בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: לוסי אלקויטי / כמעט נוכח
 

 

בית שאגאל: לוסי אלקויטי / כמעט נוכח 


 

האמנית לוסי אלקויטי תציג לראשונה בחיפה מגוון מיצירותיה ## במידה רבה היא מביאה את הסטודיו שלה, על עבודות היצירה שבו, אל חלל בית שאגאל ## הצורך לתת ביטוי בתנועה הוביל את האמנית למריונטות תלויות על חוט שהן מבחינתה הביצוע הממשי של התנועה בחומר


3.10.15 – 24.10.15

אוצרת: דניאלה טלמור  


 
צילומים: סיגל קולטון
 
בשבת, 3 באוקטובר, בשעה 11:00, תיפתח בבית האמנים ע"ש שאגאל בחיפה תערוכת עבודותיה של האמנית לוסי אלקויטי – ''כמעט נוכח'', אותה אוצרת דניאלה טלמור. לוסי, שמאחוריה תערוכות יחיד שונות ברחבי הארץ, מגיעה לחיפה בפעם הראשונה. עם דניאלה היא עובדת זו הפעם השלישית, והיא זו שהמליצה לה על בית שאגאל, בית האמנים של חיפה והצפון, שבשנה האחרונה חזר לימי הזוהר שלו בזכות היו"ר החדש, אבנר חדד, שהזרים לשם אנרגיות ותקציבים, וצירף את מיטב הפסלים והציירים הצפוניים. התערוכה תוצג עד ה-24 באוקטובר.
 
בתערוכה הנוכחית תוצגנה יותר עבודות מבכל תערוכה קודמת. היא מספרת: "את העבודות בחרנו יחד, מתוך הרעיון של דניאלה להביא את הסטודיו לגלריה. באחד הביקורים של דניאלה בסטודיו היא מאוד אהבה את מראה המקום, ואמרה שלמעשה אני יוצרת סביבה ambient, ושהיא רוצה לקחת את זה לחיפה ולבנות את סביבתי שם."
 
העבודות יוצרות עולם אידיוסינקרטי, סביבה ייחודית. הכול קשור, וכל העבודות יכולות להתקיים בחברותא הזאת, היא אומרת. ומה מסתתר מאחורי שם התערוכה? "אני יוצרת סימנים, אני מחפשת להשאיר סימני נוכחות, אבל הנוכחות הזאת היא מאוד אוורירית, קיימת לא קיימת, זמנית, אפילו רגעית. אני עוסקת בעבודות שלי בכמעט קיים, בספק, בדבר נמצא אבל לא ממש נראה. אמנם נוכח אבל לא קונקרטי, לא סגור ולא גמור."
 
לוסי נולדה באורוגואי, בשנת 1958. "קיבלנו חינוך יהודי-ציוני. הלכנו לבית ספר ממלכתי, ואחרי הצהרים המשכנו לחינוך משלים בבית ספר יהודי, שם למדנו עברית, ספרות, תנ"ך וידיעת הארץ. הלכנו גם לתנועת נוער ציונית, כך שהכול היה מכוון לכך שבבוא היום נעלה לארץ. בשנת 1973 הייתה הפיכה צבאית באורוגוואי עם היבט מאוד אנטישמי והמשפחה החליטה להקדים ולעזוב. עלינו למעשה ללא אבא, שנשאר לסיים דברים. הוא היה רואה חשבון בעל משרד מאוד גדול, ולקח לו כמה זמן לסגור את עסקיו. הקליטה הייתה קלה מבחינתנו הילדים (יש לי שתי אחיות ואח), שכן ידענו עברית לא רע והגענו מתוך ציונות! כעבור כמה חודשים התחוללה מלחמת יום כיפור והרגשנו לגמרי חלק מהמקום."
 
"הבית בו גדלנו היה בית של אהבת תרבות, מוסיקה, אמנות, ומגיל קטן התנסינו בחוגים, נגינה, ציור. אחותי הגדולה מנצחת על תזמורת והאחות שבאה אחריה היא פסלת.
הגענו לארץ כשאני הייתי בסוף כיתה ח'' ונרשמתי באופן אוטומטי, כמו רוב הילדים ברמת גן, לתיכון ''בליך''. היה לי רע שם. לא התחברתי לאף אחד, לא הסתדרתי עם הרמה הגבוהה של הלימודים שם. לא הייתה מערכת קולטת עלייה כמו היום. למעשה, אף אחד לא שם לב לעולה החדשה שיושבת בכיתה. נקודת המפנה התרחשה כאשר באה לבקר אותי, באחת ההפסקות, חברה מהשכונה שידעה שאני מציירת, והציעה לי להירשם לתלמה ילין. שבועיים אחרי תחילת שנת הלימודים הלכתי לבדי לתלמה ילין, ואמרתי במזכירות שאני רוצה להירשם. הסתכלו עליי קצת מופתעים, אבל אמרו לי שאם המורה, צבי תדמור, יקבל אותי, אז אין להם בעיה. ניגשתי למורה, שגם הסתכל עלי בתדהמה ואמר: ''טוב, בואי נראה''. הוא נתן לי דפים ועפרונות, והניח לפניי פוחלץ של ציפור לצייר. אחרי כמה דקות של עבודה, הוא התיישב לידי, שוחחנו קצת, ואז הוא אמר לי: ''טוב, לכי להירשם''. מבחינתי, זה היה רגע גורלי..."

 
לוסי אלקויטי. צילום: אלבום פרטי

לצבא היא לא התגייסה, כי למעשה לא היתה לה אזרחות ישראלית. בני המשפחה היו על תקן תושבים ארעיים. את האזרחות הישראלית קיבלה מיוזמתה כעבור הרבה שנים, כשהגיע מועד גיוסו של בנה לצבא.
 
המשך הלימודים היה במדרשה, כשהיא חדורת מוטיבציה להיות מורה לאמנות בישראל. בין המורים שלימדו אותה: מיטש בקר, שוקי גריפית, יאיר גרבוז, שלמה ויתקין, רן שחורי, דינה כהנא, אליה אשבל.
 
בשנת לימודיה הרביעית במדרשה, נישאה לשלמה. התכנון היה לקחת פסק זמן מתקופה לימודים ארוכה, ואח"כ לחפש עבודה בהוראה. המשפחה עברה להתגורר בפתח תקווה, כשלוסי מטופלת  בשני ילדים צעירים. אלא שאז חלה בנה הגדול, דבר שהרחיק אותה מכל עשייה אמנותית למשך כעשר שנים. בינתיים נולדה הבת. אחרי שנפטר הבן הבכור, החזרה לחיים הייתה איטית. החזרה לעיסוק בחומר עברה דרך איור. "העבודה הראשונה שביצעתי הייתה ציורים ליצירה מוזיקלית מאת צבי אבני, על פי סיפור לילדים מאת חנה ידור-אבני ז"ל. הכנתי ציורים, מהם הופקו כחמישים שקופיות המלוות את היצירה המיועדת לתזמורת וקריין. ביצועים של היצירה התקיימו בכל העולם, גם בארץ. ביצוע הבכורה היה בארה"ב, בניצוחה של אחותי."
 
בשנים הראשונות לחזרתה ליצירה, עסקה לוסי גם באיור, ובין השאר כתבה ופרסמה שלושה ספרי ילדים בהוצאת ''כנרת'', ואיירה לאחרים. היא השתתפה בפסטיבלים לאיור ועיצוב, ואף זכתה פעמיים בפרסים באוקראינה, במסגרת Cow Design Festival . הספר האחרון שאיירה יצא לאור בהוצאת הקיבוץ המאוחד, לשירים של תרצה אתר לפעוטות. כיום היא מאיירת בעיקר כרטיסי ברכה, בשימוש בקליגרפיה ייחודית שפיתחה.
 
 
אמנות היא העיסוק המרכזי של לוסי, וזה מה שהיא עושה בחיי היומיום. אין לה עבודה נוספת. היא גם ממעיטה לאייר כיום. למעשה, מהיום שהיא זוכרת את עצמה, תמיד היתה עם עפרונות ביד. רגע שיא בקריירה שלה נרשם במהלך שהות האמנים שלה בספרד. "זכיתי בה דרך קול קורא, והוזמנתי להתארח על חשבון המארחים בווילה מדהימה בדרום ספרד, עם עוד כמה אמנים ממקומות שונים בעולם: עוד שתי אמניות פלסטיות, סופרת, סופר, משורר ומוזיקאי. המתנה הנהדרת הזאת הייתה עבורי ביטוי והערכה לאמנות שלי. הייתי שם שלושה שבועות, קיבלתי חדר מקסים כמו סוויטה קטנה וסטודיו גדול ונפרד, וכל שהיה עלי לעשות זה לצייר ולצייר. לכל השאר, המקום דאג עבורי בנדיבות. בערבים נפגשנו ללגימת יין, נשנושים וארוחת ערב, לצורך החלפת חוויות ודעות עם שאר החברים. לפעמים צפינו יחד בסרט בספרייה, או יצאנו להליכה, או שהשמענו מוזיקה עליזה, ומי שאהב לרקוד - רקד עם כוסית מוחיטו ביד. יצרתי שם סדרת עבודות והתחיל תהליך באמנות שלי שנמשך גם אחר כך, עם חזרתי ארצה. כך שהנסיעה הזאת לספרד היא מאוד משמעותית עבורי."

 

תערוכה חשובה במיוחד במהלך הקריירה האמנותית של לוסי, היא התערוכה שהתקיימה בשנת 2006 בגלריה עשרים וארבע בתל אביב, גלריה שכבר נסגרה בינתיים. למה חשובה במיוחד? "כי האוצרת הייתה מדהימה. יהודית קרביצקי קיבלה אותי לגלריה שלה, מתוך אהבת אמנות ומסירות גמורה לאמנים. בלי מחסומים, בלי פרוטוקולים, מתוך מה שראתה בעבודות ולא בקורות חיים... כתערוכת יחיד ראשונה - לא יכולתי למצוא מקום ואוצרת טובים יותר."
 
על תהליך היצירה היא מספרת: "יצרתי כל השנים בבית. יש לי חדר עבודה משלי, אבל למעשה השתלטתי גם על חלקים אחרים של הבית .לפני שלוש שנים פנתה אלי דורית ברק (אמנית, ציירת), שהיא בעלת סטודיו במתחם קיבוץ גלויות 45, בתל אביב. היא זכרה שפעם פניתי אליה בשאלה אם יש סטודיו פנוי בבניין, והציעה לי לשכור ממנה חלק, שכן היא יוצאת לתקופת לימודים ארוכה באוניברסיטה, וברור לה שלא תוכל להגיע לסטודיו. מאז, יש לי שם חלל של כ-60 מטר, מואר מאוד, שמאפשר לי מרחב עבודה שלא היה בבית, במיוחד כשמדובר בבדים הגדולים. אני עובדת בצורה אופקית, כשהבד מונח על הרצפה. בבניין מתרחשת  פעילות אמנותית ערה, לפחות פעמיים בשנה, מתקיימת התארגנות משותפת של 18 האמנים היוצרים שם. אני עובדת בסטודיו בימי שני עד חמישי, בכל פעם כארבע עד חמש שעות. אני פשוט הולכת לעבוד. לא מחכה למוזה. אם קורה וצץ איזה רעיון, יש לי גם בבית מקום לעבוד בו וגם חומרים, כך שאני יכולה בכל עת כמעט ליצור. במהלך היצירה אני אוהבת לשמוע רדיו, מוזיקה. קולות רקע עושים לי טוב. לא זקוקה לשקט. אבל לא אוהבת נוכחות של אחרים סביבי בזמן העבודה."
 
צילום: אלבום פרטי

 
 
דבר האוצרת, דניאלה טלמור: 
 
 
יצירתה של לוסי אלקויטי עוסקת בסימנים פיזיים על הבד, סימני נוכחות כהוכחות קיום. הדימויים המופשטים הנבראים בדיו שחור על הבד הם גם כתם וגם קו ויוצרים מערכת חדשה ובעלת חיות משל עצמה. מקור הדימויים בצורות בטבע. על אף שהדימויים בעלי גוף, ההתפעמות והעיסוק הם ברוח. הדימויים נמצאים במצבים נפשיים מסוימים, התהוותם לא שלמה והם יכולים לעבור שינויים ותהפוכות עד אין סוף. "אני רוצה לצייר את מה שאין" אומרת אלקויטי "אני רוצה לצייר את מה שיוצא לנו מהפה, את מה שהעור מקרין, את הרווח בין מה שנבלע לבין מה שאין". האמנית מבקשת לצייר את הקולות  הנשמעים במציאות הפנימית שלה רק על ידה. עד שהיא נוטלת על עצמה להפוך אותם לנראים ומשמיעי קול. ומאחר והמציאות ממילא נראית ומתפרשת על ידי כל אחד באופן שונה בהתאם לתרבותו ותולדותיו, דימויים אלה יכולים להיות המציאות שלה.
 
יש משהו אוטומטי, לא מודע בתהליך העבודה. החל בדימוי שמרחף בעולם לא מוגדר, ניצוד ונלכד בבד. אחר כך מגיע הריחוק מהבד, ויש להניח לדבר לזמן מה, ואז לראות מה הוא מבקש עוד. הבד עכשיו הפך לבית שלו, לעולם שלו, שם הוא דר. אלקויטי מסדרת את הדימויים המופשטים המרחפים כ"תלויים" על פני הבדים גם על פי הגיון ביולוגי כלשהו. אך לא כזה הנהוג בביולוגיה בה יש שיטת מיון של עולם הטבע על פי קטגוריות ותת קטגוריות כמו: ממלכה-מערכה-מחלקה-סדרה-משפחה סוג ומין. הדימויים ביצירתה פתוחים ואמביוולנטיים במהותם. הם במכוון אינם סגורים ואינם גמורים, אלא נמצאים במצב רב משמעי, אמורפיים, חסרי מין וצורה שיש לה מקבילה כלשהי במציאות הנראית. הם תוצר המשחק של האמנית עם מערכות הכללים הביולוגיים
 
בעזרת המריונטות המוצגות בתערוכה הפיחה אלקויטי רוח חיים ביצורים המרחפים המצוירים על פני הבדים בתערוכה. המריונטות תלויות על חוט אשר מאפשר גם להפעיל אותן על ידי משיכה בו, מצוירות בשני הצדדים, בטכניקות שונות, בקולאז'' וחומרים מגוונים. המריונטות הן מעין ציורים נעים ההופכים לברואים, בעלי ביטוי חזק בתנועה ובמחוות שלהם. תנועת החומר מרתקת את האמנית, מדימויים מצוירים סטטיים לאובייקטים בתנועה ברי הפעלה. רגע משיכת היד המפעילה בחוט, יוצר סוג של קסם, שמעלה גם זיכרונות מילדותה אודות בובות קטנות על חוט שסבתה נהגה לבנות מקרטון, שמשיכה בחוטיהן והפעלתן גרמה לה לשמחה רבה מאוד.
 
הצורך לתת ביטוי בתנועה הוביל את האמנית למריונטות תלויות על חוט שהן מבחינתה הביצוע הממשי של התנועה בחומר. ואכן, האושר שבתנועה בא לידי ביטוי בתערוכה במריונטות מכמירות לב בד בבד עם מבע של הומור ילדותי. איבריהן אינם שלמים, והסימטריה של הגופים מינימאלית – אך יחד עם זאת נשמרים הכללים הביולוגיים/מבניים של הדימויים: גוף מרכזי בעל איברים מרובים, ככל יצור חי המעוגן במטענים עשירים ובזיכרונות ילדות.
 
היצורים האמורפיים הניבטים מעבודותיה של לוסי אלקויטי מופשטים ואניגמאטיים מיסודם. הם אינם נמצאים במערכות יחסים עם הסביבה, אך יש להם חוקיות ביולוגית משל עצמם. באולם המרכזי של התערוכה, הם מעין פורטרטים שחורים/אפורים סדורים בחלל התצוגה האחד בצידי השני, על גבי בדים גדולי ממדים לבנים וחשופים. האמנית בונה מערכות חדשות ומחפשת שהיצורים יצליחו להתקיים בדרך כלשהי ולצורך כך היא בונה להם מערכת חיים על הבד. הבחירה בדיו השחור באה מאחר והוא מהווה דרגה מסוימת של מים, מאפשר דילול עד אין סוף, ונוסך הרגשה של חמצן בהירות וניקיון. הדיו משמש אותה לדבריה לכתוב חיים.
 

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים