בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תרבות וספרים >> מה חדש >> תיאטרון חיפה: חידושים והפתעות
 

 

תיאטרון חיפה מציג: חידושים והפתעות


 

במהלך מפגש עיתונאים שהתחיל במכללת תילתן והסתיים במסעדת רולא המצוינת, הכרנו את הנבחרת הנוכחית של הקבוצה החיפאית, נחשפנו לארבע הצגות מסקרנות, ולמדנו שהתיאטרון עומד להתחדש באולם נוסף, קטן מימדים, ברחוב ירושלים 23


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
צילום: דור אהרון
 
בערבו של יום גשום וערפילי הוזמנו נציגי התקשורת אל מכללת תילתן של ארז יישכרוב, יו"ר אגודת הידידים של התיאטרון, למפגש עם ראשי התיאטרון ועם חברי הקבוצה החיפאית, אנסמבל הצעירים הפועל בתוך התיאטרון, שחידש את שורותיו. בזה אחר זה נעמדו מול הקהל ישראל סביון, ניצה בן צבי ומשה נאור, וסיפרו כל אחד מהזווית שלו על החידושים וההפתעות שיזמן התיאטרון במהלך השנה הקרובה. 

אחר כך נדדו כולם לאולם אחר בו הציגו שתי אדריכליות את תוכניות הפעולה העתידות להתחיל באמצע חודש מרץ, להפיכתו של החלל השייך לעירייה בבניין שברחוב ירושלים 23, קרוב מאוד למתחם התיאטרון העירוני - לעוד אולם רשמי של תיאטרון חיפה, בו יתקיימו מופעים וארועים שמיועדים לקהל של עד 50 איש. באותו חלל פעלו בעבר פאב הצינוק, והדווקא תיאטרון של שלומי מנגר, אך בשנים האחרונות הוא עמד נטוש ומיותם. אם הכול יתקיים כמתוכנן, יפתח האולם החדש את הדלתות לקראת סוף הקיץ.

לאחר סיור קצר בנבכי מכללת תילתן בהדרכתו של המנכ"ל והבעלים ארז יישכרוב, במהלכו נחשפו האורחים לתצוגות מרשימות של יצירות תלמידי תילתן, הוזמנו כולם לארוחת ערב במסעדת רולא המצוינת, על טהרת המטעמים השאמיים. 

בעונתו הקרובה יעלה תיאטרון חיפה ארבע יצירות בימתיות מקוריות בבכורה עולמית, אשר בכולן שילוב נועז וחדשני בין תכנים מהותיים למקום ולזמן בו אנו חיים, עם הרפתקנות צורנית וסגנונית פורצת דרך בשפת התיאטרון עצמה. יצירות אלה שותפות כולן למחשבה המנחה כי יש לאפשר לחוויות תיאטרון ייחודיות להתממש, על מנת להפגיש ולאתגר את היוצרים והקהל כאחד עם תיאטרון חי, משתנה ורב פנים, אשר מתפתח בכלי המבע שלו, ומדיק את האופן בו הוא מנסח ומבטא את כוונותיו. התיאטרון שואף ליצור דיוקן ישראלי עכשווי מרובה זוויות, המבטא קונפליקטים של זהות אישית, לאומית, דתית ומשפחתית, תוך שמירה על תיאטרון אמיץ ונוטל סיכונים.


ביאות ראשונות

מחזהו של אורי ניצן נכתב לאורך זמן בליווי הצוות האמנותי בתיאטרון, וזוכה עכשיו לבכורתו במימוש בימתי ייחודי. המחזה טומן בחובו סוד, ובמה שנדמה תחילה כהצצה אסורה ומסעירה לחדר המיטות של זוג חרדי בליל כלולותיו, בעוד הוא מתכונן לרגע האיחוד המיני הראשון והמקודש ביניהם, מתגלה בהמשך סיפור המחביא אמיתות מטלטלות בהרבה. שפתו של המחזה נדירה ביופיה, הוא כתוב בעברית מיוחדת, עשירת מבע וטעונה בתוכן, ועיסוקו האמיץ, הרגיש והייחודי במיניות, במסתורין הנלווה לה ובסכנותיה, מעלה על פני השטח מתחים שבין גוף ונפש, אמונה וכפירה, קודש וחול, אהבה ושנאה, ומתבונן בנושא האינטימיות הזוגית והאהבה בכנות צלולה ומרגשת.

צוות היוצרים והשחקנים אשר הביא אל הבמה את ההצגה "4.48 פסיכוזה" חבר שוב על מנת להעלות את המחזה הזה, ובכדי להפוך את תכניו העדינים ואת עיסוקו באינטימיות לחווית תיאטרון התומכת בו צורנית, יוצג המחזה בחלל מעוצב המיוחד להצגה זו בלבד, חלל המעצים את תחושת ההתכנסות, הקרבה, והאינטימיות שבין השחקנים והצופים, על מנת להעמיק ולהדגיש את היחסים הללו, ולחזק את האיכות הטקסית המייחדת את התיאטרון אל מול הקולנוע.

 
מתוך 'ביטון'. צילום: מארק ישאייב

אמסטרדם

המחזאית מאיה ערד כתבה מחזה מקורי בסגנונו ובמבנהו, המגולל מעין מעשייה בלשית, אשר בתוכה מובלעת עלילה החוקרת מושגי הגירה, שייכות, יצירה ואשמה, ואת נושא השואה והדור השלישי לניצוליה, בזווית מבט ייחודית ואישית מאד.
 
בוקר אחד מתעוררת מוזיקאית ישראלית צעירה בדירתה שעל תעלת הקייזרסחראכט הציורית שבאמסטרדם. היא רוצה לטגן לעצמה חביתה אבל להפתעתה מגלה שאין לה גז. כשהיא פותחת את הדלת היא מוצאת על מפתנה חשבון גז מנופח מריביות חוב שלא שולם מאז 1944. מי השתמש בגז בחודשים הנקובים בחשבון, ומי בעצם צריך לשלם אותו?

אמסטרדם הוא מחזה מקורי עכשווי הכתוב בפוליפוניה טקסטואלית: ריבוי קולות דוברים המרכיבים סיפורים אפשריים מהעבר והופכים את דירתה המסוגננת של הגיבורה לזירה של אירועים טרגיים. האם יכול להיות שכל זה באמת קרה או שאין לנו ברירה אלא להמציא לעצמנו סיפורים? המחזה מפרק את מנגנוני הסיפורים שאנחנו מספרים כדי לעשות לעצמנו סדר בעולמות כאוטיים.
 

הוראות הפעלה

יצירתה הראשונה של הבימאית רוני ברודצקי עם החיפאית מאז ההצגה "אקווריום", ולאחר שמונתה למנהלת האומנותית של הקבוצה.ההצגה מורכבת כולה מטקסטים של הוראות הפעלה דוקומנטריים שנאספו בתהליך מחקר של השחקנים והיוצרים, בהשראת טקסטים של הסופר הארגנטינאי חוליו קורטאסר.
 
בשנת 2018 אין שאלה שאין עליה תשובה. כל דבר נמצא ביוטיוב: איך עושים צמת שורש, איך להתחיל עם בחורה, איך להתנשק, איך לעשות הליכת ירח. כל דבר כבר נעשה ויש מי שיכול להדריך אותך איך לעשות אותו נכון יותר, מדויק יותר. אבל גם המובן מאליו יכול להתגלות מחדש אם רק ניצור לו הוראות הפעלה חדשות: איך לטפס במדרגות. איך לשיר, איך מתחילים לבכות.

 
ביטון

הילה גולן, שחיה ויצרה בשנים האחרונות בברלין, מעלה יצירה אוטוביוגרפית, מפגש של דורות, נשים וזיכרונות.
 
ההצגה מבוססת על אירועים אמיתיים מחייה האישיים, עוסקת בזהות "חצי חצי" של גולן, יוצרת ובמאית: אמה היא דור שני לניצולי שואה, ואביה הוא יליד מרוקוכאשר הפכה לאם וחזרה לגור בארץ לאחר תקופה ממושכת של מגורים בברלין, גולן חשה כי היא נדרשת להשיב על שאלות הנוגעות לזהותה, להגדיר אותה ולחשוב מה מתוכה היא רוצה להעביר לבתה הקטנה. בעיקר, היא מבקשת לבחון את "השיח העדתי", את היחסים בין אשכנזים למזרחים ומה הם עברו במשך השנים ואיך אפשר לגשת לשיח הזה היום ממקום מפויס המאפשר חקירה וגילויים חדשים.

ההצגה משלבת מוזיקה מקורית, סצנות מחייה של גולן ושיחות עם שחקניות ועם הדודות האמיתיות שלה שהיא מעלה לבמה - על עברן, הדרך שהן עברו, על נשיות, שורשים והגירה.

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים