בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אודיטוריום חיפה: מרוקו שלי
 

 

אודיטוריום חיפה: מרוקו שלי

תערוכת צילומים של תמר מגדל


אוצרת: שולי פויר שינולד

15.5.2016- 8.6.2016

פתיחה: שבת, 21.5, בשעה 11:00


 

בגלריית האודיטוריום תיפתח בבוקר שבת, 21 במאי, תערוכת צילומיה של תמר מגדל – 'מרוקו שלי', ובה 50 צילומים המתעדים נופים, דמויות ואווירה


 

יורם מארק-רייך /

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה
בבוקר שבת, 21 במאי, בשעה 11:00, תיפתח בגלריית האודיטוריום תערוכת צילומיה של תמר מגדל – 'מרוקו שלי'. בתערוכה מעל 50 צילומים בגדלים שונים. מגודל A3 ועד גודל 70/50 ס"מ. כולם פותחו עם למינציה מבריקה.

"בשבילי כל צילום הוא סיפור וזיכרון וחוויה ורגש," היא אומרת. "הבחירה היתה לי קשה, כי אני קשורה לצילומים שלי כאילו היו ילדיי. הבחירה נעשתה בעזרתה של האוצרת שולי פויר שינולד, מתוך 2400 צילומים שאיתם חזרתי מטיול בן 12 ימים במרוקו בחודש מרץ אשתקד."

"מרוקו משכה אותי מאד. אהבתי את הצבעוניות, הרב גווניות, הרב תרבותיות, והנופים של מרוקו. צילמתי וצילמתי. ואחרי שחזרתי, המשכתי לצפות בתמונות שבמחשב ולחוות מחדש את כל שכיות החמדה ואתרי הטיול. הרגשתי שיש לי חומר נפלא לתערוכת יחיד. בזכות האוצרת, הפך החלום שלי למציאות."

את המצלמה הראשונה רכשה תמר בשנת 1969, עם שובה משהות בת שנה וחצי בלונדון. מאז היא מצלמת. היא השתתפה בקורס צילום בבצלאל, שעסק בעיקר בשיטות הפיתוח של אז בחדר חושך ובטכניקות של צילום סטילס בשחור לבן. המצלמה תמיד איתה, והיא מצלמת את כל מה שיפה בעיניה או מרגש אותה: אנשים, ילדים, תינוקות, נופים, טבע, פרחים, אווירה. תמר: "הצילום שלי הוא ספונטני ומהבטן. איני רוצה ללמוד צילום כדי לא 'לקלקל' את האותנטיות . הוא נע בין התשוקה לתעד את הרגע החולף לבלי שוב, לבין חיפוש הצד האמנותי של התמונה. המצלמה בשבילי היא כלי ביטוי. חשובה לי מאד הקומפוזיציה, שאני קוראת לה ה'כוריאוגרפיה' של התמונה, וגם ההרמוניה, הצבעוניות, האיזון וההתמקדות באובייקט מרכזי שתפס את עיניי."

מאחורי כל תמונה יש סיפור. "כל תמונה בשבילי היא כמו ילד שלי. המצלמה היא חלק בלתי נפרד ממני ועוזרת לי לקלוט, להנציח, לשמר מראות, מקומות, חפצים, אנשים. המצלמה היא המכחול של הנפש שלי, ובאמצעותה הופך האובייקט שאני מצלמת ליצירה בפני עצמה."

 
נשים בתום יום עמל
 
הנופים מלאי הניגודים, הצבעוניות, האור הבוהק, ההיסטוריה, חיי המסחר השוקקים הבאים לידי ביטוי בשווקים עם הדמויות הצבעוניות של הסוחרים ואנשי המלאכה, נמלי הדייגים בערי החוף כל אלה למול מדבר סהרה הצחיח על הדיונות שלו, כפרי בוץ הרריים, קברי צדיקים ובתי קברות יהודיים, האדריכלות העשירה והמרהיבה של מדרסות וארמונות, ובתוך כל אלה התרבות העממית הכוללת מאכלים אקזוטיים, שטיחים, קרמיקה ותכשיטים, כלי נחושת וצמחי מרפא, המפגש הרב תרבותי בין השפעת המערב והתרבות הצרפתית והספרדית, לבין האיסלם והיהדות על כל העושר ההיסטורי והויזואלי שהותירה שם, כל אלה הותירו עליה חותם בל ימחה.

לפני כשש שנים היא הצטרפה לאגודת האמנים של חיפה, ומאז היא משתתפת בתערוכות קבוצתיות רבות בכל הארץ. בחודש מרץ הוצגה תערוכת יחיד שלה בנושא 'נשים – מישראל, קובה, מרוקו ואוזבקיסטן' לרגל יום האישה הבינלאומי, במרכז הקהילתי של נעמת בשד' מוריה.

תמר (גולדשמידט במקור) נולדה ב-1940 בקיבוץ גבעת ברנר, להורים שעלו לארץ מגרמניה בשנות ה-30. "הוריי נפגשו והתחתנו בקיבוץ  שהיה אז הקיבוץ הגדול ביותר בעולם! ילדותי עברה עלי ב'חינוך המשותף',  בבית הילדים הקיבוצי דאז, עם בני גילי שגדלתי איתם ביחד מהסיר... גדלתי בין פרדסים, שדות, גבעות, פרחים והרבה טבע. אהבתי לרקוד, לשיר, לכתוב, ללמוד, לקרוא, והייתי משחר ילדותי פעילה מאוד בחיי החברה והתרבות בחברת הילדים בה גדלתי."

אביה היה החשמלאי של הקיבוץ ואמה טיפלה בתינוקות. הבית היה מלא באמנות: ספרים, תקליטים, תמונות של ציירים מפורסמים. אביה היה יצירתי ואיש אשכולות – פסל, צלם וצייר חובב. הוא שהקנה לה את אהבתה לאמנות והשפיע על עיצוב אישיותה. "בין תחביביו היו: ציור, פיסול, צילום ונגינה על קלמפפר (מין גיטרה) ומפוחית פה. כשהייתי תינוקת, הורי התגרשו והתחתנו מחדש בקיבוץ, ונולדו לי מכל אחד מהם אחות ואח. אני הייתי הבכורה והמשותפת היחידה לשניהם, והיתה לכך השפעה רבה על מהלך חיי."

"כשהייתי בת 12 התרחש הפילוג בקיבוץ המאוחד. משפחתי היתה ממפלגת מפא"י - המיעוט בקיבוץ. נאלצנו לעזוב את גבעת ברנר, כפר מכורתי האהוב, ולעבור אל קיבוץ נצר סרני. אירוע טראומטי בכל מובן לבני דורי שחוו את הפילוג ולי באופן אישי. נצר סרני היה אז קיבוץ צעיר בן חמש, שהוקם ע"י שרידי השואה ונקרא באותה תקופה 'נצר בוכנוולד'. זו הייתה הפגישה שלי עם השואה, וחוויתי אותה באופן מאד אישי, רגשי , עמוק וקשה. מעולם לא חדלתי לאהוב ולהתגעגע לכפר מולדתי האהוב גבעת ברנר, ולבני כיתתי שנשארו שם רובם ככולם. התנחמתי בלימודים. בפעילות חברתית ותרבותית, בהדרכת חברת ילדים צעירה, ובעיקר במחול."

מגיל צעיר למדה תמר מחול ומצאה בו את הביטוי האמנותי שלה. היא למדה והוסמכה כמורה לחינוך גופני. "בשנות ילדותי ונעוריי רקדתי וחלמתי שאהיה רקדנית. הערצתי את מרתה גרהאם וראיתי כל מופע שלה בארץ ובלונדון."
 
תמר מגדל לצד תמונה של מוכר שטיחים ממרקש
 
אחרי תפקיד מאתגר במסגרת שנת שירות ושירות צבאי בתפקיד מ"כית בבה"ד 12, התחתנה בגיל 20 ועברה לקיבוץ יפתח בגליל העליון. בגיל 23 התגרשה, ופנתה ללמוד חינוך גופני בסמינר הקיבוצים בתל אביב. בגיל 27 עזבה את הקיבוץ ונדדה במשך כמה שנים בין לונדון, מדרשת שדה בוקר, ירושלים וארה"ב. היא עבדה בעבודות שונות, למדה אנגלית והשתלמה בתחומים שונים. בירושלים לימדה חינוך גופני ושחייה באוניברסיטה העברית בגבעת רם, והיתה גם סטודנטית. "הגשמתי משאת נפש שלי ועשיתי תואר B.A  בחוגים לתולדות האמנות ותולדות התאטרון".
 
"בגיל 34 נישאתי לאורי מגדל, שהיה חיפאי מיום לידתו ופטריוט גדול של העיר חיפה. אורי היה אלמן עם 3 בנות. עברתי לחיפה בשנת 1975, ומאז התמקדתי בעיקר בגידול הבנות. בחיפה לימדתי חינוך גופני באוניברסיטת חיפה, בבית רוטשילד, במועדון הספורט דניה, בבית הרופא, וגם פתחתי סטודיו פרטי שלי. במקביל, עשיתי קורס למדריכי ריקודי עם מוסמכים, ולמדתי במשך 20 שנה את שיטת 'מחשבת הגוף' בתל אביב אצל יוספה מיכאלי, יוצרת השיטה. בשנת 1983 יצאנו לשליחות המדינה לקוסטה ריקה. שם היינו 3 שנים. אורי, שהיה חבר אגד ומומחה למכונאות ולאוטובוסים, בנה שם צי אוטובוסים חדיש ומודרני. אני עסקתי שם בהוראה בביה"ס היהודי ובהדרכת חוגים לריקודי עם ישראלים בקהילה היהודית ובהופעות בחגים. שנינו אהבנו מאד לטייל בארץ ובעולם ולחוג את חגי ישראל ואירועים משפחתיים מלאי תוכן וערכים. הנחלנו זאת לבנותינו, והן המשיכו והנחילו לנכדינו."

 
ברבר מהכפר חמלייה בסהרה
 
מחלון דירתה בבניין רב קומות בשכונת רמת בגין נשקף נוף מרהיב של שכונת הוד הכרמל (דניה), בית אורן, האוניברסיטה, הר הכרמל הירוק והנפלא, הים , עתלית ודרומה עד ארובות חברת החשמל בקיסריה ומזח הפחם בחדרה. "יש לי משפחה גדולה שכוללת 3 בנות, 3 חתנים, 10 נכדים נהדרים ואהובים ונין. בעלי האהוב אורי מגדל, איתו זכיתי לחיות קרוב ל-40 שנים, נפטר ממחלה בדצמבר 2013. אני עדיין מלמדת ומטפלת בשיטת 'מחשבת הגוף', פעילה בקבוצות ובמסגרות חברתיות שונות, שוחה, מתעמלת, קוראת, ומרבה לצלם."
 
תמר חברה ב"אגודת הציירים והפסלים בישראל - חיפה והצפון". היא השתתפה בתערוכות רבות בבית האמנים ע"ש שאגאל, וכן במוזיאונים ובגלריות בחיפה ובארץ. ביניהן: "מבט לים"- במוזיאון המדעטק בחיפה (2014), "שביל הפרחים" - באודיטוריום (2015), "צילומי תרבויות" - בגלריה נמל יפו בתל אביב (2016). כמו כן, זכתה בפרס הצטיינות בתחרות "הכרמל בעין המצלמה" באודיטוריום חיפה ב-2009, ובמקום השני בתחרות "הכרמל בעין המצלמה", שהתקיימה באודיטוריום ב-2015.

 
ברבר מארח בסהרה
 
מתוך 'דבר האוצרת', שולי פויר שינולד:

"תמר מגדל היא מורה ל'מחשבת הגוף' ויש בידיעת הגוף, בידיעת ההתנהגות, התנועה, חווית התפיסה האישית, במחשבה פנימה, בהרהור עם עצמך, ביכולת הזו להתרכז, להפנים, להכיל ולחוש את אדם והסביבה, כדי להשפיע על תפיסת העולם, האנשים, הנופים, האור, הצבעים, ולהפנים אותם דרך עדשת המצלמה.

זה לא פשוט לתרגם ולצמצם את המרחב האין סופי הנראה לעין הגלויה, דרך עדשת מצלמה לתוצר מוגדר בגודל, חתוך בגבולות בלתי מתפשרים, מתומצת.

היא מפנימה את המראות, מכילה אותם, מנכסת אותם במבט בורר, מבקר, ומאוד אינטימי. תפיסת מרוקו שלה אישית, אוהבת, מרגשת ועוברת במסננת של חוויה עמוקה של מחשבת גוף..."

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים