דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: עוצמת הרוח - בצבע הטבע
 

 

בית שאגאל:
עוצמת הרוח - בצבע הטבע   
צפי זוהר סטנדל & עמית זוהר אוצרת: נורית אפשטיין
פתיחה: 22.6.19, בשעה 11:00

נעילה: 13.7.19


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה
 
בקומה התחתונה של בית האמנים על שם שאגאל תיפתח בשבת, 22 ביוני, בשעה 11:00, תערוכתם של צפי זוהר סטנדל ובנה עמית זוהר. צפי תציג כ-80 עבודות, מתוכן 30 שאינן ממוסגרות, ועמית יציג 16 עבודות צילום.

בפתיחת התערוכה יישאו דברים האוצרת נורית אפשטיין, לצד כמה חברים, אמנים וקרובי משפחה. צפי תצטט מתוך כתביו של א. ד. גורדון קטע מתוך 'האדם והטבע', ותציין את משמעותם לגביה, וגם תשמיע קטע קצר של מוזיקת עץ בן 800 שנים, שהוקלט באמצעות מכשיר מיוחד שהומצא בקהילת דמנהור בצפון איטליה, בה ביקרה ולמדה לאחרונה. עצים, יש לדעת, מהווים את המכנה המשותף של רוב עבודותיה של צפי שיוצגו בתערוכה.

 
צפי זוהר סטנדל. צילום: אלבום פרטי

צפי: "בעבר הצגתי מספר תערוכות יחיד והשתתפתי בתערוכות קבוצתיות בארץ ובחו''ל. באופן מעניין אני סוגרת מעגל בתערוכה זו בבית האמנים בחיפה, שכן בשנת 1977 הצגתי כאן בגלריה תערוכת תחריטים, ובשנת 1978 השתתפתי ב'ביאנלה לאמנים צעירים' אשר הוצגה במוזיאון לאמנות בחיפה."

צפי, ילידת חיפה ובוגרת ביה"ס הריאלי, שירתה במודיעין של חיל האוויר, ולאחר מכן יצאה לטייל ברחבי העולם. תוך כדי הקמת משפחה, שלושה ילדים ושמונה נכדים, היא הספיקה להשלים את לימודי הדוקטורט, להקים מרכז טיפולי ייחודי בתחום בריאות הנפש 'מלב ולב' בערד, ולהמשיך כל העת ליצור אמנות. בשנים האחרונות היא חזרה לחיפה כדי ללמד באקדמיה, והצטרפה אל צוות המרצים והמדריכים באוניברסיטת חיפה בתוכנית הלימודים לטיפול באמצעות הבעה ויצירה.
 

"בעבודתי המקצועית שהיתה אבן פינה משמעותית בחיי, שילבתי מפגשי נפש עם תהליכים יצירתיים," היא מספרת. "אחד מרגעי השיא שלי בתחום המקצועי והאנושי היה הקמת המרכז הטיפולי בערד. זכיתי לעבוד עם ניצולי שואה ועם אוכלוסיות מגוונות, כאשר השימוש בכלים יצירתיים היוו תמיד מרכיב מרכזי בטיפול ובשיקום." 

על אף זרם היצירה הבלתי פוסק שלה, במשך 30 שנה לא הציגה בפומבי. "יצרתי בתערוכה פנימית והתמקדתי בעולם הטיפול באמצעות ההבעה והיצירה. התפתחה בתוכי מעין תערוכה וירטואלית, תוצאה של ההתנסויות והניסיון שרכשתי, אשר סיפקה וריגשה אותי יותר מכל תערוכה ממשית לו היתה מוצגת על גבי ניירות או בדים. הרגשתי שאני מייצרת תערוכה של התנסויות ומפגשים אנושיים, שהיא מרגשת ומפתחת לא פחות מתצוגה חיצונית."
 
מתוך התערוכה. צילומים: באדיבות האמנית

"בדרכי, לא פסחתי על מעורבות חברתית. הצטרפתי כחברה ומשתתפת פעילה בקבוצת נשים ערביות יהודיות. שיתפנו אחת את רעותה בתהליך מתמשך של היכרות וחברות אישית ומשפחתית. למדנו רבות על הדומה והשונה בינינו, ויצרנו הזדמנויות לחוויות אמנותיות משותפות: ביקורים בתערוכות, יצירה בטבע, ועבודת יצירה אישית וקבוצתית שהפכה להיות חלק מתהליך נשי כלל ארצי בנושא קידום השלום. גם הפקנו סרט תיעודי על הקבוצה ועוד."
 
עבודות האמנות שלה הושפעו רבות מהטבע. הגיוון, הטקסטורות, הצבעים, מהגלוי והנסתר שנחשפו לעיני. צפי: "בתחילת דרכי עבדתי בשיטות הקלסיות של רישום, אקוורל, גואש, שמן, ולאחר מכן עברתי להתנסות בשיטות נוספות של תחריטים, קולאגרפים, קולאז' וטכניקות מעורבות."

 

צפי מספרת כי לא הפסיקה ליצור מאז ימי ילדותה ועד היום, עם הפסקות שנבעו מכורח המציאות. מזה שנתיים וחצי, מאז פרשה לגימלאות אחרי שבע שנים של הוראה והדרכה באוניברסיטת חיפה בתוכנית לטיפול באמצעות האמנויות, התחילה ליצור בדרך ייחודית, כמעט מידי יום ביומו. "העבודות נובעות בפליאה והנאה בלתי תתואר מבחינת הרגשתי הפנימית, קשורות לטבע ובמיוחד לעצים השונים. שם אני מוצאת את הדימויים הנסתרים והגלויים שמדברים אלי בשפתם המיוחדת, בצבעים, בטקסטורות ובמגוון התכנים הבלתי נגמר שבם..."

המפנה חל לפני שנתיים לאחר שהייה ממושכת באי מאווי בהוואי אצל המשפחה. למרות שלא היה זה הביקור הראשון שלי באי, הטבע הימם אותי בפעם הזו יותר מבעבר. מצאתי עצמי יוצרת בדרך חדשה שריתקה אותי לחלוטין ונתנה משמעות של חיבור לטבע ממקום עמוק ומסקרן. נוצרה בי תחושה של זהות והזדהות עם המושא הטבע. ראיתי את עצמי במהלך חיי בצבעים השונים, בחילופי העונות, בגדילה, בהתפתחות ובתהליכי האובדן."

"במיוחד נמשכתי אל העצים בטבע, אל השכבות המתקלפות, המסתירות ומכסות כמו סוד. כנגלות ומבקשות תהליך הסבר ותשובה אישית." 

"הרגשתי שמצאתי את הנישה האמנותית שמייחדת אותי, את החתימה האמנותית שלי."

 

השימוש הדיגיטאלי הוסיף לה מימד ביצירה, כמו בעבודת מכחול או היד שלה, הוא מאפשר לה להתרכז במרקמים, בצורות, בצבעים ובתוכן. נפתחו בפניה אפשרויות אינסופיות נסתרות וגלויות שגלומות בנושאים אותם היא מביעה בעבודות, אשר יוצאות וזורמות בשמחה ובהשראה."

קטע שקראה בכתביו של א.ד. גורדון, מתוך ״האדם והטבע״ חידד וחיזק עבורה את התהליך בו היא מצויה:
 
״ופקחת ביום ההוא את עיניך
והצצת הישר אל תוך עיני הטבע
וראית בהם את תמונתך, וידעת
כי אל עצמך שבת.
כי בהתעלמך מהטבע, התעלמת מעצמך״

 
זו מהות התערוכה שלי, היא אומרת.
 
צפי, מה מסתתר מאחורי שמה של התערוכה?
 
"שם התערוכה, 'עוצמת הרוח - בצבע הטבע', מבטא עבורי את התהליך שאני עוברת ביצירה שלי, ומבטא את זהותי האמנותית באופן מלא בעבודות המוצגות, שהן רק חלק קטן מהמעיין הנובע של יצירות רבות נוספות אותן אני לא מפסיקה ליצור."
 
במשך 30 שנה לא הצגת תערוכות, והנה את פותחת תערוכה מרשימה בבית שאגאל...
 
"אכן, שנים עברו עליי ללא תערוכות, אך כל העת המשכתי ליצור. חברים, בעיקר מתחומי האמנות, הם שדחפו אותי לחשוף ולהציג אחרי שנים רבות שלא חשתי את הצורך הזה. האוצרת נורית אפשטיין היתה שותפה לדעתם זו לאחר שראתה את העבודות, והיא מלווה אותי בנאמנות ורגישות בכל שלבי התהליך."

 

מהי חיפה בשבילך?
 
"את חיפה אהבתי תמיד. ביליתי בים שמקיף אותה לא מעט מזמני, היערות, המורדות, האווירה... בהיותי חניכת הצופים וגם מדריכה במשך שנים לא מועטות, דאגתי לבקר ולגלות פינות קסם לא מועטות שהיו קיימות בעיר, בין אם ביחד עם החניכים או על מנת לצייר."

"ולא רק חיפה. באופי הצועני שלי שמחפש את הנדודים, את השונה והמיוחד, מצאתי עצמי נודדת גם ברחבי הארץ. אהבתי תמיד את הנופים המגוונים שבה, ובמיוחד את הים, היער והמדבר בו שהיתי שנים לא מועטות עם בני משפחתי. והיו גם טיולים ומסעות בארץ ובעולם הרחב, והיכרות עם אנשים ותרבויות זרות ושונות."

מתי שורה עלייך המוזה?
 
"אני אוהבת לעבוד בלילה, בשקט שמסביב, עם קולות הטבע להם אני חשופה במגורי מעל ואדי לוטם בחיפה."
 

בנך עמית משתתף איתך בתערוכה...

"בני הבכור עמית בעבודות צילום ייחודיות שלו. עמית מצלם מאז נערותו. את עבודותיו אני מעריכה ואוהבת, במיוחד את יכולת התבוננות וההעמקה שלו בנושאים אותם הוא מצלם. זוהי גם דרך לחגוג בה את יום הולדתו ה-50. הוא, כלתי ונכדי יגיעו מארה"ב בה הם מתגוררים, כדי להיות שותפים בתערוכה, וכן יגיע בני הצעיר שגר בוינה עם משפחתו, ובתי וכל בני המשפחה שגרים בקיבוץ יסעור. התערוכה וכל מה שכרוך בה וסביבה מרגשים אותי ביותר, ואני מאחלת לכולנו אירוע מרגש.

העבודות מוצעות למכירה?

"כן. עד חמישה עותקים לכל היותר מכל עבודה. ניתן להדפיסן בגדלים שונים ועל חומרים שונים כגון נייר הדפס משובח, קנבס, אלומיניום ועוד, בהתאמה עימי."

התערוכה תוצג עד 13 ביולי.
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

עושים ספורט? תאכלו פיצה PRO של דומינו'ס!!‏

עושים ספורט? תאכלו פיצה PRO של דומינו'ס!!‏
בעידן שבו אנו מודעים יותר ויותר לאורח חיים בריא, הספורט הפך לדרך חיים אצל רבים מאיתנו. חלק בלתי נפרד מהאימון ומהמאמץ הגופני הינו התזונה לפני ואחרי הפעילות עצמה. כיום ברור, ולא רק לספורטאים מקצועיים...
קישור לעמוד המלא

בורגרים רמת הנשיא של רשת בורגרים: מגוון מארזים במבחר טעמים

בורגרים רמת הנשיא של רשת בורגרים: מגוון מארזים במבחר טעמים
סניף Burgerim - ברמת הנשיא חיפה, המשתייך לרשת Burgerim (בורגרים), מציע מגוון רחב של טעמים בארוחה אחת עם מיני המבורגרים (כ-80 גרם לפניי צלייה) במבחר טעמים שונים, המוגשים בסניפים, ב'טייק אווי' או...
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: מזמינים פיצה ומשלמים באמצעות ביט

דומינו'ס פיצה: מזמינים פיצה ומשלמים באמצעות ביט
דומינו'ס פיצה, אחת מהחברות החדשניות והמתקדמות בעולמות הדיגיטל, חברה לאפליקציית התשלומים הגדולה והמובילה בישראל - bit, בכדי להתחיל את מהפכת התשלומים בישראל ולייצר חווית קניה חדשה, נוחה יותר ובטוחה...
קישור לעמוד המלא

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים