בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אודיטוריום חיפה: עין הסערה
 

 

אודיטוריום חיפה: עין הסערה 


אוצרת: שולי פויר שינולד
31.5.17 - 6.5.17

 

תערוכת הצילומים של איהאב שוקחה שתיפתח בשבת באודיטוריום מאפשרת הצצה לנפשם של ילדים, בני נוער ומבוגרים המתחרים באמצעות תחרויות של ריקודים סלוניים על מדליות והכרה... 


 

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת


 

בשבת, 6 במאי, בשעה 11:00 בבוקר, תיפתח באודיטוריום חיפה במרכז הכרמל תערוכת הצילומים של איהאב שוקחה – 'עין הסערה'. כל התצלומים מתעדים רגעים מתוך תחרויות של ריקודים סלוניים כפי שנקלטו במצלמתו של איהאב. התערוכה כוללת למעלה מחמישים צילומים, חלקם בפורמט מאוד גדול.

במהלך הפתיחה, אליה צפויים להגיע רקדנים רבים המונצחים בתמונות יחד עם בני משפחותיהם, יודגמו קטעי ריקוד על ידי אחדים מהם. בנוסף, תיערך מעין תצוגת אופנה של השמלות שהרקדניות לובשות, פרי עבודתה של מעצבת האופנה לינה דכטיאר-גרינוויץ', שיחד עם בעלה, הם מנהלים ארבעה בתי ספר לריקוד באזור הצפון.

איהאב שוקחה, תושב חיפה המתגורר בסביוני דניה, הינו עורך דין ויבואן של מוצרי מזון. אל הצילום של ריקודים סלוניים הגיע במקרה. זה היה בשנת 2009, כשבנו אדי בן התשע החל לרקוד ריקודים סלוניים, ואיהאב ביקש לצלמו במהלך התחרויות. עם הזמן, אדי החל לזכות במדליות, התחרויות הפכו אינטנסיביות, ואיהאב זכה במקום הראשון בתחרות צילומים בצרפת. הוא החל לצלם עוד רקדנים פרט לבנו, ובמהרה הפך לצלם מבוקש בתחום. לפני שנה וחצי הוזמן לצלם באליפות העולם בריקודים סלוניים שהתקיימה בארץ.

 
איהאב שוקחה

איהאב, מה מושך אותך להשקיע כה הרבה זמן ומאמץ בצילום ריקודים?

"אנשים תמיד עניינו אותי. אני אוהב להתמקד בהבעות הפנים, לנסות לחדור באמצעות המצלמה לרגשות ולמחשבות. במהלך התחרות אני שקוף. עומד בצד, רחוק ומנותק. זה דורש ריכוז עצום. הרקדנים אינם שמים לב אליי, אבל נוצר ביני לבינם מעין קשר סמוי. הם נעים מהר על רחבת הריקודים, והתנאים קשים. אין בארץ אולמות ייעודיים לתחרויות מסוג זה כמו בחו"ל. התחרויות מתקיימות באולמות כדורסל או פיס. התאורה גרועה, והם צריכים לחייך, להיראות עליזים, מושלמים. האמת היא שהם באמת מאושרים כשהם רוקדים. הם נותנים מעצמם את המקסימום. האדרנלין זורם. זה מדהים לראות שהריקוד הינו בעצם ספורט לכל דבר. הם מתאמנים במשך שעות ארוכות בכל יום. יש צורך במיומנות ספורטיבית גבוהה מאוד על מנת לרקוד ברמה גבוהה. זו עבודה קשה."

 

עד כמה זה מסובך לתפוס תמונה טובה במהלך התנועה?

"אני עומד בצד במשך כמעט עשר שעות ברציפות עם מצלמה כבדה, נכון יותר – עם עדשה כבדה, מכוונת לזום שיוצר שטח ראייה מאוד צר, כי אני רוצה לתפוס אותם מקרוב. לכן אני מאוד דרוך, מתוח, לא זז. הם מתנועעים במהירות, רגע אחד הם מולי, וברגע הבא הם עם הגב אליי. אני עוקב אחריהם, מתחבר לקצב של המוסיקה, מתחבר לתנועות שלהם. אני מנסה לצפות את התנועה הבאה שלהם כדי לתפוס את אותו רגע מיוחד שבעוד שנייה כבר ייעלם, כי הם ייצאו מהפריים. בשבריר של שנייה הם ייעלמו, ואני אאבד אותם. זה מאוד קשה. שרירי הגב כואבים, ואני עומד עם המצלמה ביד אחת, ללא תנועה, בעוד ידי השנייה מעסה את השרירים בגב..."

 

מתי התחיל הרומן שלך עם המצלמה?
 
"איני יכול להצביע על אירוע מסוים שהוליד בי את האהבה לצילום. אהבתי לצלם מאז שאני זוכר את עצמי, נולדתי למשפחה חובבת צילום. סבי ז"ל נהג לתעד אירועים, אימי עד היום מצלמת כל אירוע ואחי עובד בצילום בתעשיית הקולנוע בהוליווד. בשנת 98 רכשתי את המצלמה המקצועית הראשונה שלי. מצלמה זו אפשרה לי לעשות את צעדיי הראשונים בתיעוד והפריצה הגדולה היתה בשנת 2006 עם העידן הדיגיטלי. בשנה זו רכשתי את המצלמה המקצועית הדיגיטלית הראשונה שלי, שפתחה בפניי עולם שלם של אפשרויות טכנולוגיות. אהבתי לצילום זו תשוקה, אולי אף תכונה מולדת. זוהי הדרך שלי להתחבר ליופי הקיים בעולם ולתעד אותו, לזהות רגש, רגע קסום ולנצור אותם."
 

האם מלבד נושא התערוכה הנוכחי, אתה מתעניין ומצלם נושאים אחרים?
 
"תחומי העניין שלי רבים ומגוונים, אולם המוטיב המשמעותי ביותר המאפיין את כלל נושאי הצילום שלי זה אנשים. יש בי אהבה כנה לאדם באשר הוא אדם. דרך עדשת המצלמה אני חש יכולת לתעד את היופי המצוי בכל אדם. להביא לביטוי את המורכבות של הנפש האנושית, את הרוח. אני אוחז במצלמה וחש בהתרגשות מעצם החיבור שלי למי שעומד מולי, מיכולת שלי להעניק לו את התיעוד של היופי שאני רואה בו. אני חושב שמכאן גם נובעת היכולת להצליח לתעד רגעים מיוחדים ורגשות.  נדרש שבריר שנייה לזהות את הרגע הנכון לצילום. אני מוצא את עצמי, לטובת העניין, מתבונן בקשב רב רגעים ממושכים בסבלנות אין קץ על האובייקט הנמצא מולי. זוהי השקעה מרובה של זמן, מאמץ פיזי הכרוך בהחזקת המצלמה וריכוז, אין בי כל ספק שאהבתי לאנשים היא שמעניקה לי את המוטיבציה לכך. רגע הצילום ותיעוד מוצלח שלו, אינם סוף היצירה. הנתינה שלי תבוא לידי ביטוי באופן מלא כשאעניק את התמונה לאותו אדם שצילמתי. ברגע זה, כשאני רואה את האושר שהתמונה מעניקה למי שמקבל אותה, אני חש שהגשמתי את היצירה שלי."זוהי תערוכתו הראשונה של איהאב שוקחה. התערוכה תינעל ב-31 במאי, 2017.
 

 
מתוך דבר האוצרת, שולי פויר שינולד: 

התאורטיקן והאמן לסלו מוהולי נג'י (Moholy Nagy), הנחשב לאבי תפיסת "הראיה החדשה" בצילום, כתב בשנות השלושים שהמצלמה יכולה לשנות באופן קיצוני לא רק את מה שאנחנו רואים, אלא גם איך אנחנו רואים; הוא קרא לכך "הראיה החדשה". בניגוד ליכולת ולמטרה הקלאסיים של הצילום – לתעד את המציאות כפי שהיא בדיוק מקסימלי – הצלם מסוגל לייצר גם "מציאויות" חדשות על ידי שימוש בכימיקלים שונים, מצעי צילום חדשניים, משחקי אור וחשיפה, או בחירה בפרספקטיבות לא שגרתיות.


ואכן, במשך עשרות שנים דומה היה שהאמנים מנסים לשכתב את חוקי הצילום: ליצור "טעויות" צילום במכוון, לעוות את הדימויים המצולמים, לחתוך, להדביק ולשכפל חלקי צילום. חלק מהתהליכים הללו פותחו בהשפעת זרמים באמנות כמו הדאדא, הסוריאליזם והקוביזם; חלק מתוך סקרנות ורצון לחקור. כך למשל יכולתה של המצלמה לתפוס תנועה מזווית בלתי רגילה, או ב"קלוז-אפ" חריג, עלולים לעוות את האובייקט או הדימוי, והתוצאה שתתקבל תהיה סובייקטיבית, ייחודית, ואולי אף נעדרת זהות או מנוכרת.
 

בעבודות בתערוכה שלפנינו, משלב הצלם בין שני הזרמים: מחד הוא משתמש בטכניקות צילום לא קונבנציונליות, ומאידך – הוא עושה זאת למטרת תיעוד בלבד: על מנת ללכוד בסרט הצילום את אותו רגע חמקמק בו הרקדנים מפגינים וירטואוזיות, או יופי תנועה שבשל מהירותה העין עלולה להחמיץ. ה"קלוז אפ" חושף את היופי שבאובייקט, אך גם את הרגשות המתחלפים ואת הזוהר שבפרטי הלבוש והאיפור המורכבים, שהם חלק בלתי נפרד מההצגה, אך שמפאת ריחוקם של הרקדנים מהצופה אינם נגישים לו עד תום.

איהאב שוקחה חוזר לצילום הישיר,  הקלאסי והנקי, שאינו מתחכם. הוא מכבד את גיבורי עבודותיו – אוהב אותם, אפשר לומר – ומבקש להציגם בשיא יופיים, מבלי להתעלם מרגשות כמו צער, מתח ואכזבה.

מאחורי הזוהר, האלגנטיות והרומנטיקה, מסתתרת שגרת אימונים מתישה. זהו ספורט לכל דבר,  אלא שבצד המיומנות הספורטיבית הגבוהה יש גם משחק, מימיקה וסיפור, המתארים סערות יצרים, רגשות קמאיים, שמחת חיים וארוטיקה, והכול במעטה של קלילות ונונשלנטיות.

איהאב עושה זאת למטרת תיעוד בלבד, על מנת ללכוד בסרט הצילום את אותו רגע חמקמק בו הרקדנים מפגינים וירטואוזיות, או יפי תנועה שבשל מהירותה העין עלולה להחמיץ. זוויות הצילום הבלתי שגרתיות והקלוז אפ חושפים את היופי שבאובייקט, אך גם את הרגשות המתחלפים ואת הזוהר שבפרטי הלבוש והאיפור המורכבים, שהם חלק בלתי נפרד מההצגה, אך שמפאת ריחוקם של הרקדנים מהצופה אינם נגישים לו עד תום.

הוא צלם מצוין ואדם מקסים וצנוע. הוא מסרב לקרוא לעצמו צלם. הוא פשוט מצלם בהתמסרות אין קץ. התחרויות מתקיימות בשבתות ברחבי הארץ, הוא לא מחמיץ שום תחרות, ובעבודה סיזיפית ממש, הוא עומד במשך שעות ועושה משהו שהוא אוהב.


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים