בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: אילנה צמחוני מציגה כפלי קפלים
 

 

בית שאגאל: אילנה צמחוני מציגה בתערוכה 'כפלי קפלים' 


 

תערוכת תבליטי בד ונייר של האמנית החיפאית אילנה צמחוני בבית האמנים ע"ש שאגאל
 

פתיחה: שבת, 5.3.16 בשעה 11:30
שיח גלריה: שישי, 25.3, בשעה 11:00 

יורם מארק-רייך / אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה

החל משבת, 5.3, בשעה 11:30 תוצג בבית האמנים ע"ש שאגאל תערוכתה של אילנה צמחוני – 'כפלי קפלים', ובה תבליטי בד ונייר. שם התערוכה, אומרת האמנית, מעיד על נטייתה הנמשכת לאורך כל תקופת עיסוקיה באמנות להשאיר מקום למסתורין ולחידה. צמחוני: "עבודתי האמנותית הוקדשה בשני העשורים האחרונים לעבודות תבליט בבד ונייר. מאז שעמדתי על דעתי כאמנית, התפתחה זהותי ומהותי מתוך זיקה ברורה למקום ולתרבות בה צמחתי."
 
אילנה צמחוני היא ציירת חיפאית ותיקה, שהשתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות בארץ ובחו"ל. במהלך השנים היא העמידה כשלושים תערוכות יחיד, זכתה לתהודה ולפרסים בתחום זה, ועבודותיה נמצאות באוספים שונים. בשני העשורים האחרונים מצאה עצמה עוסקת גם בכתיבה : שירה וסיפורים קצרים, שחלקם פורסמו בכתבי עת שונים, וכמה  משיריה הושמעו ברשתות שונות ברדיו.
 
התערוכה הנוכחית מציינת למעשה 50 שנות ציור ו-20 שנות כתיבה. בהמשך החודש, ביום שישי, 25 במרץ, בשעה 11:00, יתקיים בבית האמנים שיח גלריה שיוקדש לשניים מספריה של האמנית -  'מכתבים צרורים בסרט כחול', שהינו ספר סיפוריה השני של אילנה צמחוני, וראה אור לאחרונה בהוצאת פרדס. ספרה הראשון "המוסיקה בציורה" ראה אור בהוצאת גוונים, 2006. שיח הגלריה יעסוק גם בספר השירה 'לא אבק כוכבים', שראה אור בהוצאת פרדס בשנה שעברה.

 
אילנה צמחוני. צילום: אלבום פרטי
 
צמחוני: "את דרכי בציור התחלתי כשכבר הייתי אם לשלושה וחיפשתי את ביטויי. היה לי מזל שכל המורים הבינו עד מהרה שרצוי לאפשר לי להתפתח ללא התערבות יתרה בדרכי. פילסתי את דרכי ביצירה, והגעתי להתחלה של גיבוש סגנוני, אז גם הרשיתי לעצמי להציג את עבודותיי בתערוכות. נמצאו לי המבקרים האמנותיים שליווני בדרכי, והזכירו בכתבותיהם על תערוכותיי את אותו גיבוש סגנוני. מעולם לא חשתי עצמי מסופקת, ובמשך שנים עבדתי על השתכללות והתפתחות, הן בביטוי היצירתי, והן בהבנת תהליכים כלליים הקשורים בעולם הרוח. פניתי אל עולם הלימודים האקדמיים. למדתי בעיקר לימודי אמנות וספרות, תואר ראשון באמנות,  תואר שני - בספרות. בשנים האחרונות מוצאים אותי לעיתים קרובות בשיעורי מוזיקה באוניברסיטה. ניתן לומר שאני סטודנטית נצחית."
  
"לדעתי, אחד הדחפים ליצור ולדבר בשפה פנימית ייחודית הוא מעין רעב וצמא להתבטא באופן יותר נכון ואמיתי, הרחק מהתיקני ומהמקובל, וכך לתקשר עם העולם. מתוך רצון לתקשר באופן בלתי אמצעי עם קהל, הקמתי לפני כארבעים שנה את הסטודיו שלי בקריית האמנים בצפת. ממש בחודשים אלה מצאתי לו תחליף בסטודיו ליד הים בחיפה."

 
מתוך התערוכה. צילומים: אלבום פרטי
"בצפת ביליתי כמה חודשים כל שנה, והמשפחה הצטרפה אליי לפי רצונה ובחירתה. התקופות שביליתי בצפת היוו מעין זמן אחר. זמן של התבוננות והעמקה. גם לנוכח העובדה, ששם רוב המחויבויות שלי היו סביב עולם היצירה. זמן עמוק זה הצמיח גם את ראשוני הניצנים בכתיבתי. שיריי הראשונים צמחו שם, אולי גם בשל העובדה שהייתי מאוד מקורבת למשוררת והציירת עליזה נהור, שבמותה היא כאילו השאירה לי צוואה רוחנית. בוודאי היה זה גם עקב שאלות ותהיות שעלו בקרבי ובקרב המבקרים בתערוכתי. היופי, המסתורין ורבדי העבר, אף הם תרמו את תרומתם לצורך להתבטא גם במילים. אותה התבוננות מעמיקה בעת שהייתי שם הצמיחה את ראשוני סיפוריי, שרבים מהם נכתבו בעקבות היכרותי מקרוב את עולמם של האמנים. גם בספר סיפוריי השני העומד לצאת לאור בימים אלה, מאכלסים דמויות אמנים את רוב הסיפורים. אך יש לציין כי סיפוריי אינם סיפורי חייהם, אלא סיפורים שרובם בתחום הבידיון הספרותי, ונכתבו בהשראת סיפורי החיים שהכרתי. לעיתים קרובות שואלים אותי על עירוב הרשויות של ציור וכתיבה, וכיצד אני מתחלקת ביניהם. תשובתי לכך, שלגבי התהליכים הפנימיים היוצרים צורך להתבטא, אין גבול לאופן ביטויים. לעיתים השיר מתדפק על דלתי, לעיתים הסיפור. הציור, ובעיקר העבודות שאני מתמקדת בהם לאחרונה, תבליטי בד ונייר – כל אלה דורשים הרבה שעות הכנה, ולכן באופן טבעי, אני מקדישה יותר זמן למדיום זה."
 

מאז ועד עתה הזינו את אמנותה נופי הארץ על ייחודם: מרחבי המדבר והים, רבדי סלעים ושרידי עבר נחבאים בין הריסות, אור בוהק ושוטף כל.  ספרות ומסורת עשירים, התנ"ך ובעיקר ספר תהילים, הקבלה, סיפורי עגנון ונחמן מברסלב ועוד.
 
צמחוני: "לאחר תקופה ארוכה בה התמסרתי בעיקר למשחק בוהק האור בציורי השמן והמים, ובתחריטים שצוירו בהשראת הנושאים שציינתי, ראיתי עצמי מתרכזת בה במידה גם בנושא המרקם הצורני. סלעיות, טרשיות וחספוס, המאפיינים נופים רבים בארצנו, זכו יותר ויותר להדגשה בעבודותיי, גילו מעשה תבליט בציוריי, והיוו מדרגה לשלב הבא בעבודתי והוא תבליט הבד. בשנים הראשונות בעיסוקי במדיום זה שימשו לי השראה בעיקר נופי המדבר והים." 
 

"במשך הזמן התגוונו והתעשרו נושאי עבודתי. סיפורי הבריאה ב'בראשית', נדבכים, רבדים ומקצבים התגוונו והצטיירו בדרכים שונות, ונתנו מקומם במשך הזמן גם לתבליטי הנייר.  לצורך עבודת תבליטי  הנייר השתמשתי הן כמצע והן לעבודת התבליט בניר עיתון, המצוי כה בקלות בידינו. בעבודות תבליטי הנייר התגוונו נושאי עבודתי. מצאתי עצמי מתעניינת בפסלי טוטם שבטיים, בצלמיות עתיקות ובנושאים נוספים על תהלים, הלקוחים  מהתנך: קוהלת, נביאים, איוב, שיר השירים, וכן גם הקבלה. וכמובן, בראש וראשונה, אותם מרחבי נוף על בוהק אורם, סלעיותם, טרשיותם ומקצביהם, אשר תמיד שימשו השראה לעבודתי האמנותית. מבין כפלי הקפלים מתגלים קטעי נוף, סודות ורבדים."
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים