דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אביבה שמר: תערוכת זרקורים והשקת הספר אדוםכתום
 

 

אביבה שמר: תערוכת זרקורים והשקת הספר אדוםכתום 


 

האמנית אביבה שמר מסכמת 50 שנות יצירה בתערוכתה 'זרקורים', שתוצג בגלריה החדשה בבית אבא חושי, ובספרה 'אדוםכתום', שיושק באותו מעמד, ואשר רבות מעבודותיה ומחשבותיה מצאו דרך אליו...
 

פתיחה: 4.1.16, שעה 19.00

נעילה: 4.2.16

 

בית אבא חושי, רח' אבא הלל סילבר 71 נו"ש, חיפה
 

 

יורם מארק-רייך / אתר כדאי לדעת


 
אביבה שמר. צילום: אתר כדאי לדעת
ביום שני, 4 בינואר, בשעה 19:00, תיפתח בגלריה החדשה בבית אבא חושי התערוכה 'זרקורים', ובה יוצגו עבודותיה של האמנית החיפאית אביבה שמר מתקופות יצירה שונות. רישומים, ציורי שמן ומיצב. במעמד זה גם יושק ספרה של שמר, 'אדוםכתום'', המסכם 50 שנות יצירה.
 
במהלך ארוע הפתיחה, בו יישא דברים ראש העיר יונה יהב, יוקרן סרט של דורון פולק על האמנית, ודן לביא יראיין אותה ואת האמן יעקב חפץ.
 
אביבה שמר, ילידת חיפה, היא רשמת, ציירת, פסלת באבן ובמתכת, אמנית מיצבים ומיצגים. במשך עשרות שנות פעילותה, שימשה גם כאוצרת של תערוכות רבות, והיא האוצרת הקבועה של הגלריה החדשה בבית אבא חושי, שם הציגו אצלה אמנים רבים. היא עובדת באופן אינטואיטיבי לפי נושאים. בעבר, היא יצרה בהשפעת שירה ומשוררים. כיום היא מציירת בעיקר בהשפעת ספר הזהר, שהוא מלא דימויים ומפעיל את כל כולה בציור, פיסול וכתיבה. אביבה: "אני אוהבת לעבוד על נושא כלשהו, עד שאני ממצה אותו, ואז אני עוברת הלאה. אני יכולה לעבוד בו-זמנית על פסל שעווה, פסל אבן ומיניאטורה באותו נושא. אם אני מתפעמת מפסוק כלשהו, כמו, למשל, 'אם רץ לבך, שוב למקום', אני עושה פסלים וציורים בנושא זה, ואחר כך כותבת ספר שלם על כך."

 
 אביבה ומיכאל. צילום: אתר כדאי לדעת

לפני עשר שנים, בשיא פעילותה, עצרה את הכול והתחילה לעשות סדר בעבודותיה ולחקור את עצמה, את העבודות שלה, ואת העבר שלה. שמר: "התחלתי להתכתב עם עצמי, עם כל החיים שלי, דרך העבודות. זה קרה בעקבות מחלה, שגרמה לי להתבונן לאחור. מה שעושים כשעולים למעלה, לפני הקב"ה, אני עשיתי עוד בחיי. התבוננות עמוקה לתוך נפשי פנימה. חקירה של מי, מה, למה..."
 
העצירה והחקירה העמוקה פנימה הביאו אותה לתובנות מדהימות מבחינתה, בשאלות כמו: מה היא מביאה, מה היא משאירה, ומה היא באמת רוצה. התובנות הללו מצאו את דרכן אל הספר עב הכרס, 'אדוםכתום', שרואה כעת אור בתום עשר שנות עבודה עליו, ואשר פתיחת התערוכה מהווה גם את השקתו.

 
נוף ימי, עבודה של אביבה שמר. צילום: ורהפטיג ונצין בע"מ
 "אני רוצה שהתובנות שלי יישארו לבנותיי, לנכדיי ולציבור כולו," אומרת אביבה שמר. "במשך כל חיי אני עובדת וגם לומדת, וגיליתי שאפשר וצריך להגיע אל השמחה על ידי שינוי החשיבה, ואז לפעול וליצור דרך השמחה. החוויה היא כה גדולה שיש בה צורך להנחילה לעולם. המטרה היא להוסיף יופי ואהבה לעולם, ולחבר את כולם לכל היופי הזה. אני מדברת מניסיוני. אפשר ליצור גם מתוך שמחה, ולא חייבים לעבור סבל כמו שאני בחרתי להכניס לחיי, במודע".
 
"אני מעיזה להתבונן על כל השגיאות, הנפילות והתיקונים. יש לי סדרה של עבודות אדירות מימדים בשם תיקון', שנמצאות באוספים של מוזיאונים מודרניים ברחבי העולם, אבל אני עצמי נמצאת בתיקון כל רגע מחיי, ובודקת מה תיקנתי, האם תיקנתי, איך תיקנתי, ומה עוד נותר לתקן. אני משאירה את התיקונים גלויים, כי זה חלק מהאמירה."
 

 
צילום עטיפת הספר: כפיר מלכה

כיום מרבה אביבה לעסוק ביהדות. את יופייה של היהדות גילתה דרך לימודי פילוסופיה. "השתתפתי בסימפוזיון על פילוסופיה יהודית, והתאהבתי," היא מספרת. "מאז, מזה שנים רבות אני חוקרת ולומדת יהדות. זה נפלא בעיניי. אני קוראת וקוראת ולא מפסיקה להתפעל ולהתפעם מהעומק, מהעידון, מהאורות."
 
האמן יעקב חפץ סייע לה לעשות סדר בעבודותיה שמצאו את דרכם אל הספר – ציורים, רישומים, פסלים, מיצבים, מיצגים, רעיונות, דעות, תובנות ודרכי התבוננות. חפץ מביא את קול הביקורת, כמי שמתבונן מהצד. אביבה שמר מביאה את אמנותה, הרהוריה, היסוסיה, נפילותיה, תיקוניה, צורת התבוננותה על החיים, בישירות ובכנות. כמו להישיר מבט של אמת לתוך הנשמה של אביבה שמר, האמנית והאדם, אך גם אל הנשמה שבתוך כל אחד ואחת מאתנו, המתבוננים.

 
מלאך, עבודה של אביבה שמר. צילום: ורהפטיג ונצין בע"מ

אביבה: "בגלל המגוון הרחב כל כך של עבודותיי, חפץ החליט ללכת בראש שלי. לא להתייחס לכרונולוגיה, אלא להאיר זרקורים על תקופות מסוימות בחיי. הספר עשוי בדמותי."
 
על עיצובו המיוחד של הספר היא מספרת: "ראיינתי המון מעצבים עד שיום אחד נסעתי לתערוכה של חבר, האמן אבנר כץ, במוזיאון תל אביב. לקחתי את הספר שלו ביד והתאהבתי בו, בספר. החלטתי שזה יהיה גם המעצב של הספר שלי. כפיר מלכא שמו. כל כך הרבה זמן חלף מאז, שכפיר הספיק לעבור בינתיים להתגורר בטבעון, להתחתן, ולהוליד ילד שכיום הוא כבר בן שנה... לא רציתי ספר כבד ומכביד, אלא פורמט אינטימי, שניתן להתחבר אליו בקלות. בגודל, במראה, בתחושה. זהו פורמט קטן יחסית וידידותי. מתחת לכריכה יש ספוג שעושה אותה נעימה למגע, למישוש. אני גם מבקשת מקוראי הספר שישתמשו בכל החושים בעת שהם אוחזים בספר. הציור שבחרתי לכריכה הוא מאוד אניגמטי. דלת. הציור על העטיפה מרמז לפסוק: 'פתחו לי פתח כחודו של מחט ואני אפתח לכם פתח כפתחו של אולם'. צבע הזהב בקצוות מרמז על הצורך באמונה בדרך אל החיבור והשפע."
 
שמו של הספר 'אדום כתום' הוא על שם שתי הצ'קרות הראשונות שמדברות על שמחה והתעלות בדרך אל החיבור והאהבה. לא הכול פשוט וברור, אך גם כשאין מבינים – מרגישים.

 
העותק הראשון של הספר נמסר לראש העיר, יונה יהב. צילום אתר כדאי לדעת
 
אביבה שמר מספרת ביצירותיה את ספורה האישי בכנות, בפתיחות מירבית, חושפת עד העצבים הדקים, משתפת את הצופה בהיסוסים, בטעויות, במחשבות לא נכונות, בנפילות, בתיקונים ובהתרוממות מחדש על ידי שינוי מחשבתי.
 
בביתה שברחוב יפה נוף בחיפה, עמוס הפסלים, התמונות, המיצבים ושאר פירות יצירתה, היא מתגוררת עם האיש שאיתה כבר 20 שנה. מיכאל. מהנדס מכונות בהכשרתו, ולשעבר מהבעלים של מפעל במפרץ לעבודות מתכת. כמי שמאמינה בכוחן ובסגולתן של האותיות, לשמו של מיכאל היא הוסיפה את האות 'ה' – מיכהאל. "הוא התיקון שלי!" מצהירה אביבה, "אשתו, לפני מותה, ציוותה על חברתה להפגיש בינינו. מעשה אצילי מאין כמותו. היא זימנה אותי אל ביתה, ניהלנו שיחות, והיה לה ברור שזה יהיה נכון להפגיש בינינו."
 
התערוכה תוצג עד 4 בפברואר.

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב
לייבסיטי - בניית אתרים