בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> חדשות מעולם האמנות >> גרשון קניספל: עד 2015, ומשם והלאה
 

 

גרשון קניספל: עד 2015, ומשם והלאה


 

האמן גרשון קניספל חוזר לקבוע בגיל 85 את ביתו בחיפה, חובק ספר רטרוספקטיבי עב כרס שמסכם את פועלו, ומציג תערוכה במוזיאון הכט ## רשימה קצרה על אמן גדול


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
קניספל בביתו, 2017. צילומים: אתר כדאי לדעת
 
באגף האמנות של מוזיאון הכט מוצגת בימים אלה תערוכה המוקדשת לעבודות על נייר של האמן החיפאי הוותיק גרשון קניספל. מרבית העבודות בתערוכה הינן הדפסים, חלקן איורים ליצירותיהם של סופרים ומשוררים וחלקן נוצרו כמתווה הכנה לציורי קיר, לתבליטים ולפסלים. התערוכה חושפת פן פחות מוכר ביצירתו, שכן קניספל ידוע בעיקר בזכות תבליטיו הפיסוליים המעטרים מבני ציבור ברחבי חיפה, בין היתר בגשר פז, על חזית היכל הספורט ברוממה ועוד. אחת מעבודותיו הייתה תבליט על קיר בית הספר עירוני ה'. בשנת 2012, לאחר שמספר אריחים מהתבליט נפלו, הסירה העירייה את העבודה. בעקבות זאת תבע קניספל את העירייה. בית המשפט המחוזי פסק לו פיצוי של 533,000 ש"ח ועוד הוצאות משפט. העירייה ערערה, ובית המשפט העליון פסק פיצוי של 460,000 ש"ח.

קניספל נולד ב-1932 בקלן שבגרמניה. בשל עליית הנאצים לשלטון היגרה משפחתו ארצה ב-1935. בגיל 14 הוא נתקל לראשונה בחייו ברפרודוקציה של הגרניקה של פיקאסו. את הרפרודוקציה הביא מרדכי ארדון, שניהל אז את בצלאל החדש, בעת ביקור שערך בקיבוץ שריד, לשם עבר קניספל הצעיר. היצירה השפיעה עליו מאוד, והוא עבר ללמוד אמנות בבצלאל. את לימודיו סיים בהצטיינות. בפרויקט הסיום הוא הציג איורים לשירי מחאה של משוררים. לאחר מכן אייר ליטוגרפיות ותחריטים לספרי שירה. באותן שנים גם התהוו עקרונות חייו ורצונו לתקן את עוולות העולם הזה.
 

עם סיום לימודיו שב קניספל לחיפה, ולימד ציור בבתי ספר בנשר ובמעברה של כפר אתא, כיאה לתפיסה החברתית שלו. 'ריאליזם חברתי', כך קראו לסגנון שצייר, ואשר היווה סוג של קונטרה להפשטה ולמגמות האוניברסליות של קבוצת 'אופקים חדשים'.

העולם הגדול קרא לו, ובשנת 1956 מצא את עצמו בברלין, שם פגש את אלמנתו של ברטולט ברכט, ממנה קיבל את הפואמה 'מסע הצלב של ילדים'. שנה מאוחר יותר פגש את יחיאל דינור, הלא הוא סופר השואה ק. צטניק. ממפגש זה נולדו 18 הדפסים בשחור-לבן, שיש הרואים בהם את אחת מפסגות היצירה הגרפית שלו. ההדפסים מתייחסים ל-18 השלבים המופיעים בספרו של ק. צטניק – 'כוכב האפר'.  

מתוך אתר האינטרנט של מק"י, המפלגה הקומוניסטית הישראלית, מתאריך 23 ביוני 2016, אנו למדים כי קניספל הצטרף למק"י עוד בתחילת שנות ה-50, עם הפילוג במפ"ם שהביא להקמת מפלגת השמאל הסוציאליסטי, שמאוחר יותר התאחדה עם מק"י. באתר הוא מצוטט כדלקמן: "לא התכוונתי להיות אמן, לפחות לא בעל שם בינלאומי. בשנת 1957, שנתיים אחרי שסיימתי את הלימודים בבצלאל, הייתי אמור לאצור תערוכה של 50 אמנים במסגרת הביתן הישראלי של פסטיבל הנוער והסטודנטים הבינלאומי במוסקבה. ניגשנו יחד עם המשוררת חיה קדמון אל הביתן הריק. לפתע הופיע הנציג הסובייטי האחראי על התערוכה והודיע לנו כי בשל תקלה, העבודות נתקעו בווינה ערב לפני הפתיחה, והביתן הישראלי – שהוקם בין זה הסורי לזה המצרי – נותר ריק, מה שהיה עלול היה להתדרדר למשבר פוליטי חסר תקדים".

לקניספל, כך על פי האתר של מק"י, היו שני עותקים של הדפסים פרי יצירתו, שלקח איתו לתערוכה אחרת באמסטרדם, מתוך אנתולוגיה מאוירת לשירי משוררים. הוא היסס לתלות אותם, פן ייגידו שהוא מעדיף לתלות את עבודותיו שלו בתערוכה שהוא אוצר. ההדפסים ניתלו, והביתן הישראלי קיבל את מדליית הזהב של הפסטיבל, ואיגוד המוזיאונים הסובייטי החליט לרכוש את העבודות בתעריף שהיה אז הון עתק. לאחר הנסיעה לאמסטרדם, קיבל קניספל משרת הוראה בדרזדן שבגרמניה המזרחית, ומשם המשיך לחצי שנה נוספת במינכן שבגרמניה המערבית, המדינה שמשפחתו נמלטה ממנה רק חצי יובל קודם לכן, בגיל שלוש. משפחתו, יש לדעת, נפגעה קשות בשואה. חמישה מתשעת אחיו של אביו, יליד גרמניה, נספו במחנות.

 
 
בשנת 1959 הוא עבר לגור בברזיל בעקבות זכייה בתחרות לעיצוב חזית למגדל הטלוויזיה בסאו פאולו. הוא נשאר לגור בברזיל ושיתף פעולה עם האדריכל אוסקר נימאייר. ב-1964 הוא נמלט משם בעקבות ההפיכה הצבאית שהתחוללה שם, והפיכתו למבוקש על ידי המשטר החדש עקב היותו חבר המפלגה הקומוניסטית. אל שגרירות ישראל בריו דה ז'נרו הוא הגיע בתא מטען של מכונית.

במהלך שהותו בישראל התגורר בחיפה, ושימש כיועץ האמנותי של העירייה בין השנים 1964-1989. במהלך תקופה זו הציב יצירות רבות שלו במרחב הציבורי של העיר.
 
בשנת 1995, לאחר נפילת המשטר הצבאי, שב קניספל לברזיל, והגיע ארצה בתדירות של פעם בשנה למשך חודש-חודשיים. לפני כשנה, במהלך 2016, הגיע שוב לישראל, והפעם התארכה שהותו עד עצם ימים אלה, גם מסיבות רפואיות. כעת הוא שוקל שינוי מהותי בחייו, כך שחיפה תחזור לשמש אותו כמקום מגוריו הקבוע, ומכאן ייסע מדי פעם לברזיל לתקופות של כמה חודשים. לצורך זה הוא משפץ כעת את דירתו שברחוב פבזנר בשכונת הדר.
 

קצרה היריעה מלהקיף את קורות חייו ואת מכלול עבודותיו ואמנותו של גרשון קניספל. מי שמעוניין לקבל מושג רחב על קניספל ועולמו האמנותי, ימצא עניין בספר אלבומי עב-כרס בן מאות עמודים, שראה אור ב-2016 בהוצאת הקיבוץ המאוחד / ספריית פועלים בשיתוף הוצאת היד לאמריקה הלטינית וגופים נוספים. מדובר באלבום רטרוספקטיבי בשלוש שפות – עברית, אנגלית ופורטוגלית, הכולל מאות תצלומי עבודות, ציונים ביוגרפיים, קטלוג, מאמרים מאת נתן זך, פאביו מגלנס, רון ברטוש, גדעון עפרת, ז'ואאו בטיסטה דה אנדרדה, הרב דוד ויטמן, קניספל עצמו, וגם ראיון שערכה עמו בתיה דונר. על העריכה הופקדה פרופ' גילה בלס, ועל העיצוב – דוד טרטקובר. תמונת העטיפה היא של עבודתו המפורסמת 'לשכת העבודה' משנת 1956.

האלבום הרטרוספקטיבי – 'קניספל 1950-2015' ליווה תערוכה מקיפה של האמן במוזיאון לאמנות ישראלית, רמת גן, ומחירו 240 ₪.

נתן זך, במאמרו 'מחווה לאמן' שבתחילת האלבום הרטרוספקטיבי, מגדיר את קניספל כאחד מבכירי אמני ישראל במחציתה השנייה של המאה ה-20, וכותב כי: "בין השנים 1956-1948, היה קניספל אחד האמנים הבודדים שפנו לציור תנאי חייהם וקליטתם הבעייתית של עשרות אלפי ניצולי השואה ובני עדות המזרח להם נשקפה סכנה בארצותיהם. ביחד עם חמישה-שישה אמנים אחרים, ובהם מרסל ינקו, יוסף הירש, שמעון צבר ורות שלוס, ביקש קניספל לעורר את דעת הקהל - ולוּ רק באמצעות ציוריו - למצוקתם של העולים קשי היום במעברות העוני, באוהלים ובפחונים שבהם ניתן להם בקושי המינימום הדרוש לקיומם היום יומי. וכל זאת במדינת ישראל הצעירה חסרת האמצעים."

 

עוד הוא כותב כי: "בהמשך דרכו עזב האמן את ישראל ברצותו ללמוד מהישגיהם של אמניה הגדולים של אמריקה הלטינית בציורי פרסקו ובאמנות חוצות המקורבת לאידיאולוגיה הסוציאליסטית שלו. ונזכיר כאן בעיקר את האמנים דוד אלפרו סיקיירוס המקסיקני, קנדידו פורטינרי הברזילאי והאדריכל הברזילאי אוסקר נימאייר, ממנו למד רבות ועמו שיתף פעולה עשרות שנים. בעת פרוץ ההפיכה הצבאית הברוטאלית בברזיל, שהיתה מנוגדת תכלית ניגוד לכל מה שהאמין בו, נאלץ קניספל לעזוב את ארץ הגירתו, שבה נשקפה לו סכנת חיים ופגיעה ביצירתו. במנוסתו זו הותיר אחריו עשרות יצירות אמנות על גבי חזיתות מבני ציבור, פסלי חוצות וציורי קיר בהיכלי ציבור בעריה השונות של ברזיל, אותם יצר במשך שנות שהותו שם. ביצירות אלה שברשות הרבים נחשף לראשונה כישרונו המונומנטלי שעלה בקנה אחד עם אמנותם של גדולי יוצריה של אמריקה הלטינית."

פאביו מגאלנס כותב בספר: "קניספל, דעתן ובעל עקרונות ברזל, דגל במשך שנים בעמדות פוליטיות וחברתיות, ונחישות זו גבתה ממנו מחיר אישי יקר. למרות זאת, המשיך ללא לאות בפעילותו האמנותית, לא חדל להיאבק למען צדק חברתי ולא פסק מיצירת אמנות מעורבת, המגיבה לאירועי הזמן. שפתו האמנותית – כהומניסט וכפציפיסט – התנסחה כדרך פעולה נגד אמצעי הדיכוי הכוחניים ונגד ההישענות המופרזת על כוח צבאי כדרך לפתרון סכסוכים."

 

גרשון קניספל, אתה מרוצה מהתוצאה, הספר?
 
"אני אף פעם לא מרוצה משום תוצאה. אבל לפי התגובות שאני מקבל, הרי שזכיתי במשהו שלא חשבתי שאזכה בו. הספר מנציח את המכלול שהוא מרובה: תחריטים, ציור, פיסול חוצות, עבודות מונומנטליות. זהו סוג של מבחן, כי בדרך כלל מי שמתפרס על שטחים רבים עלול לעלות על מוקש. אם אני מסכם את דבריהם של האנשים שאני לא מטיל ספק ביושרם המקצועי, אני חושב שהספר משקף את דיעותיהם, ולא אני צריך לשבח את עצמי. אני מאוד מרוצה מהעריכה הנפלאה של טרטקובר. הספר מכיל את כל התקופות של העבודות שלי. מצוטטים כאן מבקרי אמנות חשובים, והם טוענים דברים שאני לא צריך להתבייש בהם. עם עצמי אני מחמיר מאוד. אני תמיד מטיל ספק, ומתקשה להאמין שצלחה בידי העבודה."
 
הספר הזה מסכם אומנם את פועלו הרב של קניספל, אבל הסיכום הינו עד שנת 2015. הוא לא מתכוון לעצור, אלא להמשיך ולתרום לעיר חיפה ולעולם האמנות עוד ועוד. בגיל 85 יש לו עוד הרבה תוכניות להספיק ולבצע. והוא יבצע!
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים