בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> יד לבנים: הומאז' לאמנות ההדפס
 

 

יד לבנים: הומאז' לאמנות ההדפס


 

15 אמני הדפס משתתפים בתערוכת מחווה לטכניקות ההדפס השונות ## בגלל השריפה הגדולה, נדחתה פתיחת התערוכה ליום חמישי, 22 בדצמבר, בשעה 17:00, והיא תימשך עד 1 בינואר ## בית יד לבנים ברחוב הירקון 48 בחיפה


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
הזמנה לתערוכה של מרים שלו / יד לבנים

ביום חמישי, 22 בדצמבר, בשעה 17:00, תיפתח בבית יד לבנים ברחוב הירקון 48, תערוכת מחווה לטכניקות הדפס. תערוכה ללא שם, בהשתתפות 15 מתלמידיה של מרים שלו, שהיא בעלת סדנת ההדפס הפועלת בקיבוץ עין כרמל.

התערוכה היתה אמורה להיפתח ב-24 בנובמבר, אך עקב השריפה הגדולה שהשתוללה בחיפה, שוכנו בו תושבים שפונו מדירותיהם, ולכן הוחלט על דחיית הפתיחה למועד חדש.
 
כל אחד מהאמנים קיבל בתערוכה משטח ברוחב שני מטר על מטר וחצי, ובחר מה מיצירותיו להציג. היו שבחרו להציג מספר מועט של עבודות, והיו שבחרו למלא את הלוח עם עבודות רבות יותר וקטנות יותר. האמן האורח המוערך, אלי יחזקאלי, יציג יצירות מנוף ילדותו בעיר התחתית, עבודות עץ גדולות ומרשימות בשחור-לבן. מלכה מוסברג תציג, בין היתר, יצירה של אליגרפיה. תרצה ולנטיין בחרה להציג הדפסי לינולאום על נייר שהיא מייצרת בעצמה ובתוכו יש הטבעות של עלים. 
 
בפתיחת התערוכה תוצג, בין היתר, מצגת עם מראות וארועים מחיי הסדנה, כולל אורחים שביקרו בה, כמו הסופר סמי מיכאל ואפילו תרנגול שהגיע להציץ. לא כל האורחים צולמו ותועדו בזמן אמת, אומרת מרים. פעם, למשל, נכנס תיש שסירב לצאת, ובקושי רב הצליחו להבריח את האורח הלא קרוא. מרים גם מכינה הפתעה קטנה לאמנים. 

 
מהווי הסדנה. צילומים: מרים שלו, עקיבא הופמן
 
מרים לימדה במשך שנים רבות אמנות בתיכון עירוני ה'. סדנת ההדפס שלה בעין כרמל הוקמה ב-2001. את הסטודיו היא פתחה לאחר 3 שנות המתנה במתחם סדנאות האמנים. היא קיבלה אז לידיה לול תרנגולות מוזנח ושורץ עכברים, עם שכבה עבה של לשלשת ואסבסט. בעבודה קשה ומאומצת עבדו מרים ובעלה יעקב במשך ארבעה חודשים ארוכים עד שהפכו את המקום לביתן לבן ונקי, שהכיל את כל האביזרים הדרושים לעבודות תחריט ברמה גבוהה. במקום בו עמד פעם צינור מים שהישקה את התרנגולות בלול, עומד כיום מזגן שמווסת את רמת הטמפרטורה. שקט, שלווה וסביבה פסטורלית אופפים כיום את הסדנה. למרבה הצער, מיד עם תום עבודת השיפוץ חלה יעקב ונפטר.
 
עבור מרים היתה הקמת הסדנה בגדר התגשמות של חלום. את דרכה בתחום החלה כתלמידה לתחריט בקבוצה קטנה שהתכנסה בדירה במרכז הכרמל. מאוחר יותר, כשיצאה לשנת שבתון, החלה ללמוד תחריט במכללת אורנים, וכבר בתוך שנה אחת הפכה להיות אסיסטנטית של אריה רוטמן, מורה ואמן תחריט ידוע. "אריה רוטמן הוא האב הרוחני המקצועי שלי. איש יקר ואהוב עליי ששאף להעביר לדורות הבאים את הידע העצום שלו, שהביא עמו מפאריז,  כדי שזה לא יגווע. עם הזמן הוא העביר לי גם את הציוד שלו," היא מספרת. "ושיכנע אותי שאם ישאיר אותו בקיבוץ, סופו של הציוד להיזרק לאשפה."
 
מהווי הסדנה. צילומים: מרים שלו, עקיבא הופמן

כמעט כל האביזרים שמצויים בסטודיו נתרמו לה או נאספו מהרחובות. כך, למשל, קיבלה מכבש חשמלי מאלמנתו של ארי גלס, אמן הדפסים שיצר בברלין ובארץ ואביו של עוזי גל – ממציא תת מקלע העוזי. את המכבש הידני, שנבנה על פי תוכניות אמריקאיות ונדיר למדי מסוגו בארץ, קיבלה מאריה רוטמן. "כאשר החלטתי שאני רוצה מקום משל עצמי, מקום בו אוכל ללמד ולהעביר לאחרים את הידע שצברתי, התחלתי באיסוף שיטתי של אביזרים כמו מדפים, ארונות, כיסאות ושולחנות. אגרתי אותם במחסן עד שהסטודיו נפתח."
 
העבודה בסדנה מתחילה בעשר בבוקר ונמשכת עד לשעה חמש אחה"צ עם הפסקת צהרים באמצע. השעה הראשונה מוקדשת להתארגנות, קפה ושיחות חברתיות. "יש אצלנו אווירה משפחתית מאוד," היא מספרת, "בצהריים כל אחד מוציא את המאכל שהביא, וכולנו סועדים יחד. בסטודיו יש מגוון משטחי עבודה, כולל שולחן גדול במרכז החדר. הוא מאפשר, מעבר ליצירה האמנותית, גם דינמיקה קבוצתית בין המשתתפים."

 

הסדנה פעילה בימי ראשון וחמישי. הגילאים מגוונים. לפעמים גם מתקיימת פעילות לילדים ולבני נוער. הסדנה בנויה על רצף של תהליכים המתבקשים מאמנות מיוחדת זאת. הטכניקות הן רבות ומגוונות, ביניהן שעווה קשה, שעווה רכה, תצריב צילומי, אקוונטיטות, ליטוגרפיה עם אלומיניום (אליגרפיה), הדפסות על שקפים ועל קרטון ועל חומרים פלסטיים, והדפס יבש ללא שימוש בחומצה. מרים: "קצב העבודה בתחריט מאוד איטי. התהליכים חשובים מאוד, ולא רואים תוצאות מיידיות. לכן, העוסקים בתחריט הם אנשים מיוחדים מאוד."
 
יצירה של מרים שלו

אמנות התחריט משוייכת לדפוס השקע (תעלות ושטחים בעומקים שונים), והיא התפתחה כבר במאה ה-15. במסגרת התהליך מכינים כיום גלופה ממתכת (נחושת) בטכניקות שונות על-פי ציור, צילום או מחשב. התחריט הוא חלק מתוך אמנות ההדפס שכוללת ליטוגרפיה (אבן), רשת (משי), עץ לינוליאום ועוד. ייחודו של התחריט באיכויות רגישות, בקשת אינסופית של גוונים ובאפשרות לשכפל. כמעט כל האמנים הגדולים עסקו גם בתחריטים: רמברנט, פיקאסו, מירו, שאגאל, דאלי ורבים אחרים.
 
למשך שנים רבות ירדה אמנות התחריט מגדולתה, מספרת מרים: "די זלזלו בתחום הזה ברחבי העולם. בתי ספר לאמנות אפילו חיסלו מחלקות של הדפסים. לאחרונה, סוף סוף, יש לתחריט עדנה. אני מרגישה את זה גם בפריחה של תערוכות ברחבי העולם, וגם בעלייה בפניות מצד אנשים שרוצים ללמוד את המדיה הזו."

"השתתפנו גם בתערוכות במדינות אחרות. כשיש תערוכה לפנינו, היא מייצרת לנו מטרה, ובדרך כלל גם מכתיבה נושאים חדשים עבור המשתתפים."

 

 
האמנים המציגים בתערוכה: 
 
איב ענן - האישה העירומה והחושנית, במספר גלופות שמתחברות ליצירה אחת. 
אלי יחזקאלי - אמן אורח שמציג הדפסי עץ, בנוף ילדותו בחיפה, בצבעי שחור ולבן,
אהובה דורון - יוצרת רישומים ותחריטים כלפי מעלה, מהסביבה האורבנית. עגורנים, ארובות, עצים ועוד. 
גלעד תדמור - אנשים, מצבם ורגשותיהם, בין הוויה פנימית לאסתטיקה חזותית. בין מציאות לדמיון. 
דליה אלעזרי - יצירות על טבע ובטבע. בעת היצירה, התעלות רוחנית-מדיטציה. 
ורדה שרון-קרמר - דימויים של יצורים החולפים בעולם עכבישי, טווה חוטים ממחשבות... 
חנה לבב - מחשבות וסיפורים ,אהבות וזיכרונות דמיון עשיר פנימי. 
מיכל הדרי - רישומים מורכבים צבעוניים ופרפקציוניסטים ,בתהליך הדפסה מורכב. 
מיכל שיינין - מתבוננת במחשבות ליליות, ברגשות ובתחושות שעולות בגוף ובתודעה. 
נעמי זך - יצירות  שיוצאות מנבכי הנפש, מפלט ומסתור, אכזבה והתרוממות רוח... 
מלכה מוסברג - יוצרת עם דמיון עשיר, בחוקים משלה... בצבעוניות ובהעזה.  

צילה גולדשטיין - התמודדות אינטימית על נושאים נשיים והשפעת הזמן על הטבע. 
שרה לוי אסאו - אוהבת לקשט את הטבע דרך האמנות ,בעדינות, רכות ורגישות. 
תרצה ולנטיין - יוצרת בלינוליאום הדפס בלט, על גבי נייר עצמי שמוטבעים בו עלים ורקמות. 
מרים שלו - ש אוהבת את הקו הרציף, הרישומי ללא הצנזור, בעיקר אנשים. 
 
  
בית יד לבנים. רח' הירקון 48,  04-8345238, 04-8254386
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים