בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריה עין הוד: דבורה ספז, 'הליצנית'
 

 

גלריה עין הוד: דבורה ספז, 'הליצנית'


 

19 עבודות, לצד 3 אובייקטים, רומזים על מה שמתרחש מאחורי הקלעים של מופע הליצנית ## האמנית החיפאית דבורה ספז: "הליצנית היא דמות תיאטרלית הלובשת מסיכה של הומור. בחיי האמיתיים אני מעדיפה את ההומור על פני העצב."
 

פתיחה: שבת, 8 ביולי, בשעה 12:00

 23.7.17 – 8.7.17

אוצרת: ליבי קסל


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה

בגלריה עין הוד תוצג בין 7-26 ביולי תערוכת היחיד של האמנית החיפאית דבורה ספז – 'הליצנית'. לפני שלוש שנים היא הציגה שם תערוכה שהכילה פורטרטים מעוותים של פניה, כך שנוצרו להן דמויות יוצאות דופן, מוזרות, גרוטסקיות. הפעם, בתערוכה הנוכחית, היא מציגה 19 עבודות צילום, לצד 3 אובייקטים. כל העבודות מוצגות לראשונה, אך שתיים מתוכן הוצגו בצורה שונה ובגודל שונה בתערוכות קודמות ב- 2015 בבית האמנים בחיפה ובגלריה נחשבת בפאריז. העבודות נבחרו מתוך אוסף גדול, על ידי האוצרת ליבי קסל והאמנית עצמה.
 
דבורה, ילידת חיפה, למדה אופנה בפאריז, עבדה כמעצבת אופנה וגם כמעצבת של תלבושות תיאטרון, ובמשך עשר שנים גם היתה בעלת בוטיק אופנה במרכז הכרמל, שם הציעה למכירה בגדים שהיא עיצבה ותפרה. מאז סגירת החנות היא ממשיכה לעצב ולעבוד מהסטודיו שפתחה בביתה שברחוב יפה נוף, ואשר נשקף ממנו הנוף המקסים של מפרץ חיפה וכל מה שמעבר לו.

כיום היא עובדת רק על פי הזמנה. מעצבת בגדים מיוחדים וגם תיקי עור יוקרתיים. חוג לקוחותיה הנאמן מכיר את יכולותיה ואת כושר היצירה שלה, וסומך עליה. לא פעם מסתכמת הבקשה ב"תכיני לי משהו יפה", ועל סמך היכרות קודמת עם יכולותיה ויצירותיה, הם יודעים שבקרוב יקבלו ממנה תוצר עבודת יד שימצא חן בעיניהם, תחת המותג  S  Deborah
 
כל העבודות מתוך התערוכה. צילומים: דבורה ספז

דבורה, מה מסתתר מאחורי דמות הליצנית? ובאיזו מידה הליצנית זו את?
 
"הליצנית היא דמות תיאטרלית הלובשת מסיכה של הומור. בהרבה מקרים מזוהה האמן עם דמות הליצן מאחר והוא עוסק בשאלות קיומיות במסווה של יצירתו. הומור הוא אמצעי לדבר על נושאים קשים. התערוכה איננה היתולית, אבל גם לא עצובה. הליצנית איננה מופיעה בתמונות, אבל היא בהחלט קיימת מאחורי הקלעים. עבודת היצירה דורשת התבודדות שיש בה מן העצבות לעיתים. בחיי האמיתיים אני מעדיפה את ההומור על פני העצב."
 
נולדת בישראל, למדת בריאלי, גרת כל חייך בישראל, ובכל זאת – את לא משדרת ישראליות...
 
"הורי עלו לארץ שלושה חודשים לפני שנולדתי. השפה הראשונה ששמעתי ודיברתי עד גיל שלוש הייתה צרפתית, שהיא עד היום שפת האם שלי, ולא ידעתי ישראליות מהי עד מאוחר מאוד, וגם כשהתוודיתי אליה בחרתי להישאר בתרבות הצרפתית של הורי. עם כל זאת אני יהודייה, ישראלית,  ושמחה לחיות פה. צריך לזכור שההורים של כולנו באו מתרבויות זרות, לעיתים מאוד עשירות, וישראל היא מדינה חדשה מאוד ויעברו עוד כמה דורות עד שתיבנה בה תרבות ישראלית ייחודית משלה."
 
דבורה נשואה לדניאל ספז, מהנדס מכונות שעבד במשך שנים רבות בחברת החשמל, וכיום הוא משמש כיועץ לחברות שונות. בתם הבכורה אביגיל (29)  רקדנית יוצרת, כוריאוגרפית, מורה למחול באקדמיה בירושלים ומתחילה גם ללמד פלדנקרייז, גרה בחיפה. הבת הצעירה, מאי (23), סיימה שנה שלישית בבצלאל באומנות פלסטית וגרה בירושלים.
 
את דניאל הכירה דבורה כבר כשהיתה ילדה. ההורים של שניהם היו חברים טובים במולדתם טוניס. שתי האימהות למדו באותה כיתה, ואחר כך נסעו ללמוד בצרפת. הוריה של דבורה עלו ארצה מיד עם תום לימודיהם, כך שהיא עצמה נולדה כאן. הוריו של דניאל נותרו בצרפת, והוא נולד שם. הילדה דבורה והילד דניאל נפגשו בכל פעם שהגיעה משפחתו לביקור בארץ. כשמלאו לו 16, הוא עלה עם הוריו ארצה. הקשר החברי נמשך והפך לאהבה גדולה, כאשר דניאל היה סטודנט בטכניון, ודבורה – הצעירה ממנו – היתה בת 17. דבורה: "בהתחלה זה היה לנו מוזר, כי היינו חברים טובים כמו אחים, אבל זה הצליח לנו, והזוגיות טובה מאוד."

 

אל עולם הצילום הגיעה לפני שנים אחדות בעקבות היכרותה רבת השנים עם עולמות התיאטרון, האופנה והריקוד. "זה נתן לי את החשק וההשראה להתחיל לצלם," היא מספרת. "לא היה לי מושג למה זה יתפתח ומה ייצא. צילמתי המון. עוד ועוד, ועם הזמן הרגשתי שיוצאים לי דברים מעניינים. הגיע שלב בו חשתי שיש שם אמירה ויש מכנה משותף. בהמשך, שיתפתי פעולה עם הצלמת אביה וייס, שהנחתה אותי, יעצה לי, וסייעה לי למצוא את הדרך בתוך היער הגדול הזה, כי אני הרי לא למדתי צילום ואין לי את הרקע. זהו עולם ומלואו. כשקניתי את המצלמה, אפילו לא ידעתי להפעיל אותה בהתחלה. למדתי הכול בעצמי, ונעזרתי בספר ההוראות שהגיע איתה, באינטרנט, ובכל דבר אחר."

בנובמבר 2014, הציגה דבורה ספז את התערוכה CLONE באולם הקטן של הגלריה הראשית בעין הוד. התערוכה ההיא הכילה, כאמור, פורטרטים של אותו פרצוף (פניה של דבורה), שצילמה את עצמה בכל מיני דרכים וצורות, ואז עיוותה את הפרצוף בצורת קולאז'ים וטכניקות שונות, לא פוטושופ – היא מדגישה. כך נוצרו להן דמויות יוצאות דופן, מוזרות, גרוטסקיות, ולא קל לנחש שמדובר באותה מצולמת.
 
לפני שנתיים, בקיץ 2015, הציגה את תערוכתה 'ציפור גן עדן', שזכתה לתשומת לב רבה, בבית האמנים ע"ש שאגאל. בתערוכה ההיא, בין יתר העבודות, פעלו שלוש טלוויזיות, האחת שחור-לבן ושתיים צבעוניות, שהקרינו בלופ 30 סרטים קצרים של דמות מומצאת בשם 'מירבלה', שהיתה בעצם דבורה עצמה תחת שלוש דמויות שונות, ובסרטונים היא דוברת את אותו טקסט ב-30 שפות שונות. השפות תואמות את הדמויות המוצגות. בחיים האמיתיים היא מדברת שלוש שפות בלבד. חלק גדול מהעבודות נדדו אחר כך לתערוכת היחיד הראשונה שלה בחו"ל, בגלריה ידועה בפאריז.
 

מתוך 'דבר האוצרת', ליבי קסל:
 
"בתערוכתה הליצנית אנו נחשפים אל ההיסטוריה הפרטית של דבורה ספז. דמות הליצנית  על כל מורכבויותיה אינה מוצגת כאן למעשה, אלא מאחורי הקלעים של מופעה. עבודותיה של דבורה מתאפיינות לרוב במופע מורכב – תלת מימדי וגדול מימדים. מפגשים בסטודיו שלה חשפו פן נוסף - קטן, שקט, מינורי. חוט בודד מנקב ופוצע את הנייר המודפס. ספרים תפורים בעבודת יד, תצלומים בפורמט כיס ומילים מודפסות במכונת כתיבה. העבר הינו חלק בלתי נפרד מההווה ודימויי חיים - אוניברסליים ופרטיים מתערבבים, משתכפלים ומטרידים."
 
"הליצנית הינה דמות פיקטיבית - מאופרת, לבושה, מבדרת, מרצה, ואילו עם רדת המסך מתגלה מורכבותה כשם שהפליאו לתאר רנואר, טולוז לוטראק וכמובן סינדי שרמן. דמות הליצנית מתמזגת בדמות האמנית.  תערוכה זו מזמינה להתבונן בליצנית – בנימי חייה – ללא תלבושת, וללא איפור."
 
"בין התצלומים מתגלות דמויות נוספות והליצנית – לעתים ילדה היא, לעתים אם. אך תמיד קיימת כדמות אישה ללא הווה ממשי – רק היסטוריה רודפת."

 

"האנונימיות של תת המודע משמשת כר לטביעת האצבע הפרטית - נעיצת מחט ושזירת חוט אדום בדימויי הזיכרון הקולקטיבי. דמויות קונקרטיות מתערבבות בדמויות גנריות. דימויי עיר ויער הממלאים את התודעה ויוצרים תחושה מוכרת של מולדת לצד חוסר שייכות והגירה. דבורה ספז, ששפות היצירה של הן צרפתית, אנגלית ועברית, מחדדת דרכן את זרותה וקשיי הסתגלותה. על אף שנולדה בארץ (אמה עלתה לישראל בעודה נושאת אותה ברחמה) חייה התרבותיים והרוחניים כמו לא חדלו להתקיים באירופה."
 
"התערוכה בנויה כספר מפורק. ספר – המיועד לשימוש אדם אחד ברגע נתון – ומבקשת מפגש אישי, שקט ומרוכז. את הסיפור מספרים התצלומים המשמשים כרמזים ושכבות. העבודות בתערוכה  מזמנות את הנוסטלגיה היפה והנוראה ומשאירה בפינו טעם מר מתוק, מפתה ומכאיב כאחד."

 

שעות ביקור בגלריה:
 
א', ג', ד', ה': 10:00-16:00, יום ו': 10:00-14:00, שבת: 11:00-14:00, יום ב' – סגור.
 
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים