דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: רואים רעות
 

 

בית שאגאל: רואים רעות


 

תערוכה חדשה בבית האמנים ע"ש שאגאל מציגה עבודות של אמנים צעירים, תלמידי מגמת אמנות פלסטית בבית הספר רעות לאמנויות
 

יורם מארק-רייך  


 
מתוך התערוכה. צילומים: מירית כהן כספי
 
התערוכה "רואים רעות" חושפת לקהל הרחב תוצרים ותהליכים מתוך סדנאות היצירה במגמת אמנות פלסטית בבית הספר "רעות לאמנויות". המגמה לאמנות פלסטית היא מגמה רב תחומית. בתערוכה זו באה לידי ביטוי העמקת התלמידים באמנותם במרחבים פנימיים וחיצוניים.

אורית גלבנד, מרכזת המגמה בחטיבת הביניים: "במקבץ העבודות של התלמידים הצעירים, באה לידי ביטוי צפיה והתבוננות בנוף המקומי, הנגיעה בעשייה חברתית, אמנות ורעות בינאישית, כביטוי יצירתי לערכים מרכזיים בהוויית ביה"ס. בית הספר שלנו שנמצא גיאוגרפית במרחבים שונים בעיר, מזמן מפגשים עם אוכלוסיות מגוונות".

מירית כהן כספי, מרכזת מגמת אמנות פלסטית בחטיבה העליונה: "מקבץ עבודות תלמידי התיכון מתמקד בעבודות נבחרות מתהליכי עבודה והגשות פרויקטים. לימודי אמנות ויצירה, מאפשרים בראש ובראשונה ביטוי עצמי, חיבור והמשך טבעי להתבגרות מודעת, דרך חוויה של מימוש והגשמה יצירתית. לפני שאנו מקנים לתלמידינו כלים להיות צרכני אמנות ואמנים טובים, אנו מקנים להם כלים להתבוננות עצמית. יותר מכל אנו רוצים להעניק להם את הכלים לקבלת עצמם ולמימוש הפוטנציאל הייחודי הטמון בהם". 

 

העבודות המוצגות הינן מגוונות בתוכנן ובאופיין. למשל, אחד התלמידים מציג עבודה הבנויה שני מדפי עץ, עמוסי פסלונים מניטוריים עשויים מיחברים מרתקים של אובייקטים מצויים (רדי מייד) וחומרים מזדמנים, כגון: פלסטיק, ברזל, מטבעות ניירות, חוטים ודבק חם. מעל המדפים תלויים בצפיפות, רישומים וציורים על דיקט, קרטון ונייר. הציורים הם המשך ישיר של הפסלים. גיא בחר בפורמט קטן כדי שתיווצר קרבה ואנטימיות בין הצופה לעבודות, מזמין להתקרב ולהתבונן לעומק. בפרויקט התעסק גיא בלא מעט שאלות ומחשבות שנשארו לא פתורות כמו: האם חומר הוא רק מצע או דרך או האם הוא המטרה עצמה? איפה עובר הגבול בין הפרטי לציבורי, ובין המוסתר לגלוי. המדפים הרישומים והציורים, הופכים לעבודה אחת מרתקת ומפתיעה במקוריותה.
 

לעומתו, תלמידה אחרת מציגה פסל אבן וחלקים מתוך פרויקט כיתה י"א. מקור ההשראה שלה הוא הטבע. הרים עצים, צמחים, פרחים. עבודותיה נעות בין הדו מימד לבין התלת מימד, תוך התעמקות בצורה בכתם ובקו. שתי עבודות נוגעות ללב במיוחד, הן סילואטה של עץ מצוייר על מקל דק התלוי ובמאונך, וקו דק המאזכר צמרות עצים, מצוייר על מקל תלוי במאוזן. עבודה אחרת מציגה שלושה ציורים צבע מופשטים על דיקט, וקרטון מתוך פרויקט כיתה יב. היא חוקרת בעבודתה את ההשפעה של צבעים הניצבים אחד ליד השני ואת תגובת החומר עליו מונח הצבע. ירדן משלבת גוונים רבים של צבעים בתהליך עבודה אינטואיטיבי ומדיטטיבי של שתי וערב. בפרויקט השלם שלה, היא חקרה את הפן התרבותי בצבע, גם באמצעות צילום ווידאו.  

ואילו תלמיד נוסף מציג עבודות שהיו חלק מתוך מיצב-יצירת סביבה בפיסול, שיצר בפרויקט כיתה י"ב, וכן מוצגים חלקים מפרויקט יא. עבודותיו מנסות לגעת בקוי התפר: בין הפנימי לחיצוני, בין הטבעי למתועש, הזרימה והקיפאון, השקיפות והאטימות.  יואב אגם מציג כ40 רישומים קטנים, המתלכדים לידי קו ניצב על עמוד בגלריה, המתחיל בקו הרצפה ומסתיים בקו התקרה. מקבץ ציורים אלה הוא חלק מתוך סדרה של 245 ציורים –"פרויקט ציור אחד ביום".

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב
לייבסיטי - בניית אתרים