בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריה עין הוד: דורית מנטל / הוטנטוט
 

 

גלריה עין הוד: הוטנטוט / זוכרים את דורית מנטל 
 

אוצרת: דניאלה טלמור
פתיחה: שבת, 25.3.27, בשעה 11:30
נעילה: 12.4.17 


 

במלאת עשר שנים למותה של דורית מנטל, מהדמויות החיפאיות הבולטות בתחום חיי החברה והתרבות בעיר, מוצגת בעין הוד התערוכה 'הוטנטוט', כשם הגלריה-קפה שניהלה


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
הזמנה

בגלריה עין הוד מוצגת התערוכה 'הוטנטוט', במלאת 10 שנים למותה של דורית מנטל. דורית ז"ל זכורה לחיפאים רבים כמי שניהלה במשך כשבע שנים את "הוטנטוט", בית קפה-גלריה שהקימה בסמטת עמוס 8, בין הרצל והחלוץ, בשכונת הדר שבחיפה, שם אירחה אמנים צעירים, להקות מתחילות ולהקות ג'ז.

דורית מנטל היתה אמנית ייחודית, וגם פעילה חברתית ופוליטית למען זכויות הפרט, זכויות בעלי החיים ואיכות הסביבה. כעת, במלאות עשור לפטירתה בטרם עת, יזם אחיה הגדול, יובל מנטל, תערוכה של יצירותיה.

מנטל, שפעלה רבות למען התרבות והאמנות בעיר, נפטרה באופן פתאומי בגיל 51, בחוסר כול. אחרי שנים רבות של עשייה ציבורית, היא מצאה עצמה בשולי החברה, בלי שום סיוע. סמוך למותה כתבה אל הרשויות מכתב שבו גוללה את חוסר התמיכה המוחלט שהפגין כלפיה הממסד גם לאחר שהפכה מבעלת גלריה להומלסית. "אני מיואשת," תיארה מנטל את מצוקתה, "אני נופלת בין הכיסאות ואין מושיע," היא כתבה, אך לא ידעה עד כמה קרוב סופה הטרגי.

אוצרת התערוכה, דניאלה טלמור: "היתה לי הזכות להכיר את דורית כשלמדנו יחד באוניברסיטה, ולאחר מכן כשניהלה את הוטנטוט. ראיתי איך השאיפה לחופש, שלום, אור ואהבה היתה שזורה בכל נימי נפשה. היא העניקה השראה לציירים וצלמים רבים, ותמכה באמנים בראשית דרכם. הוטנטוט שימש כמקום מפגש תרבותי, ייחודי ואלטרנטיבי, שכמותו לא נראה עד אז בחיפה, וגם לא קם דומה לו מאז.

לאורך השנים השתלמה דורית מנטל בתחום האמנות הפלסטית. בשנים 1980-1985 למדה רישום, ציור, קולנוע, ותולדות האמנות במכון לאמנות של סמינר "אורנים" בקריית טבעון. בין 1986 ל- 1990 השלימה תואר ראשון באמנות היצירה באוניברסיטת חיפה. בשנים 1993-1995 למדה גרפיקה, אנימציה קלאסית, וידאו וקולנוע במרכז האקדמי לאמנות ועיצוב, ויצ"ו חיפה. ב - 1990 זכתה במלגת ראש החוג לאמנות לסטודנטים מצטיינים באוניברסיטת חיפה, וב-1991 זכתה במלגת קרן און אדלר לאמנים צעירים. ב-2006 הצטרפה למפלגת "עלה ירוק", והיתה מועמדת מטעמה לכנסת.


 
עבודה של דורית. צילום: אדם רינגר

היא נולדה למשפחה ייקית שהגיעה לישראל ממנהיים. אחיה היחיד יובל נולד ב-1935 והיה מבוגר ממנה ב-20 שנים. לכשנולדה דורית חשבו השכנים שהיא בתו של יובל, וטעו. כאשר נולדה מיכל בת יובל 10 שנים אחריה, חשבו שזאת אחות נוספת, וטעו שוב.

דורית למדה בבי"ס הלל (ליאו-בק) ואחרי שירותה בצה"ל כשוטרת עזר בגשרי הירדן, השלימה את תעודת הבגרות מיד אחרי מלחמת יום כיפור. עניינה באמנות הציור והפלסטיקה הובילה גם לדגמן במכללת אורנים במשך לימודי האמנות שם, ואחר כך באוניברסיטת חיפה. לאחר סיום לימודיה שם נרשמה למכללת ויצ"ו בחיפה שבו עסקה בצילום, הסרטה, במאות, ומשחק. בגמר לימודיה חזרה שוב על מסלול הלימודים בויצ"ו – על מנת שתוכל להיעזר בכל מכלול האמצעים שיש לסטודנט שם.

לאחר חיים בזוגיות עם אלכס, אתו נסעה לצרפת וגרמניה, נישאה דורית, באמצע שנות ה-80, לקרני לב, נישואים שהחזיקו שנים ספורים בלבד. אחר כך נישאה לשמעון הניג (שהביא לנישואין את הבת נועה מנישואיו הקודמים). לאחר מכן חייתה מספר שנים בזוגיות עם הזמר והמוזיקאי ערן כרמלי שהיה צעיר ממנה בהרבה. האמנית המתריסה לא רצתה ללדת בעולם אכזר זה. רק בשנתה האחרונה סיפרה פעם לחברה שחבל שלא היתה לאם. גולת חייה היתה מימוש חלומה של גלריה משלה משולבת במסעדה.

בעזרת אחיה יובל בדקו השניים אתרים שונים בהדר עד שנמצא המקום שברח' עמוס 8 בבית ערבי ישן השייך לגב' איצקוביץ, ובו הקימה דורית במאמצים כספיים רבים את הוטנטוט. היא בחרה שם מתריס, כיאה לאמנית מתריסה.

לפתיחה ההוטנטוט באו כ-600-700 איש, כולל ראש העיר עמרם מצנע. היא העסיקה לפעמים צוות של 20 איש. אם בגלל אי ידע בניהול, אם מתוך חמלה על אנשים שהעסיקה, ואם מחמת גניבות של עובדיה – היא נכנסה לקשיים כלכליים. מכירת דירתה ברח' בר גיורא, וגם תמיכה כספית של אמה מדלין לא הספיקו כדי לכסות על החובות. מספר העובדים צומצם למינימום,  והניהול נעשה זמן רב על ידי ליטל שנשאה מאוחר יותר לעדי, בנו של יובל.

דורית עברה לגור בשכירות בדירה שמעל הוטנטוט, והחזיקה כבעבר מספר חתולים רב וכלבים. מזון עבורם היה חשוב לה ממזון וטיפול רפואי עבורה עצמה. עם הקריסה הכספית וצריכה מוגברת של אלכוהול הידרדרה בריאותה, ושיניה נשרו. היא גם נפלה מספר פעמים ברחוב, וכל בקשותיה ותחינותיה מהרשויות לעזרה כזאת ואחרת, כולל עזרה רפואית – נדחו.

עם מעבר בתי המשפט הסמוכים להוטנטוט אל הבניין בעיר התחתית, ירד מספר סועדי הצהרים במידה משמעותית, והקשיים גברו. לאור הקשיים והחובות והעובדה כי היתה מוגבלת בכספים ובבנקים, דורית ייסדה והעבירה את ניהול ההוטנטוט לעמותה. עם פרוץ מלחמת לבנון השנייה, כאשר למעלה מ-10,000 עסקים קרסו – התמוטט גם ההוטנטוט.

הקשר עם אחיה יובל הלך ודעך, וכאשר עזבה את ההוטנטוט ומגוריה הועתקו, לא נודע הדבר ליובל, אלא אחרי מותה. הקשר היחידי בחודשים האחרונים היה באמצעות דוא"ל. לבקר אותה, אי אפשר היה, אומר יובל, כי התביישה במצבה, מה גם שכתובתה היתה סמויה. אולי מחשש שיעוקלו חפציה. בדיעבד, נודע לו כי היא עברה לגור לרחוב בן יהודה עם ידיד, ולכל אחד מהם היה חדר משלו. לא טלפון, לא טלוויזיה, ומעטים היו איתה בקשר.

לכשנפטרה, לא המשטרה הודיעה ליובל, הקרוב היחיד שלה. רק לאחר שעות רבות טלפנו אליו חברים של דורית והודיעו שגופתה הועברה לאבו כביר, שם נמצא ש-80% מעורקי הלב הכליליים היו סתומים. כך שכל מאמץ יכול היה להוביל למותה. זה גם מה שגרם לנפילותיה ברחוב, ולסימני החבלות שאיש לא ידע את מקורם.

ב-1 באפריל 2007 התקיימה הלוויה בשעה 16:00 בבית העלמין תל רגב. דורית ביקשה בעבר, שאם ישיג אותה מלאך המוות, אזי: "אל תעשו לי לוויה, תערכו לי משתה". לוויה עצובה. החברים שרו שירים והבטיחו לארגן ערב לזכרה של דורית.

 
דורית מנטל ז"ל. צילום: יובל מנטל

יובל מנטל, שביוזמתו ובהפקתו קמה התערוכה, הוא בן 81. ועדיין עוסק בייעוץ אקוסטי. יובל: "אילו דורית היתה חיה, היא היתה בת 61 כיום. היה בינינו הבדל של 20 שנה. ההורים ניסו להביא ילדים, ורק 20 שנה אחרי שנולדתי, זה הצליח להם."

"ללוויה לא הביאו כלי נגינה, כי הרבנים לא איפשרו. אבל בשבעה השמעתי יצירות מוזיקליות יפות, ובאו אנשים עם כלי נגינה. עשר שנים עברו מאז המוות, והחלטתי לעשות תערוכה לזכרה. היא השאירה 1000 ציורים וצילומים שלה, לא כולם ממוסגרים. לפתיחה אביא איתי גם פוסטרים שנותרו מתקופת הוטנטוט."

יובל: "היא מתה, כי לא השקיעה אגורה בבריאות שלה. את מעט הכסף שהיה לה, במקום להשתמש בו לבריאותה או לאוכל לעצמה, היא האכילה כ-15 חתולים וכלבים שהיו אצלה בבית. מצאו אותה מתה בבית, ברחוב בן יהודה. התקף לב. היא נולדה בחיפה. גדלה ולמדה כאן, וגם נפטרה כאן."

"זה סיפור עצוב," אומר יובל, "לפתיחה של הוטנטוט הגיעו 700 איש, ביניהם ראש העיר מצנע. לפני הסגירה נוצר ועד הצלה, בהשתתפותו של יונה יהב. כשהיא נפטרה, הספיד אותה שמואל גלבהרט, סגן ראש העיר. היא קיימה 600-700 ארועי תרבות במהלך 7 שנות הפעילות. יותר ממה שהעירייה עושה בתקופה דומה. חשוב לי שיזכרו אותה."

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים