בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אודיטוריום חיפה: מרוקו שלי
 

 

אודיטוריום חיפה: מרוקו שלי

תערוכת צילומים של תמר מגדל


אוצרת: שולי פויר שינולד

15.5.2016- 8.6.2016

פתיחה: שבת, 21.5, בשעה 11:00


 

בגלריית האודיטוריום תיפתח בבוקר שבת, 21 במאי, תערוכת צילומיה של תמר מגדל – 'מרוקו שלי', ובה 50 צילומים המתעדים נופים, דמויות ואווירה


 

יורם מארק-רייך /

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה
בבוקר שבת, 21 במאי, בשעה 11:00, תיפתח בגלריית האודיטוריום תערוכת צילומיה של תמר מגדל – 'מרוקו שלי'. בתערוכה מעל 50 צילומים בגדלים שונים. מגודל A3 ועד גודל 70/50 ס"מ. כולם פותחו עם למינציה מבריקה.

"בשבילי כל צילום הוא סיפור וזיכרון וחוויה ורגש," היא אומרת. "הבחירה היתה לי קשה, כי אני קשורה לצילומים שלי כאילו היו ילדיי. הבחירה נעשתה בעזרתה של האוצרת שולי פויר שינולד, מתוך 2400 צילומים שאיתם חזרתי מטיול בן 12 ימים במרוקו בחודש מרץ אשתקד."

"מרוקו משכה אותי מאד. אהבתי את הצבעוניות, הרב גווניות, הרב תרבותיות, והנופים של מרוקו. צילמתי וצילמתי. ואחרי שחזרתי, המשכתי לצפות בתמונות שבמחשב ולחוות מחדש את כל שכיות החמדה ואתרי הטיול. הרגשתי שיש לי חומר נפלא לתערוכת יחיד. בזכות האוצרת, הפך החלום שלי למציאות."

את המצלמה הראשונה רכשה תמר בשנת 1969, עם שובה משהות בת שנה וחצי בלונדון. מאז היא מצלמת. היא השתתפה בקורס צילום בבצלאל, שעסק בעיקר בשיטות הפיתוח של אז בחדר חושך ובטכניקות של צילום סטילס בשחור לבן. המצלמה תמיד איתה, והיא מצלמת את כל מה שיפה בעיניה או מרגש אותה: אנשים, ילדים, תינוקות, נופים, טבע, פרחים, אווירה. תמר: "הצילום שלי הוא ספונטני ומהבטן. איני רוצה ללמוד צילום כדי לא 'לקלקל' את האותנטיות . הוא נע בין התשוקה לתעד את הרגע החולף לבלי שוב, לבין חיפוש הצד האמנותי של התמונה. המצלמה בשבילי היא כלי ביטוי. חשובה לי מאד הקומפוזיציה, שאני קוראת לה ה'כוריאוגרפיה' של התמונה, וגם ההרמוניה, הצבעוניות, האיזון וההתמקדות באובייקט מרכזי שתפס את עיניי."

מאחורי כל תמונה יש סיפור. "כל תמונה בשבילי היא כמו ילד שלי. המצלמה היא חלק בלתי נפרד ממני ועוזרת לי לקלוט, להנציח, לשמר מראות, מקומות, חפצים, אנשים. המצלמה היא המכחול של הנפש שלי, ובאמצעותה הופך האובייקט שאני מצלמת ליצירה בפני עצמה."

 
נשים בתום יום עמל
 
הנופים מלאי הניגודים, הצבעוניות, האור הבוהק, ההיסטוריה, חיי המסחר השוקקים הבאים לידי ביטוי בשווקים עם הדמויות הצבעוניות של הסוחרים ואנשי המלאכה, נמלי הדייגים בערי החוף כל אלה למול מדבר סהרה הצחיח על הדיונות שלו, כפרי בוץ הרריים, קברי צדיקים ובתי קברות יהודיים, האדריכלות העשירה והמרהיבה של מדרסות וארמונות, ובתוך כל אלה התרבות העממית הכוללת מאכלים אקזוטיים, שטיחים, קרמיקה ותכשיטים, כלי נחושת וצמחי מרפא, המפגש הרב תרבותי בין השפעת המערב והתרבות הצרפתית והספרדית, לבין האיסלם והיהדות על כל העושר ההיסטורי והויזואלי שהותירה שם, כל אלה הותירו עליה חותם בל ימחה.

לפני כשש שנים היא הצטרפה לאגודת האמנים של חיפה, ומאז היא משתתפת בתערוכות קבוצתיות רבות בכל הארץ. בחודש מרץ הוצגה תערוכת יחיד שלה בנושא 'נשים – מישראל, קובה, מרוקו ואוזבקיסטן' לרגל יום האישה הבינלאומי, במרכז הקהילתי של נעמת בשד' מוריה.

תמר (גולדשמידט במקור) נולדה ב-1940 בקיבוץ גבעת ברנר, להורים שעלו לארץ מגרמניה בשנות ה-30. "הוריי נפגשו והתחתנו בקיבוץ  שהיה אז הקיבוץ הגדול ביותר בעולם! ילדותי עברה עלי ב'חינוך המשותף',  בבית הילדים הקיבוצי דאז, עם בני גילי שגדלתי איתם ביחד מהסיר... גדלתי בין פרדסים, שדות, גבעות, פרחים והרבה טבע. אהבתי לרקוד, לשיר, לכתוב, ללמוד, לקרוא, והייתי משחר ילדותי פעילה מאוד בחיי החברה והתרבות בחברת הילדים בה גדלתי."

אביה היה החשמלאי של הקיבוץ ואמה טיפלה בתינוקות. הבית היה מלא באמנות: ספרים, תקליטים, תמונות של ציירים מפורסמים. אביה היה יצירתי ואיש אשכולות – פסל, צלם וצייר חובב. הוא שהקנה לה את אהבתה לאמנות והשפיע על עיצוב אישיותה. "בין תחביביו היו: ציור, פיסול, צילום ונגינה על קלמפפר (מין גיטרה) ומפוחית פה. כשהייתי תינוקת, הורי התגרשו והתחתנו מחדש בקיבוץ, ונולדו לי מכל אחד מהם אחות ואח. אני הייתי הבכורה והמשותפת היחידה לשניהם, והיתה לכך השפעה רבה על מהלך חיי."

"כשהייתי בת 12 התרחש הפילוג בקיבוץ המאוחד. משפחתי היתה ממפלגת מפא"י - המיעוט בקיבוץ. נאלצנו לעזוב את גבעת ברנר, כפר מכורתי האהוב, ולעבור אל קיבוץ נצר סרני. אירוע טראומטי בכל מובן לבני דורי שחוו את הפילוג ולי באופן אישי. נצר סרני היה אז קיבוץ צעיר בן חמש, שהוקם ע"י שרידי השואה ונקרא באותה תקופה 'נצר בוכנוולד'. זו הייתה הפגישה שלי עם השואה, וחוויתי אותה באופן מאד אישי, רגשי , עמוק וקשה. מעולם לא חדלתי לאהוב ולהתגעגע לכפר מולדתי האהוב גבעת ברנר, ולבני כיתתי שנשארו שם רובם ככולם. התנחמתי בלימודים. בפעילות חברתית ותרבותית, בהדרכת חברת ילדים צעירה, ובעיקר במחול."

מגיל צעיר למדה תמר מחול ומצאה בו את הביטוי האמנותי שלה. היא למדה והוסמכה כמורה לחינוך גופני. "בשנות ילדותי ונעוריי רקדתי וחלמתי שאהיה רקדנית. הערצתי את מרתה גרהאם וראיתי כל מופע שלה בארץ ובלונדון."
 
תמר מגדל לצד תמונה של מוכר שטיחים ממרקש
 
אחרי תפקיד מאתגר במסגרת שנת שירות ושירות צבאי בתפקיד מ"כית בבה"ד 12, התחתנה בגיל 20 ועברה לקיבוץ יפתח בגליל העליון. בגיל 23 התגרשה, ופנתה ללמוד חינוך גופני בסמינר הקיבוצים בתל אביב. בגיל 27 עזבה את הקיבוץ ונדדה במשך כמה שנים בין לונדון, מדרשת שדה בוקר, ירושלים וארה"ב. היא עבדה בעבודות שונות, למדה אנגלית והשתלמה בתחומים שונים. בירושלים לימדה חינוך גופני ושחייה באוניברסיטה העברית בגבעת רם, והיתה גם סטודנטית. "הגשמתי משאת נפש שלי ועשיתי תואר B.A  בחוגים לתולדות האמנות ותולדות התאטרון".
 
"בגיל 34 נישאתי לאורי מגדל, שהיה חיפאי מיום לידתו ופטריוט גדול של העיר חיפה. אורי היה אלמן עם 3 בנות. עברתי לחיפה בשנת 1975, ומאז התמקדתי בעיקר בגידול הבנות. בחיפה לימדתי חינוך גופני באוניברסיטת חיפה, בבית רוטשילד, במועדון הספורט דניה, בבית הרופא, וגם פתחתי סטודיו פרטי שלי. במקביל, עשיתי קורס למדריכי ריקודי עם מוסמכים, ולמדתי במשך 20 שנה את שיטת 'מחשבת הגוף' בתל אביב אצל יוספה מיכאלי, יוצרת השיטה. בשנת 1983 יצאנו לשליחות המדינה לקוסטה ריקה. שם היינו 3 שנים. אורי, שהיה חבר אגד ומומחה למכונאות ולאוטובוסים, בנה שם צי אוטובוסים חדיש ומודרני. אני עסקתי שם בהוראה בביה"ס היהודי ובהדרכת חוגים לריקודי עם ישראלים בקהילה היהודית ובהופעות בחגים. שנינו אהבנו מאד לטייל בארץ ובעולם ולחוג את חגי ישראל ואירועים משפחתיים מלאי תוכן וערכים. הנחלנו זאת לבנותינו, והן המשיכו והנחילו לנכדינו."

 
ברבר מהכפר חמלייה בסהרה
 
מחלון דירתה בבניין רב קומות בשכונת רמת בגין נשקף נוף מרהיב של שכונת הוד הכרמל (דניה), בית אורן, האוניברסיטה, הר הכרמל הירוק והנפלא, הים , עתלית ודרומה עד ארובות חברת החשמל בקיסריה ומזח הפחם בחדרה. "יש לי משפחה גדולה שכוללת 3 בנות, 3 חתנים, 10 נכדים נהדרים ואהובים ונין. בעלי האהוב אורי מגדל, איתו זכיתי לחיות קרוב ל-40 שנים, נפטר ממחלה בדצמבר 2013. אני עדיין מלמדת ומטפלת בשיטת 'מחשבת הגוף', פעילה בקבוצות ובמסגרות חברתיות שונות, שוחה, מתעמלת, קוראת, ומרבה לצלם."
 
תמר חברה ב"אגודת הציירים והפסלים בישראל - חיפה והצפון". היא השתתפה בתערוכות רבות בבית האמנים ע"ש שאגאל, וכן במוזיאונים ובגלריות בחיפה ובארץ. ביניהן: "מבט לים"- במוזיאון המדעטק בחיפה (2014), "שביל הפרחים" - באודיטוריום (2015), "צילומי תרבויות" - בגלריה נמל יפו בתל אביב (2016). כמו כן, זכתה בפרס הצטיינות בתחרות "הכרמל בעין המצלמה" באודיטוריום חיפה ב-2009, ובמקום השני בתחרות "הכרמל בעין המצלמה", שהתקיימה באודיטוריום ב-2015.

 
ברבר מארח בסהרה
 
מתוך 'דבר האוצרת', שולי פויר שינולד:

"תמר מגדל היא מורה ל'מחשבת הגוף' ויש בידיעת הגוף, בידיעת ההתנהגות, התנועה, חווית התפיסה האישית, במחשבה פנימה, בהרהור עם עצמך, ביכולת הזו להתרכז, להפנים, להכיל ולחוש את אדם והסביבה, כדי להשפיע על תפיסת העולם, האנשים, הנופים, האור, הצבעים, ולהפנים אותם דרך עדשת המצלמה.

זה לא פשוט לתרגם ולצמצם את המרחב האין סופי הנראה לעין הגלויה, דרך עדשת מצלמה לתוצר מוגדר בגודל, חתוך בגבולות בלתי מתפשרים, מתומצת.

היא מפנימה את המראות, מכילה אותם, מנכסת אותם במבט בורר, מבקר, ומאוד אינטימי. תפיסת מרוקו שלה אישית, אוהבת, מרגשת ועוברת במסננת של חוויה עמוקה של מחשבת גוף..."

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה
ערך התרומה החברתית הוא אחד היסודות החזקים של יקב טוליפ, שפועל בכפר תקווה ומעסיק אנשים בעלי צרכים מיוחדים. השנה החליט היקב לתת ביטוי נוסף לפעילות החברתית שלו ולהוציא את בשורת העשייה החברתית מחוץ...
קישור לעמוד המלא

פאב אפטר דארק פתח סטריט פוד

פאב אפטר דארק פתח סטריט פוד
רעבים באמצע היום? לא חייבים לטרוף דווקא פלאפל או שווארמה. אפשר להשביע את הרעב באופן מעניין בהרבה, אם תגיעו אל פאב האפטר דארק שבעיר התחתית. נתי טולוצ'ינסקי, הבעלים של הפאב הידוע ב-30 ברזי הבירה שלו...
קישור לעמוד המלא

גל בוכניק פתח בית ספר למקצועות האפייה והקונדיטוריה בחיפה

גל בוכניק פתח בית ספר למקצועות האפייה והקונדיטוריה בחיפה
גל בוכניק, שף קונדיטור וותיק ומוערך הפועל בתחום הקונדיטוריה מזה למעלה מ- 20 שנה פתח לאחרונה בית ספר קולינרי למקצועות האפייה והקונדיטוריה בצ'ק פוסט, חיפה. גל בוכניק זכור לציבור גדול מתוקף השתתפותו...
קישור לעמוד המלא

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים