בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> רפפורט: עוזי מנור מציג 'חשיפה ראשונה'
 

 

רפפורט: עוזי מנור מציג 'חשיפה ראשונה'


 

עוזי מנור מציג בפואייה של אולם רפפורט תערוכת ציורים ## 28 עבודות, שנושאיהן: אהבה, פחדים, מוסיקה, מלחמה וסיפורים מהארץ ומחו"ל ## היה מי שהגדיר את הסגנון כ'סוראליזם-גראפי', אבל במילון לא תצאו הגדרה כזו...
 

1.12.2016 – 18.12.2016


 

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה
 
ברחבת הכניסה לאולם רפפורט במרכז הכרמל מוצגת תערוכתו של עוזי מנור – 'חשיפה ראשונה'. עוזי, יליד קיבוץ שריד שבעמק יזרעאל, 1945, הוא מהנדס בניין במקצועו, בוגר הטכניון. 

עוזי מגיע ממשפחה בה שני ההורים היו מורים. אביו מורה להיסטוריה, אמו – מורה לביולוגיה. סבתו, אירנה צרניק, הייתה דמות דומיננטית בבית, והיא זו שקרבה אותו לתחומי האמנויות – מוסיקה וציור.
 
"מאז היותי ילד אהבתי לצייר, מספר עוזי. "אך את לימודי האמנות המסודרים התחלתי דווקא בתחום המוסיקה. בגיל 9 ניגנתי על מפוחית פה, בגיל 11 על חלילית, ומגיל 13 עד 20 על אבוב. זכיתי למורים נהדרים בתחום המוסיקה . במקביל, בכל התקופות האלו, מילדות ועד בגרות, לא הפסקתי לצייר. באותם ימים הסתכלתי ארוכות על אוספי הרפרודוקציות הרבות ואלבומי הציור שנמצאו אצל סבתי, הגברת אירנה צרניק. שהיו בחלקם, אוספים שהביאה איתה מגרמניה, ואת חלקם בוודאי רכשה בארץ. בתוך צריף עלוב, בחדר קטן שקיבלה מהקיבוץ, היא טיפחה בשקדנות יקית את האוסף הרחב הזה כ"ארכיון הקיבוץ". שם נחשפתי לראשונה לאמנות האטרוסקית, המצרית, היוונית, הרומית, ימי הביניים , וכך תקופה אחר תקופה עד המאה ה-20. כל תקופה והמייחד אותה. כולן כולן הסתופפו בחדרון הקטן בצריף ההוא. בשלב מאוחר יותר לקחתי קורסים בתולדות האמנות בטכניון ובאוניברסיטת חיפה,  אך אף קורס לא היקנה לי את הידע והאהבה לציור ולפיסול, כפי שקלטתי בבית סבתי בילדותי."
 
צילום: אתר כדאי לדעת

חייו בקיבוץ זכורים לעוזי לטובה, למרות שהוריו התגרשו בהיותו בן תשע, ועזבו שניהם את הקיבוץ לאחר שנים ספורות בלבד. הוא עצמו עזב את הקיבוץ מיד אחרי שירותו הצבאי בגיל 21. הוא התמקם בחיפה, שם התגוררו הוריו, כל אחד לחוד. מאז הוא מתגורר בחיפה כמעט את כל ימי חייו הבוגרים.
 
עוזי: "מספר חודשים לאחר עזיבתי את הקיבוץ, התחלתי לעשות השלמות לימודים על מנת לעמוד בבחינות, ולקבל את  תעודת הבגרות שבקיבוץ לא הייתה נדרשת. שלב נוסף היה לימודים לקראת קבלתי לטכניון לפקולטה להנדסה אזרחית. עם סיום לימודי ההנדסה נכנסתי לשוק העבודה כמהנדס בניין. תוך כדי לימודיי בטכניון, אני מתחתן פעם ראשונה ומנישואים אלו נולדה בתי הבכורה שהיום היא אדריכלית במקצועה. ממנה יש לי כיום 4 נכדות משגעות.

 
צילום: אתר כדאי לדעת

"נסעתי אז לקנדה לעבוד וללמוד, נישואיי עלו שם על שירטון, ואני חזרתי לארץ והתגרשתי. התחלתי לעבוד בחברת החשמל לישראל, שם זכיתי להכיר את אשתי הנוכחית. נולדו לנו בת ובן, מהם יש לנו ארבעה נכדים ונכדה אחת." 
 
"את 20 שנות עבודתי האחרונות עשיתי באוניברסיטת חיפה כמהנדס האוניברסיטה, וכמנהל האגף לבינוי שם. כיום אני פנסיונר, שבכל הזדמנות שיש לי אני חוזר לתחביב הישן שלי, שהוא הציור." 
 
מתי ואיפה אתה מצייר?

"אני מצייר לפעמים בשעות היום ולפעמים בלילות, בעיקר כאשר השקט סביבי הוא מירבי. אני זקוק להרבה שקט ולמיסוך מפני רעשי הרקע הסובב אותי על מנת לצייר. בשל הריכוז הרב שזה דורש ממני, אני יושב ברציפות לא יותר משעתיים-שלוש. לשמחתי, יש לי חדר קטן צמוד לדירתי בו העבודה המלכלכת הזו שכרוכה בציור, פחות מפריעה בבית." 
 
האלמנה

איך צצים הרעיונות לציורים?
 
"בדרך כלל, נושא הציור אליו אני ניגש ברור לי כבר בתחילתו של תהליך הציור. אני יודע שאני הולך לבלות עם הציור הזה תקופה של חודשיים-שלושה, אני בוחר בין מספר רעיונות שיש לי את מה שיותר מדבר אלי ושחשוב לי להביע אותו. זאת אומרת, השאלה מה אצייר ברורה לי מתחילת הציור,  מה שלא תמיד ברור הוא איך אני אביע ואבצע אותו על הבד. במאבק זה של ה'איך', אני משקיע את רוב זמני. הנושאים בהם אני עוסק הם אהבה, פחדים, מוסיקה, מלחמה וסיפורים מהארץ ומחו"ל."
 
 
איך נולדה התערוכה הנוכחית?
 
"אני חבר באגודת הציירים בחיפה, שבזמן האחרון פעילה מאד. אבל מכיוון שהייתי מעוניין בחשיפה גדולה, החלטתי להציג תערוכה ראשונה במקום שהוא יותר חשוף לקהל הרחב, ורק כאשר יהיו לי כ-25 תמונות ומעלה הראויות בעיניי לתצוגה. כיום יש לי 30 תמונות כאלה."

 
עוזי מנור. צילום: אלבום פרטי. 

איך בחרת את העבודות ואת סדר התלייה שלהן על הקיר?
 
"אני מכיר, כמובן, בחשיבות הרבה שיש לפונקציה הזו – אוצר או אוצרת – שמתווכת בין הצייר לבין הקהל, והמקדמת את עולם האמנות מזוויות שונות. לפני שהתחלתי עם התערוכה, פניתי לאוצרת אחת שאני מכיר, אך היו לה התחייבויות קודמות. לכן החלטתי לקחת את תפקיד האוצר על עצמי, וכך עשיתי. את סידור התמונות עשיתי פחות או יותר באופן כרונולוגי, כך שהמתבונן יכול לקבל את התחושה של התפתחות דרך הציור שלי, דבר שבעיניי הוא מעניין. בתערוכה הנוכחית, בפואייה של אולם רפפורט, נמצאות כ-28 עבודות. בשל מגבלת מקום, נאלצתי להוציא שתי עבודות מהתצוגה."
 
מה תוכל לספר על הטכניקה בה אתה משתמש?
 
"המיוחד בטכניקה שלי הוא שאני מתחיל תמיד בצבעים אקריליים, ומסיים את העבודה בצבעי שמן. רבות מהעבודות כיום נעשות תוך שריטת הצבעים, דבר שמחייב תיכנון קפדני של שכבות הציור. את הצדדים הטכניים בציור קיבלתי מקורסים ספורדיים שלקחתי בבית רוטשילד ובבית -אבא חושי, בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון (אצל מר הניך ז"ל ב'תורת הצבע'), ואצל מורים פרטיים אחרים. קורסים ברישום, צבעי- שמן, פיסול, הדפס ועוד."   
  
ללא מילים

מי מהציירים הגדולים השפיע עליך במיוחד, ואיך ניתן להגדיר את הסגנון שלך?

"לא פעם כבר נשאלתי בעבר, מי מהציירים השפיע עלי ביותר, ועניתי – 'כולם ואף אחד'. כולם, משום שתמיד אני לוקח איתי משהו מציירי התקופות השונות, אך בעיקר אני קשור לציירים מהמאות ה-19 וה-20. אף אחד, משום שאין לי העדפה אישית או סיגנונית למי מעשרות הציירים הנהדרים האלו, שחלקם היו פורצי דרך בתחום הציור. מספר אוצרים שראו את הציורים שאלו אותי לאיזה סגנון אני משייך את עצמי, ואסתפק בתשובתו של ידידי, מרצה לאמנות בשנקר ובוויצו, שהגדיר את הסגנון כ'סוראליזם-גראפי'. אל תטרח לחפש במילון הגדרה כזאת, משום שלא באמת יש סגנון כזה... אך נדמה לי שהוא מבטא די טוב את הפנטזיה בה אני רואה ומתרגם את מחשבותיי לתמונה. יש תמיד נושא או סיפור, המוצג בצורה בלתי ריאלית. יש חשיבות רבה למבנה התמונה ולעוצמה שבו. מלאכת הציור אף פעם לא נעשית בהינף מכחול ספונטאני. התמונה דורשת שעות עבודה רבות, ויש בה תמיד גם אלמנטים של ניסוי גראפי."

הציורים בתערוכה מוצעים למכירה? 

"הציורים לא למכירה כרגע, בשל הבטחתי לאוצר אחר בתל אביב להעביר תערוכה זו אליו בשלמותה. שם, ייתכן ואתחיל למכור אחדים מהם. המכירה והפרידה מהם תהיה לי ודאי קשה. קשה לי להיפרד מהתמונות שלי, מה עוד שאינני מתפרנס מציורים אלו."


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים