בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: אחים בדם – קשרים והקשרים בין אנשים
 

 

בית שאגאל: אחים בדם – קשרים והקשרים בין אנשים 


 

התערוכה 'אחים בדם' שכוללת כ-50 עבודות שונות, תיפתח בבוקר שבת, 10 בדצמבר, בבית שאגאל, כחלק מארועי 'החג של החגים' ## נושא התערוכה הוצע כבר לפני כחצי שנה, ומאז החלו לזרום העבודות ## בעקבות השריפה הגדולה שהתחוללה בשלהי נובמבר בחיפה, קיבל הרעיון משמעות חדשה וחשובה במיוחד
 

10.12.2016 – 31.12.2016

 

אוצרת: רותי סגל


 

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה
 
חודש דצמבר בחיפה הוא החודש בו מושם דגש על הקשר הטוב והאחווה השוררת בין בני הדתות השונות בעיר. מזה שנים מציינת חיפה את 'החג של החגים', בו מועלים אל התודעה אספקטים שונים של החיים יחד בעיר הזאת באמצעות ארועי אמנות, תרבות ואוכל. גם סניף צפון של אגודת הציירים והפסלים מצטרף אל החגיגה. בשבת, 10 בדצמבר, בשעה 11:00, תיפתח בבית שאגאל התערוכה 'אחים בדם' - תערוכה על קשרים והקשרים בין אנשים. את דברי הפתיחה יישאו פרופ' יוסי גמזו, יו"ר אגודת האמנים רותי סגל, שגם אוצרת את התערוכה. ינחה: איש התקשורת והתרבות הוותיק אריה יאס, ויופיעו הזמרת איילה לוי קלוסקי והמשוררת תמר קרן ברעם.

נושא התערוכה נקבע עוד לפני כמה חודשים, אך כעת, בעקבות השריפה הגדולה שחוותה חיפה לקראת סוף נובמבר, נעשה הנושא אקטואלי הרבה יותר. רותי סגל: "עם פרוץ האש אנו נוכחנו כי נאבקים בה בני כל הדתות. האש לא יודעת להבחין בין בני הדתות השונות. אנשים מאשימים אלה את אלה בהצתה בזדון. מה, אנשים יקומו להצית את הבית שלהם? אנחנו נתפסים בקלות למילה 'הצתה' שהיא מאוד מסוכנת."

 
עבודת צילום של ליאורה איגר

ההכנות לתערוכה ארכו כחצי שנה וכ-50 אמנים משתתפים בה. סגל: "שם התערוכה הלך למרחקים, ואמנים מכל הארץ ביקשו להשתתף. אנשים מכל הדתות, מכפרים ומערים שונות. מגוון מאוד. בחירת העבודות נעשתה על פי שני קריטריונים – רמת העבודה והקשר לנושא."

"הנושא הוא כאילו פשטני, אבל מאוד רוחני," אומרת סגל. "יש אנשים שציירו דם, אבל אני לא הייתי מסוגלת לשאת את זה. ציפיתי למשהו יותר מופשט עם רגש. לכן, שם התערוכה הוא רחב יותר – 'קשרים והקשרים', כי מראש חששתי שאנשים ייתפסו לשם ויציירו דם. הרבה השתמשו בצבע האדום. היו שעשו זאת באופן בוטה, והיו שבאופן אלגנטי. רציתי דברים יותר מתוחכמים. ואכן יש. סצינות מההיסטוריה ומהתנ"ך. התייחסות לקין והבל. רותי ספרוני, שכתבה את הלהיט 'בשמלה אדומה', כתבה גם שיר שיוצמד אל אחד הקירות. זה מנוגד למה שבדרך כלל עושים אצלנו, כי אין לנו סופרים ומשוררים, אבל הבטחתי לה פינה קטנה."

 
אחים בדם - עבודה של היאם מוסטפא

סמל התערוכה, שמתנוסס על גבי ההזמנה, כולל מגן דוד שנתון בתוך משושה ומוקף בסהר, כשבהיקף נראים גם צלבים. הסמל מהמאה ה-19 צולם על ידי רותי סגל בארמון קיץ של אחד האמירים, במהלך טיול בחודש שעבר באוזבקיסטן. "כשראיתי את הסמל ממש נפעמתי, כי מיד חשבתי שהוא מתאים לי לתערוכה. צבעיו כחול-צהוב. הוא מאחד את שלוש הדתות אצלנו. כל כך התרגשתי כשראיתי את זה, ולא הבינו מה עובר עלי."

המיצג בכניסה הוא אחד מתוך תשעה פרויקטים ופעילויות שמתוכננים בחודש זה על ידי בית האמנים ויהיו פתוחים לקהל הרחב. הפסל משה פרלמן ואיש התרבות אריה יאס היוו את הרוח החיה והפעילה בתכנון ויישום הפרויקטים והפעילויות השונות:


1. התערוכה 'אחים בדם', שתשתרע על שתי הקומות בבית האמנים. תערוכה העוסקת בקשרים והקשרים בין אנשים, בין תות שונות ותרבויות. על יחסי שכנות ועל זהויות ברוחח ובחומר, בימי שלום ובימי מתח. הכניסה חינם.
 
אריה יאס בפתיחת התערוכה. צילום: אתר כדאי לדעת

2. בית המשאלות. בחזית בית האמנים נמתחו חבלים מגג הבניין ונוצר כעין אוהל. לקהל הרחב תהיה אפשרות לכסות את הבניין במשאלות, שירים, ציורים או כל אמירה אחרת. דפים, צבעים ועפרונות יסופקו לקהל במקום. את המיצג יצרה האמנית טטיאנה בלוקוננקו.

3. ארוע משולב לאגודת האמנים ולאגודת הסופרים. משוררים קוראים ודנים בנושא 'היחד', בשיתוף הקהל ובשילוב קטעי נגינה. שישי, 16.12 בשעה 11:00, בהנחיית האמנית הרב-תחומית אילנה צמחוני. הכניסה חינם.

4. רב-שיח: 'מחווה לוותיקי אמני חיפה'. הרב-שיח יתנהל במלל, בציור, בכתיבה ובתנועה, כשכל אחד מהמשתתפים בוחר בדרך ההתבטאות הנוחה לו. מנחה: מיכאל מירו. משתתפים בפאנל האמנים: אילנה צמחוני, עבד עבאדי, פנינה חזן, סאלח אלקרא, ד"ר נורית צדרבוים וגרשון קניספל. שבת, 17.12 בשעה 11:00. הכניסה חינם.

5. מיצגים: "אני יוצר לי חברים". יוצגו חמישה מיצגים. כל אמן, על פי תפיסתו, יוצר לו חברים. משתתפים: ד"ר נורית צדרבוים, פול שנלר ואריה יאס, ד"ר מיקי מירו, גלעד רטמן, משה פרלמן. מנחה: אריה יאס. שבת, 17.12 בשעה 14:00. הכניסה חינם.

 
עבודה של רותי סגל
 
6. בוקר של מוסיקה ורישום עירום. סדנא לרישום מודל עירום במשך כשלוש שעות בהנחיית ד"ר דן לביא, ובליווי מוסיקה. הסדנא מיועדת לכ-30 איש. יש להביא דפים וחומרים לרישום. הרשמה באתר האינטרנט של האגודה. שישי, 23.12, בשעה 11:00. דמי כניסה: 20 ₪.

7. סדנא אינדיאנית: 'כולנו אחד'. הסדנה עוסקת בחיבור בין אנשים בהתבסס על הברכה האינדיאנית שפירושה "כולנו מחוברים". אין צורך בניסיון קודם. מנחים: ד"ר מיכל סגל והמוזיקאי ימי בר. מיכל סגל חיה במשך כשנה בבתיהם של מנהיגים אינדיאנים והשתתפה בטקסים רבים. שבת, 24.12 בשעה 11:00. הכניסה חינם.

8. סדנת גוף, תנועה וחלל. שיתוף פעולה עם הבית לתיאטרון פיזי, ליצנות ותיאטרון רחוב בבית הגפן. מנחה: גיל בכר. שבת, 31.12 בשעה 11:00. הכינסה חינם, מותנית ברישום מוקדם באתר האגודה.

9. ציור חי על כנים, והצגת מיצגים. כעשרה אמנים יעסקו ביצירה לעיני הקהל. משך הפעילות כשעתיים. מנחה: האצן חיים לוי. שבת, 10.12 משעה 12:00, וגם בשבת, 17.12 משעה 12:00.

 
עבודה של ליאורה וילנאי
 
שמות המשתתפים בתערוכה (לפי א-ב):
 
אברא בנבו שנטל, איגר-דרייפוס ליאורה, אלעזר-צור מיכל, אלקרא סאלח, אפשטיין-רטנר נורית, באר נחמה, בוריסוב-שם טוב ילנה, ביצקוב-בילסקי רחל, בירן חיים, בכר לורה, בכרך נטע, בר שראי, גברון אילנה, גל אלכס, גרוס ירדן, גרצ'וק תמר, דריאל מוטי, הורודי ליאנה, וילנאי ליאורה, ויסהוז חיה, ויסוקובסקי פולינה, כתבי כרמלה, לב-לוקץ' מירלה, לב נירה, לוי סימונה, לוי קלוסקי אילה, ליפקין ויקטור, לירון דיטה, לנגר עליזה, מוסטפא היאם, מרבך איה, סגל רותי, סגל-ארנולד מיכל, סולל שמאי ורדה, סיצ'וב מיכאל, פלר טובה, פרוינדליך אורי, פרלמן משה, צדרבוים נורית, צורי אילנה, צמחוני אילנה, רובינוביץ' אריה, רוקר הלן, שטרן מרים, שמאס מוגייזל נרדינה, שני גדעון, שנלר פול, שרון אבי, 
תלחמי עסאם.
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים