בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: השמים של ללה
 

 

בית שאגאל: השמים של ללה 


 

תערוכתה של האמנית ללה וידרא-ינור,'שמים ומעבר', כוללת כשלושים ציורים חדשים בנושא השמים וכתריסר פסלים שנבחרו מתוך נקודות זמן שונות בקריירה הארוכה שלה ## השמים מסמלים עבורה תנועה ורצון להגיע רחוק, לגעת במה שמעבר...
 

יורם מארק-רייך / אתר כדאי לדעת  
ההזמנה לתערוכה. צילומים: ליאת אלבלום
 
בשבת, 30 בינואר, בשעה 11:30 תיפתח בבית האמנים על שם שאגאל תערוכתה של האמנית החיפאית ללה וידרא-ינור, שתתפרש על שתי קומותיו של המבנה.

שם התערוכה הינו 'שמים ומעבר'. ולא בכדי. השמים מייצגים בעיניה את החופש, ומסמלים גם את שאיפתה להגיע רחוק, ולגעת במה שמעֶבר. הם משקפים בשבילה את התנועה המאפיינת את החיים עצמם, שאין בהם רגע אחד של קיבעון. דרך העיסוק בשמים היא נוגעת בזמן החולף, הנותן את אותותיו בטבע, וגם בחייה שלה.

"בשמים אין שום דבר סטטי," היא אומרת. "בכל רגע הם משתנים. דינמיים. העננים זזים, האור משתנה, הרוח משפיעה. מדקה לדקה, משעה לשעה, מיום ללילה, מעונה לעונה..."
 

רוב ציורי השמים בתערוכה מופשטים, כמו מראה השמים עצמם, והצבעים המתחלפים בהם יוצרים דינמיקה מהפנטת של צורות משתנות: לעתים הם מוארים ובהירים, לעתים הערפילים מכסים עליהם, ולעתים הם אפלים או שחורים ממש. עצמים קרובים, כמו העננים וגופי האש של הברקים הצפים בחלל, נגלים בהם לצד גרמים מרוחקים יותר, כמו מטאורים, ירחים, שמשות, וכוכבים, והם נוגעים גם בתופעות שקיומן ספק דמיוני ספק מבוסס מדעית, כמו חורים שחורים, והחומר האפל שממלא את היקום.

שמה של התערוכה שולח את המבט גם אל פן האינסופיות שמגולם בשמים – אינסוף האפשרויות והתופעות המדעיות שמתגלות בשמים, ומגרות את החופש והדמיון, וכושר ההכלה האלוהי, שאינסופיותו מדגישה את קטנותו של האדם. ואכן, כאשר פה ושם מופיעות בציורים דמויות אנושיות, הן ממוקמות בתחתית העבודות, וממדיהן מזערים לעומת גודלם של השמים.


 

ללה וידרא היא ילידת חיפה. מגיל 16 היא עוסקת באמנות עם הדגשים שונים. היא החלה דווקא בתחום המחול. הציור היה משני. בתחילת דרכה למדה מחול ופיסול בלונדון, ובהמשך למדה מחול, ועם חזרתה לחיפה אחרי שנים בחו"ל ובעיר אחרת בארץ, היא השלימה תואר ראשון באמנות יצירה באוניברסיטת חיפה, ומאז הדגש הושם אצלה על ציור ופיסול.

התערוכה, אותה אוצרת דניאלה טלמור, כוללת כ-30 ציורים, כולם בנושא השמים, וכתריסר פסלים שנבחרו מעבודותיה לאורך השנים. תערוכתה הקודמת של האמנית הוצגה לפני כעשור והוקדשה אז כולה לנושא המלאכים. על התערוכה הנוכחית היא עובדת בארבע השנים האחרונות, ורוב הציורים הם תוצר השנתיים האחרונות.

 

"הציור עבורי הוא הנאה צרופה," היא אומרת. "אני ברת מזל שמגיל 16 ועד עכשיו אני עובדה במה שאני אוהבת. חלק גדול מהפסלים שלי הם מגרוטאות שאני ממחזרת. אני אוהבת להשתמש במשהו שכבר היה משהו, ושאני נותנת לו משמעות אחרת."

ב-15 השנים האחרונות מחזיקה ללה סטודיו בעוספיא, שמשמש אותה כמקום לצייר בו וגם כמחסן לכל עבודותיה. שם היא גם מלמדת את הנשים שמגיעות מחיפה כדי לצייר בהדרכתה. את פסליה היא יוצרת בבית יציקה במפרץ חיפה.

"החלק הכי מענג בתהליך היצירה הוא כאשר הרעיון נובט בראש," היא אומרת. "אחר כך אתה הולך ומיישם, ואז יש התלבטויות ושינויים ואחר כך יש עבודה שחורה, שמאלצת אותך לקום לכבודה בבוקר ולעבוד. זה לא החלק הכי מהנה, אבל אי אפשר בלעדיו. אני נהנית ליצור יש מאין, כשהרעיון שצץ בראש קורם עור וגידים. כאשר העבודה גמורה, חשים תחושה של סיפוק. עם הגיל למדתי שאין באמת נקודה שקובעת שהציור הסתיים. כבר קרה שלקחתי לידיים ציור שסיימתי לעבוד עליו בעבר, והחלטתי לעבוד עליו עוד קצת. מתוך הנאה, או משום שפתאום הגעתי לתובנה של משהו שלא הבחנתי בו קודם."


 

כאשר היא יוצרת, היא זקוקה לפעמים למוזיקה סביבה. מוזיקה מכל הסוגים. כנסייתית, ג'אז, יוונית. לפעמים סתם פותחת את הרדיו, לשמוע תוכנית פוליטיקה ברקע. גם זה עוזר לה להשראה.

העבודות בתערוכה מוצעות למכירה. ללה: "לא קשה לי להיפרד מיצירות. בהתחלה, כשאתה צעיר, אתה חושב שהיצירות שלך הן יצירות אלוהיות. עם הזמן אתה תופס פרופורציות, ומבין שאתה יכול ליצור עוד עבודות."

ללה גאה מאוד בבתה לי ינור, שמתגוררת ביפו. לי היא צלמת אמנותית של סטילס ושל וידיאו, ידועה ומצליחה בתחומה. הכישרון רץ בגנים.

 
מתוך דבר האוצרת, דניאלה טלמור:

"הנוף הניבט מיצירתה המרתקת של ללה וידרא-ינור מעוגן בעולם החוויה האקספרסיבי של החלום. שפת יצירתה מבוססת על התבוננות פנימה, אל נבכי הנשמה הנקשרים למחוזות הנסתר. בסטודיו שלה לובשים רעיונותיה עור וגידים, צבע, השראה ואווירה. כשהם קמים לחיים, חודרים לתוכם רכיבים מתוך המציאות הנראית, ומתמקמים לצד פנטזיות ואסוציאציות שמקורן בדמיון ובזיכרון. המראות המרהיבים בוקעים ממעמקי נפשה בשפע של צבעים וצורות, ומתייצבים ביצירתה באותו "כתב יד" הייחודי לה, ומשמש אותה ככלי לביטוי עצמי בלתי אמצעי.

 

"וידרא-ינור היא אמנית רב-תחומית, הנותנת באמנותה דרור לדמיונה חסר הגבולות. עבודותיה כוללות בעיקר ציורי שמן על בד, אולם בתערוכה הנוכחית היא מציגה גם יצירות בתלת-ממד, בחומרים שונים ומגוונים. העבודות בתערוכה נטועות בזמנים והקשרים שונים, אך קשרים סמויים המחברים ביניהן נרקמים לכלל נרטיב מחבר. לפני כעשור הציגה תערוכה שהוקדשה כולה למלאכים, יישויות המתקיימות בדמיון בלבד, שלהן הקנתה ממשות דרך הביטוי האמנותי. התערוכה הנוכחית כמו שבה גלגול אחד לאחור, אל נקודת הראשית של הבריאה, בטרם היות המלאכים – לרגע שבו הדבר היחיד שנברא היה השמים בלבד.

"הציורים הללו של האמנית מזמינים את הצופה להתנועע על גבי משטח הציור, על פני הרמוניות של משפחות צבע המונחות לצד דיסהרמוניות של קונטרסטים צבעוניים. משטח הציור הוא במת התרחשות שעליה משתעשעים כתמי צבע ומשיחות מכחול במשחקים של כיוון, עובי ושכבות. הכתמים והקווים המתגוששים על פני משטח הציור מושכים ודוחפים, מפגינים יכולת קבלה או דחייה, ויוצרים ביניהם יחסים הרמוניים או דיסהרמוניים, היררכיות דינמיות ומעצבים יחסי כוח משתנים.


"לאורך השנים מציגה ללה וידרא-ינור ביצירתה הענפה מפגשים שונים בין המיידי לנשגב, בין הכליה לנצח, ובין מציאות לאשליה. עבודותיה משמשות אותה ככלי לאיור סיפוריה, ומציגות מחזוריות נצחית של התהוות והתפרקות שאינה נטועה בזמן ובמקום מסוימים. הן מבטאות את הכרתה בכך שחידות הקיום לעולם לא עתידות להתפענח. ביצירתה היא יוצאת למסע בים של שאלות, ובניסיונותיה לצלוח אותו היא בוחנת שורה של קודים וצפנים בלתי מפוענחים, ומזמינה את הצופה לבחור אם להיוותר בעמדה של משקיף מן הצד, או להצטרף אליה, ולקחת חלק במסע המרתק הנמשך בעבודתה."


התערוכה תוצג עד 29 בפברואר, 2016.

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים