בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תרבות וספרים >> מה חדש >> המו"ל יפתח אלוני על האנתולוגיה 'לא נשכח, נצא לרקוד
 

 

לא נשכח 


 

בצמוד ליום השואה יצא לאור קובץ של סופרים ישראלים וגרמנים שכותבים על הארץ האחרת ## יפתח אלוני, מו"ל הוצאת אפיק, מסביר מדוע ולמה 


 
עטיפת הספר

השנה, 2015, מציינים 50 שנות יחסים דיפלומטיים בין גרמניה לישראל. והנה, כתוצאה ממפגש בין עורך ספרותי גרמני בשם נורברט קרון, לבין עורך הישראלי עמיחי שלו במהלך משחק כדורגל בין נבחרות הסופרים של שתי המדינות, נולד לו קובץ הסיפורים "לא נשכח, נצא לרקוד", שיצא לאור במקביל בגרמניה (הוצאת פישר) ובישראל (הוצאת אפיק), ואשר מלווה בעשרות מפגשים ודיונים אקטואלים ותרבותיים המתקיימים בקו העובר דרך ירושלים – חיפה - לייפציג – ברלין - ותל אביב.
 
שמו של קובץ הסיפורים מגלם דבר והיפוכו, הרי איך אפשר לצאת לרקוד, פיזית ומטאפורית, כשהעבר עדיין בוער בזיכרון, ועדיין מתהלכים בינינו קשישים עם שמוטבעים על זרועותיהם מספרים מעוררי חיל ורעד.
 
הכותבים משתייכים לדור הצעיר בספרות הגרמנית והישראלית, כשכל צד כותב על חוויותיו בארץ האחרת. בין הכותבים הישראלים: שהרה בלאו, אסף גברון, ענת עינהר, עמיחי שלו, ליאת אלקיים, יפתח אלוני, יפתח אשכנזי, יאיר אסולין, עידית אלנתן וגלית דהן קרליבך.
 
הסופרים שקיבלו את המשימה פנו לטקסטים אישיים. אך בכל סיפור, אישי ככל שיהיה, תמיד נמצאת ההיסטוריה, נמצא העבר, אי אפשר לחמוק. למשל: סופר גרמני שמעריץ קבוצת כדורגל ישראלית ועוקב אחריה וכך נכנס לשאלות פוליטיות ואקטואליות, או סופרת ישראלית שבוחנת היתכנות יחסים אינטימיים בין ישראלית לגרמני ותוך כך משתכרת, ומספרת בדיחות שואה.
 
המסר שנובע מהסיפורים הוא של ידידות ונורמליות, הבנה והפנמה מחודשת של העבר, שמפנה את מבטה אל העתיד, ורוצה וגם מייצרת עתיד חדש של יחסים. גם ברמה המדינית והתרבותית, וגם ברמה האישית, במפגשים הלא רשמיים בין ישראלים לגרמנים, ובפרויקטים תרבותיים משותפים.
 
יפתח אלוני, מו"ל הוצאת אפיק, תרם גם הוא לקובץ סיפור קצר בשם 'סרגוסה בברלין'.  
 
 
יפתח אלוני. צילום: יונתן בלום


יפתח אלוני, האם יש לך קשר ישיר לגרמניה? לשואה. סיפור משפחתי?

- כן, סיפור מוזר באופן מסוים, שיש לו מספר צלעות. אבי היה במחנה עבודה ברומניה כנער, והגיע ארצה ברכבת הילדים המפורסמת שאורגנה על ידי קסטנר. אמי נולדה בארץ, אבל בני משפחתה של אמה, אחיות ואחים, שהיו קומוניסטיות והתאכזבו מהאדיקות שהפגינה התנועה בארץ באותה התקופה בארץ, שבו ללבוב, ונספו במחנות. חוצמזה, איכשהו השואה ופיגומי הרוע נהפכו אצלי לאובססיה. עד היום זה דבר שמעסיק ומעסיק אותי – מבנה הרוע."
 
האם, לדעתך, בהתייחס לשם האנתולוגיה, צריך למתוח קו על מה שהיה? לשכוח? לסלוח?

- הזיכרון ממזר גדול הוא, ובוודאי שלא ניתן, ואסור, לשכוח. אבל את המילים הטעונות האלו שווה בעיניי לפרק. אחרת הן יכולות להתעוות ולעוף עם הרוח לכל מיני כיוונים. יתר שימוש במילה יכול להפוך אותה לקצת סמרטוט. אפילו המילה הקשה, 'נאצי', נשמעת פה ושם כלאחר יד. אנשים יוצאים לרקוד בין כך ובין כך, וזה יופי. וכמו מהות ה'יהודי', שהיא העור ולא בגד שניתן להסיר, להרגשתי, כך השואה. היא חלק מהעור.
 
מה צריך לאפשר כיום, לדעתך, בקשר שבין המדינות, שלפני 50 שנה לא היה נכון לאפשר או לעשות?
 
- נו..., נדמה לי שהכל כבר מאופשר. ששכבות הקונגלומרט נערמות ונוצר עולם שיש לו חיים שלמים מעבר. הסיפור שלי מתייחס לכך דרך התיעוש של השואה לחומר סחיר -  יש את השואה, ויש את תעשיית השואה. אני אדם אינטימי, ומבחינתי הזכרון הוא עולם אינטימי. כך אני מעדיף. אבל זה עניין אישי.
 
האם גרמניה מחויבת לישראל עד אחרית הימים?

- בוודאי! ומתוך הנחה שאנחנו מתייחסים ל'אחרית הימים' כמושג סביר. השאלה שיותר מעסיקה אותי היא התוכן של המחוייבות הזו. נדמה לי שכותרת הספר – 'לא נשכח, נצא לרקוד' –  יש בה מהמחשבה הזו. שעוצמת החיים לא תיתן לסובב את הזמן לאחור, וגם לא נכון בעיניי שיקרה. אבל חייבים שיהיו 'שוורים' כמו השור סרגוסה בסיפור שלי, שלא הסכים להסתער כי לא רצה למות. ובעיניי חובה על גרמניה לטפח 'שוורים' כאלו. הקליפה התרבותית כל כך דקה ושבירה, כל כך בקלות החיה יכולה לפרוץ... אז כן, בעיניי זו חובתם כלפי העם היהודי והעולם.
 
 האם אתה מרגיש שהדור הצעיר בגרמניה, לא חש מחויבות היסטורית על מעשה אבותיו?

- אני רחוק מלומר משהו על הדור הצעיר הגרמני... מי אני? אצל הסופרים שפגשתי גיליתי עוצמה מפתיעה של התעסקות, כמעט אובססיבית, בזכרון. אבל פגשתי בהם כאן, ואולי זה חלק ממה שעורר את הבלוטות האלו. ניתן גם להתרשם מהסיפורים של הסופרים הגרמניים – כולם נוגעים בזכרון באופן כמעט לינארי. אצל הישראלים הנגיעה מרוחקת הרבה יותר.

מה דעתך על הנהירה של הישראלים הצעירים לברלין?

- את הרצון לשם אני מבין כעוד מימד סכיזופרני של החיים... משהו שאנחנו מתרגלים בו את עצמנו ואת הילדים – גדל את הילד שלך ברוך ואהבה, ושלח אותו לעקדה. משהו כזה. אז ברלין היא גם עיר קוסמופוליטית שנותנת תחושת חופש. זה המון בעיניי.
במימד האישי, הייתי פעם אחת בברלין לשלושה ימים. איכשהו זה היה די ממצה עבורי. משהו זמזם באוויר. צרם. גרם לי להתנשף. אני מעדיף שסרגוסה יסתובב שם עם צ'יקו ובועז... 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים