בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תרבות וספרים >> מה חדש >> באינקובטור בקע דגנרטור
 

 

באינקובטור
בקע דגנרטור 


 

יובל ליבליך, גיטריסט בלהקת קילר הלוהטת ורוקר בועט, מוציא רומן ראשון פרי עטו ## זה התחיל מרעל שהותז על הנייר, המשיך בהשחזת טיוטות אינסופית, והסתיים בספר שתמצאו בחנויות הספרים העצמאיות – 'דגנרטור'... 


 
עטיפת הספר
 
הוצאת כהל היא הוצאה עצמאית חדשה, שפועלת כשותפות של אמנים ממדיומים שונים שמשתפים פעולה גם ברמה האמנותית וגם ברמת השיווק והקידום של היצירות שלהם. בשלב זה, השותפים בה הם יובל ליבליך - סופר ומוזיקאי, יובל יבנה - סופר ומוזיקאי, ומיכאל קובנר - צייר. בימים אלה השיקה ההוצאה משיקה 3 רומנים ראשונים:

1. 'שיר של יום', מאת יובל יבנה. הרומן עוסק באופן פרודי בעולם ההתחדשות היהודית בישראל ומקורות ההשראה שלו נעים בין מקורות יהודיים לבין ספרות ושירה עברית מודרנית ועולמית.

2. 'דגנרטור', מאת יובל ליבליך  - גיבור הרומן, צדיק ילינק, הוא דגנרטור תל אביבי שחי בין הספוקלנטים וסוחרי הבולים והמטבעות של רחוב אלנבי, ומתפרנס מכתיבת סיפורי חיים של ניצולי שואה.

3. 'עולמו של יחזקאל', רומן גרפי באנגלית מאת מיכאל קובנר. דמותו של יחזקאל מבוססת על דמותו של המשורר אבא קובנר - אביו של מיכאל. בעלילה, שנסובה סביב ביקור בארץ של כלתו ונכדו של יחזקאל השוהים בסאן פרנסיסקו, משולבים גם שירים של אבא קובנר וסיפור מרד גטו וילנה שהוא עמד בראשו.

יובל ליבליך, ברכות על רומן הבכורה. ספר על עצמך בקיצור נמרץ...
 
נולדתי בירושלים בשנת 1964. אני גיטריסט בקילר הלוהטת, ונגן בלהקת האירועים 'אינכמוה'. ניגנתי באינספור הרכבים. חלק הצליחו, חלקם פחות. ליוויתי אמנים מפורסמים יותר ופחות. המשכתי לעשר שנים בניו יורק, ושם התחלתי לכתוב. אני ישראלי עד העצם, וגם לא מכאן, מעין גולה. אני בועט ובונה, הוגה וליצן. די!!! לא אוהב לקשקש על עצמי!!!
 
יובל ליבליך, לבד ועם חברי להקתו קילר הלוהטת. צילומים: צביקה יצחקי

כמה זמן עבדת על הספר, ואיפה הוא נכתב בפועל?
 
דגנרטור נכתב בעיקר בבתי קפה ובארים לא מצועצעים עם מבט לרחוב. כתבתי ביום ובלילה, בתל אביב, כרתים, פראג, פריז. הפתיח נכתב בשלוש לפנות בוקר, באוגוסט של גל חום. מהרגע הראשון הופיעה תחושת בטן חריפה שזה יעסיק אותי הרבה. כרגיל, הכתיבה החלה בהפקרות חסרת עכבות שמתיזה רעל על נייר. קשה מאד להגדיר כמה זמן נמשך התהליך. אני מקדיש הרבה מעבר לפעולה הגופנית של הכתיבה וההקלדה. צריך הרי לנקות ולהשחיז טיוטות לא ראויות למאכל אדם, ולערוך מהן גרסה סופית. לשמחתי, עמיתי להוצאת 'כהל', יובל יבנה, העיר והאיר את הדרך לשם.  
 
איך התייחסו הבת והאישה למשימה הזו שסחפה אותך?
 
להבדיל מחיי הרוקנרול, נדמה שהכתיבה היא עיסוק קליל, בלי הזעה וסחיבה של הררי ציוד יקר, נסיעות ארוכות בדרכים, המתנות עד בוש וכולי. כשהתחלתי לכתוב הייתי לבד וטירון בניו יורק. כתבתי אוטוסטראדה בעט של רבע דולר על מחברות בדולר, ואני עדיין כותב במחברות עשרה שקלים ועל מחשב נייד גרוטאה כיום. זה כביכול בלתי מזיק, אבל הכתיבה היא חטא שמנכס ושואב את כל התודעה, לא לדבר על זמן יקר מפז לשיטוטים ומחשבות של הולך בטל וחדל אישיים מהסוג שצץ מדפי דגנרטור. למזלי, אשתי ובתי תומכות בי בסבלנות לאין קץ. וממילא יציאה להופעות, אולפנים וחזרות אל תוך הלילה גם אינן משרה משרדית מתשע עד חמש.
 
אמך, פרופסור עמיה ליבליך, הוציאה עד כה 13 ספרים בהוצאות לאור מכובדות. האם התייעצת איתה? קיבלת ממנה טיפים?
 
כן, גדלתי עם הכתיבה בבית. מעבר לזה, ארון הספרים אצל ההורים סימן לי כיוון. המדפים דיברו אלי והכירו לי שמות של סופרים דגולים. כשהתחלתי להתעניין בקריאה וכתיבה (שנים רבות שלא התעניינתי בכלל...) היה לי מושג מה כדאי לקרוא. לגבי אמי, היא מתרגשת ומאוד מפרגנת לדגנרטור. בעבר היא מתחה ביקורת על סיפורים אחרים משלי, אבל תמיד עודדה אותי להמשיך ויעצה לי. וכמובן, אמי כותבת בז'אנר אחר, אבל מושיטה לי עזרה ככל שזה אפשרי.

האם ניסית להגיש את הספר להוצאות 
לאור קיימות?
 
לא. בעבר שלחתי כתבי יד להוצאות ממוסדות, שרובן זרקו אותי מכל המדרגות. כאשר התלהבו, הסתתר חתול בשק: "אתה גדול. להוציא ספר יעלה לך כך וכך." חככתי בדעתי לנסוע לבד אל השקיעה, אבל חשבתי שעדיף לפרסם בחברה טובה. הרעיון והתנאים להקמת פלטפורמה אלטרנטיבית כמו 'כהל' הבשילו לאחרונה, וגם בגלל אתר headstart שמאפשר גיוס תומכים ומכירה מראש. העתיד גלום בתפיסה עצמאית ומקומית כזו, שמשחררת מכבלי הממסד הספרותי של נישואי הקרובים ואמות המידה המעופשות, ועם זאת אינה כרוכה בסיכון כלכלי והשקעה כספית כבירה.
 
ספר על הקשר רב השנים שלך עם יובל יבנה...
 
ללא החברות האמיצה עם יובל יבנה ורובי נמדר לא הייתי כותב. שלושתנו שכשכנו בשלולית הענק הקפואה בחצר האזבסטונים הדולפים של בית הספר לוריא בירושלים בשנת 1970. למדנו ביחד עד התיכון, שיחקנו בשדות בור ומגרשי אספלט, השתכרנו, התמסטלנו, התרסקנו והתאהבנו. שוטטנו בחנויות תקליטים וספרים ונופפנו זה לזה משיירות וסיורים בלבנון. יובל יבנה היה משותפיי הראשונים גם כשהתחלתי לנגן ולשמוע מוזיקה. אנחנו מנגנים יחד עד היום בלהקת 'המשפחה' ובפרויקט 'נאום המשורר' משירי ט. כרמי. ובכלל, התחלתי לכתוב 'ברצינות' כשהתכתבתי באריכות עם יובל ורובי כדי להתמודד עם הבדידות והקור בתפוח הגדול. יובל ורובי דרבנו אותי ואני הרמתי את הכפפה ושלחתי להם את הסיפורים הראשונים, וכך יובל היה אולי הראשון שקרא משהו שכתבתי.
 
מה בין עולם הרוק לעולם הספרות?
 
ההבדל העיקרי בין הרוק לספרות הוא שהכתיבה מתבצעת לבד, והנגינה תמיד נעשית בצוותא, במגע פיזי עם אחרים. על אף ההבדל הזה, אני חי את הספרות דרך מסך של דיסטורשן, דגנרטור אינו עוסק ברוק אבל בועט. גיבור הספר, צדיק ילינק, וההרס העצמי שלו יכולים להתאים גם לחיי הרוקנרול.. העולמות של הרוק והספרות ממילא דומים מאד. שניהם משחקים של כוח ויוקרה על הקצה. יש להדגיש - עולם הספרות אינו נקי וצח. הסופרים מתחרעים ומלכלכים את הידיים והפה. גם בעולם התרבותי כביכול שלהם משתוללות אינטריגות מכוערות כמו בתוכנית ריאליטי 'נמוכה' או קטטות קטנוניות בלהקה. גם במגדל השן הביקורתי הזה ישנם אנשי מפתח, שאפילו שמם מרמז שיש להם דבר או שניים ללמד אותנו, הרוקיסטים, ששורפים להנאתם טלוויזיה ישנה ומרקדים מסביב בקומזיץ של בבונים...
 
האם נראה לך שתתמסד יום אחד?
 
כולנו ממילא ממוסדים. אפילו סיד וישס היה עבד נרצע של השואו-ביז הממסדי שהרג אותו. נכון, אני חתרן ומעולם לא הייתי יקיר המיינסטרים. אני לא מזומן לישיבות של ועד הסופרים המחוזי, לא מנגן עם אייל גולן או מנופף בדגל עם מירי רגב. אבל, המרדנות לא אומרת שאני לא ממוסד (אשמנו. בגדנו. יש לי תואר שני בפילוסופיה...), וגם אנרכיסטים שרופים מרחרחים את האחוריים של כלבת המוסכמות. מעבר לזה, כל יוצר, מפיק ועורך ספרותי מוכרח לציית בכל זאת למסגרת של השפה, הטעם הקלוקל, הדיסהרמוניה המושלמת וכולי.   
 
המוני ספרים יוצאים לאור כיום, ולמה דווקא הספר שלך רלבנטי?
 
הספר מחטט במעיים: אנחנו חיים על הפרדה. וכל אדם הוא סלקטור בפתח של מחנה, מועדון, מחסום. אנחנו מפרידים ככה סתם ובגחמנות בין טוב ורע, 'אנחנו' ו'הם', שחור ולבן, זכר ונקבה, אמת ושקר. האיוולת של ההפרדה הזו מלווה בתלות מנוונת במולך של הממון ובאח הגדול, שמאביסים אותנו בפתיתים של חרדה קיומית, פוליטיקה ביטחוניסטית, יהדות, אופנה, שואה, טלביזיה ובעיקר מוסרנות שמטיפה לחריצות חולנית וסגידה להצלחה. אנחנו מוקסמים מן 'היפים והטובים' והגבורה של הטרומפלדורים ממלח הארץ, ולא שמים לב לחרא שנופל עלינו מהשמיים. צדיק ילינק רואה את זה. הוא צוחק מזה, וצורר את עצמו בחבילה המהבילה. הוא מסתכן ואינו מפחד להשוות בין פיות טהורות לג'וקים ובין רשעים מכל גזע, דת ומין. הנה - אכול ושתה כי מחר נמות, ופרוסת הנקניק שלנו דקה מאוד.
 
מה אתה מתכנן לעתיד?
 
להמשיך לתת בראש עד אין-ביאת האין-משיח!
 
איך היית מתמצת את העיקרון המכונן שלך?
 
על הקצה, קרוב לנפילה. משם תבוא הישועה. 


אתר הוצאת כהל: 

http://www.facebook.com/Cohel


רשימת חנויות הספרים העצמאיות בהן ניתן לרכוש את ספרי הוצאת 'כהל' 

ירושלים
• "תמול שלשום" – רחוב יואל משה סלומון 5
• "בוקסטור"- רח' יפו 97, בניין "כלל"
• "הולצר ספרים" – רח' יפו 91
• "דני ספרים" – רח' יפו 57
• "מופת" - רח' כי"ח, בניין כי"ח
• "ספרים רחביה" – רח' עזה 34
• "אדרבא" – רמב"ן 5
• "תמיר ספרים" – רח' עמק רפאים 21
• "תמיר ספרים" – רח' בית הכרם 29
• "תמיר ספרים" – תיאטרון ירושלים

תל אביב
• "בוק שוק" – רח' ברודצקי 15, רמת אביב
• "לוטוס" – רח' אלנבי 101
• "המגדלור" – רח' לבונטין 1
• "סיפור פשוט" – רח' שבזי 36
• "תולעת ספרים" - רח' מאז"ה 7
• "תולעת ספרים" – כיכר יצחק רבין 9
• "הנסיך הקטן" – המלך ג'ורג' 19

חיפה
• "יודן ספרים"- חורב 16
• "מסחר הספר" – החלוץ 31 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים