בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> חדשות מעולם האמנות >> פרס ז'בוטי לאמן גרשון קניספל
 

 

פרס ז'בוטי לאמן גרשון קניספל


 

פרס ז'בוטי היוקרתי ניתן לאמן הישראלי גרשון קניספל על ספרו הרטרוספקטיבי ## ועוד סיבה למסיבה: מוזיאון תל אביב ומוזיאון ישראל יצרפו מעבודותיו לאוספי האמנות הישראלית שלהם


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
גרשון קניספל על רקע עבודתו 'חתימה על עצומת השלום'. צילומים: אתר כדאי לדעת

האמן גרשון קניספל זכה בפרס ז'בוטי היוקרתי על ספרו הרטרוספקטיבי יוצא הדופן, קניספל התבשר במקביל בעוד בשורה משמחת – מוזיאון תל אביב ומוזיאון ישראל החליטו להכניס לאוספי האמנות הישראלית את עבודות השמן שלו – "החתימה על עצומת השלום", על פי רישום של שמעון צבר )מוזיאון תל אביב), ו"לשכת העבודה" ו"אחמד" (מוזיאון ישראל(. לכבוד הבשורות המשמחות הזמין קניספל אל ביתו חברים ואמנים להרמת כוסית ולשמוע מפיו מעט על היצירות שזיכו אותו בחיבוק מהממסד.

פרס ז'בוטי הינו הפרס הספרותי היוקרתי של דרום אמריקה. הפרס הוענק לקניספל על ספרו הרטרוספקטיבי יוצא הדופן, שיצא השנה בשלוש שפות בברזיל ובישראל. קניספל, 85, שפעל ויצר בברזיל שנים רבות ונחשב לאחד מגדולי אמניה, הוא הישראלי הראשון לזכות בפרס הספרותי הבינלאומי החשוב ביותר של ברזיל. הספר מקיף לראשונה את מכלול יצירתו המגוונת של האמן החיפאי, כשהוא יוצא לאור בהפקת ממשלת ברזיל ויד לאמריקה הלטינית. בספר מתועד מסעו שנערך לאורך שישה עשורים רצופים המתאפיין בנחישות, בעקביות ובעמדות ביקורתיות בלתי מתפשרות. 

העבודה 'החתימה על עצומת השלום' היא עבודה מונומנטאלית, שעברה לאחרונה תהליך של רענון ושימור על ידי קניספל בעצמו. קניספל וצבר היו חברים קרובים. שניהם היו בשוק בעכו בעת החתימה על עצומת השלום ואף חתמו עליה. צבר יצר את ההדפס, וקניספל מאוד התרשם ממנו. הוא הציע לו להפוך אותו לציור שמן, אבל צבר אמר ששוקן משגע אותו ואין לו זמן לזה (הוא עסק אז באיורים של "על קוצו של צבר"). קניספל הציע להכין על בסיס המתווה של צבר בעצמו את ציור השמן, וצבר הסכים. התוצאה היא העבודה המדהימה הזאת, שמוזיאון תל אביב מכניס אל אוסף האמנות הישראלית. 
 

על העבודה, סיפר קניספל לזיוי ברמן, מנהלת האוסף שלו: "הדמויות התקבצו בשוק של עכו ביוזמת חברי קיבוץ עין המפרץ וכפר מסריק. שני הקיבוצים יזמו את עצומת השלום בשנת 1953. העמידו שולחן גבוה במרכז השוק והתחילו להחתים על פטיציה משותפת, ערבית ויהודית, למען השלום. זה היה רישום ששמעון צבר הכין. הייתי נוכח בזמן שזה קרה בשוק. בוודאי שחתמתי. זה היה לפני הדבר הנורא הזה שקרה לנו, הכיבוש."

"הצעתי לצבר להפוך את הרישום לציור שמן, אבל הוא מיאן לעשות את זה, הוא אמר ששוקן רודף אחריו עם המאמרים ושאין לו זמן, אבל שאם אני רוצה אני יכול להתבסס על הציור שלו ולעשות ציור במימדים גדולים. אז לא נתנו לנו לצייר על קירות, אז עשינו ציורי בדים במימדים גדולים."

"מה שהיה חשוב לי זה לגלות את המאפיינים של שני העמים עם המורכבות הבעייתית שלהם, ולהעלות את זה על הבד על בסיס הרישום של שמעון. לפרש את הרישום של שמעון בשמן. ואז אני מגלה באמצעות הדמויות את הגיוון של האוכלוסייה היהודית - חלקה קיבוצניקית חלקה עירונית, ואת הגיוון של האוכלוסייה הערבית - חלקה פלאחים חלקה עירוניים. זה מה שעמד למול עיניי – לתת לזה את הביטוי האותנטי. יש קירבה בין היד מימין של הערבייה לבין היהודייה, הן כמעט נוגעות."

"אימצתי את המאפיינים של הקומפוזיציות של מזצ'ב. שהיה הראשון שנתן פרספקטיבות ריאליות ושהדמויות שלו היו יכולות גם לאפיין דמויות של היום. דמויות פשוטות מאוד, כאילו לקח אותן מהרחוב והעלה אותן על הבד, בלי לתת להן איזו הילה מיוחדת. זה העם, פה העם מיוצג. כדי לתת מבט שווה לכולם שמתי את כולם בקו מקביל חוץ מהחלק התחתון בו הושבתי קטעים של משפחה פלאחית. אלה הם פליטים פלאחים, שעומדים כאבן נגף במציאת הפיתרון. סלע המחלוקת. הוספתי גם כלב שהתיישב לו מתחת לשולחן. הוא היחידי שמושיט יד לפליט הפלאחי. מי שמשלים את הקו השני שהוא בשליש התחתון של הציור זה הילד שמחזיק בסל מלא דגים ועוזר לאימו. נער פעוט. הוא משלים את התמונה ויחד איתה את הקומפוזיציה. ניתן לראות בבהירות את הקוטביות שבין הדמויות שמאפיינות את הקונפליקט."

"בצידה של הקומפוזיציה - פועל בניין שנושא על גבו לבנים ועולה במעלה המדרגות. כאילו אומר לעצמו – יותר קל להעלות את הלבנים במעלה המדרגות מלעשות שלום. כמו סיזיפוס שהעלה את האבן לראש ההר, ומראש ההר היא תמיד התגלגלה חזרה."
 
כדברי המשורר נתן זך, גרשון קניספל הוא אמן רב-אנפין, מבכירי אמני ישראל במחציתה השנייה של המאה ה 20 . לאורך שישים שנות פעילותו האמנותית, קניספל יצר רישומים, הדפסים, ציורי כַּן ו“שירים מצוירים“, כפי שכינה אותם המשורר אלכסנדר פן, שהעריך מאוד את יצירתו. כל אלה הקנו לו מעמד בין לאומי ופרסי יוקרה שהוענקו לו בביאנלות הבין לאומיות בברלין, במוסקבה ובסאו פאולו. פרשנותו הוויזואלית ליצירתם של ברטולט ברכט, ולאדימיר מאיאקובסקי, אלכסנדר פן, פבלו נרודה ונתן זך, היתה גם היא לשם דבר.
מקום המדינה ועד שלהי שנות החמישים, קניספל היה מהאמנים הבודדים שפנו לציור תנאי חייהם וקליטתם הבעייתית של עשרות אלפי ניצולי השואה ובני עדות המזרח. תרומתם של קניספל וחבריו נזכרת בספרי ההיסטוריה ובתערוכות שנערכו בנושא זה.

כבוגר טרי של בצלאל, גרשון קניספל שב לעירו חיפה בשנת 1954, ושנה לאחר מכן, כשהוא רק בן 24, החל לעבוד על הציור "לשכת העבודה", שלימים יעורר סערה בשדה האמנות בישראל ומאוחר יותר גם יהפוך לחלק מקאנון האמנות הישראלית.

קניספל: "כשסיימתי את לימודיי בבצלאל, הציעו לי להישאר שם כמרצה, אבל מבחינה אידאולוגית אמרתי לעצמי שאני יכול לתרום יותר אם אחזור לחיפה. אני בחרתי ללמד במעברה בכפר אתא ובנשר, שם למדו ילדי הפועלים שעבדו בנשר. לא במקרה הריאליזם התחיל פה. כאן היתה המעברה הכי גדולה, שער העלייה. כאן היה הריכוז הכי גדול של תעשיות כבדות. כאן היו הרבה תושבים קשי יום, כאן וגם בנשר ובקריות, אנשים שהיו חשופים לזיהום אוויר נוראי. מספר חולי הריאות היה גבוה מאוד, אלא שלא היתה אז מודעות לנושא."

 
קניספל וכמה מהחברים הרבים שהגיעו לחגוג איתו לרגל קבלת הפרס. מימין: זיוה ליסיצקי, פנינה רקוטש, זיוי ברמן, גרשון קניספל, הלן רוקר
הציור "לשכת העבודה" (1956), הנמצא כיום באוסף מוזיאון חיפה לאמנות וגם הוצג שם לראשונה בשנת 1957, מתאר מובטלים הממתינים מול לשכת עבודה נעולה בעיר חיפה וצובאים מול הדלתות. הוא מציג מציאות עגומה, פסימית, של חוסר אונים ושל חוסר תקווה.

קניספל: "קיבלתי מקצין העיר של חיפה את הקומה העליונה של הבניין בו היה ממוקם, כדי שאלמד שם חיילים בעלי כישרון לציור. ממול היתה ממוקמת לשכת העבודה המרכזית, במקום שבו מאוחר יותר הוקם הבניין של סולל בונה. זה היה מבנה קלאסי מאבן. אנשים עמדו בחוץ והמתינו. בכל פעם לקחתי מישהו מהאנשים שעמדו שם, ושילמתי לו שכר יומי כדי שאני והחיילים שלמדו אצלי נצייר אותם. נוצרו אצלי הרבה סקיצות, וכך עלה בי הרעיון לציור הגדול של 'לשכת העבודה'.

הציור "לשכת העבודה" הצליח לשקף אוירה, תחושות, מצב חברתי ואישי שלא ניתן לו ביטוי נרחב באמנות הישראלית, ולימים נהפך לעבודה המייצגת של הז'אנר האמנותי כולו בארץ - האמנות המוחה של הריאליזם החברתי שצמח בחיפה. הריאליזם החברתי הייתה תנועה אמנותית שעסקה בתיאור המציאות הישראלית שלאחר קום המדינה, על בעיותיה החברתיות והפוליטיות של אותה התקופה - מצב כלכלי קשה וקליטה בעייתית של עולים מעדות המזרח.
 

ראש עיריית חיפה, אבא חושי, פנה למשרד החוץ בדרישה שלא יאפשרו לעבודה לצאת לביאנלה של הצעירים במוסקבה. קניספל: "אבא חושי ואחרים טענו שהציור שלי מגמתי, ושציירתי אותו על מנת להראות ליהודי רוסיה שאין כאן עבודה ושאין להם סיבה לעלות ארצה."

הדיון הציבורי סביב הנושא היה סוער מאוד ובסופו של דבר העבודה נעלמה בדרך לתערוכה באורח מסתורי. תעלומה שעד היום לא התבררה. אגב, זה לא מנע מאבא חושי למנות את קניספל, שש שנים מאוחר יותר ליועצו האמנותי, תפקיד שמילא במשך 22 השנים הבאות.

קניספל פעל ויצר בברזיל שנים רבות, ונמלט ממנה כשפרצה בה ההפיכה הצבאית הברוטאלית, ונשקפה לו סכנת חיים. הוא הותיר אחריו עשרות יצירות אמנות על גבי חזיתות מבני ציבור, פסלי חוצות וציורי קיר בהיכלי ציבור בעריה השונות של ברזיל, אותם יצר במשך שנות שהותו שם. ביצירות אלה שברשות הרבים נחשף כישרונו המונומנטלי שעלה בקנה אחד עם אמנותם של גדולי יוצריה של אמריקה הלטינית.בברזיל פנה גם ליצירה מונומנטלית שביסודה השואה - בעיקר, אבל לא רק, של העם היהודי.

קניספל, בן 85, קומוניסט בליבו ונשמתו, הוא מאחרוני דור הנפילים של האמנים הראשונים של מדינת ישראל. אמן שתמיד שחה נגד הזרם, בביקורתיות ונועזות חסרת פשרות, אנטי ממסדי במהותו שכעת זוכה לחיבוק ממסדי רחב כולל הכרה לאומית ובינלאומית בחשיבותה של יצירתו. עבודותיו מוכנסות לאוספים של המוזיאונים הגדולים של ישראל, נמכרות בסכומים גבוהים ומעסיקות את חוקרים אקדמיים בתחום האמנות הישראלית.
 
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים