בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תרבות וספרים >> מה חדש >> הפגיון של בורחס, האקדח של מלצר
 

 

הפגיון של בורחס, האקדח של מלצר


 

יורם מלצר עזב את חיפה, אבל חיפה לא עזבה אותו ## בספרו 'עקבות בים' הוא משתמש בשירי בורחס שתירגם, כמקפצה לחייו ולזיכרונותיו שלו


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
עקבות בים. עטיפת הספר

הסופר והמתרגם יורם מלצר נולד בחיפה בשנת 1963 ועזב אותה בשלב מסוים של חייו, אבל לאחר שנים מחוצה לה, הוא הגיע לתודעה כי חיפה היא עירו, היא המקום שבו הזיכרון שלו נוכח.

מלצר: "הוריי גרים בה וגם אחי, ואני בא אליה מדי פעם. אבל מעבר לכך, הקשר הבלתי-אמצעי שלי איתה הוא המוביל אותי אליה שוב ושוב. זאת העיר שהלכתי את כולה ברגל, על מדרגותיה ופיתוליה ונופיה המתגלים פתאום מצד זה או מצד אחר. כתבתי עליה במקומות שונים, והיא העיר היחידה שאני מדבר עליה עם חברת ילדות ומתייחס אליה כאל 'חיפה שלנו'."

בימים אלה הוציא מלצר את ספרו החדש, 'עקבות בים' בהוצאת אפיק. הספר כולל 36 פרקים, שכל אחד נפתח עם שיר של אחד מגדולי המשוררים של המאה ה-20, הארגנטינאי חורחה לואיס בורחס, בתרגומו של מלצר, ואז עובר לפרקים אוטוביוגרפיים קצרים על יורם מלצר עצמו, שמתכתבים עם השיר.

מלצר קורא ביצירה של בורחס מאז נערותו, בשפת המקור. קריאה היא עבורו מפגש קרוב עם טקסט ועם מחברו. זהו ספר של קריאה ועל קריאה, העוקב אחר מהלכיו של קורא ספציפי. מהלכים אינטלקטואליים, אוטוביוגרפיים ונפשיים. הנימה האישית, האינדיבידואלית, מרחיבה את אופקי המבט על מעשה הכתיבה ועל העולמות הרבים המקופלים בין דפי הספר. הקוראים הופכים לעדים-שותפים למהלכים של קריאה וכתיבה החוצים זמנים, פרקי חיים ויבשות.  

בתרגום לשיר 'פגיון' מאת לואיס חוסה בורחס מסופר על פגיון שחושל בטולדו, ומונח במגירה. מי שרואה אותו חייב לשחק בו, יד ממהרת ללחוץ על הכת, והלהב משחק בדייקנות בנדן. ודבר אחר - הוא רצונו של הפגיון, שרוצה לשפוך דם. מלצר, שמתכתב כל חייו עם הסופר והמשורר הגדול הזה, כותב על חייו הוא: "היה לי אקדח. ודומה שבדיוק מהסיבה הזו נפטרתי ממנו, ויתרתי על הרשיון לשאת אותו ומסרתי אותו למשטרה. האקדח הפרטי היה זכות שהצבא נתן לאנשיו ואני ניצלתי אותה וקניתי לי אקדח תופי סמית' אנד ווטסון 0.38 ולאחר שנים, מימשתי זכות אחרת לפי חוק ומסרתי אותו לרשויות. השוטר האחראי חשב שאני בוודאי עוזב את הארץ . לא. אני פשוט לא רוצה אקדח או רישיון לאקדח. הוא התפלא מאוד: אדם יוותר על זכות כזאת ועוד במדינת ישראל? אני לא רוצה להיות אדם חמוש, אמרתי לו."

יורם מלצר, הים הוא ימה של חיפה?

"אכן. הים בספרי הוא הים של חיפה, הים הראשון שלי, הים שבלעדיו איני יכול. אני קשור לתרבויות ים אחרות, לקריביים, לפורטוגל, ולמרחבי ים אחרים, אבל כולם ניבטים אלי מן הים של חיפה. אדם יכול להחליף הרבה דברים, אבל לא את אמו, לא את עיר הולדתו, ואני מוסיף גם - לא את קבוצת הכדורגל שהוא אוהד. במקרה שלי, הפועל חיפה. העיר השומרת את פינות הילדות, את ההתרגשויות הראשונות, את האור הבהיר של ימים שבהם הכול נראה פתוח ואפשרי יותר. הנוף הפתוח מסלון ביתם של הוריי, הוואדי הרחב שכולו חושף את הים מול בית ילדותי, אני חוזר אליהם וכותב אותם, אני כותב אותם כדי לחזור אליהם. אמיל חביבי ביקש שיכתבו על מצבתו "נשאר בחיפה". גם אני לא עזבתי אותה."

איך אתה, בוגר הטכניון ויחידה 8200, עובר ב-180 מעלות מקצועיות, לעסוק בכתיבה, בעריכה, בתרגום?

"אני יודע שבמבט מן החוץ זה נראה קצת מפתיע. אבל כבר כשהלכתי ללמוד בטכניון, בעתודה האקדמית, ולמדתי מדעי המחשב, ידעתי שזה לא סוף פסוק ושבאיזשהו אופן אעסוק בטקסטים. עוד במהלך הצבא הלכתי ללמוד שוב – בלשנות, בירושלים, והתחלתי לממש את מה שהמתין עוד מילדות. מעולם לא התייחסתי להחלטות כאלו כעניין מקצועי. מדעי המחשב הרחיבו את צורות החשיבה שלי, וכך גם דברים אחרים שלמדתי בהמשך, היסטוריה, פילוסופיה ועוד. אדם צריך להתפרנס, כמובן, אבל רצוי שמה שהוא עושה כעיקר חייו יהיה קרוב למה שהוא, למי שהוא. ומן הבחינה הזאת, לא עברתי ב-180 מעלות, אלא הגעתי, ואני ממשיך להגיע, למקום שבו אני מרגיש בנוח. תמיד רציתי לקרוא ולכתוב, להבין את העולם, לספר מה שיש לי לספר."

מה פשר הקשר של נער ישראלי לכתביו של חורחה לואיס בורחס? מתי נחשפת אליהם?

"נחשפתי אליהם בבית. הוריי עלו מארגנטינה ואני גדלתי דו-לשוני, בעברית ובספרדית. שנים חשובות בילדותי עברו עלי בהונדורס, וספרדית ואנגלית קראתי וכתבתי לפני עברית. אמי לימדה ספרות באוניברסיטה בהונדורס, לאחר שסיימה תואר שני בשפה וספרות ספרדית באוניברסיטה העברית. בורחס היה מושא הערצה, והתחלתי לקרוא בו בסביבות גיל 15. מתמטיקאים ואנשי מדעי המחשב נמשכים אליו מאוד: הוא עוסק במבוכים, במציאות מדומה, בשאלות עמוקות של מתמטיקה, פילוסופיה, תודעה. והוא גם רב-אמן של הלשון ואחד הסופרים החכמים והמשכילים ביותר."

יורם מלצר. צילום: נורית מלצר-פדון

מה השיר הראשון שתרגמת של חורחה לואיס בורחס, ועבור מי?

"השיר הראשון של בורחס שתרגמתי היה "ישראל", שבו הוא מדבר על היהודי לאורך ההיסטוריה, ומסיים בתמונה שלאחר כמה קריאות בשיר נראתה לי תיאור של האריה בתל-חי. אז לא ידעתי עדיין שהוא ביקר בישראל. בשיר יש פאתוס הרואי, והוא גם עובר בין דמויות כמו שיילוק ושפינוזה. יופיו הכה בנפשו של הנער התמים של סוף שנות ה-70. תרגמתי אותו בבהילות של מי שרוצה להראות אותו לנערה ששבתה את לבו."


יורם מלצר הוא כיום העורך הראשי של כתב העת "אלכסון". תרגם כ-100 ספרים מספרדית, פורטוגזית, צרפתית, איטלקית, קטלאנית ואנגלית. ספריו שיצאו לאור: "שלג באלבניה", "האם ליסבון קיימת?", "חיבת ציון", "פלה: אל בשר ודם" ו"האיש שנקבר פעמיים". הוא חתן פרס ראש הממשלה לסופרים, פרס ברנשטיין ופרס בני ברית, בוגר הטכניון במדעי המחשב, בוגר האוניברסיטה העברית בבלשנות, היסטוריה ופילוסופיה, בעל תואר שני בבלשנות באוניברסיטה העברית ועובד בה כעת על דוקטורט בבלשנות העוסק בפורטוגזית של ברזיל. "עקבות בים" הוא ספרו השישי.
 

# עקבות בים / יורם מלצר. עורכת: דפנה לוי; 245 עמ'; 50 ₪; הוצאת אפיק 

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים