בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: אסף בריל - לבד יחד לחוד
 

 

בית שאגאל: אסף בריל - לבד יחד לחוד


 

אסף בריל חזר בתשובה, חי כחרדי במאה שערים, ובעקבות פיגוע טרור חזר בשאלה ## הוא מצייר בלי הפסקה מאז שהוא זוכר את עצמו, וגם במהלך 17 שנותיו כחרדי המשיך לצייר בקצב, אבל אז היה נתון למגבלות כמו איסור לצייר נשים ## תערוכה צבעונית ומסקרנת
 

אוצרת: רותי סגל

25.2.17 – 4.2.17  


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
הזמנה לתערוכה
 
בשבת, 4 בפברואר, בשעה 12:00, תיפתח תערוכת יחיד של האמן אסף בריל בבית האמנים ע"ש שאגאל. תערוכת הציורים 'לבד יחד לחוד' תתפרש על פני כל הקומה השנייה של המבנה.
 
אסף בריל, יליד חיפה, נושא איתו סיפור חיים יוצא דופן, שכולל חזרה בתשובה, חיים בשכונת מאה שערים, ואז חזרה אל החיים החילוניים, כאשר אשתו ואחדים משבעת ילדיו ממשיכים לקיים אורח חיים דתי ברמות שונות.

 
עבודה של אסף בריל. צילום: מיכל רומם

"ציירתי מאז שאני זוכר את העיפרון הוורסטילי שקיבלתי מאבא שלי, שהוא אדריכל במקצועו, בגיל ארבע," מספר אסף. "תמיד ציירתי. בכל מקום, בכל פינה. על הבגדים, עלל הקירות, על הידיים, וכמובן על נייר וקנווס. לא למדתי לימודי אמנות בצורה מסודרת.. כאוטודידקט, תרגלתי טכניקה עם ספרי אנטומיה ולימדתי את המוח-לב שלי לדבר ולהעביר מחשבות ורגשות דרך צבעים וצורות. אולי אפשר לקרוא לזה קואורדינציה של נפש-יד. היום זה חלק ממני. זו הדרך שלי להביע כל דבר."
 
אסף מצייר בגדול ובקטן, על קנווס בצבעי שמן, פחם או עפרון. "עדיף שיהיה קנווס גדול. הכי גדול שהסטודיו שלי יכול להכיל. לעבודות הקנווס הגדולות אני קורא היצירות האפיות. על  פי רוב יש בהן עלילה. מכיוון שבדרך כלל כל עבודה גדולה אורכת לי כמה חודשים, ולפעמים שנה, עד שאני מסוגל לחתום עליה בלב שלם, הרי שכל יצירה כזו היא פרק בחיי. במקביל, היות וידי העסקניות לא יכולות להפסיק לתרגם את לבי/מוחי הנובע, תמיד יימצאו בסביבתי עוד פורמטים קטנים יותר, מהירים יותר. אני מכנה את העבודות האלה סנאפ שוטס או יומני הרגע. אלה עבודות שיכולות לקחת בין דקה לשלושה ארבעה ימים, ולפעמים שבוע. אני מצייר פיגורטיבי. הרבה פורטרטים."

 
צילום: מיכל רומם

אסף נולד בחיפה למשפחה חילונית, נמשך מגיל צעיר לאמנות, וגם החל ללמוד בויצ"ו, אך נטש אחרי שנה כי התקשה להסתדר עם המסגרת. בגיל 17 כבר עזב את בית ההורים לטובת מגורים בשכונת הדר עם חבר. החבר, שלמד קולנוע בסם שפיגל, צילם סרט דוקומנטרי על אסף ואמנותו, וכך נולד הקשר של אסף עם ירושלים. הוא עבר לשם בעצמו כדי ללמוד בבית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה, התגורר בשכונת עין כרם, חיפש את עצמו, ובשנת הלימודים השלישית מצא את עצמו חוזר בתשובה, ועבר להתגורר בשכונת מאה שערים החרדית.
 
עד לפני כשבע שנים בערך חי אסף כחרדי לכל דבר בשכונת מאה שערים בירושלים. זו הייתה תקופה של שבע עשרה שנה. עד אז הוא היה חילוני לחלוטין. לימים הוא למד שהתאהבותו בתורה והתמכרותו לה הייתה מלכודת דבש עבורו. כיום הוא אומר: "אני לא מתחרט על התקופה הזו. אני אב לשבעה ילדים מדהימים, אהובים ונפלאים, ולמדתי דבר אחד או שניים על החיים."

 
אסף בריל. צילום: נדב בריל

פיגוע טרור שארע בפתח ביתו בירושלים התיר בו את רישומו, גם אם לא בבת אחת. מחבל מתאבד התפוצץ והרג איתו 12 אנשים. אסף סייע לפצועים, אך למחרת חש שאינו מסוגל עוד לתפקד בעבודתו כמשגיח בישיבה. הוא היה נפגע חרדה. מעורער. הוא התקשה לישון בלילות, חזר לעשן, ולא מצא את עצמו. הואכבר היה אז נשוי ואב לארבעה ילדים. ההתרחקות מהעולם החרדי היתה הדרגתית וכללה שכירת חדר עבודה, ועזיבה של ירושלים.
 
"לא הפסקתי לצייר גם כשהייתי בעולם התורה, רק המגבלה הייתה עצומה. אסור לצייר נשים, ויותר מכל אני אוהב לצייר נשים. הן יותר מעניינות ויותר יפות בעיניי. אז ציירתי בספרונים קטנים בעט ובעיפרון, ומילאתי עשרות ספרים ברישומים ובציורים, אבל המגבלות היו רבות. כשרציתי לצייר דמות אישה, פשוט ציירתי קו או צורה שתעורר את המחשבה לראות את דמות האישה שרציתי לצייר. לפעמים רק קו דק אחד. יש לי עשרות ספרים כאלו גדושים בעבודות טעונות. חלקן חזקות, חלקן קשות, חלקן סתם קו תועה או תוהה. לא עזבתי את הקולמוס וזה העיקר."

 
צילום: מיכל רומם

לפני החזרה בתשובה הציג תערוכת יחיד בבית האמנים בירושלים (1989),  בסינמטק ירושלים, בבתי מעצבים, ובמועדונים שהיו פעילים באותה תקופה. עבודות שלו מוצגות בעיקר בסטודיו גלריה שלו בפרדס חנה ובגלריות מסחריות שונות.
 
"הבריחה מעצמי אל העולם החרדי לא התקבלה יפה על ידי אסף האמן שבי. ובסופו של דבר, עזבתי פרק זה בחיי. כמובן, שהייתי צריך לחוות פיגוע ועוד כמה זוועות ירושלמיות כדי להתעורר מנמנמת כזו עמוקה, אבל הנסיכה – שהיא היצירה – נשקה לי והתעוררתי. הבנתי שהיצירה שלי חשובה, ושאני יכול לחזור ולקרוא לעצמי צייר."
 
"כיום אני מצייר כל הזמן. תמיד מחפש קו חדש, וחושש לשחזר או למחזר את עצמי. האמנות שלי היא מחקר תמידי. חקרתי אהבה, כעס, שנאה ושאר רגשות. יופי, אסתטיקה, תנועה... ובגלל שהיד מחוברת טוב למוח, הרי שכאשר היא מציירת, אני חוקר ולומד. בכל אופן, משתדל... אני מאמין שאסור לאדם לחדול מלהשתנות, למרות שזה טבע אנושי בלתי נשלט, ואת כל המסעות האלה אני עובר עם הצבעים והמצעים. כולי תקווה שהביקור בתערוכה יפגיש את הצופה עם חוויה אסתטית, רגשית ואמנותית."

 
צילום: מיכל רומם

התערוכה הנוכחית מייצגת תקופה ארוכה של מחקר מעמיק  בשאלות חיים קיומיות  ויומיומיות, המבטאות  התמודדות בלמידה אישית-עצמית, שיש בהן גם מימד אוניברסלי שהצופה יוכל למצוא עצמו בתוכה. מעין מחקר של מוח, רגש, נפש, המצוי במצבי חיים של לבד-יחד-לחוד. בתערוכה יוצגו עבודות קנווס גדולות, שמן על קנווס, לצד רישומים קטנים בטכניקות מעורבות.
 
בתערוכה תינתן גם הזדמנות ליהנות מאפליקציה יחודית שיצר אחיו של אסף, נדב בריל, שהינו אמן תלת מימד מזה 20 שנה. נדב עבד במשך שנים רבות באולפנים מובילים לאנימציה ברחבי העולם, בהפקות של סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה ומשחקים. 

 
Asaf Brill Studio. צילום: רענן טל

באי התערוכה יוכלו ליהנות מהחוויה הווירטואלית שיספק נדב. מדובר ב'מציאות רבודה' או "אומנות רבודה" במקרה הזה. באנגלית - Augmented Reality, ובקיצור – AR. מדובר בטכנולוגיית מיחשוב המשמשת כהרחבת המציאות. במציאות זאת משולבים אלמנטים וירטואליים אשר מתמזגים עם הסביבה האמיתית בזמן אמת ובאופן אינטראקטיבי.
 
נדב: "זהו שילוב בין אמנות תלת מימדית לבין אמנות קלאסית בה למעשה אני, כמעריץ שרוף של האומנות של אחי, רציתי ליצור סוג חדש של הומאז' (מחווה)  ולחבר בין המדיומים השונים ולהעניק למתבונן אפשרויות נוספות להעמיק בציורים העוצמתיים האלו. לציורים ולדמויות של אסף יש חיים משל עצמם. לא כל אחד יכול לדמיין זאת. יש משהו קסום בעובדה שציור יכול להתעורר לחיים ולכל צופה יש את הזווית המיוחדת שלו והפרשנות שלו, המטרה היא לאפשר למבקרים בתערוכה לראות זאת, לצלם תמונות מזווית אישית, ואף לשתף את התמונות בצורה נגישה ומהנה."  

 
צילום: מיכל רומם

היישום משתמש במצלמת הטלפון הנייד, כאשר המצלמה לוכדת בשלב הראשון תמונות וידאו מהעולם האמיתי. לאחר מכן יישום מיוחד מזהה את הסצנה, את מיקום המצלמה ואת הכיוון במרחב. בהתבסס על מידע זה היישום מעבד את התמונה המוקרנת על גבי מסך התצוגה של הטלפון ומשלב עליהם בזמן אמת אלמנטים וירטואליים. האפליקציה תהיה זמינה לבעלי מכשירי אנדרואיד בשלב ראשון ובהמשך גם לאיי-פונים.
 
לצפייה במצגת התמונות דרך האפליקציה והוראות להורדת האפליקציה סרקו את הקוד הבא או לחצו על הלינק : http://goo.gl/LSwIp5

 
ניתן להוריד אפליקציות מהחנות דרך הקישור הבא:
https://play.google.com/store/apps/details?id=tw.mobileapp.qrcode.banner&hl=en
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים