בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריית תיאטרון חיפה: דן לבני
 

 

גלריית תיאטרון חיפה: דן לבני - מטמורפוזה


 

בתערוכת ציוריו החדשה של האמן הוותיק והמוערך דן לבני, כ-40 עבודות בעלות אופי פנטסטי וסוריאליסטי המבטאות סמלים ומצבי התמודדות עם חרדה קיומית
 

23.1.17 – 30.11.16
אוצרת: אורה חיים


 

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה
 
ביום רביעי, 30 בנובמבר, בשעה 19:00, תיפתח בגלריית תיאטרון חיפה תערוכת ציוריו של האמן דן לבני – 'מטמורפוזה'. יישאו דברים ראש העיר יונה יהב, מנהלת התיאטרון העירוני ניצה בן צבי, ואוצרת התערוכה אורה חיים. קטעי נגינה יבוצעו על ידי טלי הדר ודפנה גלמן בשנגל – דואט לשני אקורדיונים.
 
 דן לבני. פעמיים כי טוב... צילומים: אורה לבני
 
לבני, יליד 1935, הוא מהאמנים הוותיקים והמוערכים שפועלים בחיפה. מאז שנת 1964 הוא הציג את עבודותיו בעשרות תערוכות יחיד בארץ ובעולם. לבני גדל בקיבוץ מעוז חיים, ומשנת 1965 ואילך הוא מתגורר בחיפה. כחבר ותיק באגודת הציירים והפסלים בישראל, הוא מוכר כאמן ורסטילי שאינו שוקט על שמריו, ומידי כמה שנים מפתח נושאים חדשים בתערוכות חדשות ומתקדם עם הזמן. בין היתר, הוא מצייר בטכניקות רישום, צבע מים, צבע שמן, הדפס עץ, הדפס משי ומונופרינט. הוא גם מבצע עבודות בפורמט גדול במבני ציבור, ציורי קיר באקריליק ובסגרפיטו. כמו-כן, הוא מפיק אירועי מולטי-מדיה בשיתוף אמנים ויוצרים. רבים מאירועים אלה נעשו בהתנדבות לטיפוח בתי-חולים, מוסדות ציבורים ומחנות צה"ל.

לבני עוסק גם באיור, עיצוב, הפקת אירועים אמנותיים ואוצרות תערוכות. רבים מכירים אותו כאיש חינוך שהקים את המסלול האמנות לבגרות בתיכון עירוני ה', והכניס חידושים רבים בתחום הוראת האמנות בביה"ס. כמו-כן, הוא לימד במכללת גורדון לחינוך, והוא מנחה השתלמויות למורים ולגננות, וחוגים לציור חופשי בבית יד לבנים.

 
בחלוף העתים. צילומים: עידו סינר

בתערוכה יוצגו כ-40 עבודות שלקוחות מ-40 השנים האחרונות, אבל הפעם נבחרו מכל תקופה ציורים סוריאליסטיים, ריאליזם-פנטסטי, מן הנוף אל הדמיון. לבני משתמש בצורות ובדימויים מהטבע ומהסביבה בהקשרים שונים, המקנים ליצירה משמעויות חדשות בעלות אופי פנטסטי וסוריאליסטי המבטאות סמלים ומצבי התמודדות עם חרדה קיומית.

לבני: "החרדה קיימת בכל אחד מאיתנו. ישנה הרגשת המצור העקרונית שישראל חיה אותה, וגם חרדה קיומית. אנשים חוששים מהצפוי להם, מבחינה רפואית ובכלל. רעידות אדמה, מלחמות. ומצד שני, מופיעים בציורים הנוף הפראי והנוף הבנוי והשילוב שלהם. כולנו נהנים מהיום יום, אך גם חוששים מהצפוי לנו."

במהלך שירותו בצה"ל הוא לקח חלק במערכות ישראל מאז מבצע קדש, כמפקד ביחידת סיור ובאגף החינוך בפיקוד צפון. רישומי השדה של חיילי צה"ל במערכה, יצאו לאור בקבצים שונים, בליתוגרפיות, בחוברות זיכרון, בעיתונות הארצית ובספרי מורשת קרב. רישומיו מוצגים דרך קבע במוזיאון גבעת התחמושת בירושלים ובמוזיאון השריון בלטרון. 

 
קוביות בקניון 

לבני בוגר בצלאל, השתלם בסדנה של ארנסט פוקס באוסטריה, וכן התמחה בתחום הדפסי משי ומונופרינט, באקדמיה סנט מרטין בלונדון וכן באקדמיה של המוזיאון לאמנות בבוסטון ארה"ב. רבים מתלמידיו של דן, הגיעו להישגים בולטים בארץ ובעולם. ביניהם אנשי עיצוב, אדריכלות, מקצועות הבמה, גרפיקה ואומנות.

בכל שלב בחייו הוא מתחדש בטכניקות, בנושאים ובכיוונים חדשים באמנות. החל מרישומי נוף בארץ ובעולם, עבודות בצבע מים, הדפסי עץ משי ומונופרינט וציורי שמן ואקריליק. דן זכה בפרסים רבים כמו פרס המורה המצטיין בהסתדרות המורים, פרס עיריית חיפה ע"ש פנחס שיף על מפעל חיים בחינוך לאמנות, פרס לאמן מצטיין מטעם אגודת הציירים על תרומתו לקהילה ופרס על הצטיינות בתחום האמנות הפלסטית ע"ש הרמן שטרוק.

בתעודת נימוקי הועדה של פרס שטרוק נאמר על האמן כי בעבודתו ניכר תהליך יצירה שמתאפיין במחזוריות היונקת את מקורותיה הראשונים מן הטבע שראשיתו ברישום ספונטני בנוף והמשכו בסטודיו שם מתפתח תהליך מטמורפוזה של שינוי צורני שבו מתמזגים מוטיבים מתוך העולם הסובב אותו ומתוך עולמו הפנימי של האמן והופכים ליצירה בעלת מתווים פנטסטיים וסוריאליסטיים המשלבים סמלים ודימויים אוניברסליים.

 
מחדרים

כאשר פנתה אוצרת הגלריה בתיאטרון חיפה, אורה חיים, אל לבני בהצעה להתארח שם, הוא החליט לתת במה לציורים שיש בהם עיבוד מטמורפי של צורות, ודימויים המשלבים סמלים מעולם הטבע, האדם והסביבה בהקשרים שונים ומקנים ליצירה משמעויות חדשות. שילוב של מבנים לבנים מעשי ידי האדם עם צוקי סלעים היוליים המאיימים להיכנס לבתים מבטאים את חרדות האדם החי בסביבה עויינת ובאיום קיומי. שורשים עבותים ועתיקים המבקעים את המבנים ומותירים את סימני הזמן בקירות המבנה החרב. מבטאים תהליכי אירוסיה. פרוסות סלעים המרחפות בחלל כשביניהן אנטנות תקשורת ללא נוכחות אדם – מסמלות עתיד אפוקליפטי. דמות אישה שצומחת מתוך גל סלעים מבטאת את הקשר בינה לבין האדמה, או האישה בין נבכי המנגרובים הנאבקת להשתחרר מן הכבלים. ביצירות אלה ניכרים מצבי קונפליקט או מפגש בין מהויות שונות בעלות אופי אוניברסלי כמו: חלל, זמן, תנועה, אדם, טבע וטכנולוגיה. מאפיינים אלה ביצירות מתאימים לתאטרון המודרני ולחשיבה של האדם במאה ה-21, המתמודד עם מציאויות שונות חדשות לבקרים.
 
אמא אדמה 

כך כותב דן על עבודתו היצירתית: "תהליך העבודה שלי מתחיל ברישומי נוף בשטח. בסטודיו, אני ממשיך בצבעי מים, שמן או אקריליק. תוך כדי העבודה אני מתנתק מהנוף הריאליסטי, משלב מוטיבים מהעולם הפנימי, או משתמש בדימויים סימבוליים אוניברסאליים והציור מקבל מתווים פנטסטיים וסוריאליסטיים. אני מרגיש שהציור מוביל אותי בצורה אינטואטיבית, למחוזות חדשים ולעיתים אני מופתע בעצמי מהתוצאה שמתגלה לנגד עיניי. עם הזמן, בשיחות עם אורה רעייתי, גילינו שברוב ציוריי, אני משתמש באלמנטים שונים מן הטבע או מהסביבה, המייצגים, איזה דו-קיום, של כוחות פנימיים וחיצוניים, לעיתים זהו מאבק, קונפליקט או התמודדות של ישויות בעלי מהות שונה. אלה תהליכים המתרחשים, אני מאמין, במודע או שלא במודע אצל כל אדם."
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגית החורף של זוזה מאמא


באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים