דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> תערוכתו של ויקטור ליפקין חונכת את הגלריה בטרקלין התיאטרון
 

 

תערוכתו של ויקטור ליפקין חונכת את הגלריה בטרקלין התיאטרון 


 

ברביעי השבוע נפתחה תערוכתו של האמן החיפאי ויקטור ליפקין בגלריה החדשה לאמנות בטרקלין התיאטרון העירוני ## מאות אנשים גדשו את הארוע, שהיווה גם את פתיחתה של הגלריה ## ראש העיר יונה יהב נשא דברים והביע את התלהבותו מפתיחת הגלריה ומהתערוכה המוצגת בה ## דמויות תנ"כיות לצד אמירות פוליטיות-ציוניות
 

יורם מארק-רייך  


 
ויקטור ליפקין. צילום: אתר כדאי לדעת
 
ביום רביעי, בשעה 19:00, נפתחה תערוכתו של האמן המוערך ויקטור ליפקין בגלריה החדשה שנפתחה בטרקלין התיאטרון העירוני. קהל של מאות שוחרי אמנות הגיע אל טכס הפתיחה, בו נשאו דברים האמן עצמו, ראש העיר יונה יהב, ואוצרת הגלריה – האמנית אורה חיים. בין הנוכחים בלטו אמנים רבים, חברי מועצת העיר, פוליטיקאים, אנשי תקשורת, דמויות חיפאיות מתחומים שונים ומגוונים, וכמובן - שוחרי אמנות ותרבות, אליהם הצטרפו גם רבים מבאי התיאטרון, שנהנו מכיבוד טעים ומהלהקה שהנעימה לקהל את השהות בנגינת נעימות ג'אז ועוד.
 
ליפקין הינו זוכה פרס עיריית חיפה ע"ש הרמן שטרוק לשנת 2011. התערוכה, שזכתה לשם 'דמויות מן העבר, הווה... עתיד?', היא הראשונה בסדרת תערוכות שתוצג בגלריה החדשה, שהיא פרי יוזמתה של אורה חיים, ואשר זכתה לברכתה של מנכ"לית התיאטרון ניצה בן צבי. אורה חיים, שהיא עצמה אמנית חיפאית מוערכת שגם למדה אוצרות, מתכוונת לתת שם במה לאמנים ברמה גבוהה במיוחד מאזור חיפה והסביבה.
 

 
מתוך התערוכה. צילום: אתר כדאי לדעת
 
ויקטור ליפקין הוא צייר ופסל, אמן הדפס, יליד 1961, שבגיל 30 עלה ארצה מרוסיה, ומאז הוא מתגורר ופועל בחיפה. ליפקין, נשוי ואב לשתי בנות, יליד מוסקבה, סיים תואר שני באמנות, ומתמחה בהדפסים ובאסמבלאז'ים. הוא מייצג את ישראל פעמים רבות בתערוכות בינלאומיות של הדפס אמנותי, שנחשב לענף אמנות הולך ונעלם בישראל. בארץ הוא מציג בעיקר אסמבלז'ים, טכניקה אמנותית בה יוצרים אובייקט תלת-ממדי מחיבור של חפצים שונים.
 
בתערוכתו הנוכחית, הכוללת 11 עבודות גדולות מאוד,  בולטות דמויות היסטוריות-תנ"כיות כמו אדם וחווה, אברהם אבינו, רות המואבייה ורחל אמנו. ישנן גם דמויות מודרניות כמו פסל של חייט שמנסה לתפור בעזרת מכונת תפירה הניצבת על עז שעשויה ממזוודה. עבודה אחרת, ששמה 'מדונה ירושלמית', נעשתה כבר לפני 15 שנה. לצד המדונה היושבת, לא ניצב ישו אלא יהודי עם פיאות וכיפה. ליפקין: "יצרתי את זה בעקבות האינתיפאדה שהשתוללה אז. בגלל המצב הביטחוני הרעוע שקיים עכשיו, החלטתי להציג אותה בתערוכה הנוכחית, ואני תוהה אם זה גם מה שצפוי לנו בעתיד."
 

 
מתוך התערוכה. צילומים: אוקסנה קושנרנקו

המצב הפוליטי בא לידי ביטוי גם בעבודה בשם 'אחים לנצח'. עגלה כפולה של תאומים, ובה ילד יהודי וילד ערבי, כשמאחור עומדים שני אבות, יהודי וערבי, שקשורים בחבל וצועקים זה על זה. ליפקין: "שמתי את זה מול ראי כך שמי שמתבונן ביצירה, רואה את עצמו משתקף יחד איתם, כלומר – גם הוא חלק מהקונפליקט האזורי."
 
צילום: אתר כדאי לדעת
 
המשיכה של ליפקין אל הדמויות מן התנ"ך ומן ההיסטוריה היהודית החלה עוד בחו"ל, שם היה חבר בארגונים ציוניים. בארץ הוא למד קבלה והתעניין בהיסטוריה של ארץ ישראל, בדת ובמסורת. "גם בבית אני שומר על גינוני מסורת וחגים, כדי שארגיש יהודי. זה מאוד משמעותי אצלנו בבית. אפילו לנכד שלי יש שם מהתנ"ך – יותם," הוא מספר.
 
מתוך התערוכה. צילומים: אוקסנה קושנרנקו
 
"זה התחיל מכך שבאוניברסיטה של מוסקבה למדנו את תולדות האמנות. למדנו על היסטוריה ואמנות של עמים שונים, ורק לא על הדת היהודית, האמנות היהודית, ההיסטוריה היהודית. הרגשתי שמתעלמים ממני ומהעם שלי. לקראת סוף שנות השמונים אנשים התחילו לחפש את השורשים שלהם. הרוסים חיפשו, ואז גם היהודים התחילו לחפש את השורשים שלהם. כך מצאתי את עצמי בארגונים ציוניים, למדתי עברית, התעניינתי בהיסטוריה שלנו ובדת שלנו. כבר לא היה איסור על כך, זה הלך ונהיה אפשרי. לא הסתכנתי. זו לא בדיוק יהדות, אלא ההיסטוריה של העם היהודי והשורשים שלנו. באמנות שלי, הדמויות האלה מביאות מסרים." 
 
מתוך התערוכה. צילומים: אוקסנה קושנרנקו

 
אל עולם האמנות הוא נפתח כבר בגיל צעיר מאוד. כשהיה בן ארבע פיסל צורות בפלסטלינה ובהמשך גם בעץ. מיד עם סיום לימודיו באוניברסיטה, התקבל כחבר באגודת הציירים והפסלים במוסקבה, מינוי יוצא דופן לגילו אז. אלא שהוא התקבל בתנאי אחד – שיפתח שפה אמנותית ייחודית משלו, וישתחרר מהרמה הטכנית הגבוהה אך האופיינית שספג כבוגר אוניברסיטה. גם בארץ התקבל עם עלייתו ארצה לאגודת האמנים הארצית סניף חיפה והצפון, ובמשך שנים כיהן בוועדת התערוכות של בית שאגאל.
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב
לייבסיטי - בניית אתרים