בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: מבט נאיבי בחיפה
 

 

בית שאגאל: מבט נאיבי בחיפה

אוצרת: נעמי עשת-רוזנצויג

פתיחה: שבת, 28.4.18 בשעה 11:00

נעילה: 19.5.18 

 


 

יורם מארק-רייך /

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה

לרגל יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל, תיפתח בשבת, בשעה 11:00, בבית האמנים ע"ש שאגאל בחיפה, תערוכה בינלאומית לאמנות נאיבית, 'מבט נאיבי בחיפה', בה ישתתפו כ-70 אמנים מישראל, אירופה וצפון אמריקה: איטליה, ארה"ב, בולגריה, גאורגיה, גרמניה, ליטא, פולין, פינלנד, קנדה, קרואטיה, רומניה, רוסיה, סלובניה, שוויץ וישראל. אל ארוע הפתיחה יגיעו 9 אמני חו"ל, למרביתם זהו הביקור הראשון בישראל.

את דברי הברכה בפתיחת התערוכה יישא ראש העיר יונה יהב. לא יתקיים מופע מוזיקלי, וזאת, על מנת לתת את הבמה כולה לאמנים הישראלים והזרים שמשתתפים בתערוכה. האוצרת תציג את האמנים הישראלים והזרים שיגיעו, וכל אחד ואחת מהם יעמוד ליד עבודות האמנות שלו ויספר במספר מילים על עצמו ועל אמנותו. אחרי סיבוב ההיכרות הקצר יוכל הקהל לגשת אל האמנים ולהחליף איתם מילים.

נעמי: "זכיתי לשיתוף פעולה נפלא עם עיריית חיפה שנרתמה עם כל הלב לסייע בהצלחת התערוכה. 40 שלטי חוצות בקוטר 100 ס"מ, עיגולדים, הוצבו ברחבי העיר, ומחלקת התרבות הדפיסה 50 פוסטרים ו-500 פליירים לחלוקה בבתי מלון, בלשכת התיירות ועוד. ביום ששי, יום לפני הפתיחה, נצא לסיור תיירותי עם האמנים הזרים להכרת העיר. האמנים הזרים מתרגשים מאד לקראת ביקורם הראשון בישראל, ומעריכים מאד את המאמצים ושיתוף הפעולה הנהדר עם עירית חיפה. ההרגשה שלי היא שאני עובדת מול אנשים שממש אכפת להם מהצלחת הפרויקט. אלה לא עובדי ציבור שרק ממלאים את מכסת שעות העבודה, אלא אנשים שבאמת אכפת להם."

ציור של האמן הקרואטי מירקו ביישיק. באדיבות האמן

האמנות הנאיבית מציגה עולם צבעוני, יפה, אופטימי ונטול דאגות. הציורים  מתארים את  חיי היום-יום, ומאופיינים בריבוי פרטים, צבעוניות עזה, אידאליזציה של המציאות, ואי הקפדה על  כללי הפרספקטיבה. סגנון הציור הנאיבי הוא אוניברסלי, אך הוא משתנה לפי האזורים, המסורות העממיות, הנופים השונים האופייניים למדינות השונות ותושביהן, מהן ינק האמן את השראתו.

התערוכה עשירה ומגוונת. מוצגות בה עבודות בטכניקות וחומרים שונים, שמשקפים נופים, אנשים, וחלומות של האמנים.

בצד ציורים ופסלים שנוצרו בטכניקות מוכרות כמו שמן ואקריליק על בד, עפרונות ואקוורל על נייר, פסלי עיסת נייר, קרמיקה, אבן וברונזה, יוצגו ציורים של אמנים מקרואטיה, רוסיה ורומניה, שצוירו בטכניקה מיוחדת על זכוכית. לציור על זכוכית יש איכות מעודנת, רכה ושקופה, שאינה אפשרית בטכניקות ציור אחרות. ציורים בטכניקה מעניינת נוספת, גואש ואנקאוסטיק על לוח (שיטת עבודה בשעווה חמה אליה מוסיפים פיגמנטי צבע), של אמנית אמריקאית, וגם עבודות קווילנג ומבדי ג'ינס של אמניות ישראליות.

לא רק הטכניקה והחומרים השונים צובעים תערוכה מגוונת זו באור חדש ומרתק. התרבות, נופי הארץ ואנשיה, מובעים באופן שונה מאמן לאמן, וממדינה למדינה.

ציור של מאיר דהן. צילום: יפים שק'ולניק

כפי שהאמנים הישראלים נחום גוטמן וראובן רובין, שהיו חלק מקבוצת אמנים שיצרה את 'הסגנון הארץ- ישראלי', ציירו את נופי ארץ ישראל ותושביה, ציורים רומנטיים מלאי אור ששיקפו את הרוח החלוצית האופטימית בתחילת שנות ה-20, כך גם האמנים הנאיביים הישראלים מציירים את הנופים, הערים, השכונות והאנשים, משולבים בזיכרונות ילדותם, ומספרים את סיפור חייהם בצבעים חזקים ששזורים בהם נוסטלגיה וגעגוע.

הנופים הנוסטלגיים וזיכרונות הילדות משנות ה-40 ואילך מספרים את סיפורה של המדינה דרך עיני הציירים הישראלים, רגעים וחוויות מהווי החיים והמסורת בכפר הדרוזי, בעיר, בקיבוץ ובעיירות הפיתוח, ההתרגשות על הכרזת העצמאות, החתונה בקיבוץ, משחקי ילדות, בלוק המגורים הארוך, בתי הקולנוע, מוכר הנפט, חוויות החברות בתנועה המאוחדת – כל אלה מוצפים בגעגועים לארץ ישראל של פעם, היפה והתמימה.

האמנים הרומנים מציירים את הנוף החקלאי בארצם, את שדות התירס והחמניות, ואת ערימות הקש המסורתיות המיוחדות לרומניה ומוטיבים מהמסורת העממית הרומנית. האמנים הליטאים מציירים את נוף מולדתם, את מחביצת החמאה באחו, ואת הכבשים הרועות בטבע. האמניות הפיניות מתארות בצבעוניות מעודנת, בה שולט  צבע הכחול את נוף האגמים והיערות המאפיין את פינלנד.

מסע מופלא אל נופים וזיכרונות מארץ ישראל, אירופה וצפון אמריקה, שחלקם נעלמו אך נותרו חקוקים בזיכרון האישי והקולקטיבי, וחלקם פרי דמיון האמנים.

אוצרת התערוכה היא האדריכלית והאמנית נעמי עשת-רוזנצויג, ילידת תל-אביב, בעלת תואר ראשון באדריכלות ובינוי ערים  ותואר שני באדריכלות, התמחות בשימור מבנים ואתרים היסטוריים, מהטכניון.

ציור של נעמי עשת-רוזנצויג. צילום: אלבום פרטי

נעמי מציירת מאז ילדותה. כשהיתה נערה בבי"ס תיכון ציירה ציור ענק שנושאו ים, בהשראת ים סוף, ובו דגים, תמנונים, מדוזות, אלמוגים ושאר יצורים ימיים על ניירות בריסטול שהוצמדו לקירות הכיתה בה למדה. בהיותה בתיכון גם איירה ספרון  של המלחין יוסף הדר ז"ל.

במהלך שירותה הצבאי במדבר סיני, ובהשפעת החולות הזהובים והרכים והמרחבים האינסופיים, ציירה ציורים רבים שהוצגו בתערוכת יחיד שהתקיימה כשמלאו לה 21, לאחר שירותה הצבאי. לתערוכת היחיד קדמה תערוכה קבוצתית של אמני רמת גן שהתקיימה אף היא במוזיאון רמת גן.

נעמי התלבטה בין לימודי אדריכלות בטכניון ללימודי גרפיקה בבצלאל, ובסופו של דבר החליטה שלצייר תמיד אפשר, אבל לימודי אדריכלות הם דבר המחייב תואר מסודר, וכיום היא משלבת בין שתי אהבותיה – אדריכלות וציור.

מוטיבים חוזרים בציוריה הם הפרשנות הרומנטית שלה לנוף הישראלי, אירועים בחייה וסיפורי התנ"ך. עבודתה כאדריכלית שימור מובעת בציורי הנוף האורבני של בתי באוהאוס, שמצוירים כפי שנבנו, ללא אזכור של ההזנחה ותוספות הבנייה שנוספו במשך השנים.

נעמי השתתפה בתערוכות רבות בישראל, ארצות אירופה ודרום אמריקה, וגם אצרה תערוכות אמנות רבות בנושאים שונים. התערוכה הנוכחית, 'מבט נאיבי בחיפה', היא התערוכה הבינלאומית השנייה אותה היא אוצרת בישראל. הראשונה התקיימה ב-2012 בירושלים.

נעמי, מאיפה צץ הרעיון לתערוכה בנושא נאיביות?

"בשנת 2012, כשהייתי סטודנטית לתואר שני באדריכלות, הוזמנתי להשתתף בתערוכה בינלאומית לאמנות נאיבית בגלריה ענקית, מוארת ומדהימה ביופייה, בקטוביץ, פולין. המבנה שימש בעבר את עובדי המכרות משכונת הכורים הסמוכה ניקישביץ, והוסב לגלריה. מידי שנה, מאז שנת 2008, מתקיימת בגלריה זו התערוכה הבינלאומית הגדולה והחשובה ביותר באירופה, שמושכת אליה מאות אמנים ואלפי מבקרים מרחבי אירופה ומחוצה לה. קטוביץ אינה עיר יפה במיוחד ואין סיבה ממשית לבקר בה, אך עצם קיום פסטיבל האמנות החשוב הזה מידי שנה בחודש יוני מביא אלפי תיירים הפוקדים את העיר, לנים ומבלים בה ובסביבתה. בפולין יש ערים יפות יותר, אך פסטיבל זה המתקיים בגלריה במשך שני חודשים גדושים בפעילות אמנותית מכוונת, הביא את קטוביץ לתודעה התיירותית האמנותית הבינלאומית."

ציור של נירה לב. באדיבות גלריה ג'ינא, תל אביב

וזה הצית בך את הרעיון?

"כן. אחרי שחזרתי לישראל ביוני 2012 החלטתי שמה שטוב לעיר אפרורית כמו קטוביץ, בוודאי גם יהיה טוב לישראל, ויזמתי את הפסטיבל הבינלאומי הראשון לאמנות נאיבית – 'אור נאיבי מעל ירושלים', שהתקיים בירושלים. בתערוכה זו השתתפו 90 אמנים מ-26 מדינות. הם הגיעו לארץ למרות החששות מהמצב הביטחוני שנבע ממבצע עמוד ענן. רק אמנית אחת חששה וביטלה את בואה, אבל עבודותיה הוצגו בתערוכה."

"קיום תערוכות בסדר גודל כזה חשוב ותורם להבאת תיירים לארץ, ולהעלאת קרנה וחשיבותה של ישראל כמקום של תרבות ואמנות. תערוכות בסדר גודל כזה זוכות להתעניינות רבה בעולם. לאחרונה פנו אלי שלוש אמניות ממרוקו, נשים שאיני מכירה, וביקשו להשתתף בתערוכה שבחיפה, אך מכיון שפנו באיחור והמקום צר מלהכיל, נאלצתי לוותר על השתתפותן."

מה הקשר שלך לחיפה?

"בני משפחתי מצד אמי התגוררו בחיפה, בקריות ובנהריה. ביליתי שם די הרבה בילדותי, בעיקר בחגים ובחופש הגדול. כשלמדתי בטכניון גרתי במעונות הסטודנטים בקריית הטכניון. התחלתי בלימודי הנדסה אזרחית ועברתי לאדריכלות ובינוי ערים בבניין הטכניון הישן בהדר, שמשמש כיום את המוזיאון למדע. לא ממש הסתובבתי בחיפה, אולי קצת בהדר.  כשלומדים בטכניון, הלימודים אינטנסיביים ואין ממש זמן לבילויים... עיקר הבילוי היה בטכניון עצמו, במסגרת  ארועים שארגנה אגודת הסטודנטים."

 

האמנים המשתתפים:

אביגיל נוימן,ישראל I אוטיליה קורמוש, רומניה I אור גלס, ישראל I אורנה אייזנמן, ישראל  I אידה לומיאנסקי, ישראל I אירית גרוסמן-ביבר, ישראל I אלינה בורינשקייט, ליטא I אמילי פאטל, ישראל Iאנה ויוריקה פרקש, רומניה I אנה זינגר, ישראל I  אנונציאטה אורסיני, איטליה I אנטונינה פרפונטוב, ישראל I אסתר רותם, ישראל I אפרת גולדשטיין, ישראל I אפרת פוייר, ישראל I  בטי אשכנזי, ישראל I ברברה יוספוביץ', פולין I ברברה מוריסון. ארה"ב I בתיה מיטרני, ישראלI  גוסטב הלינקה, רומניהI דבורה גוטמן (גרמניה/ישראל)  I דוד גומא, ישראל I  דוינה הלינקה, רומניה I דורון אהרוני, ישראל I דינה פריד, ישראל I דליה אורן, ישראל I דניאל אהרונסון, ישראל I דניאלה פורת, ישראל I הדס שלגמן, ישראל I ויקטוריה דיאמנד, ישראל I ויקטוריה מילגלטר, ישראל I ורדית דפני, ישראל  I ז'ק וינונסקה, ישראל I חסיה גבלי, ישראל I  טדאש מקונאס, ליטא I טטיאנה אובחטובה, גאורגיה I טינה קאמנצקאיה, רוסיה I יאנה אילייבה, בולגריה I יודית יצחקי, ישראל I ילנה גורוביץ', ישראל I ילנה יריומין, ישראל I  יערה קרשטיין, ישראל I  לאה שבת-שגב, קנדה I ליאת גבע-אורליך, ישראל I    ליאת רטיג-צור, ישראל ו מאוריציו מליו, איטליה I מאיר דהן, ישראל I  מוניקה גושיו, רומניה I מיכל ברגמן, ישראל I  מיכל שדה, שוויץ I מינה לויסלאיהו, פינלנד I מירקו ביישיק, קרואטיה/גרמניה I מלכה צנציפר, ישראל I  מריה-מוסה המלנינן, פינלנד I נאווה פורת ישראל Iנורית פלד, ישראל I  נחמה בר ניסן, ישראל I נטאשה וילונה, רוסיה/ סלובניה I  נטליזם נטלי כהן, ישראל I  נטע גנור, ישראל I  נירה בן דוד-פלד, ישראל I נירה לב, ישראל I  נעמי עשת-רוזנצויג, ישראל I עדנה פיורקו, ישראל I עומר אודווין, ישראל I עטרה קציר, ישראל I עליזה ארבלי, ישראל I ענת עין-גדי, ישראל I  קליסטרט רובו, רומניה I ראניה לאלא, ישראל I  רגינה יודזבלינה, ליטא I רוני דרור, ישראל I רחל טוקר-שיינס, ישראל I רחל פרנק, ישראל I  רחל קנופ, ישראל  I רפאל לאון (אלידה מנצ'יני), איטליה/ גרמניה I שרה בולוטין, ישראל I  תמר איתן, ישראל

 

שעות פתיחה:

ימים ב-ה: 10:00 – 16:00

שישי-שבת: 10:00- 14:00 

יום א – סגור

 

יצירת קשר: naive.haifa@gmail.com

 

​בית האמנים ע"ש שאגאל. שד' הציונות 24, חיפה 
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים