בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריה עין הוד: דורית מנטל / הוטנטוט
 

 

גלריה עין הוד: הוטנטוט / זוכרים את דורית מנטל 
 

אוצרת: דניאלה טלמור
פתיחה: שבת, 25.3.17, בשעה 11:30
נעילה: 12.4.17 


 

במלאת עשר שנים למותה של דורית מנטל, מהדמויות החיפאיות הבולטות בתחום חיי החברה והתרבות בעיר, מוצגת בעין הוד התערוכה 'הוטנטוט', כשם הגלריה-קפה שניהלה


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
הזמנה

בגלריה עין הוד מוצגת התערוכה 'הוטנטוט', במלאת 10 שנים למותה של דורית מנטל. דורית ז"ל זכורה לחיפאים רבים כמי שניהלה במשך כשבע שנים את "הוטנטוט", בית קפה-גלריה שהקימה בסמטת עמוס 8, בין הרצל והחלוץ, בשכונת הדר שבחיפה, שם אירחה אמנים צעירים, להקות מתחילות ולהקות ג'ז.

דורית מנטל היתה אמנית ייחודית, וגם פעילה חברתית ופוליטית למען זכויות הפרט, זכויות בעלי החיים ואיכות הסביבה. כעת, במלאות עשור לפטירתה בטרם עת, יזם אחיה הגדול, יובל מנטל, תערוכה של יצירותיה.

מנטל, שפעלה רבות למען התרבות והאמנות בעיר, נפטרה באופן פתאומי בגיל 51, בחוסר כול. אחרי שנים רבות של עשייה ציבורית, היא מצאה עצמה בשולי החברה, בלי שום סיוע. סמוך למותה כתבה אל הרשויות מכתב שבו גוללה את חוסר התמיכה המוחלט שהפגין כלפיה הממסד גם לאחר שהפכה מבעלת גלריה להומלסית. "אני מיואשת," תיארה מנטל את מצוקתה, "אני נופלת בין הכיסאות ואין מושיע," היא כתבה, אך לא ידעה עד כמה קרוב סופה הטרגי.

אוצרת התערוכה, דניאלה טלמור: "היתה לי הזכות להכיר את דורית כשלמדנו יחד באוניברסיטה, ולאחר מכן כשניהלה את הוטנטוט. ראיתי איך השאיפה לחופש, שלום, אור ואהבה היתה שזורה בכל נימי נפשה. היא העניקה השראה לציירים וצלמים רבים, ותמכה באמנים בראשית דרכם. הוטנטוט שימש כמקום מפגש תרבותי, ייחודי ואלטרנטיבי, שכמותו לא נראה עד אז בחיפה, וגם לא קם דומה לו מאז.

לאורך השנים השתלמה דורית מנטל בתחום האמנות הפלסטית. בשנים 1980-1985 למדה רישום, ציור, קולנוע, ותולדות האמנות במכון לאמנות של סמינר "אורנים" בקריית טבעון. בין 1986 ל- 1990 השלימה תואר ראשון באמנות היצירה באוניברסיטת חיפה. בשנים 1993-1995 למדה גרפיקה, אנימציה קלאסית, וידאו וקולנוע במרכז האקדמי לאמנות ועיצוב, ויצ"ו חיפה. ב - 1990 זכתה במלגת ראש החוג לאמנות לסטודנטים מצטיינים באוניברסיטת חיפה, וב-1991 זכתה במלגת קרן און אדלר לאמנים צעירים. ב-2006 הצטרפה למפלגת "עלה ירוק", והיתה מועמדת מטעמה לכנסת.


 
עבודה של דורית. צילום: אדם רינגר

היא נולדה למשפחה ייקית שהגיעה לישראל ממנהיים. אחיה היחיד יובל נולד ב-1935 והיה מבוגר ממנה ב-20 שנים. לכשנולדה דורית חשבו השכנים שהיא בתו של יובל, וטעו. כאשר נולדה מיכל בת יובל 10 שנים אחריה, חשבו שזאת אחות נוספת, וטעו שוב.

דורית למדה בבי"ס הלל (ליאו-בק) ואחרי שירותה בצה"ל כשוטרת עזר בגשרי הירדן, השלימה את תעודת הבגרות מיד אחרי מלחמת יום כיפור. עניינה באמנות הציור והפלסטיקה הובילה גם לדגמן במכללת אורנים במשך לימודי האמנות שם, ואחר כך באוניברסיטת חיפה. לאחר סיום לימודיה שם נרשמה למכללת ויצ"ו בחיפה שבו עסקה בצילום, הסרטה, במאות, ומשחק. בגמר לימודיה חזרה שוב על מסלול הלימודים בויצ"ו – על מנת שתוכל להיעזר בכל מכלול האמצעים שיש לסטודנט שם.

לאחר חיים בזוגיות עם אלכס, אתו נסעה לצרפת וגרמניה, נישאה דורית, באמצע שנות ה-80, לקרני לב, נישואים שהחזיקו שנים ספורים בלבד. אחר כך נישאה לשמעון הניג (שהביא לנישואין את הבת נועה מנישואיו הקודמים). לאחר מכן חייתה מספר שנים בזוגיות עם הזמר והמוזיקאי ערן כרמלי שהיה צעיר ממנה בהרבה. האמנית המתריסה לא רצתה ללדת בעולם אכזר זה. רק בשנתה האחרונה סיפרה פעם לחברה שחבל שלא היתה לאם. גולת חייה היתה מימוש חלומה של גלריה משלה משולבת במסעדה.

בעזרת אחיה יובל בדקו השניים אתרים שונים בהדר עד שנמצא המקום שברח' עמוס 8 בבית ערבי ישן השייך לגב' איצקוביץ, ובו הקימה דורית במאמצים כספיים רבים את הוטנטוט. היא בחרה שם מתריס, כיאה לאמנית מתריסה.

לפתיחה ההוטנטוט באו כ-600-700 איש, כולל ראש העיר עמרם מצנע. היא העסיקה לפעמים צוות של 20 איש. אם בגלל אי ידע בניהול, אם מתוך חמלה על אנשים שהעסיקה, ואם מחמת גניבות של עובדיה – היא נכנסה לקשיים כלכליים. מכירת דירתה ברח' בר גיורא, וגם תמיכה כספית של אמה מדלין לא הספיקו כדי לכסות על החובות. מספר העובדים צומצם למינימום,  והניהול נעשה זמן רב על ידי ליטל שנשאה מאוחר יותר לעדי, בנו של יובל.

דורית עברה לגור בשכירות בדירה שמעל הוטנטוט, והחזיקה כבעבר מספר חתולים רב וכלבים. מזון עבורם היה חשוב לה ממזון וטיפול רפואי עבורה עצמה. עם הקריסה הכספית וצריכה מוגברת של אלכוהול הידרדרה בריאותה, ושיניה נשרו. היא גם נפלה מספר פעמים ברחוב, וכל בקשותיה ותחינותיה מהרשויות לעזרה כזאת ואחרת, כולל עזרה רפואית – נדחו.

עם מעבר בתי המשפט הסמוכים להוטנטוט אל הבניין בעיר התחתית, ירד מספר סועדי הצהרים במידה משמעותית, והקשיים גברו. לאור הקשיים והחובות והעובדה כי היתה מוגבלת בכספים ובבנקים, דורית ייסדה והעבירה את ניהול ההוטנטוט לעמותה. עם פרוץ מלחמת לבנון השנייה, כאשר למעלה מ-10,000 עסקים קרסו – התמוטט גם ההוטנטוט.

הקשר עם אחיה יובל הלך ודעך, וכאשר עזבה את ההוטנטוט ומגוריה הועתקו, לא נודע הדבר ליובל, אלא אחרי מותה. הקשר היחידי בחודשים האחרונים היה באמצעות דוא"ל. לבקר אותה, אי אפשר היה, אומר יובל, כי התביישה במצבה, מה גם שכתובתה היתה סמויה. אולי מחשש שיעוקלו חפציה. בדיעבד, נודע לו כי היא עברה לגור לרחוב בן יהודה עם ידיד, ולכל אחד מהם היה חדר משלו. לא טלפון, לא טלוויזיה, ומעטים היו איתה בקשר.

לכשנפטרה, לא המשטרה הודיעה ליובל, הקרוב היחיד שלה. רק לאחר שעות רבות טלפנו אליו חברים של דורית והודיעו שגופתה הועברה לאבו כביר, שם נמצא ש-80% מעורקי הלב הכליליים היו סתומים. כך שכל מאמץ יכול היה להוביל למותה. זה גם מה שגרם לנפילותיה ברחוב, ולסימני החבלות שאיש לא ידע את מקורם.

ב-1 באפריל 2007 התקיימה הלוויה בשעה 16:00 בבית העלמין תל רגב. דורית ביקשה בעבר, שאם ישיג אותה מלאך המוות, אזי: "אל תעשו לי לוויה, תערכו לי משתה". לוויה עצובה. החברים שרו שירים והבטיחו לארגן ערב לזכרה של דורית.

 
דורית מנטל ז"ל. צילום: יובל מנטל

יובל מנטל, שביוזמתו ובהפקתו קמה התערוכה, הוא בן 81. ועדיין עוסק בייעוץ אקוסטי. יובל: "אילו דורית היתה חיה, היא היתה בת 61 כיום. היה בינינו הבדל של 20 שנה. ההורים ניסו להביא ילדים, ורק 20 שנה אחרי שנולדתי, זה הצליח להם."

"ללוויה לא הביאו כלי נגינה, כי הרבנים לא איפשרו. אבל בשבעה השמעתי יצירות מוזיקליות יפות, ובאו אנשים עם כלי נגינה. עשר שנים עברו מאז המוות, והחלטתי לעשות תערוכה לזכרה. היא השאירה 1000 ציורים וצילומים שלה, לא כולם ממוסגרים. לפתיחה אביא איתי גם פוסטרים שנותרו מתקופת הוטנטוט."

יובל: "היא מתה, כי לא השקיעה אגורה בבריאות שלה. את מעט הכסף שהיה לה, במקום להשתמש בו לבריאותה או לאוכל לעצמה, היא האכילה כ-15 חתולים וכלבים שהיו אצלה בבית. מצאו אותה מתה בבית, ברחוב בן יהודה. התקף לב. היא נולדה בחיפה. גדלה ולמדה כאן, וגם נפטרה כאן."

"זה סיפור עצוב," אומר יובל, "לפתיחה של הוטנטוט הגיעו 700 איש, ביניהם ראש העיר מצנע. לפני הסגירה נוצר ועד הצלה, בהשתתפותו של יונה יהב. כשהיא נפטרה, הספיד אותה שמואל גלבהרט, סגן ראש העיר. היא קיימה 600-700 ארועי תרבות במהלך 7 שנות הפעילות. יותר ממה שהעירייה עושה בתקופה דומה. חשוב לי שיזכרו אותה."

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה
ערך התרומה החברתית הוא אחד היסודות החזקים של יקב טוליפ, שפועל בכפר תקווה ומעסיק אנשים בעלי צרכים מיוחדים. השנה החליט היקב לתת ביטוי נוסף לפעילות החברתית שלו ולהוציא את בשורת העשייה החברתית מחוץ...
קישור לעמוד המלא

פאב אפטר דארק פתח סטריט פוד

פאב אפטר דארק פתח סטריט פוד
רעבים באמצע היום? לא חייבים לטרוף דווקא פלאפל או שווארמה. אפשר להשביע את הרעב באופן מעניין בהרבה, אם תגיעו אל פאב האפטר דארק שבעיר התחתית. נתי טולוצ'ינסקי, הבעלים של הפאב הידוע ב-30 ברזי הבירה שלו...
קישור לעמוד המלא

גל בוכניק פתח בית ספר למקצועות האפייה והקונדיטוריה בחיפה

גל בוכניק פתח בית ספר למקצועות האפייה והקונדיטוריה בחיפה
גל בוכניק, שף קונדיטור וותיק ומוערך הפועל בתחום הקונדיטוריה מזה למעלה מ- 20 שנה פתח לאחרונה בית ספר קולינרי למקצועות האפייה והקונדיטוריה בצ'ק פוסט, חיפה. גל בוכניק זכור לציבור גדול מתוקף השתתפותו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים