בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: לימור מזוז - והים מלא
 

 

בית האמנים ע"ש שאגאל: לימור מזוז - והים מלא


Limor Mazuz / The Sea Is full

אוצרת: דניאלה טלמור

פתיחה: שבת, 22-7-17, בשעה 11:30
נעילה: 12.8.17

 


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה 
 
לימור מזוז, ילידת 1969, נשואה ואם לשלוש בנות, היא ציירת פיגורטיבית, החיה ויוצרת ברמת השרון. במהלך השנים, היא הציגה במסגרת תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות בארץ ובחו"ל.
 
סדרת הציורים בתערוכתה החדשה, 'והים מלא', לקוחה מהשנים האחרונות. מקור נופי הים בציוריה של מזוז הם בנופים שראתה בעבר, אשר נחרטו בזיכרונה או נופים שצילמה וכעת היא מעניקה להם אינטרפרטציה אישית. הציורים הצבעוניים, הריאליסטיים ביסודם, מביאים לידי ביטוי את אהבתה לים המהווה עבורה מקום של שלווה ורוגע, ולדבריה, מלא בעולמות חבויים, גלויים ונסתרים. מזוז בוחרת לתת ביטוי ליופיו הרוגע של הים ולא לסערה. בציוריה נופים ימיים כחופי הים, סירות דייגים, גלים מתנפצים, השתקפויות במים, דייגים העוסקים במלאכתם מצוירים באופן מדויק פיגורטיבי, לצד דמויות המצוירות כצלליות, דמויות אוניברסאליות ללא פרטים מזוהים של פנים ומגדר.

 

הציורים בתערוכה, חולפים בין התרחשויות ומצבי הוויה שונים מזמנים שונים. מבעד לציורים ניבטת פילוסופיית חיים הנמסרת מתוך פרספקטיבה אישית. ציוריה מתאפיינים באינטימיות רבה, ומבטאים טווח נרחב של חוויות אנושיות. מבעד להם עולה דמותה של לימור מזוז כאמנית אינדיבידואליסטית, המבטאת רגשות עמוקים. השקפת עולמה הייחודית מעלה על הבד, בכל ציור מחדש, מבט ייחודי ואופטימי על החיים.​ 

אוצרת התערוכה דניאלה טלמור אומרת כי עבודותיה של מזוז הולמות בצופה אך במקביל גם חותרות לעורר בו הנאה אסתטית, כמו מוזיקה טובה שיכולה לצרום ולענג בעת ובעונה אחת. "הציורים הללו הם הפרטיטורה המוזיקלית של האמנית המזמינה את הצופה להתנועע על גבי משטח הציור, על פני הרמוניות של משפחות צבע המונחות לצד דיסהרמוניות של קונטרסטים צבעוניים. משטח הציור הוא במת התרחשות שעליה משתעשעים כתמי צבע ומשיחות מכחול במשחקים של כיוון, עובי ושכבות. הכתמים והקווים המתגוששים על פני במה זו מושכים ודוחפים, מפגינים יכולת קבלה, ויוצרים ביניהם יחסים הרמוניים, היררכיות דינמיות ומעצבים יחסי כוח משתנים".​

 


בסטודיו, לובשים רעיונותיה של לימור עור וגידים, צבע, השראה ואווירה. כאשר הם קמים לחיים חודרים לתוכם רכיבים מתוך חוויותיה של האמנית, לצד צורות ואסוציאציות שמקורן במלאכת הציור. כך עולים על הבד המראות המרהיבים של הנופים בווריאציות שונות בשפע של גווני הקשת. המציאות החדשה המתהווה ביצירות אלה קוראת דרור לצורות השונות, בעוד האמנית שומרת על כתב יד אופייני המייחד את יצירתה, ומשמש לה ככלי ביטוי עצמי בלתי אמצעי.

לימור, שהאמנות מלווה אותה משחר ילדותה, יוצרת ומציגה בסטודיו הביתי שלה. במקביל ליצירה באופן עצמאי, היא למדה בקורסים שונים: ציור, ויטראז', פיוזינג-זכוכית, קרמיקה וצילום. בשנים האחרונות היא לומדת אצל האמנים אלי שמיר.
 
לימור, מה תוכלי לספר על תהליך היצירה שלך...?
 
לימור: "תהליך היצירה שלי הוא תוצאה של השראה בלתי פוסקת מרגעים פשוטים של חיי היומיום. אני מתמקדת ביופי שבפשטות, ומשאירה את היצירה נקייה מבעיות תרבותיות, חברתיות או פוליטיות. אני חותרת לשלמות הרמונית של הציור - האור הנכון, הצבע הנכון, הקומפוזיציה המתאימה."
 
"ניתן לומר כי המוזה שורה עליי באופן תמידי. אני נושמת וחושבת באופן יצירתי, ולכן מוצאת עצמי עוסקת ברוב שעות היום בציור. אוהבת לצייר בעיקר משעות הבוקר המוקדמות, והזמן עף ופתאום כבר אחר הצהריים. ולעיתים גם בנדודי שינה אני בורחת אל הסטודיו שלי. ארגנתי לי תאורה טובה לשעות הלילה, כך שאין לי שעות קבועות, אלא בעצם רוב שעות היום עומדות לרשותי. את חובותיי אני תמיד משלימה אחרי הציור, כי הוא קודם לכל. ואם איני מציירת אני שואבת השראה בים עם המצלמה, או עוסקת ביצירה אחרת כמו קרמיקה וזכוכית.

"בעבר הייתי זקוקה לשקט וללבד שלי בזמן הציור, אך היום אני מוצאת את עצמי אוהבת לצייר גם כשכולם מסביבי. מכיוון שהסטודיו בביתי, אני יכולה לבחור ולעיתים גם מצטרפת להמולה בסלון עם הקנווס והצבעים, ונהנית גם מחברת בעלי ובנותיי, וכך גם הן מרוויחות אותי כאימא שזמינה להן תמיד. אני מרגישה ברת מזל שעיני רואות את העולם דרך יצירה ושזו דרכי לחוות את החיים."

יש לך קשר אישי לחיפה?

"אני מרגישה מעין סגירת מעגל בעובדה שהתערוכה מתקיימת בחיפה, כילדה הייתי מגיעה לבית סבי ז"ל בחיפה, משם יש לי זיכרונות נפלאים. סבי שהביא לי את הקנווס וצבעי השמן הראשונים שלי, כשהייתי בערך בת 10. מאז התגלה לפני עולם של ערבוב צבעים לגוונים וצורות, עולם שמאד משמעותי עבורי."
 

איך נבחרו העבודות הספציפיות של התערוכה הנוכחית?

"את העבודות לתערוכה בחרתי עם דניאלה טלמור האוצרת, אך הקשבתי לניסיון הרב של דניאלה להוביל ולסנן מבין העבודות הרבות. 23 מהעבודות שתהיינה בתערוכה הן מהשנים האחרונות."

"בזמן תליית העבודות הצלחתי ממש להרגיש את ההתפתחות שלי, מעבודות בראייה מרחבית יותר אל הים למעין קלוז אפ, ומעבודות בגוונים כחולים וקרים לשילובם בגוונים חמים יותר בשנים האחרונות, השתקפויות וצלליות וכך אני כבר רואה עצמי בהשראה רבה לקראת המשך סדרת העבודות הבא."

מהיכן את שואבת את ההשראה ליצירותייך?
 
"המבט שלי מופנה בעיקר החוצה – אל נופי הטבע בכפר או בחופי הים, לעיתים בשילוב דמויות. השיטוט על חוף הים מפעים אותי ומספק משמעויות לחיים עצמם, לעיתים סמליות; האנרגיה של הים, התנועה והשבירה האינסופית של הגלים, הניגוד בין הים לבין היבשה היציבה, הסירות הצפות על פני המים, ההשתקפות העמוקה, מחיקת הצעדים של ההולכים על החוף, הדייג המוצא את מזונו בים, הים כמקום לריפוי הנפש ולגילוי עצמי."
 
"המבט שלי מופנה לעיתים גם פנימה ובא לידי ביטוי בדיוקנאות של קרוביי ובני משפחתי. ציור הוא דרכי לחוות את החיים, להביע את הערכתי לטבע. הציור הוא דרכי להדגיש מרכיבים מיוחדים ומשמעותיים עבורי בעולם."

 

טקסט אישי, שכתבה לימור מזוז לקראת פתיחת התערוכה הנוכחית:

"ציוריי פוגשים את המציאות היומיומית על כל גווניה, כאשר אני "צובעת" את המציאות בצבעים שאני רוקחת בעצמי דרך עולם המושגים שלי, דרך חלון הנפש שלי. דרך הים.

"בשיח המתמשך של אמנות עכשווית כשהכול אפשרי, לגיטימי ונגיש, מאמנות ריאליסטית לאמנות מופשטת ולאמנות מושגית ובכלל, בחרתי בתשוקה, התשוקה שלי ליצירה היא הכח המניע והמחיה ממנו אני יוצאת ואליו אני שבה והיא מתבטאת בהתמקדותי ברוגע ובעוצמה שמביא עמו הים, ולא בסערה, בדמויות, בסירות דייגים ובנופים בכלל מהם אני שואבת מקורות של נחמה ורגיעה."

"ציוריי מדברים את שיח נפשי, אני כותבת את ציוריי במכחול ודרך הדייגים ועוברי אורח מול הים אני מביאה את התכנים שמעסיקים אותי."

"שאלות של ביקורת ואג'נדה חברתית, שמעסיקות אותי באות לידי ביטוי בציוריי, אדם אל אדם, אדם כבן אדם, אדם אל הטבע, זהות חברתית, תקשורת חברתית, ערבות הדדית, חברות ותשוקה."

דווקא במקום העכשווי כשיש תחרות בחידושים ללא סוף, אני מתרפקת על ההיסטוריה והנאיביות ודווקא כאן אני מביאה את החדשנות שלי, אני נותנת אינטרפטציה חדשה לאמנות הריאליסטית תוך כדי שימוש בעולם התוכן של האמנות המושגית.


 

"את יצירותיי אני מבטאת בעבודות בעלות ממד ריאליסטי. חופי הים, הגלים, הדייגים וסירותיהם, מהווים תמה מרכזית ביצירתי. הים מהווה מקום לריפוי הנפש ולגילוי עצמי. חופי הים מתוארים תוך ירידה לפרטים המדוקדקים ביותר, המעבירים באופן הרמוני את התנועה והשבירה האינסופית של הגלים, הניגוד בין הים לבין היבשה היציבה, הסירות הצפות על פני המים, ההשתקפות העמוקה, האנרגיה העצומה וכוחו המתפרץ של הים."

"בציוריי אני מתרפקת על הנאיבי והאסתטי במודע, לכאורה אין שפיטה או נימה צינית אלא חשבון נפש מעמיק על הדואליות שבחיים, על שימחה אל מול שקיעה, על בגרות אל מול זקנה. ציוריי, בעלי המראה המלוטש והחזות האידילית- אסקפיסטית לכאורה, מעלים הרהור על הדואליות שבחיים, מהדהדים מתח בין המציאות המוצגת באופן פסטורלי, לבין הדמויות הנושאות בחובן מורכבות ורבדים עמוקים המתהווים תוך מבט מעמיק ונעים בין הגלוי לנסתר. אני שטה בים שלי בנסיעת הפכים מתמדת, בסתירה ובאיזון בחיי, ומנסה ללכוד את  משחקי האור והצל על הגלים ואת הדמויות וסירות הדייגים המשתקפים במים, ללכוד את תנועתם המשתנה והאינסופית של החיים, צורותיהם וגווניהם, באופן המעורר פליאה והשתאות אל מול עוצמתו וקסמו של הים, והים מלא."


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים