בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: חיליק סמדר - פלורנטין 45
 

 

בית שאגאל: חיליק סמדר - פלורנטין 45


 

חיליק סמדר יפתח בשבת את תערוכתו 'פלורנטין 45' בבית האמנים ע"ש שאגאל ## 40 ציורים, 20 פסלים, ואיש אחד שמקדיש את רוב זמנו ליצירה ## אהבת הארץ משתקפת מיצירותיו השונות, עם הבזקים למסעותיו בעולם ולימי ילדותו בכפר ויתקין
 

26.1.17 - 7.1.17

אוצרת: רותי סגל 

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה 
בשבת, 7 בינואר, בשעה 11:00, תיפתח בבית האמנים ע"ש שאגאל תערוכתו של יחיאל (חיליק) סמדר,  'פלורנטין 45', שתכלול כארבעים ציורים וכעשרים פסלים. הציורים, ברובם בפורמטים גדולי מימדים כשצבע השמן מונח על הבדים בעיקר על ידי השימוש בשפכטל ומעט במכחולים. הפסלים, יצוקים ברונזה ופוליאסטר. התערוכה תתפרס בכל שטח הבניין על שתי קומותיו. רוב העבודות שתוצגנה בתערוכה הן בגדלים 240 x 180, 200x 150 ס"מ, וכמה עבודות בגדלים קטנים יותר.

אוצרת התערוכה היא רותי סגל, המשמשת גם כיו"ר אגודת הציירים והפסלים בחיפה והצפון. חיליק: "רותי היא זו שהעניקה לתערוכה את שמה, בעקבות ביקורה בסטודיו שלי, שנמצא בכתובת זו בדרום תל אביב. את העבודות לתערוכה בחרנו יחדיו. מה שהנחה אותנו, בין היתר, הוא החשיפה של יצירותיי לקהל הרחב, שאינו מכיר אותי. לחיפה יש לי סימפטיה מיוחדת. כשחזרתי ארצה מלימודיי בחו"ל בשנת 1971 נחתתי, גרתי ועבדתי בחיפה, וממרומי הכרמל ינקתי את נוף המפרץ."
 
חיליק סמדר. צילום: וולדי

חיליק סמדר, 78, יליד כפר ויתקין, גילה נטיות אמנותיות כבר מגיל צעיר מאוד. בגיל שבע התחיל לטפח אותו האמן שלמה ון דר ברג, תושב המקום, שבין היתר לימד אותו לעצב אותיות, מה שסייע לילד המוכשר בהכנת כרזות, ובגיל תשע נשלח ציור שלו שתיאר את מוכרת הגפרורים הקטנה מסיפורו של הנס כריסטיאן אנדרסן לתחרות בינלאומית באירופה. עם עולם הפיסול והחימר עשה היכרות בגיל 11, ואחדים מפסלי החימר שלו עשו את דרכם אל מרכז תנועת המושבים, ואל משרדו של היו"ר יצחק קורן.
 
עבודה של חיליק סמדר. צילומים: אלבום פרטי

הפסקה של כמה שנים ביצירה האמנותית נרשמה בעת לימודיו בבית הספר כדורי, שכן בית הספר לא טיפח כישרונות כגון אלה, וגם הוריו של חיליק לא עודדו אותו להמשיך וליצור, שכן כמו הרבה הורים אחרים באותה תקופה, העדיפו שירכז את מאמציו ויקדיש את זמנו לרכישת מקצוע של ממש. אלא שנפש האמן שבו קלטה ושאבה את מראות הסביבה, ולימים הועלו נופי הגליל התחתון בציוריו השונים. מזכרת שנחרטה בו מן העבר. גם השירות הצבאי תרם להתפתחותו האמנותית, שכן הוא רכש מיומנויות בצילום, כישורים שסייעו לו בהמשך דרכו.
 

השכלה בתחום האמנות ומיומנויות נוספות – ריקוד, ציור, תולדות האמנות ועוד – רכש חיליק גם בעת לימודיו באוניברסיטאות בשנות השישים המוקדמות בקליפורניה. הגעגועים לנופי מולדתו באו לידי ביטוי בציורים רבים שצייר שם, ואין פלא שכאשר שב ארצה מילאו עבודותיו חלק ניכר מהמזוודות והמטען שהביא איתו.

הקריירה שלו כאיש עסקים מצליח בארץ ובחו"ל מנעה ממנו להקדיש את כל זמנו ליכולותיו בציור ובפיסול, אך במהלך השנים מצא דרכים להמשיך וללמוד, בין היתר למד רישום ותחריט נחושת אצל אריה רוטמן בבית האמנים בתל אביב, פיסול אצל נחום ענבר ואצל צביקה לחמן, רישום אצל מנחם מזרחי, רישום וציור אצל סמדר כץ, והשתלמויות שונות בסטודיו של מיגל תומר ואצל רבקה פרימרמן. מהמורים השונים למד בעיקר את הצדדים הטכניים ואת פיתוח המיומנויות, ואליהם התווספו הכישורים והיכולות הטבעיות שלו. החל משנת 2003, לאחר שמכר את החברה שהיתה שייכת לו ועזב את עולם העסקים, הוא מקדיש את כל זמנו לעולם היצירה והאמנות, ומשנת 2011 הוא פועל בסטודיו משלו בשכונת פלורנטין בתל אביב.

 

אל הסטודיו הוא מגיע כמעט מדי יום ביומו. נושאי הציורים מגוונים. נופים מישראל וממסעותיו ברחבי העולם, מראות הים והגלים שהוא מכיר היטב מספורט השיט החביב עליו, ארועים שונים כמו השריפה בהר הכרמל בה קיפחו שוטרים וכבאים את חייהם, דמויות של נשים, פורטרטים של עצמו ושל קרובי משפחה, וגם בעלי חיים, פרחים ועוד. חיליק: "ההשראה חייבת להגיע מחיי היום-יום, ממסעות ומארועים, אך הדיסציפלינה של דרך חיים והגעה יום-יומית לסטודיו הם חלק מדרך חיים. את הציורים שלי מאפיינת אהבת הארץ ונופים בכלל, והצורך להתבטא בהנחת צבע נדיבה על הבד."

את עבודות הפיסול שלו מאפיינת, לדבריו, הרגישות שלו לסובב אותו. בין העבודות יש המוקדשות לגוף הנשי, ויש המנציחות את הפועלים ובעלי המקצוע הזכורים לו מילדותו בכפר ויתקין. האוצרת ומבקרת האמנות ד"ר דליה הקר אוריון, כתבה עליו בספר מרשים שמציג רבות מעבודותיו: "חיליק מנציח בפסליו את נושא התנועה והקשר בין בני זוג, כמו בתחרות הריקוד בהשתתפות אנשי טלוויזיה ומפורסמים אחרים. הקפאת תנועה ברגע מסוים מונצחת גם בפסלים רבים של בודדים, זוגות וקבוצות. בפסלים הקבוצתיים מודגש הקשר האישי והבין-אישי."

 

דבר האוצרת, רותי סגל:
 
ביקור בסטודיו

מתחת לכביש בקומה נמוכה ומוארת, שוכן הסטודיו של הצייר חיליק סמדר. כבר מן המדרכה אפשר להציץ ולראות חלק מן העבודות המונחות על כני ציור, בצבעיהן המרהיבים.

כשיורדים בגרם המדרגות, נפתחת דלת ומקבלים מכה של ריחות צבעי שמן ומבינים שזה המקום בו נעשות כל העבודות המעניינות. החלל אומנם עמוס לעייפה, מה שמחזק את הרגשת העשייה במקום ולכן לוקח זמן רב לעכל את כל המתרחש.

בדים צבעוניים גדולים סוגרים עליך, ורק אחר הזזות רבות מתגלים הנופים המרהיבים המסגירים היסטוריה של האמן.

עם סמדר אתה יוצא למסע סביב העולם, שכונות, גגות וחלונות מברזיל, יוון, ישראל ועוד... העוטפים אותך במרחבים אורבניים מדהימים ומסיימים בנופים אהובים של ארץ ישראל - אליה הוא קשור כל כך. אחר כך תפליג בימים ובאוקיינוסים סוערים בספינות וביאכטות סביב הגלובוס, המשדרות הרפתקנות וסקרנות אין סופיים.

 

פן אחר בעבודתו של סמדר הוא הפיסול. לדבריו, עבודת הציור והפיסול משלימים זה את זה. פסליו עשויים מחומרים שונים ובנושאים שונים, כאילו השלמה לציורים, דמויות אנושיות מקצווי עולם ומישראל כמובן.

הנוף האישי שלו, לא יהיה שלם ללא עולם החי המגוון, בעלי חיים שונים, ציפורים במעופן ובמנוחתן ניבטים עליו ממקומות שונים בחיות רבה. בכל הסובב אותו ניכרת חריצותו ואהבותיו אותם הוא נושא עמו ומבטא בצבע ובהומור.

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים