דף הבית >> אמנות >> תערוכות מוזיאוני חיפה >> המוזיאון הימי: צילומי החוף של מיכה ברעם
 

 

המוזיאון הימי: צילומי החוף של מיכה ברעם 


 

הצלם מיכה ברעם, בתערוכתו 'חוף' המוצגת במוזיאון הימי, מתמקד באנשים בשר ודם, כמעט ולא במראות נוף ## אבל הים נמצא בכל עבודותיו אלה ## הוא עצמו הגיע ארצה לפני 80 שנה אל נמל חיפה בגיל שש, בהפלגה כמובן
 

יורם מארק-רייך / אתר כדאי לדעת


 
צילומים: מיכה בר-עם
 
תערוכת צילום תחת הכותרת 'חוף' של הצלם הידוע מיכה בר־עם, מוצגת בימים אלו במוזיאון הימי. התערוכה, אותה אוצר אברהם אילת, מתמקדת בתצלומים שיש להם זיקהברורה לים. מוצגות  בה סצנות בנמל חיפה המתארות את מפגשם הראשון עם הארץ של העולים החדשים שהגיעו באניות בראשית שנות החמישים פועלי נמל וסווריםבסיטואציות שונות. מראות מהווי הדייגים בארץ ובצפון סיני ופעילויות אנושיות על החוף עם הרבה אמפטיה והומור.
 
 
בר-עם מתמקד באנשים. כמעט ולא ניתן למצוא בין תצלומיו מראות נוף, וגם כשמדובר בתצלום של מרחבי ים - בני האדם ופעילויותיהם הם לב העניין, אפילו אם הם מופיעיםכנקודות במרחקים, או ברמז.  ברעם ידוע בעיקר כצלם שליווה את מלחמות ישראל, וכמה מצילומי המלחמה שלו הפכו לאייקונים שנחרטו בתודעה הקולקטיבית הישראלית. הואצילם, בין היתר, את ההתיישבות החדשה בנגב, ​את החפירות הארכיאולוגיות במדבר יהודה ואת חשיפת איגרות בר כוכבא. הוא צילם את נופי המדבריות ואת רחובות הערים. ליווה את תהליך השלום עם מצרים מרגע נחיתתו של הנשיא המצרי סאדאת ועד לפינוי סיני ולהרס ימית. עקב אחרי תנופת ההתנחלות ביהודה, בשומרון ובעזה ואחריההתנגדות הפלשתינית. הוא צילם את מערכות הבחירות הסוערות, את ההפגנות בכיכרות ואת ראשי המדינה.
 

ברעם מספר על החוויה של להגיע לארץ בפעם הראשונה ועל מה רצה להיות לפני שהיה צלם:
 
"לפני כ-80 שנה, באוגוסט 1936, הגעתי לחיפה על סיפון האניה "גליל". הייתי כמעט בן 6 ואני זוכר את הלילה שלפני עם האורות של העיר והגוש הגדול של הר הכרמל. לא זכורים לי הרבה פרטים, אבל עוד באותו יום הגעתי עם משפחתי לחדר הכביסה של הצייר הרמן שטרוק ברחוב ארלוזורוב, שם השתכנו (הורים ושלושה ילדים) עד שהושלמה בנייתו של הבית שלנו בקריית ביאליק. היום אני סבור שזה היה המגע הראשון שלי עם מה שקרוי "אמנות". חולמני, פיתחתי ציפיות להיות ימאי הרפתקן ולגלות ארצות חדשות. האווירה הקוסמופוליטית של חיפה המנדטורית קסמה לי ואת כישרונותיי המילוליים פיתחתי בבית הספר "אליאנס" ששם למדנו גם צרפתית, אנגלית וערבית. קשה להגיד שהייתי תלמיד מסודר. לא מעט שעות ביליתי בשיטוטים בסמטאות העיר התחתית ובבזאר הססגוני שלה. הימים ימי מלחמת העולם השנייה ואחד הדברים שזכורים לי היטב הייתה הצפירה המהדהדת של עשרות ספינות שעגנו בנמל ובמפרץ לציון כניסת השנה החדשה. בהנחה שזה יהיה צעד ראשון בדרך אל המרחבים, הלכתי לעבוד בחברת ספנות בשם "מ. דיזנגוף" שלימים הפכה ל"צים". על אף המתיחות הגוברת בחיפה, העיר המעורבת, נמשכה העבודה בנמל בשקט יחסית. בצד הפעילות המחתרתית המשכתי לעבוד בנמל עד אחרי פינוי המנדט הבריטי. (רוברט קאפה, שתיעד את המעמד במאי 1948, אפילו קלט אותי באחד מצילומיו ההיסטוריים).אבל המלחמה כבר החלה והצטרפתי לחבריי שכבר לחמו בהרי ירושלים ומעולם לא חזרתי לחיפה ולחלומות על הפלגה בעולם. עם תום המלחמה הייתי בין מייסדי קיבוץ מלכיה שבגליל ולימים מ"בוגרי" קיבוץ גשר הזיו, אבל מרגע שגיליתי את הצילום כתשוקה של חיי, לא חזרתי לחיפה ונסעתי לגלות את העולם באמצעות הצילום."

 

נעילת התערוכה: 23.04.16
 


שעות פתיחה:

ראשון – חמישי: 16:00-10:00 /  שישי: 13:00-10:00  /  שבת: 15:00-10:00

 
המוזיאון הימי. אלנבי 198, חיפה. טל: 04-8536622
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב
לייבסיטי - בניית אתרים