בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> סיפורי הבדים של אידה בלש
 

 

סיפורי הבדים של אידה בלש 


 

תערוכתה החדשה של אידה בלש החיפאית מוצגת בימים אלה בסניף המרכזי של בנק דיסקונט בעיר התחתית ## התערוכה – 'סיפורי בדים, נופים וצילומים' – כוללת 36 ציורים ועבודות בד לצד 11 צילומים 


 
צילומים: אידה בלש / כדאי לדעת

אידה בלש נולדה בעמק הלואר, צרפת, בשנת 1934. את האהבה לציור גילתה כבר בגיל צעיר, אך לא יכלה לממש את הכישרון בגלל הקשיים הכלכליים אליהם נקלעו הוריה בעקבות מלחמת העולם השנייה. ההכשרה העיקרית לכישרון הרב שמתבטא כיום בעבודותיה השונות בתחום האמנות הסתכמה בלימודיה בבית ספר מקצועי במגמה לאופנה ותפירה, שם גם התקיים קורס צילום. ההתפתחות האמנותית שלה היא עצמאית כמעט לחלוטין, מה שמסביר את הקווים הייחודיים המאפיינים אותה.
 
לא פחות מ-36 ציורים ועבודות בד מיצירותיה מפארים כעת את קומת הכניסה של הסניף המרכזי של בנק דיסקונט בעיר התחתית, וגם את הקירות לצד המדרגות המובילות לקומה שממעל. אליהם מתלווים גם 11 צילומים. 

 

למרות שהציגה בלא מעט תערוכות יחיד וקבוצתיות, בחרה הפעם האמנית להציג את תערוכתה הנוכחית 'סיפורי בדים, נופים וצילומים' בסניף הראשי של בנק דיסקונט בעיר התחתית. התערוכה תוצג עד סוף נובמבר. אידה: "כאשר הציעו לי להציג שם, זה נשמע לי מאוד מוזר בהתחלה, אבל אמרו לי שבאופן קבוע מוצגות שם תערוכות. הגעתי, והחלטתי שזה מוצא חן בעיניי. חשבתי שאין לי מה להפסיד, רק להרוויח קהל חדש."
 

מי שמתמצא בעולם האמנות המקומי, לא רואה במיקום התערוכה הנוכחית משהו מוזר. בשנים האחרונות גוברת המגמה של תערוכות אמנות שמוצגות מחוץ לגלריות ולמוזיאונים. אין זה מחזה נדיר לפגוש יצירות אמנות שונות – ובכללן פסלים, צילומים, ציורים ועבודות אחרות – במרפאות, בכניסה למשרדים, בחדרי המתנה, ובכל חלל שניתן להעלות על הדעת. המגמה הזו מאפשרת גם לקהל הרחב, שברובו מדיר את רגליו ממוזיאונים, להתרשם וליהנות מהיצירות.
 
ב-1959 עלתה לישראל, כשהיא מותירה מאחור את המשפחה הגדולה, בה שימש האב כמפרנס יחיד של 9 נפשות. "בצרפת למדנו בבית ספר לא יהודי," היא מספרת, "כי לא היה כזה אצלנו, והיות וההורים שלי שהיו דתיים חששו שנתחתן עם גויים, עלינו ארצה בזה אחר זה, אני והאחים שלי. אף ילד, אגב, לא נשאר דתי, אבל את יום כיפור אני שומרת, ובפסח אני לא אוכלת לחם. פשוט לא מסוגלת."

 

אחת מעבודות הבד בתערוכה מתארת את בית היתומים בו שהו אידה ואחיותיה בתקופת מלחמת העולם השנייה. בית יתומים ששימש גם כמנזר. אידה: "כאשר הגרמנים הגיעו לצרפת, הסתירו את הילדים היהודים כדי להציל אותם. אני ועוד שלוש אחיות נשלחנו אל מנזר ליד סיינט אטיין. בכל יום ירדנו אל הכנסייה והתפללנו לישו. היה לנו אסור, כמובן, להגיד שאנחנו יהודיות. זה לא היה קל, כי אבא שלנו היה הרב של העיר בה גדלנו, רואן, בעמק הלואר."
 
אם מתבוננים בתשומת לב בעבודה העשויה בדים, ניתן להבחין בשלט קטן בו מצוין שהכומר דיומא הציל ילדים יהודים. השלט באמת נמצא שם גם במציאות. "לפני שנה הזדמנתי לאותו מקום, ומאוד התרגשתי," היא מספרת. "השתוקקתי להיכנס פנימה כדי לבדוק אם מה שאמצא שם דומה לזיכרונות שנחרטו לי בראש. אבל המקום היה סגור, וזה נמנע ממני. צילמתי הרבה תמונות, וכשחזרתי ארצה יצרתי את העבודה הזו, ושלחתי צילום של העבודה ל'יד ושם' עם הסבר על מה מסתתר מאחוריה."

 
 
עם הגעתה ארצה, למדה אידה עברית באולפן בקיבוץ גזר, ואחרי שנה עברה להתגורר בחיפה, בעקבות אחת מאחיותיה שהתגוררה בשכונת נווה שאנן. כאן התפרנסה מעבודות תפירה וטיפול בילדים שהגיעו מרקע משפחתי קשה. תמונות הבד שלה שמכסים את קירות ביתה הן בהשראת עבודות אפליקציה על בגדי ילדים. "במעון תיקנתי הרבה בגדים, כי הלבוש שלהם היה עם הרבה קרעים. לרשותי עמדה רק מכונת תפירה מיושנת, וכדי לכסות על הפגמים והקרעים עשיתי כל מיני אפליקציות וקישוטים. כך התפתחה אצלי מיומנות התפירה."
 
המפגש עם הילדים הנזקקים פיתח אצלה יצר התנדבותי בלתי נלאה. עד היום היא שומרת על קשר עם אחדים מאותם ילדים שכעת הינם בשנות הארבעים לחייהם, ולמרות שמונים שנותיה, היא מתנדבת גם כיום בארגונים שונים.
 
הילד הראשון בו טיפלה היה במהלך מגוריה באילת בסוף שנות השישים. ילד בלונדיני יפהפה עם עיניים כחולות. לפני כשנתיים איתרה אותו באמצעות האינטרנט, והזמינה אותו אל ביתה כדי להעניק לו צרור צילומים שלו מגיל שנתיים שהיו שמורים אצלה. הגיע גבר כבן חמישים, לא דומה כלל לילדון שזכרה, והתרגש עד דמעות מהצילומים ומהמפגש עם אידה. גם אידה בכתה מהתרגשות.
 

בחיפה גידלה את בתה היחידה, אלכסנדרה, 38, שמתגוררת כיום בארה"ב, לאחר שנסעה לשם ללימודים, מצאה בעל מקומי ותקעה יתד בניכר. "קשה לי עם זה שהבת היחידה שלי מתגוררת רחוק ממני," היא מודה. "אבל גם אני עזבתי את המשפחה שלי ונסעתי לישראל. לפחות כיום האפשרויות לתקשורת עם חו"ל הרבה יותר טובות."
 
לצד ציורי פורטרט ופרחים, רוב ציוריה של אידה הם של טבע ונופים, עם דגש מיוחד על הבתים הישנים והמתפוררים של העיר בתחתית. מבנים שהולכים ונעלמים מהנוף המקומי. היא מציירת על נייר, בד, קרטון, עץ וגם קירות. הסגנון ריאליסטי ברובו, ומצויר באקריליק ושמן.
 
היא מתגוררת ברחוב עקיבא בשכונת הדר. בביתה תלויות העבודות בצפיפות רבה, בעוד שבבנק הן מופרדות, וכל אחת מהן זוכה למרווח גדול שמאפשר להתמקד בה ולהתרשם ממנה. מרבית העבודות צבעוניות מאוד, ומהוות ניגוד לחייה הלא קלים של אידה בלש. אידה: "העבודות שלי משקפות גם צרות ובעיות שיש לי ואשר טורדות את מנוחתי. אני לא יכולה להפריד בין המועקות שלי לבין מה שפורץ ממני אל הבד ואל הנייר. אבל, כמו שאפשר לראות, אני שומרת על אופטימיות..."
 
בשנות השמונים נתקפה בפרץ עצום של יצירה, ומצאה עצמה מציירת בקדחתנות בלילות. פרץ היצירה ההוא הניב לא פחות מארבעים תמונות שתלויות כיום בסלון ביתה שברחוב עקיבא. השכונה מעורבת, דתיים לצד חילונים, אך היחסים טובים. אחדים מהילדים מגיעים לפעמים להשתעשע עם שני הכלבים ושמונת החתולים שהיא מגדלת. כולן חיות עזובות שהיא אספה מהרחוב.
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים