחוז תל אביב באצ"ל וחבר המפקדה הראשית שלה. עם הקמת המדינה עבר לעסוק במסחר. אמו היא רופאת ילדים שעדיין עובדת במקצועה. החינוך בבית, מטבע הדברים, היה רביזיוניסטי. אביו היה בין המקורבים למנחם בגין לאורך השנים, ואילו אמו הייתה רופאת המשפחה של משפחת בגין.

עפר למד בבית ספר יסודי ממלכתי דתי ביל"ו והמשיך בתיכון עירוני א' בת"א במגמה הריאלית. בצבא שירת בנח"ל המוצנח והשתתף במלחמת יום כיפור כלוחם בגדוד 50. שיח לוחמים אל תוך הלילה באפריקה גרם לו להרהר שנית בקו הימני עליו חונך. עפר: "מצאתי את עצמי הולך ומאמץ עמדות שמאלניות יותר. לקחתי חלק במלחמת לבנון הראשונה (של"ג) במסגרת חטיבת מילואים של הצנחנים שלחמה בגזרה המזרחית בלבנון."

"בשנים 1975-77 למדתי וטיילתי בחו"ל ולאחר מכן שבתי ארצה להמשך לימודי בפקולטה להנדסת מחשבים בטכניון אותה סיימתי בשנת 1982. מגיל צעיר ידעתי שרצוני להיות מהנדס אולם עתה עם תום הלימודים החלטתי לשנות כיוון, חשתי רצון לעבוד עם בני אדם יותר מאשר עם מכונות ובעיקר חשתי צורך להבין את עצמי טוב יותר. בבית שבו גדלתי הנדסה היתה מקצוע מעשי ויוקרתי ואילו מדעי הרוח נחשבו לעסקי אוויר. עתה שוב שיניתי כיוון מהעקרונות עליהן חונכתי בתקווה לגבש את זהותי שלי. באותם ימים התחלתי לעבור טיפול פסיכולוגי. בשנים 83-85 השלמתי תואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה. התקבלתי לתואר שני בפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטה העברית בירושלים אך לאחר כשנה נמצאתי לא מתאים ולימודיי במסלול הקליני הופסקו. החלטתי לא לוותר על החלום, המשכתי את לימודי הפסיכולוגיה לתואר שני בתוכנית אישית וזכיתי להיות תלמידם של פרופ' אלברט סולניט וגם של פרופ' רבקה אייפרמן ופרופ' זאב קליין שאישיותם המשתפת ורוחב ראייתם השפיעו עלי עמוקות."

הוא התקבל לעבודה כמדריך במחלקת מתבגרים בבית חולים איתנים בשנת 1987. באותם ימים המקום נוהל על ידי יורם חזן ז"ל באוריינטציה פסיכואנליטית. "רישומו של המקום ויורם עלי היו חזקים והפירות שהבשילו הולידו את רומן  ביכוריי 'היתר לשיגעון'."
בשנת 1988 התחתן עם הגר בת קיבוץ רמות מנשה, יועצת חינוכית במקצועה, ונולדו להם הבנות מור וסתו.  הוא התקבלתי שוב ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה קלינית של הילד באוניברסיטת ת"א בשנת 1988 וקיבל תואר M.A. בשנים 1990- 1994 התמחה בפסיכולוגיה קלינית בבית חולים טלביה ובמרפאת דרום בירושלים. באותן שנים של לימודים והתמחות בהן התגוררו בירושלים, הוא עבר פסיכואנליזה בת שמונה וחצי שנים אצל נעמי ענר. לפרנסת המשפחה לימד מחשבים באוניברסיטה העברית. עם תום ההתמחות והפסיכואנליזה, בשנת 1994, עברה המשפחה להתגורר בחיפה שם התחיל את עבודתו כפסיכולוג קליני בקליניקה פרטית, עבודה הנמשכת עד היום. הקליניקה צמודה לבית המשפחה ברחוב דוד פינסקי 35/א' שעל הכרמל.


עפר גרוזברד, הספר מיועד לילדים או למבוגרים?

"גם וגם. מבוגר, על פי 'ארץ הילדים', הוא ילד ששמו עליו מסיכה רבת שנים. בכל שנה נוספה עוד מסיכה עד שהוא שכח מי הוא באמת, ורק בלילה בחלומות הוא חוזר להיות הוא – ילד מארץ הילדים עם פחדים, תשוקות והרפתקאות. גם אני, כשאני מדבר עם ילדים, מרגיש לעיתים נבוך משום שיש לי פנים של מבוגר ואני לא מצליח להוריד את המסיכה, אבל בתוכו אני ילד כמו כולנו."

 
 
איך הושפע "ארץ הילדים" מהיותך פסיכולוג קליני?

"אני חושב שכתבתי את הספר הזה כמו שאני מקשיב למטופלים שלי בחדר הטיפולים. מה יותר יצירתי מלחיות עם הילד או המטופל את החלומות והפנטזיות שלו?! אחר כך, כשאני הולך לבנק לעשות סידורים, אני נזכר שהגעתי ל'ארץ המבוגרים'. שם לא שואלים אותך מה אתה מרגיש או על מה אתה חושב. הקליניקה היא בעצם ארץ הילדים – מקום המאפשר למבוגרים להיות ילדים. כשאני מקשיב למטופלים אני לעיתים עוצם עיניים, אוהב שהם שוכבים על הספה, כדי להקשיב טוב יותר לילד שבתוכם..."

מהי עלילת הספר?

"זהו סיפור מסעם של יל
דים בעולם של מבוגרים המנסים להפוך אותם למבוגרים. הילדים נשבעים להישאר לנצח ילדים ואפילו שיהיו מבוגרים – בלב שלהם הם יישארו תמיד-תמיד ילדים. הילדים לומדים ב'בית הספר המעצבן לילדים', בורחים משם ועושים מסע אל עבר 'בית הספר חיים משוגעים', כדי לשחרר את המנהל הטוב. כשהמנהל הטוב שואל שאלה וילד עונה תשובה לא נכונה, המנהל הטוב מיד אומר לילד על איזו שאלה הוא כן ענה נכון. משום שלא ייתכן שילד לא יענה נכון על שום דבר. אני מציע לכם, הורים יקרים, לאמץ את השיטה הזאת."
 

הספר יצא לאור עכשיו, אבל הוא שכב אצלך הרבה זמן במגירה...

"אכן כן. כתבתי את הספר הזה בשנת 1999 כשהייתי אבא טרי בן ארבעים וחמש. הקראתי אותו אז בכיתות של בנותיי – שנקראות בספר מרטה וברטה – והילדים שמחו מאוד. בנינו על קרש עץ גדול את ארץ הילדים מפלסטלינה, וזאת התמונה על החלק הפנימי של הכריכה. עשינו יומולדת של ארץ הילדים שבה ביקרו הילדים בהר החלומות, ביער המוצצים, בעיר הברביות, במערת הכאבים הנוראיים, והתנסו בכל שאר המקומות. כמו מרטה וברטה. הם אפילו קיבלו תעודות שכתב המנהל הטוב, שמאשרות שבעל התעודה הוא ילד לכל החיים. כן יש מנהלים כאלה..."

"שלחתי את כתב היד להוצאות ספרים שונות, והוא חזר כלעומת שבא. הם אמרו שהספר שמן מדי, ושהוצאתו לאור תהיה יקרה מדי עבורן. לכן הספר שכב במגירה 18 שנים. לאחרונה, הוצאת סטימצקי התלהבה ממנו והחליטה להוציא אותו לאור." 

 

אז איך מגדלים ילד יצירתי?

"אתן שלושה טיפים פשוטים:
1. תתפעלו מילדיכם, על דברים אמיתיים כמובן, אבל תמיד יש כאלה. הילד חייב לראות את ניצוץ ההתפעלות בעיניכם שידליק את התפעלותו העצמית כדי שהוא בעתיד יוכל להתפעל מעצמו וליצור.
2. ספרו לו על הקשיים שלכם, על הילדות שלכם, כדי שיבין שאתם לא יותר טובים ממנו. עד כאן "הרמתם" אותו ו"הורדתם" את עצמכם.
3. תנו לו למרוד. בכל יצירה חדשה יש מרדנות אל מול עולם ישן. למרוד זה לא להתחצף אבל זה לעמוד של שלך ועל מה שאתה מאמין בו.
 
הספר "ארץ הילדים" נמצא לרכישה בכל חנויות רשת סטימצקי,


האתר של ד"ר עפר גרוזברד:
 ofer-grosbard.com

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים