בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אידה בלש: בילוי בחיפה
 

 

אידה בלש: בילוי בחיפה 


 

אידה בלש מציגה בפואייה של אולם רפפורט תערוכת צילומים המתעדים את חיפה מזוויות שונות ## פסיפס חיפאי מזווית אישית ## התערוכה תוצג עד 10 בנובמבר


 
מתוך התערוכה. צילומים אידה בלש
 
תערוכת צילומים ששמה 'בילוי בחיפה' מפארת את כותלי הפואייה של אולם רפפורט. התערוכה, שכוללת למעלה מ-50 צילומי צבע המתעדים את חיפה מזוויות שונות, תוצג שם עד 10 בנובמבר.
 
האמנית החיפאית אידה בלש היא זו שהנציחה במצלמתה בתים, נופים, גשרים, חצרות ומה לא. פיסות צבעוניות היוצרות יחד את הפסיפס החיפאי שהיא כל כך אוהבת.
 
לצד התמונות היפות בולטים שני שלטים המבקשים מהצופים בתערוכה להימנע מלצלם אותה. לאמנית יש הסבר משכנע לבקשתה זו: "אני לא רוצה שיצלמו מסיבות של זכויות יוצרים. בנוסף, לפני כמה שנים גם גנבו פיזית שבע תמונות שתליתי במעבר שמתחת לרחוב בלפור. כל הצילומים שנגנבו היו תיעוד של הוואדי. אני מניחה שהגנב הוא תושב הוואדי, או סתם מישהו שאהב את המראות... ביקשתי מעיריית חיפה לאתר את הגנבים בעזרת המצלמות שתלויות שם, והם אמרו שאי אפשר, כי המצלמות לא פועלות... גם כתבה בעיתון לא עזרה להחזיר את העבודות. זה עצוב, כי חלק ממה שצילמתי כבר לא קיים. בתים שנעלמו, גשר רשמייא ששינה את פניו. חיפה משתנה עם השנים..."
 
התערוכה כוללת, כאמור, עשרות צילומים צבעוניים. אידה: "כולם הצטברו אצלי במשך השנים. המצלמה תמיד מוכנה לפעולה בתיק שלי. אני אוהבת לצלם. בעיקר טבע. ברגע שאני רואה בדרכי משהו שמוצא חן בעיניי, אני שולפת מיד את המצלמה ומתעדת. בעבר השתמשתי במצלמת קודאק ישנה עם פילמים שהבאתי מצרפת בשנות השישים, אבל היא התקלקלה, והיות ולא נמצאו לה חלקי חילוף, החלטתי לעבור הלאה, למצלמה דיגיטלית פשוטה. קטנה וקומפקטית. לפעמים אני גם מצלמת באמצעות אייפד."

 

אהבת  הצילום והציור התחיל כשהייתה  נערה. אבל  כדי שיאפשרו לה ללמוד בחוגים אלה, דרשו ממנה הוריה להביא  תעודה  טובה  מבית  הספר.  אבל  לא כך  היה. אידה: "אהבתי  יותר  לקפל  אוניות  מדפי  המחברות  מתחת לשולחן הכתיבה,  עד  שהמורה  תפסה  אותי  והענישה  אותי.  עונש  שהיום  לא  קיים.  היא אחזה בידי, העמידה  אותי  מאחורי  הלוח,  ובהפסקה, במשך  חצי  שעה,  נאלצתי  לעשות  סיבוב  בחצר  עם  פתק  על הגב:  'אידה עושה אוניות בכיתה'..."
 
אידה (גצל) בלש נולדה בעמק הלואר, צרפת, בשנת 1934, בעיירה שאוכלסה במהגרים יהודים שנמלטו מהפוגרומים בפולין. את האהבה לציור גילתה כבר בגיל צעיר, אך לא יכלה לממש את הכישרון בגלל הקשיים הכלכליים אליהם נקלעו הוריה. בשנות  ה-40 הוריה  היו  צריכים  להתמודד  עם  הקשיים  בעקבות  המלחמה.  "הכסף שאבא שלי הרוויח היה מיועד לאוכל ולא לתחביבים. הוא היה המפרנס היחיד. אמי הייתה  שוקלת  כל  פרוסת  לחם  כדי  שלא  נריב בינינו.  כך  שללמוד  ציור  או  צילום  לא  בא  בחשבון."
 
ב-1959 עלתה לישראל, כשהיא מותירה מאחור את המשפחה הגדולה, בה שימש האב כמפרנס יחיד של 9 נפשות. "בצרפת למדנו בבית ספר לא יהודי," היא מספרת, "כי לא היה כזה אצלנו, והיות וההורים שלי שהיו דתיים חששו שנתחתן עם גויים, עלינו ארצה בזה אחר זה, אני והאחים שלי. אף ילד, אגב, לא נשאר דתי, אבל את יום כיפור אני שומרת, ובפסח אני לא אוכלת לחם. פשוט לא מסוגלת."

 

היא למדה עברית באולפן בקיבוץ גזר, ואחרי שנה עברה להתגורר בחיפה. כאן התפרנסה מעבודות תפירה וטיפול בילדים שהגיעו מרקע משפחתי קשה. מקור הרעיון לתמונות הבד שלה שמכסים את קירות ביתה הינו מעבודות אפליקציה על בגדי ילדים. "במעון תיקנתי הרבה בגדים קרועים. לרשותי עמדה רק מכונת תפירה מיושנת, וכדי לכסות על הפגמים והקרעים עשיתי כל מיני אפליקציות וקישוטים. כך התפתחה אצלי מיומנות התפירה."
 
המפגש עם הילדים הנזקקים במעון בשכונת נווה שאנן פיתח אצלה יצר התנדבותי בלתי נלאה. שמורים אצלה תצלומים של הילדים ההם, ועד היום היא שומרת על קשר עם אחדים מאותם ילדים שהינם היום בשנות הארבעים לחייהם. היא מתנדבת בארגונים שונים, ומתרפקת בזיכרונות מהתקופה בה התנדבה למען ילדי צד"ל.
 
בחיפה גידלה את בתה היחידה, אלכסנדרה, שמתגוררת כיום בארה"ב ועוסקת בתכשיטנות. "קשה לי עם זה שהבת היחידה שלי מתגוררת רחוק ממני," היא מודה. "אבל גם אני עזבתי את המשפחה שלי ונסעתי לישראל. לפחות כיום האפשרויות לתקשורת עם חו"ל הרבה יותר טובות."
 
במשך השנים אידה מעולם לא למדה באופן מסודר לצלם או לצייר. היא הסתדרה לבד, וניצלה את הכישרון הטבעי. "אני גאה בבתי, שירשה ממני את החוש לאמנות, והיא אפילו מתפרנסת מזה במקום מגוריה בחו"ל."
 
ההכשרה העיקרית לכישרון הרב שמתבטא כיום בעבודותיה השונות בתחום האמנות הסתכמה בלימודיה בבית ספר מקצועי במגמה לאופנה ותפירה. ההתפתחות האמנותית שלה היא עצמאית כמעט לחלוטין, מה שמסביר את הקווים הייחודיים שפיתחה.

 
 
לצד ציורי פורטרט ופרחים, רוב ציוריה של אידה הם של טבע ונופים, עם דגש מיוחד על הבתים הישנים והמתפוררים של העיר בתחתית. מבנים שהולכים ונעלמים מהנוף המקומי. היא מציירת על נייר, בד, קרטון, עץ וגם קירות. הסגנון ריאליסטי ברובו, ומצויר באקריליק ושמן.
 
דירתה של אידה בלש ברחוב עקיבא בחיפה, עמוסה באינספור צילומים וציורים, וגם הקירות שבחצר מקושטים בצבעים עליזים. הצבעוניות הזו באה לשפר את מצב רוחה, ולחפות על בעיות וקשיים אליהם נקלעה, ושהיא נאלצת להתמודד מולם לבדה.
 
רחוב עקיבא ממוקם בשכונה מעורבת, דתיים לצד חילונים, אך היחסים טובים. אחדים מהילדים הדתיים מגיעים לפעמים להשתעשע עם שני הכלבים ושמונת החתולים שהיא מגדלת. כולן חיות עזובות שהיא אספה מהרחוב. בשנים האחרונות היא מסוגלת לצייר רק בלילות. אז מגיע השקט, מגיעה המוזה, וזהו גם מזור מסוים מבעיות השינה והדאגות שתוקפות אותה עם רדת העלטה.
 
רוב עבודותיה עוסקות בנופים, אבל לא רק. תמונה גדולה אחת, מכמירת לב, מכילה 8 עניבות שמודבקות באלכסון, וביניהן דמויות שנגזרו מצילומים ישנים, וסביבם קישוטים צבעוניים. העניבות נשלחו אליה מאחותה המתגוררת בצרפת. הן היו שייכות לבעלה המנוח של האחות, והדמויות האנושיות נגזרו ביד בוטחת מתוך הצילומים המשפחתיים. לאידה יש ידיים מדייקות מאוד, כיאה למי שעובדת ומתפרנסת מתפירה מגיל 16.
 
עבודות הבד שלה מרשימות וממרחק הן נראות כמו ציורים. רק כשמתקרבים עד מאוד אפשר להבחין בחיבורים העדינים בין הבדים השונים, היוצרים יחד נופים חיפאים מוכרים של הנמל, בניין הטיל ועוד. גם אהבתה לבעלי חיים ולטבע בא לידי ביטוי ברבות מהעבודות.
 
עיסוקה כתופרת מספק לה רוכסנים, סרטי אלכסון, עניבות, כפתורים, סוגי בדים שונים ושאר אביזרים בהם היא משתמשת לעבודות היצירה שלה. תמונה אחת, שיקרה לה במיוחד, מנציחה את המנזר בצרפת בו הסתתרה עם אחיותיה בתקופת השואה. היא היתה אז בת שש-שבע, ועל פי הזיכרון המטושטש מאותם ימים היא הוסיפה לה גם את הכנסייה הסמוכה אליה נלקחו להתפלל, וגם את השלט שמופיע כיום ב'יד ושם' לזכר הכומר שהציל את חיי האחיות, ואשר הוגדר בזכות המלצתה כ'יקיר אומות העולם'.

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים