בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> מוזיאון ינקו דאדא - 120 שנה להולדת מרסל ינקו
 

 

מוזיאון ינקו דאדא: 120 שנה להולדת מרסל ינקו 


 

שתי תערוכות: 1. "מחווה לים האדום" - יצירות של 37 אמנים שהושפעו מהציור המפורסם של מרסל ינקו. 2. "קווים לדמותו" - הדימוי האנושי ביצירתו של מרסל ינקו
 

פתיחה: שישי 24.7.15 בשעה 12:00 במעמד ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג 


 
איתן בוגנים. צילום: איתן בוגנים
 
לרגל ציון 120 שנה להולדתו של מרסל ינקו, האמן הישראלי היחיד שהיה שותף בייסוד תנועת "דאדא", הוגה הרעיון ויוזם הקמת כפר האמנים עין הוד. מארגן מוזיאון ינקו דאדא יקיים שתי תערוכות:

מחווה לים האדום

אמנים עכשוויים מגיבים לציורו של מרסל ינקו

"הים האדום" הינו ציור אותו צייר מרסל ינקו לקראת סוף העשור הראשון לעלייתו לארץ ב-1941. הציור שומר על הקומפוזיציה ועל בנייה מתוכננת: אלמנטים אדריכליים וצורות מחודדות היוצרות את הנוף, יחד עם שימוש הרמוני בצבע.
 
מרסל ינקו בטיילת. צילום: רפי ונציאן

הפרויקט "מחווה לים האדום" נבחר לציין 120 שנה להולדתו של האמן בדרך שבה ניתן יהיה לקשור את יצירתו לעשייה האמנותית בימינו. אמנים עכשוויים קיבלו עשרות גיליונות של הדפסי אופסט של הציור "הים האדום", שנמצאו בעיזבונו של האמן. האמנים הוזמנו ליצור מתוך הציור ובהשפעתו. לא הייתה הגבלה של גודל, טכניקה או שפה אמנותית. שני התנאים היחידים היו שהעבודה תיעשה במיוחד לפרויקט, ושניתן יהיה להצביע על מקור ההשפעה. כמעט כל העבודות שנוצרו נכללו בתערוכה הכוללת עבודות של 37 אמנים, מהם 34 ישראלים ו-3 אורחים מחו"ל, שיצרו את העבודה בעת שהותם בעין הוד בחודשים האחרונים.

ארבע קבוצות של יצירות בתערוכה: 
 
הקבוצה הראשונה:

יצירות שבהן שימש ציורו של ינקו מצע לעבודה חדשה: איתן בוגנים בנה על גביו קולאז'; בויאן השתמש בו כתפאורה וצייר עליו; דילרה אקאי (תורכיה) הפכה את ההדפס למגזרת; יובל שאול או קבוצת תו לא נגעו בהדפס והשתמשו בו כרדי-מייד נעזר.
 
הקבוצה השנייה:

יצירות שבהן האמן פירק את מרכיבי העבודה ובנה מהם עבודה חדשה תוך שימוש בהדפסים רבים: אייל יהודה "חצב" וחיבר אותם; איתמר בגליקטר חתך פסים וקלע אותם מחדש; אלה אמיתי סדובסקי חיברה עשרות חלקיקים מפרטי ההדפס; אריה ברקוביץ שילב פרטים בעבודה תלת ממדית; דורון פישביין השתמש בסריקות מעוותות של העבודה; דרור קרטה יצר קולאז' מחומרים שונים ובו חלקים מהציור; טלי נבון פירקה דיגיטלית את הציור ויצרה עבודת וידיאו; רעיה טרינקר הכניסה גזירי צבע של העבודה לתוך קליידוסקופ שהציבה.

 
דורון פישביין, ללא כותרת. צילום דורון פישביין

הקבוצה השלישית:

זוהי הגדולה ביותר, ובה שימשו צבעים ואלמנטים צורניים שבציור כבסיס לעבודה חדשה: אדוה דרורי רקמה על בדים אלמנטים בהשפעת הציור; אולריקה סיבל (גרמניה) השתמשה בצבעוניות של הציור ליצירת "סולם" והשיטה לצדו סירה קטנה; גם בעבודתה של נעמי טדסקי שטה סירה בתוך גיגית מעיסת נייר; אלינת שורץ וורוניק ענבר לקחו את קווי המתאר ויצרו מהם רישומים; ורד פרחי ליננברג העבירה את רוח הציור לפני השטח של שטיח ישן; ורדי בוברוב בודדה מהציור פרטים שהזכירו לה חיות; יעל רשף שיבצה קטעים בקולאז'; נאוה ג'וי אוזן יצרה עבודת וידיאו המתבססת על הנוף, וניר דבוראי יצר ממנו קולאז' צילומי; נורית גור לביא העבירה חלקים מהציור ללוחות קרמיים; צ'נצ'ל בנגה שילב חלקים ברישום עדין; שוני ריבנאי יצק בחומר אפוקסי חלקים ממנו; קונסטנטין ג'קסון (רוסיה) ריסס על הקיר עבודת גרפיטי גדולה ובה שילב את הסצנה המרכזית מציורו של ינקו.
 
הקבוצה הרביעית:

עבודות שהתרחקו מאוד מיצירתו של ינקו: אבנר שר יצר מיצב תקרה אדיר ממדים שבו שולט הצבע האדום ובו מופיע קו הרישום; אברהם אילת העתיק את הצורניות של ינקו לקולאז' מאריזות קרטון של אבטיחים, בלו סימיון פיינרו בודד את הצבע האדום ויצר ממנו עבודת וידיאו; אביטל בר שי "ציירה" בחוט אדום צורות נוף; כרמית ויצמן יצרה עבודת וידיאו וסאונד המבוססת על הבדלי הצבעים ביצירתו של ינקו; ליאת קליין העבירה ברישום חלקים מהציור לקונסטרוקציה תלת ממדית; ליסה גרוס לקחה את התנועה המעגלית ותרגמה אותה למיצב עשוי סנסיני תמר תלויים; פבל צנבחט ואיגור קפלונוביץ הפליגו בהעמדת מיצב קינטי שבו הבד האדום מתוכנת לשנות את שטח פניו בהתאם ל"פסגות" המופיעות ביצירתו של מרסל ינקו.

 
נעמי טדסקי. צילום: יואל בלנקט
 
המפגש שזימנו בין הציור "הים האדום" של מרסל ינקו וקבוצת היוצרים הפועלת כיום, יותר מ-60 שנה אחרי שצויר, הניב מגוון עבודות בכל קשת הטכניקות של האמנות הפלסטית. רק חלק קטן מהאמנים התייחס להדפס כולו. רוב היצירות נוצרו תוך פירוק העבודה המקורית ו"הריסתה", וברוח דאדא, תוך הרחבת הרעיון המקורי והעברתו למחוזות יצירה רחוקים.

אוצרת התערוכה: רעיה זומר-טל
 
קווים לדמותו

הדימוי האנושי ביצירתו של מרסל ינקו

 
התערוכה בודקת את האופן שבו עיצב מרסל ינקו את הדמות האנושית. התערוכה מתחקה אחר שני סוגי קווים שבעזרתם עיצב את דמויותיו: הקו המשולש הנוקשה והשבור, והקו הרך והעגול. 
 
ציוריו הראשונים של ינקו בהיותו נער באמצע שנות העשרה לחייו, בהשפעת מורו יוסף איסר, מציגים דמויות בעלות בסיס קלסי העוברות תהליך של פירוק באמצעות שבירת קו המתאר, קווקוו פנימי והצללות, היוצרים דיאלוג עם הקוביזם המוקדם. עיצוב זה ייחודי לתקופה זו ביצירתו. מתחילת שנות ה-20 של המאה העשרים, ובמשך כל חייו, הרבה ינקו לעצב את דמויותיו בדרך שהפכה מזוהה עמו. 
 
בציורי הנוף האדם הוא חלק מהנוף. הדמות האנושית מתוארת בצורה מרומזת כצללית או כתם צבע תחום בקו מתאר שחור, ללא זהות או מגדר, עשויה מבנה של משולשים וקווים שבורים. לרוב משולש הראש נח על משולש בית החזה ונושק למשולש הרגליים. במעבר אל הקו המעוגל מוצגת הדמות האנושית בקו רציף סגור התוחם ראש-ידיים-רגליים, וכתם הצבע הפנימי אינו תואם לרוב את הקיים במציאות. מול הדמויות המרומזות בנוף הרבה ינקו בפרטים כשצייר דמות יחידה – פרטי הלבוש, מחוות הגוף והידיים, החפצים, האביזרים ובעלי החיים מסביב – בקו שבור או זורם.

 
יעל רשף. צילום: יעל רשף

בעקבות עלייתו לארץ הצטרף ינקו לחוגי האמנות המקומיים ואימץ רפרטואר נושאים מחיי העבודה ובניין הארץ ונושאים אוריינטליסטיים המראים תושבים ערבים בנוסחים קבועים ותצורות אופייניות, כמו בציורי יושבי בתי הקפה. מעניין לראות כי האמן בוחר קו בעל אופי שונה לגברים ולנשים. ינקו, כמו רבים מבני דורו, העדיף לתאר את דמויות הערבים מרחוק, במבט כוללני ללא פנים או פרטים ספציפיים פרט לסימני זיהוי אופייניים כמו תרבושים ונרגילות. נופי המזרח והדמויות קסמו לינקו, הוא הרבה לצייר בתי קפה וסצנות "מנוחה", שבהם מוצבות הדמויות בשורות, שוב ללא תווי פנים, במין סידור ומקצב דקורטיביים הנטמעים בתפאורת הנוף שמסביב.
 
בעקבות מלחמת העצמאות החל להופיע בציוריו של ינקו מוטיב "החייל הפצוע", בודד לרוב, מכונס בתוך עצמו בתוך צורה סגורה וקמורה, ראשו שמוט, ורק הרובה חוצה בקו אנכי כהה את הקומפוזיציה. הקו העגול משמש גם כדרך ביטוי לכאבו של החייל הפצוע – מנח גופו מכונס-ממוטט בתוך תבנית המנדלה, הזוויתיות מתרככת, ומשולשי הפנים מתעגלים.
 
שימוש רב בקווים מעוגלים עשה ינקו בעיקר בדמויות הנשים העירומות: הקו הנוקשה מתרכך, זורם, מתאר את חמוקי הגוף, השֵער ואיברי המין בפירוט בוטה. תיאור קבוצות נשים בעירום אפיין את הציור הצרפתי בשלהי המאה התשע עשרה ותחילת העשרים, לרוב בהקשרים של בתי בושת, ונראה כי ינקו המשיך את המסורת של קומפוזיציות אלה, גם אם בקריצה הומוריסטית. 

 
מרסל ינקו דון. קישוט (מתח בכחול). צילום: רפי ונציאן

ניתן להקביל את דרך עיצוב הדמות האנושית אצל מרסל ינקו למוסיקה המתנגנת ברקע. לפעמים זהו ריתמוס מקוטע וקצבי המפרק ומחבר מחדש את היצירה, לעתים זו מנגינה מסתלסלת ומלודית.

אוצרת התערוכה: רעיה זומר-טל
 
מחיר כניסה:

24 ₪ למבוגר; הנחות לאזרחים ותיקים, ילדים, חיילים ועוד
 
שעות פעילות: 

ימים א' – ה' בשעות 10:00 - 15:00                                                  
יום ו' וערבי חג: בשעות 10:00 - 14:00
שבתות וחגים: בשעות 10:00 - 15:30                   

 
:
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים