דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית יד לבנים: דוד שאני – ברזל ביד היוצר
 

 

בית יד לבנים:
דוד שאני – ברזל ביד היוצר


25.2.19 – 24.3.19

אוצר: מילוא שור


 

 


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
צילומים: דוד שאני

בבית יד לבנים, שברחוב הירקון 48, חיפה, מוצגת תערוכת הפיסול 'ברזל ביד היוצר' של האמן דוד שאני. שם התערוכה נבחר כהדהוד או אזכור לפסוק 'כחומר ביד היוצר', ומבטא את האפשרויות האינסופיות הגלומות בחומר. עבודותיו של דוד הוצגו בעבר בתערוכות בגלריות שונות בארץ. בין היתר, הציג הצגתי תערוכה בגלריה של מרכז הנצחה בטבעון, ביד לבנים בקיבוץ רמת יוחנן, בגלריה בשפיים, בגלריה במחניים, ובעין הוד.
 

דוד נולד בשנת 1945 בקיבוץ נווה איתן שבעמק בית שאן. בגיל 6 עבר עם משפחתו לקיבוץ רמת יוחנן. שם המשפחה, שאני, נבחר עם ההתיישבות בעמק בית שאן כדי לבטא את הקשר החזק לעמק.

דוד מחובר לברזל בעבותות עוד מימי ילדותו בקיבוץ רבת יוחנן. אהבה רבת שנים. בהיותו בן תשע כבר שימש כשולייה של אביו ששימש בתפקיד נפח במסגריית הקיבוץ. הוא נהג לצפות בהוצאת הברזל מהתנור החם כשהוא לוהט ורך, ואז כבמגע קסם ניתן היה לעצב את צורתו בין הפטיש לסדן. האפשרות להפוך ברזל עגול וקשה לצורת מרובע או קונוס הרשימה אותו מאד. דוד זוכר בגעגועים את העבודה לצד אביו, בעת שהאבא היה נותן מכה עם הפטיש הגדול ודוד מכה בפטישו הקטן בברזל החם. "משכה אותי היכולת להכניע את הברזל ולעצב אותו, ליצור מוצרים ברי קיימא."

 

תוך כדי עבודה במסגריית הקיבוץ התחיל דוד לפסל. בגיל 14 כבר יצר את הפסלים הראשונים שלו. היו אלה פסלים גדולים, ביניהם פסל של חמניות ותבליט של סוס דוהר.

את לימודי התיכון הוא עשה בבית הספר בסמת בחיפה. שם למד בצורה מקצועית טכניקות ומיומנויות של  עיבוד, תכנון וטכנולוגיה. אחרי השירות הצבאי למד בטכניון הנדסאות מכונות והעשיר את הידע שלו במטרה להגיע לרמה גבוהה יותר של תכנון.

את הכשרתו האמנותית הבסיסית קיבל דוד בעבודה לצידם של הפסלים אלישע וולוצקי ורודא ריילינגר, כשהוא יוצק מים על ידיהם. העבודה לצידם שימשה עבורו כבית ספר לאומנות הפיסול ותרמה רבות להתפתחותו כאמן. הוא ביצע עבורם עבודות פיסול סביבתי גדולות מימדים, מה שהעניק לו ביטחון כאמן עצמאי. הפסלים בביצועו מוצבים עד היום באתרים שונים בארץ ובחו"ל.

 

בשנת 2003 הקים דוד מוסך. בתקופה זו החל ליצור בצורה עצמאית פסלים שעשויים מחומרים ממוחזרים של חלקי רכב ישן ומיכון חקלאי. הפסלים הוצבו כגן פסלים באתר המוסך שבקיבוץ דוברת.

לצד הפיסול הסביבתי החל דוד לפסל עבודות קטנות יותר. הפסלים עשויים פלדה וברזל, ובולט בהם השימוש בפרסות סוסים ובחלקים ממוחזרים. העבודות משלבות נפחות, ריתוך, ריקוע ומסגרות ומאופיינות בגימור מוקפד ונקי.

הפסלים משקפים מינימליזם אומנותי, ויש בהם יופי ואסתטיקה. תנועה וזרימה באות לידי ביטוי בעבודה הפיסולית, מפיחות רוח חיים בברזל הקשה והקר והופכות אותו לחומר חם וחי. אחדים מהפסלים זוכים בצבע על המתכת העירומה. השימוש בצבע נעשה כדי  להשקיט את הגיוון של צבע המתכות השונה, ליצור שיווי משקל אמנותי, ויש בו גם כדי למקד את המבט של הצופה המתבונן בפרופורציה ובאסתטיקה. הוא מפסל בסדנה שממוקמת מתחת לביתו בטבעון, שם יש לו גלריה בה הוא מציג את פסליו. לחיפה יש לו סימפטיה מיוחדת. הוא התגורר בה במשך מספר שנים עם משפחתו, וגידל בה את ילדיו.


 

דוד, ספר על תהליך היצירה...

"תהליך היצירה מתחיל משלב של התכנסות פנימית. זהו זמן לבהות, לחשוב ולהעלות רעיון או דימוי. השלב הבא הוא העלאת הדימוי על נייר בצורה של סקיצות. מתוך הסקיצות והתיקונים נוצרת הסקיצה המובילה עליה אני קובע את המידות שיובילו לייצור הפסל. בהמשך, הפסל יקבל את הצורה הסופית. הוא משתחרר מהסקיצה ומקבל את החופש להיות מה שהוא אמור להיות."

מהם מקורות השראה שלך?

"אני שואב את הדימויים לפסלים מעולם הצומח, החי והאדם. אני מפסל אותם בסיטואציות שונות תוך התבוננות מעמיקה בנוף, בטבע סביב ובאינטראקציות הנוצרות. אני מתבונן ונותן למה שרואות עיניי אינטרפטציה במתכת, יש בזה תנועה, רוך ודמיון. כל עבודה היא חד פעמית, וקשה לי להיפרד ממנה. אני אוהב את הייחודיות והחד פעמיות של החומר והצורה. אי אפשר למצוא אצלי שתי עבודות זהות."

ספר על הבחירה שלך בחומרים ממוחזרים...

"לחומר הממוחזר יש יופי שכבר לא נמצא בחומרים המיוצרים היום. טכנולוגיות הייצור השתנו. אני מאד מתחבר לחלקים שיוצרו בעבר בטכניקות של חישול והטבעה. בנוסף, הפיסול עם חומרים ממוחזרים משיב לחומר שהתבלה חיים חדשים."

"יש יופי מיוחד בפעולת השחיקה שנוצרת בפלדה המשומשת. חלקי הפלדה ששימשו בעבר כלים לפילוח הקרקע  הופכים לציפורים המפלחות את האוויר."

איך נולדה התערוכה הנוכחית?

"התערוכה נוצרה בעקבות קול קורא של האוצר מילוא שור, שהזמין אמנים להציג מיצירותיהם בבית יד לבנים. הפסלים לתערוכה נבחרו במשותף עם האוצר, והיא מציגה מגוון מהדימויים והטכניקות שאני עוסק בהם."

העבודות מיועדות למכירה?

"כן. הן מיועדות למכירה. הנחה בסך 50% תינתן לרוכשים בימי התערוכה ביד לבנים בחיפה. יש עבודות שקשה לי להיפרד מהן, והן שייכות לאוסף אישי שלי. הן לא מוצעות למכירה."

 


יצירת קשר:

דוד שאני: 053-2217921 
בית יד לבנים (הירקון 48, חיפה): 04-8345238כתובת האתר:

http://davidshany.co.il
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

עושים ספורט? תאכלו פיצה PRO של דומינו'ס!!‏

עושים ספורט? תאכלו פיצה PRO של דומינו'ס!!‏
בעידן שבו אנו מודעים יותר ויותר לאורח חיים בריא, הספורט הפך לדרך חיים אצל רבים מאיתנו. חלק בלתי נפרד מהאימון ומהמאמץ הגופני הינו התזונה לפני ואחרי הפעילות עצמה. כיום ברור, ולא רק לספורטאים מקצועיים...
קישור לעמוד המלא

בורגרים רמת הנשיא של רשת בורגרים: מגוון מארזים במבחר טעמים

בורגרים רמת הנשיא של רשת בורגרים: מגוון מארזים במבחר טעמים
סניף Burgerim - ברמת הנשיא חיפה, המשתייך לרשת Burgerim (בורגרים), מציע מגוון רחב של טעמים בארוחה אחת עם מיני המבורגרים (כ-80 גרם לפניי צלייה) במבחר טעמים שונים, המוגשים בסניפים, ב'טייק אווי' או...
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: מזמינים פיצה ומשלמים באמצעות ביט

דומינו'ס פיצה: מזמינים פיצה ומשלמים באמצעות ביט
דומינו'ס פיצה, אחת מהחברות החדשניות והמתקדמות בעולמות הדיגיטל, חברה לאפליקציית התשלומים הגדולה והמובילה בישראל - bit, בכדי להתחיל את מהפכת התשלומים בישראל ולייצר חווית קניה חדשה, נוחה יותר ובטוחה...
קישור לעמוד המלא

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים