דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> דבורה ספז: ציפור גן עדן
 

 

דבורה ספז:

ציפור גן עדן 

 


7.8.15 – 29.8.15

 

אוצרת: דניאלה טלמור


 

צילומים גדולי מידות ומבוימים, בהם האמנית המצולמת מחליפה תלבושות, פיאות ואיפור, בתערוכתה של דבורה ספז, בבית האמנים ע"ש שאגאל ## אל עולם הצילום היא הגיעה בעקבות היכרותה רבת השנים עם עולמות התיאטרון, האופנה והריקוד 


 
ההזמנה לתערוכה
 
האמנית דבורה ספז תיפתח את תערוכת צילומיה, 'ציפור גן עדן' באולם הגדול שבקומת הכניסה לבית האמנים על שם שאגאל, ב-7 באוגוסט, בשעה 11:00.

דבורה, ילידת חיפה, למדה אופנה בפאריז, עבדה כמעצבת אופנה וגם כמעצבת של תלבושות תיאטרון, ובמשך עשר שנים גם היתה בעלת בוטיק אופנה במרכז הכרמל, שם הציעה למכירה בגדים שהיא עיצבה ותפרה. מאז סגירת החנות היא ממשיכה לעצב ולעבוד מהסטודיו שפתחה בביתה שברחוב יפה נוף, ואשר נשקף ממנו הנוף המקסים של מפרץ חיפה וכל מה שמעבר לו.

כיום היא עובדת רק על פי הזמנה. מעצבת בגדים מיוחדים וגם תיקי עור יוקרתיים. חוג לקוחותיה הנאמן מכיר את יכולותיה ואת כושר היצירה שלה, וסומך עליה. לא פעם מסתכמת הבקשה ב"תכיני לי משהו יפה", ועל סמך היכרות קודמת עם יכולותיה ויצירותיה, הם יודעים שבקרוב יקבלו ממנה תוצר עבודת יד שימצא חן בעיניהם, תחת המותג Deborah S. דבורה נשואה לדניאל ספז, מהנדס מכונות שעבד במשך שנים רבות בחברת החשמל, וכיום הוא משמש כיועץ לחברות שונות. לפני שבעה חודשים נולדה לבני הזוג הנכדה הראשונה, גפן, לבתם הבכורה אביגיל (27). הבת הצעירה, מאי (21), סיימה זה עתה שנה ראשונה באקדמיה לאמנויות בצלאל.
 
דבורה ספז. כל הצילומים: דבורה ספז
את דניאל הכירה דבורה כבר כשהיתה ילדה. ההורים של שניהם היו חברים טובים במולדתם טוניס. שתי האימהות למדו באותה כיתה, ואחר כך נסעו ללמוד בצרפת. הוריה של דבורה עלו ארצה מיד עם תום לימודיהם, כך שהיא עצמה נולדה כאן. הוריו של דניאל נותרו בצרפת, והוא נולד שם. הילדה דבורה והילד דניאל נפגשו בכל פעם שהגיעה משפחתו לביקור בארץ. כשמלאו לו 16, הוא עלה עם הוריו ארצה. הקשר החברי נמשך והפך לאהבה גדולה, כאשר דניאל היה סטודנט בטכניון, ודבורה – הצעירה ממנו – היתה בת 17. דבורה: "בהתחלה זה היה לנו מוזר, כי היינו חברים טובים כמו אחים, אבל זה הצליח לנו, והזוגיות טובה מאוד."

התערוכה 'ציפור גן עדן' מורכבת מצילומים מבוימים, כמו אוטו-פורטרטים. דבורה מצלמת בעיקר את עצמה. כל פעם בבגדים אחרים, בזהות שונה. את המצלמה היא מניחה על חצובה, ומפעילה אותה באמצעות שלט-רחוק. שתי מצלמות משמשות אותה בעבודתה, האחת דיגיטאלית, השנייה אנלוגית. דבורה: "למצלמה האנלוגית יש איכויות מדהימות שמתבטאות בצבעים ובפרמטרים נוספים, כמעט כמו ההבדל בין דיסק לבין תקליט ויניל. את המצלמה הזו אני לא מפעילה באמצעות שלט-רחוק, אלא עם צינור ארוך שיש פומפה לחיצה בקצהו."

 

אל עולם הצילום הגיעה לפני למעלה משלוש שנים בעקבות היכרותה רבת השנים עם עולמות התיאטרון, האופנה והריקוד. "זה נתן לי את החשק וההשראה להתחיל לצלם," היא מספרת. "לא היה לי מושג למה זה יתפתח ומה ייצא. צילמתי המון. עוד ועוד, ועם הזמן הרגשתי שיוצאים לי דברים מעניינים. הגיע שלב בו חשתי שיש שם אמירה ויש מכנה משותף. לפני כשנתיים התחלתי לעבוד עם הצלמת אביה וייס, בוגרת המחלקה לצילום במכללת ויצ"ו, וזוכת מלגת מכון שפילמן לצילום לשנת 2012, שהציגה בעצמה בארץ ובעולם. היא עברה על החומרים, הנחתה אותי, יעצה לי, וסייעה לי למצוא את הדרך בתוך היער הגדול הזה, כי אני הרי לא למדתי צילום ואין לי את הרקע. זהו עולם ומלואו. כשקניתי את המצלמה, אפילו לא ידעתי להפעיל אותה בהתחלה. למדתי הכול בעצמי, ונעזרתי בספר ההוראות שהגיע איתה, באינטרנט, ובכל דבר אחר."

בחורף האחרון, נובמבר 2014, הציגה דבורה ספז את התערוכה הראשונה שלה. לתערוכה קראו CLONE, והיא הוצגה באולם הקטן של הגלריה הראשית בעין הוד. התערוכה ההיא הכילה פורטרטים של אותו פרצוף (פניה של דבורה), שצילמה את עצמה בכל מיני דרכים וצורות, ואז עיוותה את הפרצוף בצורת קולאז'ים וטכניקות שונות, לא פוטושופ – היא מדגישה. כך נוצרו להן דמויות יוצאות דופן, מוזרות, גרוטסקיות, ולא קל לנחש שמדובר באותה מצולמת.

אחרי אותה תערוכת יחיד, השתתפה דבורה גם בתערוכה קבוצתית בשם 'בחירות', שהוצגה בגרליה המרכזית בעין הוד.

מבחר מהעבודות של אותה תערוכת יחיד חורפית ירוכז על אחד הקירות בתערוכה הנוכחית. כל העבודות האחרות לא הוצגו מעולם. כולן בפורמט גדול מאוד. שמה של התערוכה, 'ציפור גן עדן' צץ אצלה בספונטניות. דבורה: לא ברור לי למה קראתי לזה ככה, אבל הרגשתי שהשם מתלבש לי באופן מדויק על העבודות."

בתערוכה תפעלנה שלוש טלוויזיות, האחת שחור-לבן ושתיים צבעוניות, שיקרינו בלופ 30 סרטים קצרים של דמות מומצאת בשם 'מירבלה', שהיא בעצם דבורה אשר לובשת שלוש דמויות שונות, ובסרטונים היא דוברת את אותו טקסט ב-30 שפות שונות. השפות תואמות את הדמויות המוצגות. בחיים האמיתיים היא מדברת שלוש שפות בלבד, אם רציתם לדעת...

מי שיפספס את תערוכת 'ציפור גן עדן', שתוצג עד 29 באוגוסט – וכמובן, מומלץ מאוד שלא לפספס – יוכל לקבל הזדמנות נוספת בנובמבר, אז ינדוד חלק גדול מהעבודות אל גלריה ידועה בפאריז
, גלריית Memoire de l'Avenir, לתערוכת יחיד ראשונה של דבורה בחו"ל.

אוצרת התערוכה הנוכחית היא דניאלה טלמור, אוצרת עצמאית מוערכת, שבעבר שימשה כאוצרת הראשית של מוזיאון חיפה.


דבר האוצרת, דניאלה טלמור:

"ביצירתה הייחודית מבקשת דבורה ספז לחזור ולגעת בעבר, על מנת לחשוף אותו להווה ולגלות בו צדדים חדשים. יצירתה מציגה התבוננות מעמיקה וטורדת בעצם הקיום, בתבניות הפנימיות שלו, ובחיבורים שהוא מכיל בין החומר לרוח, ובין הפרט למרחב."
"ספז שואבת את השראתה מן העולם של עיצוב האופנה ותלבושות התיאטרון שממנו באה, ומהתרבות המערבית שספגה במשפחתה, אשר עלתה לארץ מפריז. יצירתה מורכבת מקולאז'ים הבנויים מצילומי דיוקן שלה עצמה, שאותם היא גוזרת, מדביקה, וחוזרת ומצלמת מחדש מספר פעמים, עד שמתקבלת תוצאה שמשביעה את רצונה. יצירתה עוסקת באני הפרטי שלה, שמצד אחד הוא ייחודי ופרטי, ומן הצד האחר – אינו חריג או שונה מאחרים."

 
מתוך התערוכה. האמנית עם תלתל שגזרה אמה מראשה כשמלאו לה שלוש, ואשר נשמר במשך כל השנים בתוך קופסה.
 מתוך התערוכה. אחרי שגילחה האמנית את שיערה,  היא הניחה על הראש המגולח את השיער שגזרה שבוע  קודם לכן.

"סדרת הקולאז'ים המכונה 'השיבוטים' מורכבת מחלקי תצלומים, שבהם עיוותה האמנית את דמותה, ולאחר מכן הדביקה אותם בשכבות. התצלומים לקוחים מתוך מיצג שיצרה ספז, שבמהלכו החליפה תלבושות, פאות ואיפור, כך שמתצלום לתצלום התחלפה דמותה ועטתה מראה חדש. גם הסביבה המבוימת שברקע כל תצלום משתנה, ומשווה לכל תצלום אווירה אחרת. זוויות הצילום השונות, המתעדות את הדמות בכל פעם ממיקום אחר, מזכירות את הדרך שבה נהוג לתעד אנשים לפני שסוגרים אותם במוסדות שונים."

"אף על פי שהאמנית מתעדת רק דמות אחת, את דמותה שלה, העבודה מייצרת ריבוי של דמויות ומקומות, שאינו כבול לזמן ולמקום מסוימים. הצגה זו מתיישבת עם השקפת עולמה של ספז, הגורסת כי חוויות החיים אינן מסודרות על פני קו ליניארי יחיד, ומבקשת להראות איך בכל רגע נתון מקופלים שלל המצבים שחוותה לאורך השנים, מילדותה ועד היום. הקולאז'ים מכילים אפוא ריבוי של זמנים וחוויות מחייה של האמנית, וריבוי זה נוכח בחיבור שיוצרות העבודות בין ידיעת הגוף לתבונת הרוח. לחיבור זה יש גם היבט אוניברסלי, כי הבו-זמניות מאפיינת כל אדם, ושילוב הדמויות שמציגים הקולאז'ים מזמין להשליך מהם על המצב האנושי בכלל."

"לפיכך ספז אינה מתרכזת בצילום של רגע מסוים, אלא שואפת לבחון ולהבין את המכלול והעומק ששוכנים מאחורי כלל הרגעים שנטבעים בזיכרוננו. לצורך זה היא עושה שימוש בטכניקה של שכבות, ויוצרת ניגודים בין חלקים שונים של הקולאז' המונחים זה על גבי זה. הפעולה האמנותית שלה אינה מתמצה אפוא בפעולה של צילום עצמי בתחפושת, אלא מתמקדת בשאלה מהו הדבר הנוסף שהצילום נושא עימו. העבודה מצליחה לבצע את שליחותה כאשר מלאכת היצירה מגלה לאמנית היוצרת אותה משהו חדש, ולו גם שבריר של ידע נסתר שלא היה גלוי לה עד אותו הרגע."

"עבודת הווידיאו 'מירבלה' מוקרנת על גבי שלושה מסכי טלוויזיה. בעבודת המיצג (פרפורמנס) המוצגת בה מופיעה האמנית כשהיא מדברת בשלושים שפות שונות - עשר על כל מסך. הטקסט הרב לשוני של העבודה בסיסי מאוד, ומתייחס לפעולות השגרתיות שאדם מקיים ביום-יום, מרגע הקימה ועד לכתו לישון. בצורה שבה מדקלמת אותו האמנית הוא נשמע כמו רצף של הוראות מכאניות להפעלת בובה-אישה. בתחילת העבודה מציגה הדמות את עצמה, מוסרת את שמה ואת תאריך הלידה שלה, מספרת במה עוסקים הוריה, ומבצעת תנועות חוזרות, שאותן היא מלווה במילים: "אני עומדת לפניכם, אני יכולה להזיז את יד ימין, אני יכולה להזיז את יד שמאל, ראשי סובב, שפתי זזות ואני יכולה לשיר [...] כל יום אני הולכת לישון, אני נעלמת בחושך ומתעוררת ליום חדש." הרקע לעבודה, שצולמה בסטודיו של האמנית, נראה כמו תא וידוי שחור, או כמו ריק שואב שאינו מסגיר מנין הגיעה הדמות."
 
שעות פתיחה:

ב', ג', ה': 10:00-16:00
ד': 10:00-13:00, 16:00-19:00
ו', שבת: 10:00-13:00


טל' דבורה ספז: 054-4473512

 
בית שאגאל. שד' הציונות 24, חיפה. טל: 04-8522355

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

עושים ספורט? תאכלו פיצה PRO של דומינו'ס!!‏

עושים ספורט? תאכלו פיצה PRO של דומינו'ס!!‏
בעידן שבו אנו מודעים יותר ויותר לאורח חיים בריא, הספורט הפך לדרך חיים אצל רבים מאיתנו. חלק בלתי נפרד מהאימון ומהמאמץ הגופני הינו התזונה לפני ואחרי הפעילות עצמה. כיום ברור, ולא רק לספורטאים מקצועיים...
קישור לעמוד המלא

בורגרים רמת הנשיא של רשת בורגרים: מגוון מארזים במבחר טעמים

בורגרים רמת הנשיא של רשת בורגרים: מגוון מארזים במבחר טעמים
סניף Burgerim - ברמת הנשיא חיפה, המשתייך לרשת Burgerim (בורגרים), מציע מגוון רחב של טעמים בארוחה אחת עם מיני המבורגרים (כ-80 גרם לפניי צלייה) במבחר טעמים שונים, המוגשים בסניפים, ב'טייק אווי' או...
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: מזמינים פיצה ומשלמים באמצעות ביט

דומינו'ס פיצה: מזמינים פיצה ומשלמים באמצעות ביט
דומינו'ס פיצה, אחת מהחברות החדשניות והמתקדמות בעולמות הדיגיטל, חברה לאפליקציית התשלומים הגדולה והמובילה בישראל - bit, בכדי להתחיל את מהפכת התשלומים בישראל ולייצר חווית קניה חדשה, נוחה יותר ובטוחה...
קישור לעמוד המלא

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים