דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אודיטוריום חיפה: מרוקו שלי
 

 

אודיטוריום חיפה: מרוקו שלי

תערוכת צילומים של תמר מגדל


אוצרת: שולי פויר שינולד

15.5.2016- 8.6.2016

פתיחה: שבת, 21.5, בשעה 11:00


 

בגלריית האודיטוריום תיפתח בבוקר שבת, 21 במאי, תערוכת צילומיה של תמר מגדל – 'מרוקו שלי', ובה 50 צילומים המתעדים נופים, דמויות ואווירה


 

יורם מארק-רייך /

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה
בבוקר שבת, 21 במאי, בשעה 11:00, תיפתח בגלריית האודיטוריום תערוכת צילומיה של תמר מגדל – 'מרוקו שלי'. בתערוכה מעל 50 צילומים בגדלים שונים. מגודל A3 ועד גודל 70/50 ס"מ. כולם פותחו עם למינציה מבריקה.

"בשבילי כל צילום הוא סיפור וזיכרון וחוויה ורגש," היא אומרת. "הבחירה היתה לי קשה, כי אני קשורה לצילומים שלי כאילו היו ילדיי. הבחירה נעשתה בעזרתה של האוצרת שולי פויר שינולד, מתוך 2400 צילומים שאיתם חזרתי מטיול בן 12 ימים במרוקו בחודש מרץ אשתקד."

"מרוקו משכה אותי מאד. אהבתי את הצבעוניות, הרב גווניות, הרב תרבותיות, והנופים של מרוקו. צילמתי וצילמתי. ואחרי שחזרתי, המשכתי לצפות בתמונות שבמחשב ולחוות מחדש את כל שכיות החמדה ואתרי הטיול. הרגשתי שיש לי חומר נפלא לתערוכת יחיד. בזכות האוצרת, הפך החלום שלי למציאות."

את המצלמה הראשונה רכשה תמר בשנת 1969, עם שובה משהות בת שנה וחצי בלונדון. מאז היא מצלמת. היא השתתפה בקורס צילום בבצלאל, שעסק בעיקר בשיטות הפיתוח של אז בחדר חושך ובטכניקות של צילום סטילס בשחור לבן. המצלמה תמיד איתה, והיא מצלמת את כל מה שיפה בעיניה או מרגש אותה: אנשים, ילדים, תינוקות, נופים, טבע, פרחים, אווירה. תמר: "הצילום שלי הוא ספונטני ומהבטן. איני רוצה ללמוד צילום כדי לא 'לקלקל' את האותנטיות . הוא נע בין התשוקה לתעד את הרגע החולף לבלי שוב, לבין חיפוש הצד האמנותי של התמונה. המצלמה בשבילי היא כלי ביטוי. חשובה לי מאד הקומפוזיציה, שאני קוראת לה ה'כוריאוגרפיה' של התמונה, וגם ההרמוניה, הצבעוניות, האיזון וההתמקדות באובייקט מרכזי שתפס את עיניי."

מאחורי כל תמונה יש סיפור. "כל תמונה בשבילי היא כמו ילד שלי. המצלמה היא חלק בלתי נפרד ממני ועוזרת לי לקלוט, להנציח, לשמר מראות, מקומות, חפצים, אנשים. המצלמה היא המכחול של הנפש שלי, ובאמצעותה הופך האובייקט שאני מצלמת ליצירה בפני עצמה."

 
נשים בתום יום עמל
 
הנופים מלאי הניגודים, הצבעוניות, האור הבוהק, ההיסטוריה, חיי המסחר השוקקים הבאים לידי ביטוי בשווקים עם הדמויות הצבעוניות של הסוחרים ואנשי המלאכה, נמלי הדייגים בערי החוף כל אלה למול מדבר סהרה הצחיח על הדיונות שלו, כפרי בוץ הרריים, קברי צדיקים ובתי קברות יהודיים, האדריכלות העשירה והמרהיבה של מדרסות וארמונות, ובתוך כל אלה התרבות העממית הכוללת מאכלים אקזוטיים, שטיחים, קרמיקה ותכשיטים, כלי נחושת וצמחי מרפא, המפגש הרב תרבותי בין השפעת המערב והתרבות הצרפתית והספרדית, לבין האיסלם והיהדות על כל העושר ההיסטורי והויזואלי שהותירה שם, כל אלה הותירו עליה חותם בל ימחה.

לפני כשש שנים היא הצטרפה לאגודת האמנים של חיפה, ומאז היא משתתפת בתערוכות קבוצתיות רבות בכל הארץ. בחודש מרץ הוצגה תערוכת יחיד שלה בנושא 'נשים – מישראל, קובה, מרוקו ואוזבקיסטן' לרגל יום האישה הבינלאומי, במרכז הקהילתי של נעמת בשד' מוריה.

תמר (גולדשמידט במקור) נולדה ב-1940 בקיבוץ גבעת ברנר, להורים שעלו לארץ מגרמניה בשנות ה-30. "הוריי נפגשו והתחתנו בקיבוץ  שהיה אז הקיבוץ הגדול ביותר בעולם! ילדותי עברה עלי ב'חינוך המשותף',  בבית הילדים הקיבוצי דאז, עם בני גילי שגדלתי איתם ביחד מהסיר... גדלתי בין פרדסים, שדות, גבעות, פרחים והרבה טבע. אהבתי לרקוד, לשיר, לכתוב, ללמוד, לקרוא, והייתי משחר ילדותי פעילה מאוד בחיי החברה והתרבות בחברת הילדים בה גדלתי."

אביה היה החשמלאי של הקיבוץ ואמה טיפלה בתינוקות. הבית היה מלא באמנות: ספרים, תקליטים, תמונות של ציירים מפורסמים. אביה היה יצירתי ואיש אשכולות – פסל, צלם וצייר חובב. הוא שהקנה לה את אהבתה לאמנות והשפיע על עיצוב אישיותה. "בין תחביביו היו: ציור, פיסול, צילום ונגינה על קלמפפר (מין גיטרה) ומפוחית פה. כשהייתי תינוקת, הורי התגרשו והתחתנו מחדש בקיבוץ, ונולדו לי מכל אחד מהם אחות ואח. אני הייתי הבכורה והמשותפת היחידה לשניהם, והיתה לכך השפעה רבה על מהלך חיי."

"כשהייתי בת 12 התרחש הפילוג בקיבוץ המאוחד. משפחתי היתה ממפלגת מפא"י - המיעוט בקיבוץ. נאלצנו לעזוב את גבעת ברנר, כפר מכורתי האהוב, ולעבור אל קיבוץ נצר סרני. אירוע טראומטי בכל מובן לבני דורי שחוו את הפילוג ולי באופן אישי. נצר סרני היה אז קיבוץ צעיר בן חמש, שהוקם ע"י שרידי השואה ונקרא באותה תקופה 'נצר בוכנוולד'. זו הייתה הפגישה שלי עם השואה, וחוויתי אותה באופן מאד אישי, רגשי , עמוק וקשה. מעולם לא חדלתי לאהוב ולהתגעגע לכפר מולדתי האהוב גבעת ברנר, ולבני כיתתי שנשארו שם רובם ככולם. התנחמתי בלימודים. בפעילות חברתית ותרבותית, בהדרכת חברת ילדים צעירה, ובעיקר במחול."

מגיל צעיר למדה תמר מחול ומצאה בו את הביטוי האמנותי שלה. היא למדה והוסמכה כמורה לחינוך גופני. "בשנות ילדותי ונעוריי רקדתי וחלמתי שאהיה רקדנית. הערצתי את מרתה גרהאם וראיתי כל מופע שלה בארץ ובלונדון."
 
תמר מגדל לצד תמונה של מוכר שטיחים ממרקש
 
אחרי תפקיד מאתגר במסגרת שנת שירות ושירות צבאי בתפקיד מ"כית בבה"ד 12, התחתנה בגיל 20 ועברה לקיבוץ יפתח בגליל העליון. בגיל 23 התגרשה, ופנתה ללמוד חינוך גופני בסמינר הקיבוצים בתל אביב. בגיל 27 עזבה את הקיבוץ ונדדה במשך כמה שנים בין לונדון, מדרשת שדה בוקר, ירושלים וארה"ב. היא עבדה בעבודות שונות, למדה אנגלית והשתלמה בתחומים שונים. בירושלים לימדה חינוך גופני ושחייה באוניברסיטה העברית בגבעת רם, והיתה גם סטודנטית. "הגשמתי משאת נפש שלי ועשיתי תואר B.A  בחוגים לתולדות האמנות ותולדות התאטרון".
 
"בגיל 34 נישאתי לאורי מגדל, שהיה חיפאי מיום לידתו ופטריוט גדול של העיר חיפה. אורי היה אלמן עם 3 בנות. עברתי לחיפה בשנת 1975, ומאז התמקדתי בעיקר בגידול הבנות. בחיפה לימדתי חינוך גופני באוניברסיטת חיפה, בבית רוטשילד, במועדון הספורט דניה, בבית הרופא, וגם פתחתי סטודיו פרטי שלי. במקביל, עשיתי קורס למדריכי ריקודי עם מוסמכים, ולמדתי במשך 20 שנה את שיטת 'מחשבת הגוף' בתל אביב אצל יוספה מיכאלי, יוצרת השיטה. בשנת 1983 יצאנו לשליחות המדינה לקוסטה ריקה. שם היינו 3 שנים. אורי, שהיה חבר אגד ומומחה למכונאות ולאוטובוסים, בנה שם צי אוטובוסים חדיש ומודרני. אני עסקתי שם בהוראה בביה"ס היהודי ובהדרכת חוגים לריקודי עם ישראלים בקהילה היהודית ובהופעות בחגים. שנינו אהבנו מאד לטייל בארץ ובעולם ולחוג את חגי ישראל ואירועים משפחתיים מלאי תוכן וערכים. הנחלנו זאת לבנותינו, והן המשיכו והנחילו לנכדינו."

 
ברבר מהכפר חמלייה בסהרה
 
מחלון דירתה בבניין רב קומות בשכונת רמת בגין נשקף נוף מרהיב של שכונת הוד הכרמל (דניה), בית אורן, האוניברסיטה, הר הכרמל הירוק והנפלא, הים , עתלית ודרומה עד ארובות חברת החשמל בקיסריה ומזח הפחם בחדרה. "יש לי משפחה גדולה שכוללת 3 בנות, 3 חתנים, 10 נכדים נהדרים ואהובים ונין. בעלי האהוב אורי מגדל, איתו זכיתי לחיות קרוב ל-40 שנים, נפטר ממחלה בדצמבר 2013. אני עדיין מלמדת ומטפלת בשיטת 'מחשבת הגוף', פעילה בקבוצות ובמסגרות חברתיות שונות, שוחה, מתעמלת, קוראת, ומרבה לצלם."
 
תמר חברה ב"אגודת הציירים והפסלים בישראל - חיפה והצפון". היא השתתפה בתערוכות רבות בבית האמנים ע"ש שאגאל, וכן במוזיאונים ובגלריות בחיפה ובארץ. ביניהן: "מבט לים"- במוזיאון המדעטק בחיפה (2014), "שביל הפרחים" - באודיטוריום (2015), "צילומי תרבויות" - בגלריה נמל יפו בתל אביב (2016). כמו כן, זכתה בפרס הצטיינות בתחרות "הכרמל בעין המצלמה" באודיטוריום חיפה ב-2009, ובמקום השני בתחרות "הכרמל בעין המצלמה", שהתקיימה באודיטוריום ב-2015.

 
ברבר מארח בסהרה
 
מתוך 'דבר האוצרת', שולי פויר שינולד:

"תמר מגדל היא מורה ל'מחשבת הגוף' ויש בידיעת הגוף, בידיעת ההתנהגות, התנועה, חווית התפיסה האישית, במחשבה פנימה, בהרהור עם עצמך, ביכולת הזו להתרכז, להפנים, להכיל ולחוש את אדם והסביבה, כדי להשפיע על תפיסת העולם, האנשים, הנופים, האור, הצבעים, ולהפנים אותם דרך עדשת המצלמה.

זה לא פשוט לתרגם ולצמצם את המרחב האין סופי הנראה לעין הגלויה, דרך עדשת מצלמה לתוצר מוגדר בגודל, חתוך בגבולות בלתי מתפשרים, מתומצת.

היא מפנימה את המראות, מכילה אותם, מנכסת אותם במבט בורר, מבקר, ומאוד אינטימי. תפיסת מרוקו שלה אישית, אוהבת, מרגשת ועוברת במסננת של חוויה עמוקה של מחשבת גוף..."

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

עושים ספורט? תאכלו פיצה PRO של דומינו'ס!!‏

עושים ספורט? תאכלו פיצה PRO של דומינו'ס!!‏
בעידן שבו אנו מודעים יותר ויותר לאורח חיים בריא, הספורט הפך לדרך חיים אצל רבים מאיתנו. חלק בלתי נפרד מהאימון ומהמאמץ הגופני הינו התזונה לפני ואחרי הפעילות עצמה. כיום ברור, ולא רק לספורטאים מקצועיים...
קישור לעמוד המלא

בורגרים רמת הנשיא של רשת בורגרים: מגוון מארזים במבחר טעמים

בורגרים רמת הנשיא של רשת בורגרים: מגוון מארזים במבחר טעמים
סניף Burgerim - ברמת הנשיא חיפה, המשתייך לרשת Burgerim (בורגרים), מציע מגוון רחב של טעמים בארוחה אחת עם מיני המבורגרים (כ-80 גרם לפניי צלייה) במבחר טעמים שונים, המוגשים בסניפים, ב'טייק אווי' או...
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: מזמינים פיצה ומשלמים באמצעות ביט

דומינו'ס פיצה: מזמינים פיצה ומשלמים באמצעות ביט
דומינו'ס פיצה, אחת מהחברות החדשניות והמתקדמות בעולמות הדיגיטל, חברה לאפליקציית התשלומים הגדולה והמובילה בישראל - bit, בכדי להתחיל את מהפכת התשלומים בישראל ולייצר חווית קניה חדשה, נוחה יותר ובטוחה...
קישור לעמוד המלא

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים