בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אשנב אל עיילה - האמנית ועבודותיה
 

 

אשנב אל עיילה - האמנית ועבודותיה
 


 

בשבת, 18 באוגוסט, בשעה 12:00, תיפתח בגלריית עין הוד תערוכת המחאה הקבוצתית 'הכסף מדבר' ## אחת המשתתפות היא עיילה, אמנית מסקרנת ששלוש מעבודותיה תוצגנה שם


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
עבודה של עיילה, על מחאת הגז. צילום: ע"י האמנית

בשבת, 18.8, בשעה 12:00, תיפתח בגלריית עין הוד התערוכה המסקרנת 'הכסף מדבר', שמהווה הומאז' למחאת הגז. בין עשרות האמנים המשתתפים, נמצאת גם עיילה רזניק, 30, ששלוש מיצירותיה מוצגות שם.

עיילה, ששמה לקוח מדמות בספר 'שבט דוב המערות', היא פסלת ואמנית ויזואלית אשר נולדה וגדלה בישראל בבנימינה, וכעת חיה ועובדת בקנדה. עבודותיה האחרונות חוקרות ייצוגים של הגוף הנשי, בייחוד באמצעות האסתטיקה של התקופה הפליאוליתית והניאוליטית, והחשיבות העכשווית שלהן בקונטקסט של הבנת אלימות, טראומה וריפוי. 
היא פיתחה את תהליך היצירה שלה באמצעות פיסול ומיצגים, פרפורמנס וצילום, ובעזרת גוף עבודות זה החלה לתפוס ולהבין כי הפרקטיקות האמנותיות והתרבותיות של התקופות העתיקות, הן למעשה מקורות יקרי-ערך למימוש השינוי של מעמד הנשיות כיום, הן ברמה האישית והן בנוף החברתי-פוליטי הרחב יותר.

עיילה משקפת באמנות שלה  את האג'נדה  האישית שלה. את דרכה באמנות החלה כציירת, ולאחר מכן התחברה לתחום האמנות הפלסטית ולאמנות המיצגים, פרפורמנס ארט.

בתערוכת הסיום של לימודיה באוניברסיטת אוקאד בטורונטו, עבודת התיזה שלה באמנות פלסטית, סוקרה כאחת העבודות המובילות מתוך 900 עבודות גמר שהוצגו בתערוכה על ידי .blogto

 
עיילה. צילום: מלינה ברומיגר

מיד עם תום לימודיה נבחרה כאמנית אורחת ושהתה חודש ימים באי גבריולה בקולומביה הבריטית, ואף סוקרה שם על ידי העיתונות המקומית.

עיילה היא בעלת חשיבה מקורית ומעמיקה, אך גם מאוד מחוברת לעצמה, לנשיות ולטבע. בעבודת המחקר שלה עסקה בצלמיות פרה-היסטוריות של נשים, וחיפשה את הקשר בין דמויות אלו לדמות ולתפיסת האישה כיום. עבודתה מתכתבת עם התופעה העולמית העכשווית, me too.

מתוך התנסות עצמית בפיסול הגוף הנשי של עצמה, יצרה סדרה של פסלים ועבודות פרפורמנס, שאפשרו לה לחוש את כוח הריפוי ואת העוצמה שיש בפיסול העצמי ובשימוש בגוף האמן ככלי יקר ערך.

 
מתוך התערוכה. צילום: ע"י האמנית

בזכות התנסות זו יכלה להתבונן, הן בכאב האישי והן בעוצמה הנשית, הנובעים מאותו מקור עצמו, והשכילה לחוות את האמנות גם ככלי רב עוצמה לריפוי. בעקבות תהליך אמנותי זה בחרה בדרך שיתופית של מעגלי יצירה נשים, בהם נוטלות חלק כשבעים נשים מכל העולם, שחוו כאב או טראומה, ופיסלו את גופן בחימר. עבודותיהן צולמו ועברו טרנספר מהנייר לקנבס, טרנספר המסמל באופן מקביל את היכולת לשנע את הכאב לחומר, ולאפשר להתבונן בו מחוץ ל'עצמי'.

דרך נוספת של התחברות לעוצמת הטבע והנשיות היא בעבודותיה האחרונות בפיסול אלות הנושאות תפילה לשמיים, או יוצאות במחול פנימי, ובהשארתן במקומות בהן ביקרה או אהבה כילדה, נערה ואישה.

בעשייה זו באה לידי ביטוי תפיסתה שהאלות מן העפר באו, ועמו הן מתמזגות בעת התכלותן. זהו מעגל אינסופי של חיים ומוות ושל יצירה המזמנת שפע, הירגעות וחיבור לטבע, למיניות, לשמיים ולאדמה.

בעבודותיה ניכרים היבטים של אמונה בכוח הנשי שיוחס להן מזה עידן ועידנים ליצור ולברוא חיים.

 
מתוך התערוכה. צילום: ע"י האמנית

בביקורה הנוכחי בארץ, יצרה עבודות בעקבות ביקוריה באוהלי המחאה בחוף דור, המציגות את תפיסתה בנוגע לזיהום האקולוגי ולמחאת הגז, והפיכת האדם הפשוט לאובייקט על ידי החברות הקפיטליסטיות.

עבודות אלו יוצגו בתערוכה הקרובה בעין הוד. בתערוכה זו מוצגות שלוש מתוך עשרות עבודותיה, שמתחברות הן לאהבתה לטבע והן לעבודתה בעזרת מיצגים בהם מככב הארכיטיפ של האלה והאישה.

"נולדתי וגדלתי בבנימינה, למרגלות הרי הכרמל, בגבעת הפועל," היא מספרת. "בשכונתו הפסטוראלית של אהוד מנור ז''ל. משפחתנו מנתה ארבע נפשות: אמי ענת, אבי רמי ואחי הבכור יקיר. לפני כ-15 שנים הוריי התגרשו."

 

from the Earth Goddess Series‏. צילום: ע"י האמנית

 
מה הביא אותך לקנדה?
 
"בגיל 20 הכרתי חייל בודד שהגיע לארץ מקנדה על מנת לשרת בצה''ל. עם סיום שירותו הצבאי, נסענו לבקר את משפחתו בקנדה. באותה תקופה התקבלתי לבצלאל בהתנייה של  השלמת בגרות. התרשמתי מאד מהאוניברסיטה הקנדית לאמנות. שיקול נוסף ומגוחך הוא שהיתה חסרה לי תעודת בגרות מלאה על מנת ללמוד בבצלאל. היתה חסרה לי בגרות באמנות, כי העבודות שלי היו פרובוקטיביות מדי לקירות המוסד החינוכי בו למדתי. צחוק הגורל הוא שסיימתי תואר באמנות... בקיצור, החלטנו להמשיך את לימודינו האקדמיים שם. כיום אני חיה בקנדה עם בן זוג אחר. אני נוהגת להגיע לארץ לפחות פעמיים בשנה, כדי לבקר את המשפחה והחברים. הביקור בישראל מהווה עבורי הטענה מכל הבחינות – חום השמש, הים, וטיולים על הכרמל וברחבי הארץ."
 
מתי גילית את המשיכה שלך לתחום האמנות?
 
"עוד בהיותי ילדה אהבתי לצבוע לצייר 'מחוץ לקווי המיתאר', והשתתפתי בחוגי ציור שונים. בגיל ההתבגרות, עם גירושי הוריי, נקלעתי למשבר ריגשי, ומצאתי את עצמי מבטאת את הכאב בעזרת כתיבה וציור. האמנות משכה אותי יותר ויותר ככלי לביטוי וריפוי."
 
from the Earth Goddess Series מהאי גבריולה בבריטיש קולומביה קנדה. צילום: ע"י האמנית

מה גרם לך להזדהות עם המחאה שמביעה התערוכה הקבוצתית בגלריית עין הוד?
 
"חלק מאהבתי לישראל כרוך בקשר העמוק שלי אל נופיה, שהיוו חלק בלתי נפרד מחוויות ילדותי, נעוריי ובגרותי. כמו שהאמנות היא מקום לריפוי בשבילי, כך גם הטבע הישראלי והים. כשאני חשה קשיים וברגעים של אי שקט, האינסטינקט הטבעי שלי הוא לצאת להליכה על החוף ולטבול במים. המחשבה על הים המרפא כמזוהם מעוררת בי כעס כל כך גדול.
"בכלל, ולא רק בקשר לישראל, אהבתי אל הטבע נוכחת בעבודות האמנות שלי, כמו בפרויקט של אלות הטבע – אני משאירה את הפסלים מחימר לא שרופים כדי שיתמזגו חזרה עם האדמה. כי מעפר באנו ואל עפר נשוב, ושום דבר ביקום הזה איננו נצחי וכך גם אנו וכך עבודותיי."


איך נוצר הקשר שלך עם הגלריה?
 
"כבר זמן מה שאני עוקבת אחרי מחאת הגז, ובביקורי האחרון גם נכחתי במאהל המחאה ליד חוף דור. חשתי צורך עז ליצור משהו בקשר למצב העגום. להביע את הכאב על המצב, להביא לביטוי את התחושה שאילי ההון הופכים אותי, אותנו, את האדם הפשוט, לאובייקט בדרכם, ובכך אין צורך להתחשב ברגשותינו, ובבריאותנו, ובים שבו אנו מוצאים נחמה.
"לאחר שפרסמתי ברשתות החברתיות תמונה מתוך סדרת הצילומים של הפרפורמנס שערכתי במאהל המחאה, נוצר דו שיח ביני לבין ארגון שומרי הבית, הם אלה שכיוונו אותי ליצור קשר עם גלריית עין הוד." 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

פטריקס כובש את הקריות

פטריקס כובש את הקריות
רשת הברים האירים "פטריקס" מתרחבת, והיא השיקה כעת את הסניף השמיני והחדש שלה במתחם ביג קריות. סניף גדול, מעוצב ומזמין שמכיל כ-200 מקומות ישיבה. פאב פטריקס יכול להיות נפלא לחגיגות פרטיות, מפגשי חברים...
קישור לעמוד המלא

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?
שישי, 12 בצהרים. במסגרת פסטיבל מטבח/אמנות שנערך בעיר התחתית של חיפה במהלך הסופ"ש האחרון, התקיימה במסעדת 'הסירים של קאטי' ברחוב קיבוץ גלויות 34, ארוחה על טהרת האוכל הרומני הביתי, כשבמהלכה התקיים גם...
קישור לעמוד המלא

ליקר מרקט משיקה את משקאות הקיץ

ליקר מרקט  משיקה את משקאות הקיץ
חנות היין והמשקאות "ליקר מרקט XO" בבעלותה של חגית כץ, שבמרכז ביג קריות, השיקה בשבוע שעבר, באירוע למוזמנים בלבד, את משקאות הקיץ המובילים. למעלה מ-100 מוזמנים שנמנים על רשימות הסלב הנכונות הגיעו לטעום..
קישור לעמוד המלא

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה
המציאות הקשה בארץ היא שלנשים מבוגרות בפריפריה יש מעט מאוד אפשרויות תעסוקה. אפילו אם יש להן השכלה מקצועית, היצע העבודות הינו מאוד מצומצם. מיזם חברתי כלכלי בשם "נשים מבשלות" רוצה לשנות את המצב הקיים...
קישור לעמוד המלא

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת
רק בשר, הרשת אשר הביאה את הבשר הישראלי לקדמת הבמה ומאכילה אלפי סועדים בשבוע, ממשיכה להפתיע ולחדש בתחום הבשר ומציעה מנה ייחודית וחדשנית. המנה נקראת sizzling מלשון sizzle, וכשמה כן היא...
קישור לעמוד המלא

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל
רשת בלאק בורגר יוצאת בתפריט חברתי חדש לקראת שידורי המונדיאל, כאשר בכל התקופה הספורטיבית, יוצע תפריט ייחודי לחברים הכולל קומבינציות אוכל, בירה ושתייה במחירים מאתגרים!...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים