בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אידה בלש: בילוי בחיפה
 

 

אידה בלש: בילוי בחיפה 


 

אידה בלש מציגה בפואייה של אולם רפפורט תערוכת צילומים המתעדים את חיפה מזוויות שונות ## פסיפס חיפאי מזווית אישית ## התערוכה תוצג עד 10 בנובמבר


 
מתוך התערוכה. צילומים אידה בלש
 
תערוכת צילומים ששמה 'בילוי בחיפה' מפארת את כותלי הפואייה של אולם רפפורט. התערוכה, שכוללת למעלה מ-50 צילומי צבע המתעדים את חיפה מזוויות שונות, תוצג שם עד 10 בנובמבר.
 
האמנית החיפאית אידה בלש היא זו שהנציחה במצלמתה בתים, נופים, גשרים, חצרות ומה לא. פיסות צבעוניות היוצרות יחד את הפסיפס החיפאי שהיא כל כך אוהבת.
 
לצד התמונות היפות בולטים שני שלטים המבקשים מהצופים בתערוכה להימנע מלצלם אותה. לאמנית יש הסבר משכנע לבקשתה זו: "אני לא רוצה שיצלמו מסיבות של זכויות יוצרים. בנוסף, לפני כמה שנים גם גנבו פיזית שבע תמונות שתליתי במעבר שמתחת לרחוב בלפור. כל הצילומים שנגנבו היו תיעוד של הוואדי. אני מניחה שהגנב הוא תושב הוואדי, או סתם מישהו שאהב את המראות... ביקשתי מעיריית חיפה לאתר את הגנבים בעזרת המצלמות שתלויות שם, והם אמרו שאי אפשר, כי המצלמות לא פועלות... גם כתבה בעיתון לא עזרה להחזיר את העבודות. זה עצוב, כי חלק ממה שצילמתי כבר לא קיים. בתים שנעלמו, גשר רשמייא ששינה את פניו. חיפה משתנה עם השנים..."
 
התערוכה כוללת, כאמור, עשרות צילומים צבעוניים. אידה: "כולם הצטברו אצלי במשך השנים. המצלמה תמיד מוכנה לפעולה בתיק שלי. אני אוהבת לצלם. בעיקר טבע. ברגע שאני רואה בדרכי משהו שמוצא חן בעיניי, אני שולפת מיד את המצלמה ומתעדת. בעבר השתמשתי במצלמת קודאק ישנה עם פילמים שהבאתי מצרפת בשנות השישים, אבל היא התקלקלה, והיות ולא נמצאו לה חלקי חילוף, החלטתי לעבור הלאה, למצלמה דיגיטלית פשוטה. קטנה וקומפקטית. לפעמים אני גם מצלמת באמצעות אייפד."

 

אהבת  הצילום והציור התחיל כשהייתה  נערה. אבל  כדי שיאפשרו לה ללמוד בחוגים אלה, דרשו ממנה הוריה להביא  תעודה  טובה  מבית  הספר.  אבל  לא כך  היה. אידה: "אהבתי  יותר  לקפל  אוניות  מדפי  המחברות  מתחת לשולחן הכתיבה,  עד  שהמורה  תפסה  אותי  והענישה  אותי.  עונש  שהיום  לא  קיים.  היא אחזה בידי, העמידה  אותי  מאחורי  הלוח,  ובהפסקה, במשך  חצי  שעה,  נאלצתי  לעשות  סיבוב  בחצר  עם  פתק  על הגב:  'אידה עושה אוניות בכיתה'..."
 
אידה (גצל) בלש נולדה בעמק הלואר, צרפת, בשנת 1934, בעיירה שאוכלסה במהגרים יהודים שנמלטו מהפוגרומים בפולין. את האהבה לציור גילתה כבר בגיל צעיר, אך לא יכלה לממש את הכישרון בגלל הקשיים הכלכליים אליהם נקלעו הוריה. בשנות  ה-40 הוריה  היו  צריכים  להתמודד  עם  הקשיים  בעקבות  המלחמה.  "הכסף שאבא שלי הרוויח היה מיועד לאוכל ולא לתחביבים. הוא היה המפרנס היחיד. אמי הייתה  שוקלת  כל  פרוסת  לחם  כדי  שלא  נריב בינינו.  כך  שללמוד  ציור  או  צילום  לא  בא  בחשבון."
 
ב-1959 עלתה לישראל, כשהיא מותירה מאחור את המשפחה הגדולה, בה שימש האב כמפרנס יחיד של 9 נפשות. "בצרפת למדנו בבית ספר לא יהודי," היא מספרת, "כי לא היה כזה אצלנו, והיות וההורים שלי שהיו דתיים חששו שנתחתן עם גויים, עלינו ארצה בזה אחר זה, אני והאחים שלי. אף ילד, אגב, לא נשאר דתי, אבל את יום כיפור אני שומרת, ובפסח אני לא אוכלת לחם. פשוט לא מסוגלת."

 

היא למדה עברית באולפן בקיבוץ גזר, ואחרי שנה עברה להתגורר בחיפה. כאן התפרנסה מעבודות תפירה וטיפול בילדים שהגיעו מרקע משפחתי קשה. מקור הרעיון לתמונות הבד שלה שמכסים את קירות ביתה הינו מעבודות אפליקציה על בגדי ילדים. "במעון תיקנתי הרבה בגדים קרועים. לרשותי עמדה רק מכונת תפירה מיושנת, וכדי לכסות על הפגמים והקרעים עשיתי כל מיני אפליקציות וקישוטים. כך התפתחה אצלי מיומנות התפירה."
 
המפגש עם הילדים הנזקקים במעון בשכונת נווה שאנן פיתח אצלה יצר התנדבותי בלתי נלאה. שמורים אצלה תצלומים של הילדים ההם, ועד היום היא שומרת על קשר עם אחדים מאותם ילדים שהינם היום בשנות הארבעים לחייהם. היא מתנדבת בארגונים שונים, ומתרפקת בזיכרונות מהתקופה בה התנדבה למען ילדי צד"ל.
 
בחיפה גידלה את בתה היחידה, אלכסנדרה, שמתגוררת כיום בארה"ב ועוסקת בתכשיטנות. "קשה לי עם זה שהבת היחידה שלי מתגוררת רחוק ממני," היא מודה. "אבל גם אני עזבתי את המשפחה שלי ונסעתי לישראל. לפחות כיום האפשרויות לתקשורת עם חו"ל הרבה יותר טובות."
 
במשך השנים אידה מעולם לא למדה באופן מסודר לצלם או לצייר. היא הסתדרה לבד, וניצלה את הכישרון הטבעי. "אני גאה בבתי, שירשה ממני את החוש לאמנות, והיא אפילו מתפרנסת מזה במקום מגוריה בחו"ל."
 
ההכשרה העיקרית לכישרון הרב שמתבטא כיום בעבודותיה השונות בתחום האמנות הסתכמה בלימודיה בבית ספר מקצועי במגמה לאופנה ותפירה. ההתפתחות האמנותית שלה היא עצמאית כמעט לחלוטין, מה שמסביר את הקווים הייחודיים שפיתחה.

 
 
לצד ציורי פורטרט ופרחים, רוב ציוריה של אידה הם של טבע ונופים, עם דגש מיוחד על הבתים הישנים והמתפוררים של העיר בתחתית. מבנים שהולכים ונעלמים מהנוף המקומי. היא מציירת על נייר, בד, קרטון, עץ וגם קירות. הסגנון ריאליסטי ברובו, ומצויר באקריליק ושמן.
 
דירתה של אידה בלש ברחוב עקיבא בחיפה, עמוסה באינספור צילומים וציורים, וגם הקירות שבחצר מקושטים בצבעים עליזים. הצבעוניות הזו באה לשפר את מצב רוחה, ולחפות על בעיות וקשיים אליהם נקלעה, ושהיא נאלצת להתמודד מולם לבדה.
 
רחוב עקיבא ממוקם בשכונה מעורבת, דתיים לצד חילונים, אך היחסים טובים. אחדים מהילדים הדתיים מגיעים לפעמים להשתעשע עם שני הכלבים ושמונת החתולים שהיא מגדלת. כולן חיות עזובות שהיא אספה מהרחוב. בשנים האחרונות היא מסוגלת לצייר רק בלילות. אז מגיע השקט, מגיעה המוזה, וזהו גם מזור מסוים מבעיות השינה והדאגות שתוקפות אותה עם רדת העלטה.
 
רוב עבודותיה עוסקות בנופים, אבל לא רק. תמונה גדולה אחת, מכמירת לב, מכילה 8 עניבות שמודבקות באלכסון, וביניהן דמויות שנגזרו מצילומים ישנים, וסביבם קישוטים צבעוניים. העניבות נשלחו אליה מאחותה המתגוררת בצרפת. הן היו שייכות לבעלה המנוח של האחות, והדמויות האנושיות נגזרו ביד בוטחת מתוך הצילומים המשפחתיים. לאידה יש ידיים מדייקות מאוד, כיאה למי שעובדת ומתפרנסת מתפירה מגיל 16.
 
עבודות הבד שלה מרשימות וממרחק הן נראות כמו ציורים. רק כשמתקרבים עד מאוד אפשר להבחין בחיבורים העדינים בין הבדים השונים, היוצרים יחד נופים חיפאים מוכרים של הנמל, בניין הטיל ועוד. גם אהבתה לבעלי חיים ולטבע בא לידי ביטוי ברבות מהעבודות.
 
עיסוקה כתופרת מספק לה רוכסנים, סרטי אלכסון, עניבות, כפתורים, סוגי בדים שונים ושאר אביזרים בהם היא משתמשת לעבודות היצירה שלה. תמונה אחת, שיקרה לה במיוחד, מנציחה את המנזר בצרפת בו הסתתרה עם אחיותיה בתקופת השואה. היא היתה אז בת שש-שבע, ועל פי הזיכרון המטושטש מאותם ימים היא הוסיפה לה גם את הכנסייה הסמוכה אליה נלקחו להתפלל, וגם את השלט שמופיע כיום ב'יד ושם' לזכר הכומר שהציל את חיי האחיות, ואשר הוגדר בזכות המלצתה כ'יקיר אומות העולם'.

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים