דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריה עין הוד: דבורה ספז, 'הליצנית'
 

 

גלריה עין הוד: דבורה ספז, 'הליצנית'


 

19 עבודות, לצד 3 אובייקטים, רומזים על מה שמתרחש מאחורי הקלעים של מופע הליצנית ## האמנית החיפאית דבורה ספז: "הליצנית היא דמות תיאטרלית הלובשת מסיכה של הומור. בחיי האמיתיים אני מעדיפה את ההומור על פני העצב."
 

פתיחה: שבת, 8 ביולי, בשעה 12:00

 23.7.17 – 8.7.17

אוצרת: ליבי קסל


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה

בגלריה עין הוד תוצג בין 7-26 ביולי תערוכת היחיד של האמנית החיפאית דבורה ספז – 'הליצנית'. לפני שלוש שנים היא הציגה שם תערוכה שהכילה פורטרטים מעוותים של פניה, כך שנוצרו להן דמויות יוצאות דופן, מוזרות, גרוטסקיות. הפעם, בתערוכה הנוכחית, היא מציגה 19 עבודות צילום, לצד 3 אובייקטים. כל העבודות מוצגות לראשונה, אך שתיים מתוכן הוצגו בצורה שונה ובגודל שונה בתערוכות קודמות ב- 2015 בבית האמנים בחיפה ובגלריה נחשבת בפאריז. העבודות נבחרו מתוך אוסף גדול, על ידי האוצרת ליבי קסל והאמנית עצמה.
 
דבורה, ילידת חיפה, למדה אופנה בפאריז, עבדה כמעצבת אופנה וגם כמעצבת של תלבושות תיאטרון, ובמשך עשר שנים גם היתה בעלת בוטיק אופנה במרכז הכרמל, שם הציעה למכירה בגדים שהיא עיצבה ותפרה. מאז סגירת החנות היא ממשיכה לעצב ולעבוד מהסטודיו שפתחה בביתה שברחוב יפה נוף, ואשר נשקף ממנו הנוף המקסים של מפרץ חיפה וכל מה שמעבר לו.

כיום היא עובדת רק על פי הזמנה. מעצבת בגדים מיוחדים וגם תיקי עור יוקרתיים. חוג לקוחותיה הנאמן מכיר את יכולותיה ואת כושר היצירה שלה, וסומך עליה. לא פעם מסתכמת הבקשה ב"תכיני לי משהו יפה", ועל סמך היכרות קודמת עם יכולותיה ויצירותיה, הם יודעים שבקרוב יקבלו ממנה תוצר עבודת יד שימצא חן בעיניהם, תחת המותג  S  Deborah
 
כל העבודות מתוך התערוכה. צילומים: דבורה ספז

דבורה, מה מסתתר מאחורי דמות הליצנית? ובאיזו מידה הליצנית זו את?
 
"הליצנית היא דמות תיאטרלית הלובשת מסיכה של הומור. בהרבה מקרים מזוהה האמן עם דמות הליצן מאחר והוא עוסק בשאלות קיומיות במסווה של יצירתו. הומור הוא אמצעי לדבר על נושאים קשים. התערוכה איננה היתולית, אבל גם לא עצובה. הליצנית איננה מופיעה בתמונות, אבל היא בהחלט קיימת מאחורי הקלעים. עבודת היצירה דורשת התבודדות שיש בה מן העצבות לעיתים. בחיי האמיתיים אני מעדיפה את ההומור על פני העצב."
 
נולדת בישראל, למדת בריאלי, גרת כל חייך בישראל, ובכל זאת – את לא משדרת ישראליות...
 
"הורי עלו לארץ שלושה חודשים לפני שנולדתי. השפה הראשונה ששמעתי ודיברתי עד גיל שלוש הייתה צרפתית, שהיא עד היום שפת האם שלי, ולא ידעתי ישראליות מהי עד מאוחר מאוד, וגם כשהתוודיתי אליה בחרתי להישאר בתרבות הצרפתית של הורי. עם כל זאת אני יהודייה, ישראלית,  ושמחה לחיות פה. צריך לזכור שההורים של כולנו באו מתרבויות זרות, לעיתים מאוד עשירות, וישראל היא מדינה חדשה מאוד ויעברו עוד כמה דורות עד שתיבנה בה תרבות ישראלית ייחודית משלה."
 
דבורה נשואה לדניאל ספז, מהנדס מכונות שעבד במשך שנים רבות בחברת החשמל, וכיום הוא משמש כיועץ לחברות שונות. בתם הבכורה אביגיל (29)  רקדנית יוצרת, כוריאוגרפית, מורה למחול באקדמיה בירושלים ומתחילה גם ללמד פלדנקרייז, גרה בחיפה. הבת הצעירה, מאי (23), סיימה שנה שלישית בבצלאל באומנות פלסטית וגרה בירושלים.
 
את דניאל הכירה דבורה כבר כשהיתה ילדה. ההורים של שניהם היו חברים טובים במולדתם טוניס. שתי האימהות למדו באותה כיתה, ואחר כך נסעו ללמוד בצרפת. הוריה של דבורה עלו ארצה מיד עם תום לימודיהם, כך שהיא עצמה נולדה כאן. הוריו של דניאל נותרו בצרפת, והוא נולד שם. הילדה דבורה והילד דניאל נפגשו בכל פעם שהגיעה משפחתו לביקור בארץ. כשמלאו לו 16, הוא עלה עם הוריו ארצה. הקשר החברי נמשך והפך לאהבה גדולה, כאשר דניאל היה סטודנט בטכניון, ודבורה – הצעירה ממנו – היתה בת 17. דבורה: "בהתחלה זה היה לנו מוזר, כי היינו חברים טובים כמו אחים, אבל זה הצליח לנו, והזוגיות טובה מאוד."

 

אל עולם הצילום הגיעה לפני שנים אחדות בעקבות היכרותה רבת השנים עם עולמות התיאטרון, האופנה והריקוד. "זה נתן לי את החשק וההשראה להתחיל לצלם," היא מספרת. "לא היה לי מושג למה זה יתפתח ומה ייצא. צילמתי המון. עוד ועוד, ועם הזמן הרגשתי שיוצאים לי דברים מעניינים. הגיע שלב בו חשתי שיש שם אמירה ויש מכנה משותף. בהמשך, שיתפתי פעולה עם הצלמת אביה וייס, שהנחתה אותי, יעצה לי, וסייעה לי למצוא את הדרך בתוך היער הגדול הזה, כי אני הרי לא למדתי צילום ואין לי את הרקע. זהו עולם ומלואו. כשקניתי את המצלמה, אפילו לא ידעתי להפעיל אותה בהתחלה. למדתי הכול בעצמי, ונעזרתי בספר ההוראות שהגיע איתה, באינטרנט, ובכל דבר אחר."

בנובמבר 2014, הציגה דבורה ספז את התערוכה CLONE באולם הקטן של הגלריה הראשית בעין הוד. התערוכה ההיא הכילה, כאמור, פורטרטים של אותו פרצוף (פניה של דבורה), שצילמה את עצמה בכל מיני דרכים וצורות, ואז עיוותה את הפרצוף בצורת קולאז'ים וטכניקות שונות, לא פוטושופ – היא מדגישה. כך נוצרו להן דמויות יוצאות דופן, מוזרות, גרוטסקיות, ולא קל לנחש שמדובר באותה מצולמת.
 
לפני שנתיים, בקיץ 2015, הציגה את תערוכתה 'ציפור גן עדן', שזכתה לתשומת לב רבה, בבית האמנים ע"ש שאגאל. בתערוכה ההיא, בין יתר העבודות, פעלו שלוש טלוויזיות, האחת שחור-לבן ושתיים צבעוניות, שהקרינו בלופ 30 סרטים קצרים של דמות מומצאת בשם 'מירבלה', שהיתה בעצם דבורה עצמה תחת שלוש דמויות שונות, ובסרטונים היא דוברת את אותו טקסט ב-30 שפות שונות. השפות תואמות את הדמויות המוצגות. בחיים האמיתיים היא מדברת שלוש שפות בלבד. חלק גדול מהעבודות נדדו אחר כך לתערוכת היחיד הראשונה שלה בחו"ל, בגלריה ידועה בפאריז.
 

מתוך 'דבר האוצרת', ליבי קסל:
 
"בתערוכתה הליצנית אנו נחשפים אל ההיסטוריה הפרטית של דבורה ספז. דמות הליצנית  על כל מורכבויותיה אינה מוצגת כאן למעשה, אלא מאחורי הקלעים של מופעה. עבודותיה של דבורה מתאפיינות לרוב במופע מורכב – תלת מימדי וגדול מימדים. מפגשים בסטודיו שלה חשפו פן נוסף - קטן, שקט, מינורי. חוט בודד מנקב ופוצע את הנייר המודפס. ספרים תפורים בעבודת יד, תצלומים בפורמט כיס ומילים מודפסות במכונת כתיבה. העבר הינו חלק בלתי נפרד מההווה ודימויי חיים - אוניברסליים ופרטיים מתערבבים, משתכפלים ומטרידים."
 
"הליצנית הינה דמות פיקטיבית - מאופרת, לבושה, מבדרת, מרצה, ואילו עם רדת המסך מתגלה מורכבותה כשם שהפליאו לתאר רנואר, טולוז לוטראק וכמובן סינדי שרמן. דמות הליצנית מתמזגת בדמות האמנית.  תערוכה זו מזמינה להתבונן בליצנית – בנימי חייה – ללא תלבושת, וללא איפור."
 
"בין התצלומים מתגלות דמויות נוספות והליצנית – לעתים ילדה היא, לעתים אם. אך תמיד קיימת כדמות אישה ללא הווה ממשי – רק היסטוריה רודפת."

 

"האנונימיות של תת המודע משמשת כר לטביעת האצבע הפרטית - נעיצת מחט ושזירת חוט אדום בדימויי הזיכרון הקולקטיבי. דמויות קונקרטיות מתערבבות בדמויות גנריות. דימויי עיר ויער הממלאים את התודעה ויוצרים תחושה מוכרת של מולדת לצד חוסר שייכות והגירה. דבורה ספז, ששפות היצירה של הן צרפתית, אנגלית ועברית, מחדדת דרכן את זרותה וקשיי הסתגלותה. על אף שנולדה בארץ (אמה עלתה לישראל בעודה נושאת אותה ברחמה) חייה התרבותיים והרוחניים כמו לא חדלו להתקיים באירופה."
 
"התערוכה בנויה כספר מפורק. ספר – המיועד לשימוש אדם אחד ברגע נתון – ומבקשת מפגש אישי, שקט ומרוכז. את הסיפור מספרים התצלומים המשמשים כרמזים ושכבות. העבודות בתערוכה  מזמנות את הנוסטלגיה היפה והנוראה ומשאירה בפינו טעם מר מתוק, מפתה ומכאיב כאחד."

 

שעות ביקור בגלריה:
 
א', ג', ד', ה': 10:00-16:00, יום ו': 10:00-14:00, שבת: 11:00-14:00, יום ב' – סגור.
 
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

עושים ספורט? תאכלו פיצה PRO של דומינו'ס!!‏

עושים ספורט? תאכלו פיצה PRO של דומינו'ס!!‏
בעידן שבו אנו מודעים יותר ויותר לאורח חיים בריא, הספורט הפך לדרך חיים אצל רבים מאיתנו. חלק בלתי נפרד מהאימון ומהמאמץ הגופני הינו התזונה לפני ואחרי הפעילות עצמה. כיום ברור, ולא רק לספורטאים מקצועיים...
קישור לעמוד המלא

בורגרים רמת הנשיא של רשת בורגרים: מגוון מארזים במבחר טעמים

בורגרים רמת הנשיא של רשת בורגרים: מגוון מארזים במבחר טעמים
סניף Burgerim - ברמת הנשיא חיפה, המשתייך לרשת Burgerim (בורגרים), מציע מגוון רחב של טעמים בארוחה אחת עם מיני המבורגרים (כ-80 גרם לפניי צלייה) במבחר טעמים שונים, המוגשים בסניפים, ב'טייק אווי' או...
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: מזמינים פיצה ומשלמים באמצעות ביט

דומינו'ס פיצה: מזמינים פיצה ומשלמים באמצעות ביט
דומינו'ס פיצה, אחת מהחברות החדשניות והמתקדמות בעולמות הדיגיטל, חברה לאפליקציית התשלומים הגדולה והמובילה בישראל - bit, בכדי להתחיל את מהפכת התשלומים בישראל ולייצר חווית קניה חדשה, נוחה יותר ובטוחה...
קישור לעמוד המלא

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים