בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תיאטרון ומחול >> מחול >> אירית אלמוג: לרקוד ולעצור
 

 

אירית אלמוג: לרקוד ולעצור


 

אירית אלמוג ויתרה על קריירת מחול בינלאומית פעמיים, לראשונה – כדי לא לפגום בלימודים, ובשנייה – כדי להתגייס לצה"ל ## כיום היא בצדו השני של המתרס, מייעצת לאכול נכון סביב אימוני בלט והופעות ## אבל הקשר עם המורה המיתולוגית שלה לבלט, אילנה פסטרנק, נשמר עד עצם היום הזה


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
אירית אלמוג. אלבום פרטי 
 
אירית אלמוג נחשבה לאחת מרקדניות הבלט המבטיחות של חיפה, עם זכייה בתחרות בינלאומית חשובה בגיל 15, שכמעט והובילה אותה למסלול בטוח של קריירה בינלאומית, אך כאשר הגיע מועד הגיוס העדיפה למלא את חובתה האזרחית, ובזאת באה לסיום הקריירה שלה בתחום הריקוד.

אירית נולדה בחיפה לפני 45 שנים להורים שעלו מרומניה, הבת הצעירה מבין שתיים. בגיל 5, לאחר שהומלץ להוריה למצוא לה מסגרת ספורטיבית (שחייה או התעמלות אומנותית או בלט) שתטפל בעקמת שהתגלתה אצלה בגב, נמצא עבורה המקום הקרוב ביותר למקום מגוריה דאז ברחוב אבא הלל סילבר, שבנווה שאנן – בית אבא חושי, שם תפעלו אדם פסטרנק ז"ל ואשתו אילנה את בית הספר שלהם למחול שגדל והתפתח.
 
אירית: "בתחילה השתלבתי בקבוצת משחקי המחול של בית הספר, ובתוך זמן קצר קודמתי לקבוצת הבנות הבוגרות. באותה עת למדתי לנגן גם בפסנתר, אך עם העלייה בתדירות שיעורי הבלט והחזרות להופעות, נאלצתי לבחור בין השניים ובחרתי באהבה גדולה ובביטחון רב בבלט."

 
אירית אלמוג עם אילנה פסטרנק
אילנה פסטרנק זוכרת היטב את המפגש הראשון עם אירית והוריה. "היא באה לסטודיו כי ההורים ראו שיש לה גב מכופף. הביאו אותה כדי לסדר לה את הגב. זה בהחלט עזר. וחוץ מזה היא התאהבה בריקוד. הגיעה חמש פעמים בשבוע לסטודיו. אני חושבת שהיא ראתה אותי ואת אדם יותר מאשר את ההורים שלה באותה תקופה. היא ענתה לכל התנאים שדרושים לרקדנית מקצועית. גם גוף מעולה וגם כוח רצון. גילינו שהיא רצינית, קולטת מהר, ויש לה רגליים טובות. אדם העביר אותה לכיתה מתקדמת רב-גילאית. היא היתה ילדה סגורה יחסית, אבל מאוד מאוד מוכשרת."

אילנה: "היו לי אינספור תלמידים. אני חושבת שכל חיפה למדו אצלי. כשאני הולכת ברחוב ואומרים לי שלום, אין לי מושג אם אלה תלמידים לשעבר או הורים של תלמידים. אני מלמדת כבר 45 שנה... את אירית אני זוכרת כי היא היתה ילדה מיוחדת. זו היתה כיתה של תלמידים מוכשרים. עניין של מזל. איתה בכיתה היו מיכל וסרמן ורונלה רוטמן, שכיום הן מורות שמלמדות בחיפה. עדיין לא היו אז לימודי מחול מלבדנו, המורה ליה שוברט עזבה בסוף שנות השבעים את חיפה, וכולם זרמו אלינו. השיעורים ניתנו חמש פעמים בשבוע. כל אחד מהם יכול היה להפוך לרקדן מקצועי. רק 2 בנות הפכו לרקדניות מקצועיות."

אירית השתתפה בכל הפקות בית הספר למחול של אדם ואילנה, כמו גם בהפקות להקת הבלט חיפה, בחלקן כסולנית. במקביל, היא שקדה על לימודיה, שהיו חשובים לה עד מאד. "בכל רגע פנוי למדתי, ובמקביל האזנתי לתכניות של 'קול המוסיקה' ברדיו, ובימים חופשיים הקלטתי מהשידורים בכבלים על קלטות וידאו עשרות הפקות בלט קלאסי מרחבי העולם, וצפיתי בהן שוב ושוב."


 
אירית עם אלי לזר, מזכרת מהתחרות בג''קסון מיסיסיפי, 1986

היא הוכיחה את עצמה כרקדנית מצטיינת, התמידה במשך כל השנים באימונים, וכאשר מלאו לה 15, פנו אליה אדם ואילנה והודיעו לה שהיא נבחרה לייצג את ישראל ואת הלהקה בתחרות בינלאומית בבלט שתיערך בקיץ 1986 בג'קסון מיסיסיפי שבארה"ב, יחד עם הפרטנר שלה בלהקה באותה תקופה – אלי לזר, שכיום משמש כמנהל האמנותי והכוריאוגרף של "להקת נס ציונה", עיר מגוריה של אירית בעשור האחרון. תחרות חשובה זו מתקיימת בכל שנה במקום אחר בסבב שנע בין ארה"ב, בולגריה, רוסיה ופינלנד.
 
"בעת ההכנות המוקדמות לתחרות," מספרת אירית, "חשתי צורך לדייק את גופי עד כדי רזון עז, והמעטתי מאד באכילה עד שירדתי ירידה דרסטית במשקלי. אדם ואילנה דאגו לשלומי, ולפני כל חזרה או שיעור, ישבו עמי בקפיטריה של בית אבא חושי לארוחת טוסט דשנה כתנאי הכרחי לפעילותי באותו היום."
 
"בתחרות הופענו, אלי ואני, בפה-דה-דה מתוך הבלט המרהיב 'היפהפייה הנרדמת' של צ'ייקובסקי. במהלך ההופעה צפו בנו מנהלי להקות מרחבי העולם. בסיום התחרות, פנו אל אדם ואילנה בני זוג שמנהלים בית ספר בינלאומי למחול מברלין, וביקשו להזמין אותי לעבור ללהקות בלט במינכן ובמונטריאול, תוך הבטחה לגייס את הקהילות היהודיות המקומיות שידאגו לאמץ אותי ולדאוג ללימודיי ולכל צרכיי".

 
אירית עם אלי לזר

אילנה נזכרת: "כשחזרנו לחיפה מהתחרות במיסיסיפי, בני הזוג הגרמני שמנהל בית ספר מקצועי בברלין שמוציא רקדנים בינלאומיים, כל כך התלהבו ממנה שהם רדפו אחריה עד לישראל. הם פנו אל אדם ואליי והציעו לנו כסף, סדר גודל של 30,000 דולר של אז, כדי שנאפשר לה לעבור אליהם. הם הבטיחו שיתנו לה דירה שכורה בברלין וידאגו לכל מה שהיא צריכה. הסברתי שזו לא החלטה שלנו, ולא תלוי בנו. הפניתי אותם להורים שלה. ההורים העדיפו שהיא תמשיך ללמוד בגרות, וזה לא יצא לפועל. הם באו פעמיים לחיפה כדי לשכנע אותה. טיילנו איתם, הראינו להם את יד ושם. אירית די נשברה מזה. כך בעצם היא ויתרה על קריירה בינלאומית. היא היתה רק בת 15. הכי צעירה בתחרות..."

אירית: "לצערי הרב, הוריי, שדאגו לשלומי כנערה צעירה בת 15, לא אישרו את יציאתי. המשכתי לרקוד ולהופיע במשך שלוש שנים נוספות בלהקת הבלט חיפה עד לגיוסי בקיץ 1989. באותה עת, עדיין לא היה קיים בצה"ל מעמד של 'רקדן מצטיין' או 'רקדן פעיל', ולאור העובדה ששירות צבאי היה חשוב בעיניי, ורציתי לחוש ככל בנות חיפה וישראל, נאלצתי לעזוב את הבלט ולהתגייס לצה"ל לטובת שירות חובה בן שנתיים. הצטערתי על כך עד מאד במשך שנים רבות."
 
מאז קיץ 1989, עת התגייסה לצבא, היא כבר לא רוקדת בלט. לדבריה, הפסקה של שנתיים בבלט קלאסי איננה מאפשרת חזרה מקצועית וראויה. אירית: "היו שתי תקופות בחיי שרקדתי לזמן קצר מחול ישראלי בלהקת גבעתיים של הכוריאוגרף עמוס קב ובלהקת אדר כרמים של הכוריאוגרפית סילבי נאמן, אך לא בלט קלאסי."
 
בסיום השירות היא נישאה לאיתן, גם הוא תושב חיפה לשעבר (בינתיים נפרדו דרכיהם לפני כשש שנים), והם יצאו לשליחות דיפלומטית בדרום אמריקה, ללימה, בירת פרו, שם שימש איתן כמספר שתיים בשגרירות במשך שנתיים. משם הם המשיכו לשליחות בת שלוש שנים באטלנטה, ג'ורג'יה שבארה"ב.

 
אירית בתמונה מהזמן האחרון. צילום: אלעד סורקיס

באותה העת, החליטה אירית להגשים חלום ילדות שלה וללמוד תזונה ודיאטה באוניברסיטת ג'ורג'יה. היא נהנתה מהלימודים ואפילו נבחרה כמצטיינת דיקן במשך שנתיים. במקביל, היא עבדה במחלקה הקונסולרית של הקונסוליה.

כעבור שלוש שנים שבו בני הזוג ארצה, והיא השלימה את לימודיה בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית ברחובות. "הלימודים המשיכו להיות מרתקים עבורי. עברתי סטאז' מטעם משרד הבריאות בבית חולים קפלן ברחובות, ובסיומו מוניתי  לדיאטנית האחראית על היחידות לטיפול נמרץ נשימתי וטיפול נמרץ לב בבית החולים. עבודה מאתגרת, מעניינת מאין כמותה ומעשירה. חשתי שאני נותנת תרומה גדולה לבריאות החולים הקריטיים ולבית החולים. עבדתי במסגרת צוות היחידה לתזונה של בית החולים."
 
"באותה עת נולד בני הבכור, איתי, כיום בן 18, תלמיד כיתה י"ב ושחקן כדוריד מוכשר. כעבור זמן קצר, איתן, בעלי דאז, קיבל מינוי לשמש כראש הנציגות, כקונסול ישראל בקונסוליה בריו דה ז'נירו בברזיל. שהינו שם כשנתיים, ושם גם נולד בני הצעיר, אלעד. משנסגרה הקונסוליה עקב צמצומים כספיים של משרד החוץ, הועברנו לשגרירות ישראל בברזיליה, בירת ברזיל, לשלוש שנים נוספות."
 
"לאחר שובנו ארצה, שבתי לשמש כדיאטנית טיפול נמרץ, וכעבור כשנה אובחנתי עם סרטן שד. זה היה לפני כעשור. בשנה וחצי הבאות טופלתי כמקובל בניתוח, טיפולים כימותרפיים והקרנות והחלמתי לחלוטין. מאז אני מבצעת מעקבים שנתיים ובריאים. עם האבחון הטראומתי, נאלצתי לעזוב את עבודתי בבית החולים עקב סביבה מזוהמת ולא מתאימה עבורי בעת הדיכוי החיסוני של הטיפולים הכימותרפיים. באותה תקופה גם התפתחו שתי הקליניקות הפרטיות שלי לייעוץ תזונתי  בביתי שבנס ציונה וברמת אפעל שליד בית החולים תל השומר. כיום, אני מתחזקת את שתי הקליניקות האלה ומקיימת ייעוצים לחברות מזון, הרצאות ולימודים אקדמיים מתקדמים."
 

לאירית יש מסר חשוב לילדות שמתחילות את דרכן בתחום הבלט: "אם אתן מתגלות כבעלות כישרון ומבנה גוף מתאים, הרי שהתמדה, מסירות ואהבה גדולה לבלט יביאו בצדן הצלחות, הנאות והרבה מאד סיפוק ייחודי. הבלט מעצב את אישיותנו ומתווה את המשך דרכנו. במקרה שלי, עברתי לצד השני של העיסוק במחול, וכיום אני משמשת כדיאטנית ספורט קלינית שמייעצת ומלמדת רקדנים ורקדניות לאכול נכון סביב אימוני הבלט וההופעות, כמו גם באופן שיאפשר את מיצוי כשרונם ועבודתם הקשה."
 
עד היום השתיים שומרות על קשר. המורה והתלמידה של פעם הפכו לחברות. אילנה: "אנו נפגשות, שותות קפה ביחד, מרכלות קצת. היא תלמידה שהפכה להיות גם חברה. היא כמו הבת שלי מבחינה מסוימת."


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה
ערך התרומה החברתית הוא אחד היסודות החזקים של יקב טוליפ, שפועל בכפר תקווה ומעסיק אנשים בעלי צרכים מיוחדים. השנה החליט היקב לתת ביטוי נוסף לפעילות החברתית שלו ולהוציא את בשורת העשייה החברתית מחוץ...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים