בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: הכוח הנשי
 

 

בית שאגאל: הכוח הנשי

3.2.18 – 24.2.18

אוצרת: רותי סגל


יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
הכוח הנשי - ההזמנה לתערוכה

תערוכה משותפת לאמניות יהודיות וערביות מוצגת בבית האמנים על שם שאגאל במשך שלושה שבועות עד 24 בפברואר. התערוכה נקראת 'הכוח הנשי', והיא נולדה מיוזמתה של ח'תאם היבי, אמנית ומורה לאמנות, תושבת כפר שעב בגליל המערבי.   
 
עבודה של רותי סגל. צילום: אלבום פרטי

ח'תאם היבי, ילידת כפר אבו-סנאן, 1975, נשואה ואם לארבעה ילדים, היא מורה מוסמכת בכירה, שמלמדת אמנות בבית הספר בכפר מגוריה, שעב, ובמרכזי נוער, מתנ"סים ומקומות נוספים בצפון. היא חברה באגודת האמנים ע"ש שאגאל והציגה מעבודותיה בתערוכות שונות. בתערוכה הנוכחית היא מציגה לצד כמה מתלמידותיה. ח'תאם: "חשוב לי להציג את העבודות שלנו בפני אמנים מהקהילה היהודית, וחשוב לי שנציג תערוכה משותפת לאמנים מהמגזר היהודי והערבי גם יחד. האמנות היא מסר של קריאה לשלום ואחווה בין המגזרים. אני חושבת שזו גם פעם ראשונה במגזר שלי, שאמן מציג יחד עם התלמידים שלו." 

אוצרת התערוכה היא רותי סגל, יו"ר הסניף של חיפה והצפון באגודת הציירים והפסלים בישראל. רותי סגל: "ח'תאם היא ציירת יפה ומוכשרת, ושמחתי להיענות להצעתה בדבר תערוכה משותפת. אחרי לא מעט חיפושי שם הולם, הגענו לכותרת 'הכוח הנשי', ואחד מציוריה של ח'תאם, צמח הצבר, נבחר לסמל התערוכה. צמח שיש לו סמליות רבה. מעבר לגיוון הרב בתערוכה, יש לה גם מסר חברתי פמיניסטי, אולי גם פוליטי, האומר ששיתוף פעולה אפשרי בין התרבויות השונות. חלק מהציורים משקפים חיי כפר והווי כפרי. לעומתן, נירה לב ציירת נאיבית שמתרכזת בתולדות העיר חיפה השאובים מזיכרונותיה. בתי מיכל סגל-ארנולד, שמשתתפת גם היא בתערוכה, תציג צילומי נוף ים שצילמה בסקוטלנד, מלווים בטקסטים. הציורים שלי צוירו בעקבות הצילומים שלה."
 
עבודה של מימנה חסן. צילום: אלבום פרטי

עוד משתתפות בתערוכה יעל לנדאו, איה מרבך, שולה נוימרק, מימנה חסן, סיואר ספדי, מיאר מרזוק, נוהא כנאני, רנדה דיאב וסוהיר חג'אר. בסך הכול יוצגו למעלה משלושים עבודות. סגל: "ראוי לציין גם את ידידי האמן סלאח אלקרא מדליית אל כרמל, שהוא גם חבר בוועדת הביקורת באגודה, אשר עזר רבות בהתארגנות ובהזמנת האמניות משני הצדדים. סלאח סייע גם בתליית העבודות. הוא סירב להיות מוגדר כאוצר, אבל עזרתו היתה רבה. בפתיחה תדבר ח'תאם בערבית, וסלאח יתרגם את דבריה."
 
ד"ר מיכל סגל-ארנולד, עו"ד במקצועה, שגם התכבדה לשאת את דברי הפתיחה בתערוכה, כתבה טקסט שמנסה להסביר את מהות השם שנבחר לתערוכה: "מהו הכוח הנשי? למה אנחנו קוראים הכוח הנשי? במה הוא שונה או אחר מהכוח הגברי? כוח גברי זה פשוט, זה הכוח הפיזי, להזיז הרים, להנהיג צבאות, לכבוש, זה הכוח כפי שאנחנו רגילים לחשוב על כוח."
 
"אז מהו הכוח הנשי? האינטואיציה? האם באמת יש לנו יותר אינטואיציה מאשר לגברים? האם אנחנו לא יכולות להזיז הרים, להנהיג צבאות, לכבוש? ההיסטוריה מראה לנו שלא. יש הרבה יותר מנהיגים גברים מאשר נשים. למה, באמת? יש לפחות דבר אחד שנשים יכולות לעשות וגברים לא. הדבר הזה הוא לברוא חיים. ללדת. להביא תינוקות לעולם. זה רק אנחנו יכולות לעשות. טוענים שזהו כוח רב הרבה יותר מאשר להרביץ למישהו או להזיז סלע או לחרוש שדה. ומהי הלידה אם לא היצירה." 

 
עבודה של יעל לנדאו. צילום: אלבום פרטי

"אז אומרים - אבל לא מציירים עם הרחם, זה נכון, עושים ילדים עם הרחם. היצירות באות ממקום אחר. כל אמן שאני מכירה, ולא חשוב באיזה תחום, אומר לי שכשהוא יוצר, באמת יוצר, נמצא במקום הזה שנמצאים בו כשיוצרים, הוא מתחבר עם משהו אחר, גדול ממנו. יוצרים רבים מדברים על הדבר הזה כעל רוח אלוהית שנושבת בהם. אמנים אחרים אומרים לי שהם מרגישים כמו כלי בידיו של משהו גדול יותר, כאילו הם רק צינור שדרכו עוברת היצירה. 

זהו הכוח הנשי, לאפשר למשהו אחר לעבור דרכנו. להבין שאנחנו כלי שדרכו נושבת הרוח."

 
מתוך התערוכה. צילום: מיכל סגל ארנולד

"אני מסתכלת על העבודות שהביאו לכאן הנשים ואני רואה הסתכלות שאין בה שיפוט, קבלה שיש בה חמלה, בחלק מהעבודות רואים ממש אהבה, או סימפטיה. ומכל מקום הכלה. זהו הכוח הנשי. וגם לגברים יש את הכוח הזה." 
 
שבועיים לאחר הפתיחה החגיגית, בשבת 17 בפברואר בשעה 11:00, מתוכנן בבית שאגאל, במסגרת התערוכה, בוקר של סרטים, שיהווה שיתוף פעולה ביון יוצרות סרטים יהודיות וערביות. המארגנת היא איה מרבך, מפיקת סרטים בטלוויזיה הקהילתית. רוב הסרטים שיוצגו בבית שאגאל במסגרת התערוכה הופקו במסגרת התכנית "מדריכי דיאלוג דרך קולנוע" במכללת אורנים בשיתוף עם משרד החינוך.
 
ערמונים בוואדי, עבודה של איה מרבך. צילום: אלבום פרטי

"זוהי  תכנית בין תחומית המשלבת לימודי דיאלוג רב תרבותי, הנחיית קבוצות ועשיית סרטים. המשתתפים בתוכנית הם יהודים וערבים, המביאים את הנרטיבים האישיים שלהם ומפיקים במשותף סרטים תיעודיים קצרים בעלי שפה קולנועית ייחודית, המשקפת שתי נקודות מבט.   תוצרי התכנית הוצגו בעבר בהקרנות ציבוריות בסינמטק חיפה, במוזיאונים, בפסטיבל "החג של החגים" ובמסגרות חינוכיות ואקדמיות רבות"(מתוך המבוא לתוכנית).
 
עבודה של חיתאם היבי. צילם: אלבום פרטי 

מרבך: "מתוך סרטי הדיאלוג בחרנו סרטים שהופקו ברובם בשיתוף של יוצרות יהודיות וערביות, והדמויות המרכזיות ברובם הן נשים.  סרט נוסף שיוצג במסגרת זו הופק באופן דומה בטלוויזיה הקהילתית. למען הדיוק, בשניים מהסרטים שיוקרנו בדיאלוג השתתפו גם יוצרים יהודים."
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים