בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: לימור מזוז - והים מלא
 

 

בית האמנים ע"ש שאגאל: לימור מזוז - והים מלא


Limor Mazuz / The Sea Is full

אוצרת: דניאלה טלמור

פתיחה: שבת, 22-7-17, בשעה 11:30
נעילה: 12.8.17

 


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה 
 
לימור מזוז, ילידת 1969, נשואה ואם לשלוש בנות, היא ציירת פיגורטיבית, החיה ויוצרת ברמת השרון. במהלך השנים, היא הציגה במסגרת תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות בארץ ובחו"ל.
 
סדרת הציורים בתערוכתה החדשה, 'והים מלא', לקוחה מהשנים האחרונות. מקור נופי הים בציוריה של מזוז הם בנופים שראתה בעבר, אשר נחרטו בזיכרונה או נופים שצילמה וכעת היא מעניקה להם אינטרפרטציה אישית. הציורים הצבעוניים, הריאליסטיים ביסודם, מביאים לידי ביטוי את אהבתה לים המהווה עבורה מקום של שלווה ורוגע, ולדבריה, מלא בעולמות חבויים, גלויים ונסתרים. מזוז בוחרת לתת ביטוי ליופיו הרוגע של הים ולא לסערה. בציוריה נופים ימיים כחופי הים, סירות דייגים, גלים מתנפצים, השתקפויות במים, דייגים העוסקים במלאכתם מצוירים באופן מדויק פיגורטיבי, לצד דמויות המצוירות כצלליות, דמויות אוניברסאליות ללא פרטים מזוהים של פנים ומגדר.

 

הציורים בתערוכה, חולפים בין התרחשויות ומצבי הוויה שונים מזמנים שונים. מבעד לציורים ניבטת פילוסופיית חיים הנמסרת מתוך פרספקטיבה אישית. ציוריה מתאפיינים באינטימיות רבה, ומבטאים טווח נרחב של חוויות אנושיות. מבעד להם עולה דמותה של לימור מזוז כאמנית אינדיבידואליסטית, המבטאת רגשות עמוקים. השקפת עולמה הייחודית מעלה על הבד, בכל ציור מחדש, מבט ייחודי ואופטימי על החיים.​ 

אוצרת התערוכה דניאלה טלמור אומרת כי עבודותיה של מזוז הולמות בצופה אך במקביל גם חותרות לעורר בו הנאה אסתטית, כמו מוזיקה טובה שיכולה לצרום ולענג בעת ובעונה אחת. "הציורים הללו הם הפרטיטורה המוזיקלית של האמנית המזמינה את הצופה להתנועע על גבי משטח הציור, על פני הרמוניות של משפחות צבע המונחות לצד דיסהרמוניות של קונטרסטים צבעוניים. משטח הציור הוא במת התרחשות שעליה משתעשעים כתמי צבע ומשיחות מכחול במשחקים של כיוון, עובי ושכבות. הכתמים והקווים המתגוששים על פני במה זו מושכים ודוחפים, מפגינים יכולת קבלה, ויוצרים ביניהם יחסים הרמוניים, היררכיות דינמיות ומעצבים יחסי כוח משתנים".​

 


בסטודיו, לובשים רעיונותיה של לימור עור וגידים, צבע, השראה ואווירה. כאשר הם קמים לחיים חודרים לתוכם רכיבים מתוך חוויותיה של האמנית, לצד צורות ואסוציאציות שמקורן במלאכת הציור. כך עולים על הבד המראות המרהיבים של הנופים בווריאציות שונות בשפע של גווני הקשת. המציאות החדשה המתהווה ביצירות אלה קוראת דרור לצורות השונות, בעוד האמנית שומרת על כתב יד אופייני המייחד את יצירתה, ומשמש לה ככלי ביטוי עצמי בלתי אמצעי.

לימור, שהאמנות מלווה אותה משחר ילדותה, יוצרת ומציגה בסטודיו הביתי שלה. במקביל ליצירה באופן עצמאי, היא למדה בקורסים שונים: ציור, ויטראז', פיוזינג-זכוכית, קרמיקה וצילום. בשנים האחרונות היא לומדת אצל האמנים אלי שמיר.
 
לימור, מה תוכלי לספר על תהליך היצירה שלך...?
 
לימור: "תהליך היצירה שלי הוא תוצאה של השראה בלתי פוסקת מרגעים פשוטים של חיי היומיום. אני מתמקדת ביופי שבפשטות, ומשאירה את היצירה נקייה מבעיות תרבותיות, חברתיות או פוליטיות. אני חותרת לשלמות הרמונית של הציור - האור הנכון, הצבע הנכון, הקומפוזיציה המתאימה."
 
"ניתן לומר כי המוזה שורה עליי באופן תמידי. אני נושמת וחושבת באופן יצירתי, ולכן מוצאת עצמי עוסקת ברוב שעות היום בציור. אוהבת לצייר בעיקר משעות הבוקר המוקדמות, והזמן עף ופתאום כבר אחר הצהריים. ולעיתים גם בנדודי שינה אני בורחת אל הסטודיו שלי. ארגנתי לי תאורה טובה לשעות הלילה, כך שאין לי שעות קבועות, אלא בעצם רוב שעות היום עומדות לרשותי. את חובותיי אני תמיד משלימה אחרי הציור, כי הוא קודם לכל. ואם איני מציירת אני שואבת השראה בים עם המצלמה, או עוסקת ביצירה אחרת כמו קרמיקה וזכוכית.

"בעבר הייתי זקוקה לשקט וללבד שלי בזמן הציור, אך היום אני מוצאת את עצמי אוהבת לצייר גם כשכולם מסביבי. מכיוון שהסטודיו בביתי, אני יכולה לבחור ולעיתים גם מצטרפת להמולה בסלון עם הקנווס והצבעים, ונהנית גם מחברת בעלי ובנותיי, וכך גם הן מרוויחות אותי כאימא שזמינה להן תמיד. אני מרגישה ברת מזל שעיני רואות את העולם דרך יצירה ושזו דרכי לחוות את החיים."

יש לך קשר אישי לחיפה?

"אני מרגישה מעין סגירת מעגל בעובדה שהתערוכה מתקיימת בחיפה, כילדה הייתי מגיעה לבית סבי ז"ל בחיפה, משם יש לי זיכרונות נפלאים. סבי שהביא לי את הקנווס וצבעי השמן הראשונים שלי, כשהייתי בערך בת 10. מאז התגלה לפני עולם של ערבוב צבעים לגוונים וצורות, עולם שמאד משמעותי עבורי."
 

איך נבחרו העבודות הספציפיות של התערוכה הנוכחית?

"את העבודות לתערוכה בחרתי עם דניאלה טלמור האוצרת, אך הקשבתי לניסיון הרב של דניאלה להוביל ולסנן מבין העבודות הרבות. 23 מהעבודות שתהיינה בתערוכה הן מהשנים האחרונות."

"בזמן תליית העבודות הצלחתי ממש להרגיש את ההתפתחות שלי, מעבודות בראייה מרחבית יותר אל הים למעין קלוז אפ, ומעבודות בגוונים כחולים וקרים לשילובם בגוונים חמים יותר בשנים האחרונות, השתקפויות וצלליות וכך אני כבר רואה עצמי בהשראה רבה לקראת המשך סדרת העבודות הבא."

מהיכן את שואבת את ההשראה ליצירותייך?
 
"המבט שלי מופנה בעיקר החוצה – אל נופי הטבע בכפר או בחופי הים, לעיתים בשילוב דמויות. השיטוט על חוף הים מפעים אותי ומספק משמעויות לחיים עצמם, לעיתים סמליות; האנרגיה של הים, התנועה והשבירה האינסופית של הגלים, הניגוד בין הים לבין היבשה היציבה, הסירות הצפות על פני המים, ההשתקפות העמוקה, מחיקת הצעדים של ההולכים על החוף, הדייג המוצא את מזונו בים, הים כמקום לריפוי הנפש ולגילוי עצמי."
 
"המבט שלי מופנה לעיתים גם פנימה ובא לידי ביטוי בדיוקנאות של קרוביי ובני משפחתי. ציור הוא דרכי לחוות את החיים, להביע את הערכתי לטבע. הציור הוא דרכי להדגיש מרכיבים מיוחדים ומשמעותיים עבורי בעולם."

 

טקסט אישי, שכתבה לימור מזוז לקראת פתיחת התערוכה הנוכחית:

"ציוריי פוגשים את המציאות היומיומית על כל גווניה, כאשר אני "צובעת" את המציאות בצבעים שאני רוקחת בעצמי דרך עולם המושגים שלי, דרך חלון הנפש שלי. דרך הים.

"בשיח המתמשך של אמנות עכשווית כשהכול אפשרי, לגיטימי ונגיש, מאמנות ריאליסטית לאמנות מופשטת ולאמנות מושגית ובכלל, בחרתי בתשוקה, התשוקה שלי ליצירה היא הכח המניע והמחיה ממנו אני יוצאת ואליו אני שבה והיא מתבטאת בהתמקדותי ברוגע ובעוצמה שמביא עמו הים, ולא בסערה, בדמויות, בסירות דייגים ובנופים בכלל מהם אני שואבת מקורות של נחמה ורגיעה."

"ציוריי מדברים את שיח נפשי, אני כותבת את ציוריי במכחול ודרך הדייגים ועוברי אורח מול הים אני מביאה את התכנים שמעסיקים אותי."

"שאלות של ביקורת ואג'נדה חברתית, שמעסיקות אותי באות לידי ביטוי בציוריי, אדם אל אדם, אדם כבן אדם, אדם אל הטבע, זהות חברתית, תקשורת חברתית, ערבות הדדית, חברות ותשוקה."

דווקא במקום העכשווי כשיש תחרות בחידושים ללא סוף, אני מתרפקת על ההיסטוריה והנאיביות ודווקא כאן אני מביאה את החדשנות שלי, אני נותנת אינטרפטציה חדשה לאמנות הריאליסטית תוך כדי שימוש בעולם התוכן של האמנות המושגית.


 

"את יצירותיי אני מבטאת בעבודות בעלות ממד ריאליסטי. חופי הים, הגלים, הדייגים וסירותיהם, מהווים תמה מרכזית ביצירתי. הים מהווה מקום לריפוי הנפש ולגילוי עצמי. חופי הים מתוארים תוך ירידה לפרטים המדוקדקים ביותר, המעבירים באופן הרמוני את התנועה והשבירה האינסופית של הגלים, הניגוד בין הים לבין היבשה היציבה, הסירות הצפות על פני המים, ההשתקפות העמוקה, האנרגיה העצומה וכוחו המתפרץ של הים."

"בציוריי אני מתרפקת על הנאיבי והאסתטי במודע, לכאורה אין שפיטה או נימה צינית אלא חשבון נפש מעמיק על הדואליות שבחיים, על שימחה אל מול שקיעה, על בגרות אל מול זקנה. ציוריי, בעלי המראה המלוטש והחזות האידילית- אסקפיסטית לכאורה, מעלים הרהור על הדואליות שבחיים, מהדהדים מתח בין המציאות המוצגת באופן פסטורלי, לבין הדמויות הנושאות בחובן מורכבות ורבדים עמוקים המתהווים תוך מבט מעמיק ונעים בין הגלוי לנסתר. אני שטה בים שלי בנסיעת הפכים מתמדת, בסתירה ובאיזון בחיי, ומנסה ללכוד את  משחקי האור והצל על הגלים ואת הדמויות וסירות הדייגים המשתקפים במים, ללכוד את תנועתם המשתנה והאינסופית של החיים, צורותיהם וגווניהם, באופן המעורר פליאה והשתאות אל מול עוצמתו וקסמו של הים, והים מלא."


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה
ערך התרומה החברתית הוא אחד היסודות החזקים של יקב טוליפ, שפועל בכפר תקווה ומעסיק אנשים בעלי צרכים מיוחדים. השנה החליט היקב לתת ביטוי נוסף לפעילות החברתית שלו ולהוציא את בשורת העשייה החברתית מחוץ...
קישור לעמוד המלא

פאב אפטר דארק פתח סטריט פוד

פאב אפטר דארק פתח סטריט פוד
רעבים באמצע היום? לא חייבים לטרוף דווקא פלאפל או שווארמה. אפשר להשביע את הרעב באופן מעניין בהרבה, אם תגיעו אל פאב האפטר דארק שבעיר התחתית. נתי טולוצ'ינסקי, הבעלים של הפאב הידוע ב-30 ברזי הבירה שלו...
קישור לעמוד המלא

גל בוכניק פתח בית ספר למקצועות האפייה והקונדיטוריה בחיפה

גל בוכניק פתח בית ספר למקצועות האפייה והקונדיטוריה בחיפה
גל בוכניק, שף קונדיטור וותיק ומוערך הפועל בתחום הקונדיטוריה מזה למעלה מ- 20 שנה פתח לאחרונה בית ספר קולינרי למקצועות האפייה והקונדיטוריה בצ'ק פוסט, חיפה. גל בוכניק זכור לציבור גדול מתוקף השתתפותו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים