בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריה עין הוד: הנוף האנושי של מירי פנאן
 

 

הנוף האנושי של מירי פנאן
 

Miri Fanan / Human Landscape


 

בגלריה עין הוד תיפתח בשבת, 13 בדצמבר, תערוכתה של האמנית מירי פנאן ## מבחר מציוריה ופסליה ## אוצרת: דניאלה טלמור


 


בגלריה עין הוד תיפתח בשבת, 13 בדצמבר, בשעה 12:00, תערוכתה של האמנית מירי פנאן. התערוכה, 'נוף אנושי', תכלול כ-15 ציורים, רובם גדולי ממדים, וארבעה פסלי אבן. העבודות נבחרו על ידי האוצרת המוערכת דניאלה טלמור, שכותבת: "הציורים בתערוכה מתקיימים בתחום שבין הפיגורטיבי למופשט. הם אינם מבקשים לשחזר מציאות, אלא לעורר בצופה חוויה רגשית. שפת ההפשטה ותהליך היצירה של האמנית משדרים איפוק רגשי ושכלי, אך מנגד הקווים והכתמים שמרצדים על הבדים מעוררים סערות רגשיות. אף על פי שציורים אלה מרמזים לנוף האנושי בסימבוליות רבה, הנקודה הראשית שממנה הם ניבטים נטועה בשפה המופשטת של הכתם, הצורה והצבע."

את העבודות המוצגות בתערוכה בחרה האוצרת, מתוך כמאה עבודות שנמצאות בביתה של האמנית וגם מפוזרות בין בתי שלושת ילדיה. מירי מרוצה מאוד מהבחירות. "זה הקל עליי את המלאכה, מה גם שדניאלה בחרה את העבודות שאני עצמי הייתי בוחרת."

 

מירי פנאן. צילום: יפית צרפתי


טלמור: "בציוריה תרה פנאן אחר קו הגבול שבין הפיגורטיבי למופשט. לעיתים, הדימוי האנושי בונה את המתח בינה לבין הציור כמרחב של חיפוש. צורת החיפוש הזאת גורמת לצופים בציוריה להפוך בעצמם למחפשים פעילים, התרים במרחב הציור אחר הפשר של הנגלה לעין. בתווך, בין ציורי התערוכה מציבה האמנית פסלי אבן כנוף אנושי, עליהם חרטה רמזים לדימויי פנים. האבנים נועדו לעורר במתבוננים  את המאגר האסוציאטיבי בתרבויות העתיקות."

מירי פנאן היא ילידת אלג'יר. היא עלתה עם משפחתה ב-1947, אחרי שהייה של חצי שנה במחנות העולים בקפריסין. למרות הרקע הדתי של משפחתה, היא עצמה פנתה לדרך חילונית. למדה אופנה בשנקר, ובהמשך – לימודי תעודה באמנות באוניברסיטת תל אביב והשתלמויות בציור אצל אמנים שונים. למרות הלימודים וההשפעות, היא שומרת על קו משלה, קו שקל לזהות אותו. ממש כמו כתב-יד ייחודי. במהלך הקרירה שלה, עסקה בעיצוב וייצור אופנת נשים. עם לידת שלושת ילדיה, שנולדו בשלישייה, האטה את הקריירה, מתוך רצון להתמקד בגידולם. אבל, במקביל, המשיכה להתפתח וללמוד. אמנות, צרפתית ועוד. היא גם המשיכה לרשום כל העת ועברה לצייר בצבע. עד הלידה ציירה בשחור-לבן. הילדים הביאו הרבה אור ושמחה לחייה, שהתבטאו בשימוש בצבע. בביתה תלויים הרבה ציורים ועבודות פסיפס צבעוניות, שמאירות את הבית. פסליה מפוזרים בגינה ובבית. הציורים נעשו במשיחות עזות, סוערות, כשברקע צבע לבן או בהיר, שמביע תקווה ואופטימיות. האהבה הגדולה שלה ממשיכה להיות השחור-לבן, וגם בעבודות הצבעוניות נשמר מקום של כבוד לצבעי השחור והלבן.


 
מתוך התערוכה. צילומים: אלבום פרטי


למרות העיסוק רב השנים בציור, רק לפני כשמונה שנים החליטה מירי להציג את ציוריה ברבים. עד אז לא רצתה לחשוף אותם, כי חשה שמדובר בציורים אישיים מאוד. מאז, היא מציגה בתערוכות קבוצתיות ותערוכות יחיד. לפסל התחילה לפני כ-12 שנה, תחילה בחמר, וכיום היא מסתתת באבן, ומפסלת במלט וברזל. לאחרונה גם התחילה לגלף בעץ. מירי: "הפסלים שלי מדברים באותה שפה כמו הציורים שלי, שמציגים בדרך כלל דמויות."

מדברי האוצרת: "עבודותיה של מירי פנאן אינן מתמקדות בתקופת חיים מסוימת, אלא מבטאות פילוסופיית חיים כוללת, מכלול אינדיווידואלי שהיא מעלה על הבד בשלמותו בכל ציור מחדש. האינטואיטיביות המושלת בציוריה נפרשת על מנעד של רגשות וחוויות תת הכרתיות. למרות האקספרסיביות שלהם, ניחנים ציוריה באינטימיות רבה ומבטאים טווח רחב של חוויות אנושיות. האמנית נוטלת על עצמה את החובה לאתר רגשות אלה ולתת להם ביטוי ביצירתה. כשמצבור החוויות פורץ אל הבד נדמה שהכול מתרחש בו בעת ובעונה אחת, וההפרדה בין עבר, הווה ועתיד מאבדת כל משמעות. ההווה, שהיה אמור לשלוט ברגע, נכנע לעתים בפני כוחות העבר העצומים, ואילו העתיד מופיע בחלל הציור כעולם לא ידוע, הנושא עמו תקווה."


 
 
האמנות שלה נוצרת בעיקר בסטודיו הממוקם בביתה, והיא מפסלת בסדנה של פרופ' הרי ברון ומציירת בסטודיו של ללוש.מירי: "המוזה יכולה לבקר אותי בכל שעה שהיא. אני יוצרת מתוך מניעים פנימיים, ומעלה על הבד את התחושות שלי, את השאלות שלי... לעבודות אני לא מעניקה שמות, כי הן מדברות בעד עצמן ומספרות את סיפור חיי, בעצם. אני מעדיפה שכל אחד ייקח את זה לאן שהוא רוצה, למה שהוא מבין. אם מבקשים ממני פרשנות והסברים לגבי ציורים ספציפיים, אני מעדיפה לא לפרט, אלא לתת לשואל להפליג בדמיונו ולמיטב הבנתו. גם לא קל לי להיפרד מיצירה שלי, כי העבודות הן חלק ממני. עם זאת, אני שמחה לפגוש עבודות שלי בבתים של אחרים."
 

המשיכה שלה לאמנות החלה מגיל מאוד צעיר. כבר בתור ילדה אהבה לשרבט ולרשום בעפרונות בבית הספר וגם בבית. "מאוחר יותר, כאשר עסקתי בעיצוב אופנה, ההתנסות הרבה ברישומים עזרה לי בשרטוט הדגמים שעיצבתי. הניסיון הרב הזה פעל לטובתי גם כשהגעתי לתערוכות אופנה חשובות בחו"ל, בהן היה אסור לצלם, אבל אני יכולתי לרשום במהירות רבה רעיונות והתרשמויות."

הרצון ללמוד עוד ולהרחיב את אופקיה לא זנח את מירי גם כיום, לאחר שנים רבות בתחום. היא מרבה ללכת לתערוכות בארץ ובחו"ל, בגלריות ובמוזיאונים, כדי לחוות, להתרשם, ליהנות ממיומנות של אמנים אחרים. ההשפעות שלי הן מאמנים עוצמתיים, חזקים, היא אומרת. היא עצמה הציגה כמעט בכל רחבי הארץ, אבל התערוכה הנוכחית היא הראשונה שהיא מציגה באזורנו. התערוכה תוצג עד ה-27 בדצמבר. 
 
שעות פעילות הגלריה:

ימים א', ג', ד', ה': 10:00 – 16:00
יום ו' וערבי חג: 10:00 – 14:00
שבת: 11:00 – 16:00
יום ב': סגור
 

נוף אנושי, מירי פנאן. גלריה עין הוד.  טל: 04-9842548

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים