בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריה שורשים, בית הכט: שולמית ניר / גילויים של אור
 

 

גלריה שורשים, בית הכט: שולמית ניר / גילויים של אור

 

26.9.17 – 31.10.17


אוצרת: דניאלה טלמור

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה
 
ביום שלישי, 26 בספטמבר, בשעה 19:00, תיפתח בגלריה שורשים בבית הכט תערוכת ציוריה של האמנית שולמית ניר - "גילויים של אור".

התערוכה תוצג עד סוף אוקטובר, מה שמבטיח כי אלפים מבאי פסטיבל הסרטים הבינלאומי שיתקיים במתחם במהלך חוה"מ סוכות, יוכלו ליהנות מהיצירות - ציורי שמן ורישומי פחם, כ-30 במספר.

שיח גלריה יתקיים ביום שישי, 20.10, בשעה 11:00, בליווי מצגת ושיחה על תהליך הציור.

לינק: http://shulamitnear.com/guest-speaker/

שולמית נולדה בשנת 1960 בבית העמק, קיבוץ אנגלו-סקסי, להורים שהגיעו מאנגליה. "כבר כשהייתי בת 11, ידעה אמי שנועדתי להיות ציירת," היא מספרת. "ציירתי כל הזמן, אבל לא גדלתי במקום שיכול היה לטפח את הכישרון הטבעי שלי. הציור הפך להיות קריירה מאוחרת שלי."

"אחרי הצבא עשיתי שנת שירות. הייתי בת משק עד גיל 24. אז תקף אותי עניין הציור. התקבלתי ללימודים בבצלאל. שם גם הכרתי את מי שהפך להיות בן הזוג שלי לתקופה ארוכה. הקמנו יחד עסק של תכשיטים. בתחילה מכרנו אותם ברחוב, ובהמשך פתחנו את חנות טורקיז הידועה בירושלים, שנשארה עד היום ברשותו."
 
שולמית בפעולה. צילום: שירי אזולאי
 
"בגיל 38 נפרדתי ממנו וחזרתי לצייר. נסעתי לאנגליה לכמה חודשים. ההורים תמכו בי שאסע ללמוד שם ציור. זה היה קורס קיץ, שעזר לי להתחבר בחזרה למה אני רוצה לצייר. האפשרויות להמשיך ללמוד בלונדון היו מאוד יקרות. בדיוק אז ישראל הירשברג פתח את הסדנה לציור ורישום ירושלים. התקבלתי, וגם עבדתי אצלו כאסיסטנטית במשך תקופה ארוכה. בסך הכול למדתי שם כחמש שנים."

היא התגוררה בירושלים במשך 30 שנה. בעקבות מותם של הוריה, חזרה לפני 5 שנים לקיבוץ, בתור בת יורשת, וקיבלה את בית ההורים. מאז היא שם. שולמית: "זה מאוד משמעותי גם לציור שלי, כי אני מציירת גם את נופי ילדותי. אני מלמדת ציור ורישום בבית העמק ובמקומות נוספים."
 
שולמית ניר. צילום: אילן נחום
 
בחודש מאי הציגה שולמית תערוכה גדולה בירושלים, של נופים בלבד. רישומי הפחם שלה לא נכללו. התערוכה הנוכחית משלימה באופן מסוים את התערוכה ההיא. ביחד נוצרת מעין רטרוספקטיבה, כי 2 התערוכות הן שתי פנים שלה, היא מסבירה. התערוכה ההיא נקראה 'בעקבות האור', ולכן בחרה האוצרת דניאלה טלמור לקרוא לתערוכה הנוכחית – 'גילויים של אור'.

רבים מהציורים כבר לא ברשותה, אלא נמצאים אצל אספנים בארץ ובעולם. היא לא מאלה שממתינות למוזה על מנת ליצור. מבחינתה זו עבודה. "אני יוצרת מהתבוננות. את ציורי הנוף אני עושה ממש מול הנוף אותו אני מציירת. לפעמים, פשוט יושבת במכונית הסטיישן שלי, והיא משמשת אותי כסטודיו מתנייע. אני פותחת את החלק האחורי, קושרת בדים, יושבת על כרית בקצה האוטו ומציירת. לפעמים אני נעמדת באמצע הרחוב, מעמידה מולי את כן הציור ומתחילה לצייר. אנשים לא מציקים לי. אני עם אוזניות ומוזיקה, מרוכזת בעבודתי, וההתנהגות שלי משדרת שאני עסוקה. המטרד העיקרי הוא מצד נהגי אוטובוס שנעצרים לידי ומבקשים שאצייר אותם."

היא מעידה על עצמה שהיא ציירת איטית למדי. "יש ציורים שלוקח לי לסיים כמה שנים, כי אני חוזרת אליהם כעבור שנה ושנתיים, באותה עונה ובאותן שעות. הציורים נראים מאוד ריאליסטיים, אבל אני גם ממציאה דברים, כמו מרפסות, כביסה תלויה, לא לשקף את המציאות בדיוק כפי שהיא. לפעמים אני לוקחת לקיצון את מה שאני רואה. השינויים של עונות השנה עושים את הציורים מעניינים יותר, כי הם משקפים את משך הזמן שבו אני מציירת."

 
העבודה 'ימימה'. צילום: עזרא בסל
 
בערך ב-2004, עם סיום הלימודים אצל הירשברג, בעל גלריה ירושלמי הזמין אצלי 5 ציורים גדולים. זה הכריח אותי להיכנס לתהליך שלא עשיתי עד אז. כי אני לא יכולה לעמוד ברחוב עם בד ברוחב מטר שלושים. אז התחלתי לעבוד מתוך התבוננות, והבאתי את הציור הקטן הביתה כדי לעשות אותו שוב והפעם באופן מוגדל. זה לא אחד על אחד, אלא ואריאציה של מה שציירתי ברחוב. ברגע שהפורמט גדל, אז צריך למלא אזורים או לצייר באופן שונה. בנוסף, מכיוון שמכרתי ונשארו לי מעט ציורים, התחלתי לעמוד ברחוב ולעבוד על 2 ציורים קטנים במקביל, 2 ואריאציות של אותו ציור. אגב, במשך שבע שנים עשיתי 10 וריאציות על אותו ציור, של ירושלים בשעות אחר הצהרים. ציורים בגדלים שונים, חלקם גדולים מאוד. במשך שבע השנים הללו, לא ציירתי שום דבר אחר.

בילדותה נהגה להגיע עם הוריה לחיפה לבקר קרובי משפחה וחברים של ההורים, שהיו להם ילדים בני גילה. "כשהייתי בתיכון, עשו לנו מנוי חודשי לתיאטרון חיפה, ומדי כמה שבועות נסענו לראות הצגה בחיפה וזו היתה בשבילי חוויה מדהימה. זו היתה תקופת הזהב של התיאטרון החיפאי, עם נולה צ'לטון, מוני מושונוב, דליק וולוניץ ועוד."

"חיפה היתה העיר הגדולה בשבילנו. תל אביב היתה רחוקה מדי, כמו חוצלארץ. בבגרותי אמרתי שמבחינתי חיפה היא ירושלים החילונית. זו עיר מאוד מיוחדת בעיניי בגלל הדו-קיום שאין בשום מקום אחר בארץ. גרתי בירושלים 30 שנה, ואין שם דו-קיום כזה, להרגשתי. המעבר שלי לצפון החזיר אותי לביקורים בחיפה היפה."
 
'מאיה'. צילום: הדפס אמנותי ירושלים
 

דבר האוצרת / דניאלה טלמור:

"שולמית ניר מקדישה לאור חקירה מדוקדקת הבוחנת אותו על כל צורותיו וצלליו. המחויבות שבה היא בודקת כל מרכיב בציור מאפשרת לה לחרוג אל מעבר לפרטים, ולהפוך כל יצירה לדימוי עצמאי המקבל פריזמה מיוחדת משלו. "תראו מה השמש עושה לעולם", היא אומרת בפחם על נייר ובשמן על בד, בציוריה הריאליסטיים הבוחנים עקרונות עתיקים של קומפוזיציה– היהלום, האיקס, הצלב, ומארג הצבעים והשפעתו על המתבונן.
במשך כמה עשורים חיה ניר בירושלים וציירה אותה. שם יצרה בין השאר את הציור "פנורמה של ירושלים", המהווה אבן דרך ביצירתה, ומגלם את יכולתה הנדירה ללכוד את קסמה של העיר ולפרוש את סיפורה בדרך ייחודית. לפני שנים אחדות שבה לצייר את נופי ילדותה, בבית העמק שבגליל המערבי.

"האור בישראל ייחודי וחזק. הציירים שהגיעו לישראל מאירופה בתחילת המאה הקודמת הרבו להתייחס לאורה המסמא של הארץ, ובעיקר לאור המיוחד השורה על ירושלים. גם השמש כאילו נעה כאן במהירות יוצאת דופן, והשקיעה בים אורכת דקות אחדות בלבד. ניר, שבאה מאסכולה הנאמנה למציאות הנראית, מציירת אפוא מול סיטואציה בלתי צפויה, שבה האור הנשקף על הנוף משתנה במהירות גדולה. היא מציירת מתוך התבוננות בעולם חיים שוקק שבו הכול מצוי בתנועה, הכול נושם ומשתנה כל הזמן. הנופים, הדיוקנאות והטבע הדומם שהיא מציירת מקורם במציאות הסובבת אותה. האור השורה בציוריה על הנוף, על הדיוקן האנושי ועל החפצים הופך את המציאות הנגלית לעיניה למבוך מסתורי של צורות וצבעים."

 
בית העמק. צילום: הדפס אמנותי ירושלים
 
"בהשראת ההבנה שהעולם משתנה ונע בזמן שהיא עומדת במקום אחד ומציירת, מגששת ניר אחר הדרך שבה אפשר לצייר מתוך רגעי האור את הצל והצבעים המתחלפים. השתנויות אלה הן אותם "גילויים" שבשם התערוכה –גילויי האור המתרחשים כשהשמש זזה. זוהי התנועה שבה הצבעים והצורות משתנים בעת שהיא מתבוננת במושא הציור שלה - בנוף, בחפץ או באדם הניצבים ו"מדגמנים" לפניה לאורך זמן. מסעה הציורי של ניר שואף ללכוד את רגעי האור, ולגבש אותם לדימוי אחד שנראה כמו רגע מדויק במציאות, אם כי למעשה בשום רגע לא היה לו קיום מחוץ לבַּד הציור. התעלות הנפש שהיא חשה כשהמסע נשלם היא שמגלה לה שהציור הגיע ליעדו."
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה
ערך התרומה החברתית הוא אחד היסודות החזקים של יקב טוליפ, שפועל בכפר תקווה ומעסיק אנשים בעלי צרכים מיוחדים. השנה החליט היקב לתת ביטוי נוסף לפעילות החברתית שלו ולהוציא את בשורת העשייה החברתית מחוץ...
קישור לעמוד המלא

פאב אפטר דארק פתח סטריט פוד

פאב אפטר דארק פתח סטריט פוד
רעבים באמצע היום? לא חייבים לטרוף דווקא פלאפל או שווארמה. אפשר להשביע את הרעב באופן מעניין בהרבה, אם תגיעו אל פאב האפטר דארק שבעיר התחתית. נתי טולוצ'ינסקי, הבעלים של הפאב הידוע ב-30 ברזי הבירה שלו...
קישור לעמוד המלא

גל בוכניק פתח בית ספר למקצועות האפייה והקונדיטוריה בחיפה

גל בוכניק פתח בית ספר למקצועות האפייה והקונדיטוריה בחיפה
גל בוכניק, שף קונדיטור וותיק ומוערך הפועל בתחום הקונדיטוריה מזה למעלה מ- 20 שנה פתח לאחרונה בית ספר קולינרי למקצועות האפייה והקונדיטוריה בצ'ק פוסט, חיפה. גל בוכניק זכור לציבור גדול מתוקף השתתפותו...
קישור לעמוד המלא

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים