בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: לוסי אלקויטי / כמעט נוכח
 

 

בית שאגאל: לוסי אלקויטי / כמעט נוכח 


 

האמנית לוסי אלקויטי תציג לראשונה בחיפה מגוון מיצירותיה ## במידה רבה היא מביאה את הסטודיו שלה, על עבודות היצירה שבו, אל חלל בית שאגאל ## הצורך לתת ביטוי בתנועה הוביל את האמנית למריונטות תלויות על חוט שהן מבחינתה הביצוע הממשי של התנועה בחומר


3.10.15 – 24.10.15

אוצרת: דניאלה טלמור  


 
צילומים: סיגל קולטון
 
בשבת, 3 באוקטובר, בשעה 11:00, תיפתח בבית האמנים ע"ש שאגאל בחיפה תערוכת עבודותיה של האמנית לוסי אלקויטי – ''כמעט נוכח'', אותה אוצרת דניאלה טלמור. לוסי, שמאחוריה תערוכות יחיד שונות ברחבי הארץ, מגיעה לחיפה בפעם הראשונה. עם דניאלה היא עובדת זו הפעם השלישית, והיא זו שהמליצה לה על בית שאגאל, בית האמנים של חיפה והצפון, שבשנה האחרונה חזר לימי הזוהר שלו בזכות היו"ר החדש, אבנר חדד, שהזרים לשם אנרגיות ותקציבים, וצירף את מיטב הפסלים והציירים הצפוניים. התערוכה תוצג עד ה-24 באוקטובר.
 
בתערוכה הנוכחית תוצגנה יותר עבודות מבכל תערוכה קודמת. היא מספרת: "את העבודות בחרנו יחד, מתוך הרעיון של דניאלה להביא את הסטודיו לגלריה. באחד הביקורים של דניאלה בסטודיו היא מאוד אהבה את מראה המקום, ואמרה שלמעשה אני יוצרת סביבה ambient, ושהיא רוצה לקחת את זה לחיפה ולבנות את סביבתי שם."
 
העבודות יוצרות עולם אידיוסינקרטי, סביבה ייחודית. הכול קשור, וכל העבודות יכולות להתקיים בחברותא הזאת, היא אומרת. ומה מסתתר מאחורי שם התערוכה? "אני יוצרת סימנים, אני מחפשת להשאיר סימני נוכחות, אבל הנוכחות הזאת היא מאוד אוורירית, קיימת לא קיימת, זמנית, אפילו רגעית. אני עוסקת בעבודות שלי בכמעט קיים, בספק, בדבר נמצא אבל לא ממש נראה. אמנם נוכח אבל לא קונקרטי, לא סגור ולא גמור."
 
לוסי נולדה באורוגואי, בשנת 1958. "קיבלנו חינוך יהודי-ציוני. הלכנו לבית ספר ממלכתי, ואחרי הצהרים המשכנו לחינוך משלים בבית ספר יהודי, שם למדנו עברית, ספרות, תנ"ך וידיעת הארץ. הלכנו גם לתנועת נוער ציונית, כך שהכול היה מכוון לכך שבבוא היום נעלה לארץ. בשנת 1973 הייתה הפיכה צבאית באורוגוואי עם היבט מאוד אנטישמי והמשפחה החליטה להקדים ולעזוב. עלינו למעשה ללא אבא, שנשאר לסיים דברים. הוא היה רואה חשבון בעל משרד מאוד גדול, ולקח לו כמה זמן לסגור את עסקיו. הקליטה הייתה קלה מבחינתנו הילדים (יש לי שתי אחיות ואח), שכן ידענו עברית לא רע והגענו מתוך ציונות! כעבור כמה חודשים התחוללה מלחמת יום כיפור והרגשנו לגמרי חלק מהמקום."
 
"הבית בו גדלנו היה בית של אהבת תרבות, מוסיקה, אמנות, ומגיל קטן התנסינו בחוגים, נגינה, ציור. אחותי הגדולה מנצחת על תזמורת והאחות שבאה אחריה היא פסלת.
הגענו לארץ כשאני הייתי בסוף כיתה ח'' ונרשמתי באופן אוטומטי, כמו רוב הילדים ברמת גן, לתיכון ''בליך''. היה לי רע שם. לא התחברתי לאף אחד, לא הסתדרתי עם הרמה הגבוהה של הלימודים שם. לא הייתה מערכת קולטת עלייה כמו היום. למעשה, אף אחד לא שם לב לעולה החדשה שיושבת בכיתה. נקודת המפנה התרחשה כאשר באה לבקר אותי, באחת ההפסקות, חברה מהשכונה שידעה שאני מציירת, והציעה לי להירשם לתלמה ילין. שבועיים אחרי תחילת שנת הלימודים הלכתי לבדי לתלמה ילין, ואמרתי במזכירות שאני רוצה להירשם. הסתכלו עליי קצת מופתעים, אבל אמרו לי שאם המורה, צבי תדמור, יקבל אותי, אז אין להם בעיה. ניגשתי למורה, שגם הסתכל עלי בתדהמה ואמר: ''טוב, בואי נראה''. הוא נתן לי דפים ועפרונות, והניח לפניי פוחלץ של ציפור לצייר. אחרי כמה דקות של עבודה, הוא התיישב לידי, שוחחנו קצת, ואז הוא אמר לי: ''טוב, לכי להירשם''. מבחינתי, זה היה רגע גורלי..."

 
לוסי אלקויטי. צילום: אלבום פרטי

לצבא היא לא התגייסה, כי למעשה לא היתה לה אזרחות ישראלית. בני המשפחה היו על תקן תושבים ארעיים. את האזרחות הישראלית קיבלה מיוזמתה כעבור הרבה שנים, כשהגיע מועד גיוסו של בנה לצבא.
 
המשך הלימודים היה במדרשה, כשהיא חדורת מוטיבציה להיות מורה לאמנות בישראל. בין המורים שלימדו אותה: מיטש בקר, שוקי גריפית, יאיר גרבוז, שלמה ויתקין, רן שחורי, דינה כהנא, אליה אשבל.
 
בשנת לימודיה הרביעית במדרשה, נישאה לשלמה. התכנון היה לקחת פסק זמן מתקופה לימודים ארוכה, ואח"כ לחפש עבודה בהוראה. המשפחה עברה להתגורר בפתח תקווה, כשלוסי מטופלת  בשני ילדים צעירים. אלא שאז חלה בנה הגדול, דבר שהרחיק אותה מכל עשייה אמנותית למשך כעשר שנים. בינתיים נולדה הבת. אחרי שנפטר הבן הבכור, החזרה לחיים הייתה איטית. החזרה לעיסוק בחומר עברה דרך איור. "העבודה הראשונה שביצעתי הייתה ציורים ליצירה מוזיקלית מאת צבי אבני, על פי סיפור לילדים מאת חנה ידור-אבני ז"ל. הכנתי ציורים, מהם הופקו כחמישים שקופיות המלוות את היצירה המיועדת לתזמורת וקריין. ביצועים של היצירה התקיימו בכל העולם, גם בארץ. ביצוע הבכורה היה בארה"ב, בניצוחה של אחותי."
 
בשנים הראשונות לחזרתה ליצירה, עסקה לוסי גם באיור, ובין השאר כתבה ופרסמה שלושה ספרי ילדים בהוצאת ''כנרת'', ואיירה לאחרים. היא השתתפה בפסטיבלים לאיור ועיצוב, ואף זכתה פעמיים בפרסים באוקראינה, במסגרת Cow Design Festival . הספר האחרון שאיירה יצא לאור בהוצאת הקיבוץ המאוחד, לשירים של תרצה אתר לפעוטות. כיום היא מאיירת בעיקר כרטיסי ברכה, בשימוש בקליגרפיה ייחודית שפיתחה.
 
 
אמנות היא העיסוק המרכזי של לוסי, וזה מה שהיא עושה בחיי היומיום. אין לה עבודה נוספת. היא גם ממעיטה לאייר כיום. למעשה, מהיום שהיא זוכרת את עצמה, תמיד היתה עם עפרונות ביד. רגע שיא בקריירה שלה נרשם במהלך שהות האמנים שלה בספרד. "זכיתי בה דרך קול קורא, והוזמנתי להתארח על חשבון המארחים בווילה מדהימה בדרום ספרד, עם עוד כמה אמנים ממקומות שונים בעולם: עוד שתי אמניות פלסטיות, סופרת, סופר, משורר ומוזיקאי. המתנה הנהדרת הזאת הייתה עבורי ביטוי והערכה לאמנות שלי. הייתי שם שלושה שבועות, קיבלתי חדר מקסים כמו סוויטה קטנה וסטודיו גדול ונפרד, וכל שהיה עלי לעשות זה לצייר ולצייר. לכל השאר, המקום דאג עבורי בנדיבות. בערבים נפגשנו ללגימת יין, נשנושים וארוחת ערב, לצורך החלפת חוויות ודעות עם שאר החברים. לפעמים צפינו יחד בסרט בספרייה, או יצאנו להליכה, או שהשמענו מוזיקה עליזה, ומי שאהב לרקוד - רקד עם כוסית מוחיטו ביד. יצרתי שם סדרת עבודות והתחיל תהליך באמנות שלי שנמשך גם אחר כך, עם חזרתי ארצה. כך שהנסיעה הזאת לספרד היא מאוד משמעותית עבורי."

 

תערוכה חשובה במיוחד במהלך הקריירה האמנותית של לוסי, היא התערוכה שהתקיימה בשנת 2006 בגלריה עשרים וארבע בתל אביב, גלריה שכבר נסגרה בינתיים. למה חשובה במיוחד? "כי האוצרת הייתה מדהימה. יהודית קרביצקי קיבלה אותי לגלריה שלה, מתוך אהבת אמנות ומסירות גמורה לאמנים. בלי מחסומים, בלי פרוטוקולים, מתוך מה שראתה בעבודות ולא בקורות חיים... כתערוכת יחיד ראשונה - לא יכולתי למצוא מקום ואוצרת טובים יותר."
 
על תהליך היצירה היא מספרת: "יצרתי כל השנים בבית. יש לי חדר עבודה משלי, אבל למעשה השתלטתי גם על חלקים אחרים של הבית .לפני שלוש שנים פנתה אלי דורית ברק (אמנית, ציירת), שהיא בעלת סטודיו במתחם קיבוץ גלויות 45, בתל אביב. היא זכרה שפעם פניתי אליה בשאלה אם יש סטודיו פנוי בבניין, והציעה לי לשכור ממנה חלק, שכן היא יוצאת לתקופת לימודים ארוכה באוניברסיטה, וברור לה שלא תוכל להגיע לסטודיו. מאז, יש לי שם חלל של כ-60 מטר, מואר מאוד, שמאפשר לי מרחב עבודה שלא היה בבית, במיוחד כשמדובר בבדים הגדולים. אני עובדת בצורה אופקית, כשהבד מונח על הרצפה. בבניין מתרחשת  פעילות אמנותית ערה, לפחות פעמיים בשנה, מתקיימת התארגנות משותפת של 18 האמנים היוצרים שם. אני עובדת בסטודיו בימי שני עד חמישי, בכל פעם כארבע עד חמש שעות. אני פשוט הולכת לעבוד. לא מחכה למוזה. אם קורה וצץ איזה רעיון, יש לי גם בבית מקום לעבוד בו וגם חומרים, כך שאני יכולה בכל עת כמעט ליצור. במהלך היצירה אני אוהבת לשמוע רדיו, מוזיקה. קולות רקע עושים לי טוב. לא זקוקה לשקט. אבל לא אוהבת נוכחות של אחרים סביבי בזמן העבודה."
 
צילום: אלבום פרטי

 
 
דבר האוצרת, דניאלה טלמור: 
 
 
יצירתה של לוסי אלקויטי עוסקת בסימנים פיזיים על הבד, סימני נוכחות כהוכחות קיום. הדימויים המופשטים הנבראים בדיו שחור על הבד הם גם כתם וגם קו ויוצרים מערכת חדשה ובעלת חיות משל עצמה. מקור הדימויים בצורות בטבע. על אף שהדימויים בעלי גוף, ההתפעמות והעיסוק הם ברוח. הדימויים נמצאים במצבים נפשיים מסוימים, התהוותם לא שלמה והם יכולים לעבור שינויים ותהפוכות עד אין סוף. "אני רוצה לצייר את מה שאין" אומרת אלקויטי "אני רוצה לצייר את מה שיוצא לנו מהפה, את מה שהעור מקרין, את הרווח בין מה שנבלע לבין מה שאין". האמנית מבקשת לצייר את הקולות  הנשמעים במציאות הפנימית שלה רק על ידה. עד שהיא נוטלת על עצמה להפוך אותם לנראים ומשמיעי קול. ומאחר והמציאות ממילא נראית ומתפרשת על ידי כל אחד באופן שונה בהתאם לתרבותו ותולדותיו, דימויים אלה יכולים להיות המציאות שלה.
 
יש משהו אוטומטי, לא מודע בתהליך העבודה. החל בדימוי שמרחף בעולם לא מוגדר, ניצוד ונלכד בבד. אחר כך מגיע הריחוק מהבד, ויש להניח לדבר לזמן מה, ואז לראות מה הוא מבקש עוד. הבד עכשיו הפך לבית שלו, לעולם שלו, שם הוא דר. אלקויטי מסדרת את הדימויים המופשטים המרחפים כ"תלויים" על פני הבדים גם על פי הגיון ביולוגי כלשהו. אך לא כזה הנהוג בביולוגיה בה יש שיטת מיון של עולם הטבע על פי קטגוריות ותת קטגוריות כמו: ממלכה-מערכה-מחלקה-סדרה-משפחה סוג ומין. הדימויים ביצירתה פתוחים ואמביוולנטיים במהותם. הם במכוון אינם סגורים ואינם גמורים, אלא נמצאים במצב רב משמעי, אמורפיים, חסרי מין וצורה שיש לה מקבילה כלשהי במציאות הנראית. הם תוצר המשחק של האמנית עם מערכות הכללים הביולוגיים
 
בעזרת המריונטות המוצגות בתערוכה הפיחה אלקויטי רוח חיים ביצורים המרחפים המצוירים על פני הבדים בתערוכה. המריונטות תלויות על חוט אשר מאפשר גם להפעיל אותן על ידי משיכה בו, מצוירות בשני הצדדים, בטכניקות שונות, בקולאז'' וחומרים מגוונים. המריונטות הן מעין ציורים נעים ההופכים לברואים, בעלי ביטוי חזק בתנועה ובמחוות שלהם. תנועת החומר מרתקת את האמנית, מדימויים מצוירים סטטיים לאובייקטים בתנועה ברי הפעלה. רגע משיכת היד המפעילה בחוט, יוצר סוג של קסם, שמעלה גם זיכרונות מילדותה אודות בובות קטנות על חוט שסבתה נהגה לבנות מקרטון, שמשיכה בחוטיהן והפעלתן גרמה לה לשמחה רבה מאוד.
 
הצורך לתת ביטוי בתנועה הוביל את האמנית למריונטות תלויות על חוט שהן מבחינתה הביצוע הממשי של התנועה בחומר. ואכן, האושר שבתנועה בא לידי ביטוי בתערוכה במריונטות מכמירות לב בד בבד עם מבע של הומור ילדותי. איבריהן אינם שלמים, והסימטריה של הגופים מינימאלית – אך יחד עם זאת נשמרים הכללים הביולוגיים/מבניים של הדימויים: גוף מרכזי בעל איברים מרובים, ככל יצור חי המעוגן במטענים עשירים ובזיכרונות ילדות.
 
היצורים האמורפיים הניבטים מעבודותיה של לוסי אלקויטי מופשטים ואניגמאטיים מיסודם. הם אינם נמצאים במערכות יחסים עם הסביבה, אך יש להם חוקיות ביולוגית משל עצמם. באולם המרכזי של התערוכה, הם מעין פורטרטים שחורים/אפורים סדורים בחלל התצוגה האחד בצידי השני, על גבי בדים גדולי ממדים לבנים וחשופים. האמנית בונה מערכות חדשות ומחפשת שהיצורים יצליחו להתקיים בדרך כלשהי ולצורך כך היא בונה להם מערכת חיים על הבד. הבחירה בדיו השחור באה מאחר והוא מהווה דרגה מסוימת של מים, מאפשר דילול עד אין סוף, ונוסך הרגשה של חמצן בהירות וניקיון. הדיו משמש אותה לדבריה לכתוב חיים.
 

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים