בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תרבות וספרים >> מה חדש >> מה מסתתר מאחורי המחשבות?
 

 

אז מה בעצם מסתתר מאחורי המחשבות?


 

עופר כהן, פסיכולוג חינוכי, תושב העיר, הוציא את 'ציידת המחשבות', ספר טיפולי לילדים ובני נוער, שנקודת המוצא שלו היא מעבדת מחקר בטכניון


 

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת


 
עופר כהן. צילום: אילן קופל

עופר כהן, פסיכולוגי חינוכי, חוטא בכתיבה כבר די הרבה שנים. עד לאחרונה, זה היה בעיקר למגירה, אולי מתוך חשש מביקורת, אבל בימים אלה יצא לאור ספרו 'ציידת המחשבות' , ספר טיפולי לילדים ובני נוער, שמשלב כלים מעולם הטיפול הפסיכולוגי בתוך סיפור הרפתקאות. הוא מומחה לטיפול התנהגותי קוגניטיבי CTB, המתגורר ועובד בחיפה.

עופר כהן, המעבר לכתיבה ספרותית היה טבעי בעיניך?
 
"מכיוון שזה משהו שמלווה אותי כל כך הרבה זמן, אני מרגיש שכל שלב בחיים שלי – צבא, אוניברסיטה ועכשיו גם העבודה שלי – מזמנת בשבילי המון חומרים חדשים להתעמק בהם. בנוסף, הפסיכולוגיה, ובעיקר הפסיכולוגיה החינוכית, היא מקום באמת נפלא לכתוב ממנו. הרבה מהזמן שלנו בעבודה אנחנו עסוקים בכתיבה (של דוחות אבחון, שזה משהו שונה לגמרי אבל איכשהו מרגיש לי כמשמר קשר רופף עם עולם הכתיבה), וכמובן האינטראקציה האינטנסיבית שלנו עם ילדים ומסגרות חינוכיות שם אותנו במקום מאוד מעניין מבחינת היכולת שלנו לראות את העולם מנקודת המבט של הילד, אולי הדבר החשוב ביותר למי שרוצה לכתוב לילדים."
 
אז מיהי ציידת המחשבות?
 
"בטכניון שבחיפה, מאחורי מכונת גלידה תמימה למראה, עמוק בבניין שכטמן לפסאודוטכנולוגיה יישומית שוכנת לה המחלקה למדע ממש מגניב. אחת המעבדות שם היא זו של אליזבת, ציידת מחשבות מקצועית, שחוקרת את העולם המפחיד והמסקרן של המחשבות. למרות שהיא אמורה לכתוב מאמרים מדעיים חשובים, תשוקתה האמתית של אליזבת היא לעזור לילדים הרבים שכותבים לה מכתבים, כל ילד ובעיותיו הוא - לבר יש המון מחשבות שמבלגנות לה את הראש, לליאוניד יש טורדנים שחופרים לו כל היום כולו, אריאל פוחד שיציקו ודודו מנסה לשכנע את אמא שלו שתיתן לו לעשות טריקים עם הסקייטבורד. כל אחד מהם בתורו מקבל ביקור מאליזבת, ועם כל אחד מהם היא צוללת פנימה, לתוך הראש, שם הם עוברים הרפתקאות ולומדים להתמודד עם יצורים מפחידים מעולם המחשבות."
 
כיצד עלה הרעיון לכתוב את הספר?
 
"הכל התחיל כשניסיתי למצוא דרך לעזור לאחת המטופלות שלי, כשהפגישות בינינו התחילו לשעמם אותי והרגשתי שאנחנו לא מצליחים להתעניין אחד בשני. שמתי את עצמי בראש שלה וכתבתי לי מכתב ממנה, בתקווה שזה יעזור לי לראות דברים קצת אחרת. המכתב מצא חן בעיניי, ואז חשבתי למי הוא בעצם ממוען, ומהר מאוד הגעתי לדמות של אליזבת, שהתחילה להתרוצץ לי בראש באופן עצמאי, דרשה תשומת לב ועוד מכתבים מילדים אחרים. משם הדרך לספר (המחולק לפרקים שונים, כל פרק מתחיל עם מכתב מילד אחר) הייתה קצרה."
 
הספר מתבסס על טיפול התנהגותי-קוגניטיבי. מהי שיטת טיפול זו? במה היא שונה מטיפולים אחרים?
 
"זוהי גישה טיפולית פופולרית ומבוססת מחקר המשמשת כאחת משתי הגישות העיקריות כיום בטיפול הפסיכולוגי. מדובר בגישה פרקטית וממוקדת מטרה המנסה לתת כלים יישומיים למטופל ורואה בטיפול כתהליך למידה של מיומנויות. התכלסיות והפשטות שמאפיינים את ה-CBT מאפשרים למטפל בגישה זו להגיע לתוצאות מהירות ואפקטיביות ולזירוז החלמה וריפוי, כמו למשל בהפחתה של עוצמות רגשיות (עצב, כעס או חרדה, למשל). במקרה של טיפול בילדים הגישה מתאימה במיוחד, היות והיא מאפשרת לילד להבין ולהיות שותף משמעותי בתהליך הטיפולי והיא מתחשבת בגורמים הסביבתיים (כגון ההורים או הצוות החינוכי בביה"ס) שלרוב מבקשים להבין את מהלך הטיפול או מחכים לתוצאותיו."

מה החזון שלך לציידת המחשבות?
 
"הייתי שמח לראות את ה'ציידת', הן כאמצעי טיפולי לשימוש בתוך חדר הטיפולים, והן ככלי לשימוש הציבור הרחב - ילדים ונוער אבל גם הורים ואפילו מורים וצוותי הוראה. אני חושב שהראייה הרחבה של הספר על תהליכים פנימיים עשויה לעניין גם את אלו שלא מתמודדים עם קושי מסוים (או שילדיהם מתמודדים עם קושי כזה), אבל אני כאמור גם שמח לראות שאני מקבל יותר ויותר פניות מאנשי טיפול שמוצאים בספר עניין, או אפילו השתמשו בו קלינית עם הורים וילדים. לטווח הארוך, הייתי רוצה לפתח מתודה שסובבת סביב הספר והעולם הנרטיבי שלו, בנוסף לספר, הקמתי אתר שמלווה את היצירה הספרותית. האתר מאפשר לי להמחיש את עולם השל ספר, לייצר את התעתוע הזה של "האם באמת יש ציידי מחשבות?", ולכן האתר של אליזבת הגיבורה בו היא פונה לקורא באופן ישיר היה אחת הדרכים לעשות זאת."
 
הציידת תענה לפונים אליה?
 
"בהחלט. גם כתובת המייל שלה (שגם נמצאת בספר) והעובדה שהיא עונה לפונים אליה מהווים צעד באותו הכיוון. בנוסף, מכיוון שהייתי רוצה לראות את העולם הנרטיבי הזה מתפתח, אתר אינטרנט מאפשר לי לעשות את זה באופן קל יחסית מבחינה לוגיסטית, מה גם שאני יכול להכניס אליו דברים שישמשו אותי כמטפל בילדים (כמו הסבר על כלים נוספים שלא נמצאים בספר). אני ממליץ, למי שרוצה להתעדכן להירשם לניוזלטר באתר, בחודשים הקרובים אני מתכוון להעלות לשם טיפול מקוון עצמאי להורים וילדים ושאר פרפראות. (thoughthunters.com).


ציידת המחשבות / עופר כהן

ספר הרפתקאות טיפולי לילדים, בני נוער והוריהם, המשלב כלים מעולם הטיפול הפסיכולוגי בתוך סיפור הרפתקאות סוחף.

אליזבת מקבלת מכתבים מילדים. המון מכתבים מהמון ילדים. ילדה אחת מוצפת במחשבות, ילד אחר פוחד כל הזמן, ויש גם ילד שרוצה שאמא  תקבל את התחביב שלו. אמנם היא עובדת במחלקה למדע ממש מגניב בטכניון וניצה המנהלת לוחצת עליה לכתוב מאמרים מדעיים חשובים, אבל לאליזבת חשוב יותר לעזור לילדים.

כשהיא חמושה בשרעפיים, במכסחת, בתושייה וביצירתיות, ועם עזרתם של חבריה הטובים ג'רי ועפרה, ציידת המחשבות המקצועית מבקרת את הילדים בביתם, צוללת איתם לראשם ויחד הם לומדים איך להתמודד.

הצטרפו לאליזבת, ציידת המחשבות, בהרפתקאותיה בראש של בר, דודו, אריאל, ליאוניד ודביר ובמלחמתה בטורדנים, המחשבות המציקות. זה אולי מפחיד לפעמים, אך היא תוביל אתכם החוצה בבטחה, ובדרך גם תלמדו לעשות כביסה.

הספר מביא בצורה שובת לב את מרבית הכלים של הטיפול הקוגניטיבי - התנהגותי, תוך שילובם בספר הרפתקאות מרתק ומשעשע. הספר משלב בין סגנון ספרי הנעורים מלאי ההרפתקה לבין תכנים מורכבים, תוך קריצה למדע ולמושגים מתחום הנוירולוגיה מחד ומאידך כתיבה פשוטה וקולחת.  לציידת המחשבות יש גם אתר שמסייע לתהליך https://www.thoughthunters.com/elizabethhomepage
 
את הספר מלווים איורים של רתם יראקצ'י. הספר יצא בהוצאת גוונים. מחיר: 78 ₪. ניתן להשיג ברשתות ובחנויות הספרים ברחבי הארץ.

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים