בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: אסף בריל - לבד יחד לחוד
 

 

בית שאגאל: אסף בריל - לבד יחד לחוד


 

אסף בריל חזר בתשובה, חי כחרדי במאה שערים, ובעקבות פיגוע טרור חזר בשאלה ## הוא מצייר בלי הפסקה מאז שהוא זוכר את עצמו, וגם במהלך 17 שנותיו כחרדי המשיך לצייר בקצב, אבל אז היה נתון למגבלות כמו איסור לצייר נשים ## תערוכה צבעונית ומסקרנת
 

אוצרת: רותי סגל

25.2.17 – 4.2.17  


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
הזמנה לתערוכה
 
בשבת, 4 בפברואר, בשעה 12:00, תיפתח תערוכת יחיד של האמן אסף בריל בבית האמנים ע"ש שאגאל. תערוכת הציורים 'לבד יחד לחוד' תתפרש על פני כל הקומה השנייה של המבנה.
 
אסף בריל, יליד חיפה, נושא איתו סיפור חיים יוצא דופן, שכולל חזרה בתשובה, חיים בשכונת מאה שערים, ואז חזרה אל החיים החילוניים, כאשר אשתו ואחדים משבעת ילדיו ממשיכים לקיים אורח חיים דתי ברמות שונות.

 
עבודה של אסף בריל. צילום: מיכל רומם

"ציירתי מאז שאני זוכר את העיפרון הוורסטילי שקיבלתי מאבא שלי, שהוא אדריכל במקצועו, בגיל ארבע," מספר אסף. "תמיד ציירתי. בכל מקום, בכל פינה. על הבגדים, עלל הקירות, על הידיים, וכמובן על נייר וקנווס. לא למדתי לימודי אמנות בצורה מסודרת.. כאוטודידקט, תרגלתי טכניקה עם ספרי אנטומיה ולימדתי את המוח-לב שלי לדבר ולהעביר מחשבות ורגשות דרך צבעים וצורות. אולי אפשר לקרוא לזה קואורדינציה של נפש-יד. היום זה חלק ממני. זו הדרך שלי להביע כל דבר."
 
אסף מצייר בגדול ובקטן, על קנווס בצבעי שמן, פחם או עפרון. "עדיף שיהיה קנווס גדול. הכי גדול שהסטודיו שלי יכול להכיל. לעבודות הקנווס הגדולות אני קורא היצירות האפיות. על  פי רוב יש בהן עלילה. מכיוון שבדרך כלל כל עבודה גדולה אורכת לי כמה חודשים, ולפעמים שנה, עד שאני מסוגל לחתום עליה בלב שלם, הרי שכל יצירה כזו היא פרק בחיי. במקביל, היות וידי העסקניות לא יכולות להפסיק לתרגם את לבי/מוחי הנובע, תמיד יימצאו בסביבתי עוד פורמטים קטנים יותר, מהירים יותר. אני מכנה את העבודות האלה סנאפ שוטס או יומני הרגע. אלה עבודות שיכולות לקחת בין דקה לשלושה ארבעה ימים, ולפעמים שבוע. אני מצייר פיגורטיבי. הרבה פורטרטים."

 
צילום: מיכל רומם

אסף נולד בחיפה למשפחה חילונית, נמשך מגיל צעיר לאמנות, וגם החל ללמוד בויצ"ו, אך נטש אחרי שנה כי התקשה להסתדר עם המסגרת. בגיל 17 כבר עזב את בית ההורים לטובת מגורים בשכונת הדר עם חבר. החבר, שלמד קולנוע בסם שפיגל, צילם סרט דוקומנטרי על אסף ואמנותו, וכך נולד הקשר של אסף עם ירושלים. הוא עבר לשם בעצמו כדי ללמוד בבית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה, התגורר בשכונת עין כרם, חיפש את עצמו, ובשנת הלימודים השלישית מצא את עצמו חוזר בתשובה, ועבר להתגורר בשכונת מאה שערים החרדית.
 
עד לפני כשבע שנים בערך חי אסף כחרדי לכל דבר בשכונת מאה שערים בירושלים. זו הייתה תקופה של שבע עשרה שנה. עד אז הוא היה חילוני לחלוטין. לימים הוא למד שהתאהבותו בתורה והתמכרותו לה הייתה מלכודת דבש עבורו. כיום הוא אומר: "אני לא מתחרט על התקופה הזו. אני אב לשבעה ילדים מדהימים, אהובים ונפלאים, ולמדתי דבר אחד או שניים על החיים."

 
אסף בריל. צילום: נדב בריל

פיגוע טרור שארע בפתח ביתו בירושלים התיר בו את רישומו, גם אם לא בבת אחת. מחבל מתאבד התפוצץ והרג איתו 12 אנשים. אסף סייע לפצועים, אך למחרת חש שאינו מסוגל עוד לתפקד בעבודתו כמשגיח בישיבה. הוא היה נפגע חרדה. מעורער. הוא התקשה לישון בלילות, חזר לעשן, ולא מצא את עצמו. הואכבר היה אז נשוי ואב לארבעה ילדים. ההתרחקות מהעולם החרדי היתה הדרגתית וכללה שכירת חדר עבודה, ועזיבה של ירושלים.
 
"לא הפסקתי לצייר גם כשהייתי בעולם התורה, רק המגבלה הייתה עצומה. אסור לצייר נשים, ויותר מכל אני אוהב לצייר נשים. הן יותר מעניינות ויותר יפות בעיניי. אז ציירתי בספרונים קטנים בעט ובעיפרון, ומילאתי עשרות ספרים ברישומים ובציורים, אבל המגבלות היו רבות. כשרציתי לצייר דמות אישה, פשוט ציירתי קו או צורה שתעורר את המחשבה לראות את דמות האישה שרציתי לצייר. לפעמים רק קו דק אחד. יש לי עשרות ספרים כאלו גדושים בעבודות טעונות. חלקן חזקות, חלקן קשות, חלקן סתם קו תועה או תוהה. לא עזבתי את הקולמוס וזה העיקר."

 
צילום: מיכל רומם

לפני החזרה בתשובה הציג תערוכת יחיד בבית האמנים בירושלים (1989),  בסינמטק ירושלים, בבתי מעצבים, ובמועדונים שהיו פעילים באותה תקופה. עבודות שלו מוצגות בעיקר בסטודיו גלריה שלו בפרדס חנה ובגלריות מסחריות שונות.
 
"הבריחה מעצמי אל העולם החרדי לא התקבלה יפה על ידי אסף האמן שבי. ובסופו של דבר, עזבתי פרק זה בחיי. כמובן, שהייתי צריך לחוות פיגוע ועוד כמה זוועות ירושלמיות כדי להתעורר מנמנמת כזו עמוקה, אבל הנסיכה – שהיא היצירה – נשקה לי והתעוררתי. הבנתי שהיצירה שלי חשובה, ושאני יכול לחזור ולקרוא לעצמי צייר."
 
"כיום אני מצייר כל הזמן. תמיד מחפש קו חדש, וחושש לשחזר או למחזר את עצמי. האמנות שלי היא מחקר תמידי. חקרתי אהבה, כעס, שנאה ושאר רגשות. יופי, אסתטיקה, תנועה... ובגלל שהיד מחוברת טוב למוח, הרי שכאשר היא מציירת, אני חוקר ולומד. בכל אופן, משתדל... אני מאמין שאסור לאדם לחדול מלהשתנות, למרות שזה טבע אנושי בלתי נשלט, ואת כל המסעות האלה אני עובר עם הצבעים והמצעים. כולי תקווה שהביקור בתערוכה יפגיש את הצופה עם חוויה אסתטית, רגשית ואמנותית."

 
צילום: מיכל רומם

התערוכה הנוכחית מייצגת תקופה ארוכה של מחקר מעמיק  בשאלות חיים קיומיות  ויומיומיות, המבטאות  התמודדות בלמידה אישית-עצמית, שיש בהן גם מימד אוניברסלי שהצופה יוכל למצוא עצמו בתוכה. מעין מחקר של מוח, רגש, נפש, המצוי במצבי חיים של לבד-יחד-לחוד. בתערוכה יוצגו עבודות קנווס גדולות, שמן על קנווס, לצד רישומים קטנים בטכניקות מעורבות.
 
בתערוכה תינתן גם הזדמנות ליהנות מאפליקציה יחודית שיצר אחיו של אסף, נדב בריל, שהינו אמן תלת מימד מזה 20 שנה. נדב עבד במשך שנים רבות באולפנים מובילים לאנימציה ברחבי העולם, בהפקות של סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה ומשחקים. 

 
Asaf Brill Studio. צילום: רענן טל

באי התערוכה יוכלו ליהנות מהחוויה הווירטואלית שיספק נדב. מדובר ב'מציאות רבודה' או "אומנות רבודה" במקרה הזה. באנגלית - Augmented Reality, ובקיצור – AR. מדובר בטכנולוגיית מיחשוב המשמשת כהרחבת המציאות. במציאות זאת משולבים אלמנטים וירטואליים אשר מתמזגים עם הסביבה האמיתית בזמן אמת ובאופן אינטראקטיבי.
 
נדב: "זהו שילוב בין אמנות תלת מימדית לבין אמנות קלאסית בה למעשה אני, כמעריץ שרוף של האומנות של אחי, רציתי ליצור סוג חדש של הומאז' (מחווה)  ולחבר בין המדיומים השונים ולהעניק למתבונן אפשרויות נוספות להעמיק בציורים העוצמתיים האלו. לציורים ולדמויות של אסף יש חיים משל עצמם. לא כל אחד יכול לדמיין זאת. יש משהו קסום בעובדה שציור יכול להתעורר לחיים ולכל צופה יש את הזווית המיוחדת שלו והפרשנות שלו, המטרה היא לאפשר למבקרים בתערוכה לראות זאת, לצלם תמונות מזווית אישית, ואף לשתף את התמונות בצורה נגישה ומהנה."  

 
צילום: מיכל רומם

היישום משתמש במצלמת הטלפון הנייד, כאשר המצלמה לוכדת בשלב הראשון תמונות וידאו מהעולם האמיתי. לאחר מכן יישום מיוחד מזהה את הסצנה, את מיקום המצלמה ואת הכיוון במרחב. בהתבסס על מידע זה היישום מעבד את התמונה המוקרנת על גבי מסך התצוגה של הטלפון ומשלב עליהם בזמן אמת אלמנטים וירטואליים. האפליקציה תהיה זמינה לבעלי מכשירי אנדרואיד בשלב ראשון ובהמשך גם לאיי-פונים.
 
לצפייה במצגת התמונות דרך האפליקציה והוראות להורדת האפליקציה סרקו את הקוד הבא או לחצו על הלינק : http://goo.gl/LSwIp5

 
ניתן להוריד אפליקציות מהחנות דרך הקישור הבא:
https://play.google.com/store/apps/details?id=tw.mobileapp.qrcode.banner&hl=en
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים