בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> הברירה הטבעית של שגית זלוף נמיר
 

 

הברירה הטבעית של שגית זלוף נמיר  


 

שגית זלוף נמיר, בוגרת המחלקה לצילום ומדיה ומרצה במחלקה, מציגה בגלריה של המרכז האקדמי ויצו חיפה מקבץ עבודות מהשנים האחרונות 

אוצר: מיכה קירשנר 

26.2.15 – 30.3.15


 
צילומים: שגית זלוף נמיר 

שגית זלוף נמיר, בוגרת המחלקה לצילום ומדיה ומרצה במחלקה, מציגה בגלריה של המרכז האקדמי ויצו חיפה מקבץ עבודות מהשנים האחרונות, ועבודה חדשה - 'גולם' (2015). בתצלומים מוצגים אובייקטים אורגניים, מעולם החי והצומח, אותם לקחה שגית וטיפלה בהם: פיסלה, עטפה, חיברה, תפרה והציבה את האובייקטים מחדש. באמצעות הפעולות הפיסוליות ובאמצעות הצילום, הפכו האובייקטים לאורגניזמים חדשים, מפתים ומרתיעים בעת ובעונה אחת, ובודקים את הקשר בין האתיקה לאסתטיקה.
 
פרופ' מיכה קירשנר, אוצר התערוכה על העבודות המוצגות: "בתערוכתה, שגית, לכאורה, מלקטת אובייקטים מהעולם הנגלה "כפשוטו". אך באמנות כמו באמנות, דבר אינו "כפשוטו". הרי מאחורי כל "כפשוטו" נגרר לו ה"הלא כפשוטו" שהוא הפרשנות האסוציאטיבית והסימבולית, החושפת עצמה רק במבטים חוזרים. עוד יותר כך בעבודותיה של שגית. שגית נוטלת "מוצרים" חילוניים, יומיומיים (במנעד שבין תינוק ארוז בסדין ועד מנת קובה עשויה מסלק) והם פרוסים על משטח סטרילי, ומשליכה דרכם, בצעקה חרישית, את "הלא כפשוטו". את אותו רובד סמוי שזיהויו מעצים רגשות ותובנות.

שגית, שם תערוכתך הוא 'ברירה טבעית'. מה הברירה הטבעית בהקשר לעבודותיך?

"בתערוכה מוצגות עבודות מעשר השנים האחרונות, שהוצגו בתערוכות שונות, ולוקטו על ידי האוצר, מיכה קירשנר, לכדי גוף תמציתי ומהודק. בזכות מהלך אוצרותי זה ניתן לראות שהעבודות מתכתבות עם עצמן לאורך השנים' , משום שתהליך היצירה שלי הינו מעין תהליך אבולוציוני, במהלכו שרדו עבודות מסוימות בלבד: לתערוכה זו נכנסו רק אלה שהיה להן משך והתפתחות לעבודות העכשוויות. התערוכה מציגה את המצאי שיצרתי ואספתי, מעין אוסף של אובייקטים שבניתי/ פיסלתי /הנחתי / בראתי באמצעות הצילום . אלו שלא עמדו בקריטריונים - לא שרדו, ונותרו מחוץ לתערוכה. אלו שיש להם הדהוד למה שאני עושה היום - נשארו. העבודות החדשות יותר מכילות בתוכן את התכונות והדי אן איי  של אלו הישנות יותר, בתערוכה, בדיוק כמו בתהליך הברירה הטבעית."

 
 
מהו תהליך העבודה שלך?

"אני צלמת אנלוגית, כלומר אני מצלמת שקופיות במצלמת פורמט בינוני, סורקת אותן ומדפיסה בהזרקת דיו.

"בעבודתי ישנם שני שלבים: שלב הפיסול (הבנייה וההצבה), ושלב הצילום. אני נכנסת לסטודיו, או מגיעה לסט עם אובייקטים וחומרים שאספתי במהלך הזמן, לכולם הקשר גופני ואורגני באופן ישיר או עקיף כגון פיטריות שמזכירות איברים, או קובה שמזכיר בשר. אני מתייחסת לסטודיו כאל מעבדת ניסויים: באמצעות פעולות, חלקן עמלניות כגון חיבור, תפירה, הרכבה, שכפול, וחלקן פשוטות יותר כגון הצבה או ניתוק מההקשר - אני בוראת את האובייקטים מחדש. הם הופכים ליצורים היברידיים, מהונדסים ומפתים, מלאים ביופי וחיים.

"הרגע בו האובייקט החדש כמו הופך לאורגניזם אוטונומי בפני עצמו, כאיבר או יצור נושם- הוא גם הרגע בו אני מפסיקה לטפל באוביקט ועוברת לשלב ההצבה: אני בונה לו סביבה- רקע, משטח, מקום להציבו. משהסביבה נבנתה אני פונה למלאכת הצילום המוקפדת, בה אני מחפשת את הרגע בו הצילום, על כל אמצעיו, כמו מפיח חיים באותם אובייקטים: האור, הזוית, החדות, הקומפוזיציה וכיוב', מדגישים ומנציחים את הרגע בו האובייקט קם לתחייה: נמס או מרייר, מעלה עובש חמקמק או משנה מצב צבירה. המצלמה, במקום להדהד את המוות, כבז'אנר הטבע הדומם המסורתי, דווקא מעניקה לאובייקטים ויטליות ומפיחה בהם רוח חיים."

 

בעבר העבודות שלך הוצגו תחת הקשר מזרחי, ובהזדמנות אחרת תחת הקשר פמינסטי. מה דעתך על כך?

"אני מתייחסת לתהליך היצירה שלי כהליך מחקרי. אני חוקרת את החומר, את מה שקורה לו כשהוא נפגש עם אור ומצטלם, מה קורה לו כשאני בונה אותו ומפסלת אותו מחדש. המחקר שלי, בעיניי, טהור ונטול הקשרים חברתיים. ההקשריים התרבותיים והחברתיים ניתנים לעבודות על ידי אוצר חיצוני, שהעבודות שלי מתאימות לתזה האוצרותית שלו. אני תמיד שמחה לראותן תחת הקשר חדש ופרשנות מפתיעה, אך המוטיבציה הראשונית שלי נאמנה למחקר גרידא."

העבודה נשמעת ממושכת, שלא לומר מפרכת. מה המקום של אופי עבודה זה בעידן הצילום הדיגיטלי, "עידן  האינסטוש"?

"הצילום כמדיום משתנה מהיום בו הומצא. כמדיום תלוי טכנולוגיה, כל חידוש או שינוי בכלי- מביא עימו שלל השלכות. מיום המצאתו מצאו עצמם צלמים מתנצלים במקרה הגרוע, או נלחמים על הישרדותו במקרה הפחות גרוע. עוד בהיותי סטודנטית דובר על "מות הצילום", ומדי מספר שנים יוצא עם ההכרזה אודות "מות הצילום". אבל האמת היא שהצילום לא מת, בינתיים, הוא רק משתנה וממציא את עצמו מחדש כל פעם. לנו לא נותר אלא להשתנות יחד עימו, או לחילופין לדבוק במה שאנו עושים ומאמינים על אף מרוץ הזמן. יותר ויותר אני מבינה כי דווקא עבודה "ארכאית" לכאורה, עמלנית, כזו שלוקחת זמן, שנשארת נאמנה לצילום האנלוגי ולחשיבה האנלוגית- יכולה להיות חדשנית, לעמוד במבחן הזמן ולשרוד את שטף השינויים ומהפכות האינסטנט. כל מקרה לגופו. אם המבט הצילומי מספיק חדשני, זה לא משנה באיזה כלי הוא צולם. אגב, לפני כשנתיים ערכתי מבחן, שכן חשבתי לעבור לצילום דיגיטלי: צילמתי את אותו אוביקט, באותם תנאים, במצלמה אנלוגית ודיגיטלית. התוצאה היתה חד משמעית: הלידי כסף (החומר הרגיש לאור על הנגטיב האנלוגי) הם לא פיקסלים: האור נצרב עליהם אחרת. התוצר נראה אחרת. בחרתי להישאר אנלוגית כי זה מה שנכון לחיפוש שלי ולעבודה שלי."

 

מה האתגר הגדול ביותר שלך כאמנית?

"ישנם הרבה מאד אתגרים. החל מההתנהלות היומיומית בה עליי לשלב בין האימהות והמשפחה, לקריירה. אני מרצה לצילום בויצו חיפה ובמנשר) וליצירה; עבור דרך החיפוש המתמשך והאינסופי אחר הפריים הבא והכרח לחדש לעצמי מחד, אך להישאר נאמנה לעצמי מאידך; וכלה בהתמודדות עם עולם הצילום והאמנות המשתנה והמתחדש במהירות הבזק. אך באותה נשימה אני חייבת להודות שהאתגרים הם אלו שמשאירים אותי עירנית, ומשמרים את התשוקה העזה שיש לי להמשיך ליצור וללמוד גם אחרי כל כך הרבה שנים."

 

כדאי לדעת:

שגית היא ילידת חיפה. בוגרת המחלקה לצילום במרכז האקדמי ויצו חיפה (2004) ובימים אלה מסיימת לימודי תואר שני בתכנית הבינתחומית באמנות של אוניברסיטת ת"א. צלמת, מרצה לצילום, אוצרת. הציגה בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ ובעולם. עבודותיה נמצאות באוספי מוזיאונים ובאוספים פרטיים בארץ ובעולם.      
 

האתר של שגית:  www.sagitzn.comימי פעילות:

א'-ה': 10:00 – 18:00,  ו': 10:00 – 14:00, שבת: סגור.גלריה מרכז ויצו, רח' הגנים 21, המושבה הגרמנית, חיפה
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים