בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריה שורשים, בית הכט: שולמית ניר / גילויים של אור
 

 

גלריה שורשים, בית הכט: שולמית ניר / גילויים של אור

 

26.9.17 – 31.10.17


אוצרת: דניאלה טלמור

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה
 
ביום שלישי, 26 בספטמבר, בשעה 19:00, תיפתח בגלריה שורשים בבית הכט תערוכת ציוריה של האמנית שולמית ניר - "גילויים של אור".

התערוכה תוצג עד סוף אוקטובר, מה שמבטיח כי אלפים מבאי פסטיבל הסרטים הבינלאומי שיתקיים במתחם במהלך חוה"מ סוכות, יוכלו ליהנות מהיצירות - ציורי שמן ורישומי פחם, כ-30 במספר.

שיח גלריה יתקיים ביום שישי, 20.10, בשעה 11:00, בליווי מצגת ושיחה על תהליך הציור.

לינק: http://shulamitnear.com/guest-speaker/

שולמית נולדה בשנת 1960 בבית העמק, קיבוץ אנגלו-סקסי, להורים שהגיעו מאנגליה. "כבר כשהייתי בת 11, ידעה אמי שנועדתי להיות ציירת," היא מספרת. "ציירתי כל הזמן, אבל לא גדלתי במקום שיכול היה לטפח את הכישרון הטבעי שלי. הציור הפך להיות קריירה מאוחרת שלי."

"אחרי הצבא עשיתי שנת שירות. הייתי בת משק עד גיל 24. אז תקף אותי עניין הציור. התקבלתי ללימודים בבצלאל. שם גם הכרתי את מי שהפך להיות בן הזוג שלי לתקופה ארוכה. הקמנו יחד עסק של תכשיטים. בתחילה מכרנו אותם ברחוב, ובהמשך פתחנו את חנות טורקיז הידועה בירושלים, שנשארה עד היום ברשותו."
 
שולמית בפעולה. צילום: שירי אזולאי
 
"בגיל 38 נפרדתי ממנו וחזרתי לצייר. נסעתי לאנגליה לכמה חודשים. ההורים תמכו בי שאסע ללמוד שם ציור. זה היה קורס קיץ, שעזר לי להתחבר בחזרה למה אני רוצה לצייר. האפשרויות להמשיך ללמוד בלונדון היו מאוד יקרות. בדיוק אז ישראל הירשברג פתח את הסדנה לציור ורישום ירושלים. התקבלתי, וגם עבדתי אצלו כאסיסטנטית במשך תקופה ארוכה. בסך הכול למדתי שם כחמש שנים."

היא התגוררה בירושלים במשך 30 שנה. בעקבות מותם של הוריה, חזרה לפני 5 שנים לקיבוץ, בתור בת יורשת, וקיבלה את בית ההורים. מאז היא שם. שולמית: "זה מאוד משמעותי גם לציור שלי, כי אני מציירת גם את נופי ילדותי. אני מלמדת ציור ורישום בבית העמק ובמקומות נוספים."
 
שולמית ניר. צילום: אילן נחום
 
בחודש מאי הציגה שולמית תערוכה גדולה בירושלים, של נופים בלבד. רישומי הפחם שלה לא נכללו. התערוכה הנוכחית משלימה באופן מסוים את התערוכה ההיא. ביחד נוצרת מעין רטרוספקטיבה, כי 2 התערוכות הן שתי פנים שלה, היא מסבירה. התערוכה ההיא נקראה 'בעקבות האור', ולכן בחרה האוצרת דניאלה טלמור לקרוא לתערוכה הנוכחית – 'גילויים של אור'.

רבים מהציורים כבר לא ברשותה, אלא נמצאים אצל אספנים בארץ ובעולם. היא לא מאלה שממתינות למוזה על מנת ליצור. מבחינתה זו עבודה. "אני יוצרת מהתבוננות. את ציורי הנוף אני עושה ממש מול הנוף אותו אני מציירת. לפעמים, פשוט יושבת במכונית הסטיישן שלי, והיא משמשת אותי כסטודיו מתנייע. אני פותחת את החלק האחורי, קושרת בדים, יושבת על כרית בקצה האוטו ומציירת. לפעמים אני נעמדת באמצע הרחוב, מעמידה מולי את כן הציור ומתחילה לצייר. אנשים לא מציקים לי. אני עם אוזניות ומוזיקה, מרוכזת בעבודתי, וההתנהגות שלי משדרת שאני עסוקה. המטרד העיקרי הוא מצד נהגי אוטובוס שנעצרים לידי ומבקשים שאצייר אותם."

היא מעידה על עצמה שהיא ציירת איטית למדי. "יש ציורים שלוקח לי לסיים כמה שנים, כי אני חוזרת אליהם כעבור שנה ושנתיים, באותה עונה ובאותן שעות. הציורים נראים מאוד ריאליסטיים, אבל אני גם ממציאה דברים, כמו מרפסות, כביסה תלויה, לא לשקף את המציאות בדיוק כפי שהיא. לפעמים אני לוקחת לקיצון את מה שאני רואה. השינויים של עונות השנה עושים את הציורים מעניינים יותר, כי הם משקפים את משך הזמן שבו אני מציירת."

 
העבודה 'ימימה'. צילום: עזרא בסל
 
בערך ב-2004, עם סיום הלימודים אצל הירשברג, בעל גלריה ירושלמי הזמין אצלי 5 ציורים גדולים. זה הכריח אותי להיכנס לתהליך שלא עשיתי עד אז. כי אני לא יכולה לעמוד ברחוב עם בד ברוחב מטר שלושים. אז התחלתי לעבוד מתוך התבוננות, והבאתי את הציור הקטן הביתה כדי לעשות אותו שוב והפעם באופן מוגדל. זה לא אחד על אחד, אלא ואריאציה של מה שציירתי ברחוב. ברגע שהפורמט גדל, אז צריך למלא אזורים או לצייר באופן שונה. בנוסף, מכיוון שמכרתי ונשארו לי מעט ציורים, התחלתי לעמוד ברחוב ולעבוד על 2 ציורים קטנים במקביל, 2 ואריאציות של אותו ציור. אגב, במשך שבע שנים עשיתי 10 וריאציות על אותו ציור, של ירושלים בשעות אחר הצהרים. ציורים בגדלים שונים, חלקם גדולים מאוד. במשך שבע השנים הללו, לא ציירתי שום דבר אחר.

בילדותה נהגה להגיע עם הוריה לחיפה לבקר קרובי משפחה וחברים של ההורים, שהיו להם ילדים בני גילה. "כשהייתי בתיכון, עשו לנו מנוי חודשי לתיאטרון חיפה, ומדי כמה שבועות נסענו לראות הצגה בחיפה וזו היתה בשבילי חוויה מדהימה. זו היתה תקופת הזהב של התיאטרון החיפאי, עם נולה צ'לטון, מוני מושונוב, דליק וולוניץ ועוד."

"חיפה היתה העיר הגדולה בשבילנו. תל אביב היתה רחוקה מדי, כמו חוצלארץ. בבגרותי אמרתי שמבחינתי חיפה היא ירושלים החילונית. זו עיר מאוד מיוחדת בעיניי בגלל הדו-קיום שאין בשום מקום אחר בארץ. גרתי בירושלים 30 שנה, ואין שם דו-קיום כזה, להרגשתי. המעבר שלי לצפון החזיר אותי לביקורים בחיפה היפה."
 
'מאיה'. צילום: הדפס אמנותי ירושלים
 

דבר האוצרת / דניאלה טלמור:

"שולמית ניר מקדישה לאור חקירה מדוקדקת הבוחנת אותו על כל צורותיו וצלליו. המחויבות שבה היא בודקת כל מרכיב בציור מאפשרת לה לחרוג אל מעבר לפרטים, ולהפוך כל יצירה לדימוי עצמאי המקבל פריזמה מיוחדת משלו. "תראו מה השמש עושה לעולם", היא אומרת בפחם על נייר ובשמן על בד, בציוריה הריאליסטיים הבוחנים עקרונות עתיקים של קומפוזיציה– היהלום, האיקס, הצלב, ומארג הצבעים והשפעתו על המתבונן.
במשך כמה עשורים חיה ניר בירושלים וציירה אותה. שם יצרה בין השאר את הציור "פנורמה של ירושלים", המהווה אבן דרך ביצירתה, ומגלם את יכולתה הנדירה ללכוד את קסמה של העיר ולפרוש את סיפורה בדרך ייחודית. לפני שנים אחדות שבה לצייר את נופי ילדותה, בבית העמק שבגליל המערבי.

"האור בישראל ייחודי וחזק. הציירים שהגיעו לישראל מאירופה בתחילת המאה הקודמת הרבו להתייחס לאורה המסמא של הארץ, ובעיקר לאור המיוחד השורה על ירושלים. גם השמש כאילו נעה כאן במהירות יוצאת דופן, והשקיעה בים אורכת דקות אחדות בלבד. ניר, שבאה מאסכולה הנאמנה למציאות הנראית, מציירת אפוא מול סיטואציה בלתי צפויה, שבה האור הנשקף על הנוף משתנה במהירות גדולה. היא מציירת מתוך התבוננות בעולם חיים שוקק שבו הכול מצוי בתנועה, הכול נושם ומשתנה כל הזמן. הנופים, הדיוקנאות והטבע הדומם שהיא מציירת מקורם במציאות הסובבת אותה. האור השורה בציוריה על הנוף, על הדיוקן האנושי ועל החפצים הופך את המציאות הנגלית לעיניה למבוך מסתורי של צורות וצבעים."

 
בית העמק. צילום: הדפס אמנותי ירושלים
 
"בהשראת ההבנה שהעולם משתנה ונע בזמן שהיא עומדת במקום אחד ומציירת, מגששת ניר אחר הדרך שבה אפשר לצייר מתוך רגעי האור את הצל והצבעים המתחלפים. השתנויות אלה הן אותם "גילויים" שבשם התערוכה –גילויי האור המתרחשים כשהשמש זזה. זוהי התנועה שבה הצבעים והצורות משתנים בעת שהיא מתבוננת במושא הציור שלה - בנוף, בחפץ או באדם הניצבים ו"מדגמנים" לפניה לאורך זמן. מסעה הציורי של ניר שואף ללכוד את רגעי האור, ולגבש אותם לדימוי אחד שנראה כמו רגע מדויק במציאות, אם כי למעשה בשום רגע לא היה לו קיום מחוץ לבַּד הציור. התעלות הנפש שהיא חשה כשהמסע נשלם היא שמגלה לה שהציור הגיע ליעדו."
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים