בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריית גרנד ART: 'נשימה עמוקה'
 

 

גלריית גרנד-ART: חנאן אבו חוסיין  'נשימה עמוקה'

אוצרת: שירלי משולם
פתיחה: חמישי / 13.8.15 / 19:30


 
שדה נעליים. צילום: בוריס אויכרמן
 
ביום חמישי, 13 באוגוסט, תיפתח בגלריה לאמנות עכשווית, גרנד-ארט, תערוכתה של חנאן אבו חוסיין, ילידת אום אל פאחם, שחיה ויוצרת בירושלים החל משנת 1996. חנאן, זוכת פרס 'שרת התרבות והספורט' לאמנות, לשנת 2014, מלמדת אמנות באגף הנוער במוזיאון ישראל ובמגזרים יהודיים וערביים. ריכזה תכנית רב-שנתית ליהודים וערבים באגף לאמנות וחינוך במוזיאון ישראל, ירושלים. היא מוכרת כמרצה אורחת באקדמיות ומכללות לאמנות. השתתפה בסימפוזיונים והציגה בתערוכות רבות בארץ ובחו"ל, ביניהם: מוזיאון תל אביב, מוזיאון חיפה, מוזיאון אשדוד, מוזיאון רוקפלר ובית אנה טיכו בירושלים ואחרים. למדה בבצלאל והייתה אסיסטנטית של האמנית דרורה דומיני (2000).

חנאן אבו חוסיין, מגדירה את עצמה כאמנית עצמאית ופמיניסטית. בעבודותיה היא חוקרת בעיקר דימויים הקשורים לדמות האישה. היא עוסקת בביטוי הקול האישי-נשי, במיניות, בניצול מיני, באהבה וחירות אישית ושיווין בין המינים, נושאים טעונים בחברה הפלסטינית. היא מעורה היטב בחברה ובתרבות הפלסטינית, ובד בבד מקיימת מערכת הדוקה עם החברה הישראלית.

 
מיצב מחטים. צילום: רן ארדה
 
חנאן זכתה בפרס 'שרת התרבות והספורט' לאמנות פלסטית לשנת 2014, ובמאזנה פרסים נוספים.  בנימוקי השופטים לפרס 'שרת התרבות והספורט' לאמנות פלסטית לשנת2014   נכתב: "בלב עבודתה נמצאת האישה בחברה הערבית. מה שהתחיל כנקודת מבט אישית וביוגרפית התרחב במהלך שנות עבודתה ליצירה הנוגעת בטווח רחב של היבטים תרבותיים וחברתיים. העבודות של אבו חוסיין הן לעולם גם אישיות וגם פוליטיות; השימוש שהיא עושה בעבודותיה בחומרים שונים ובטכניקות מגוונות, שהן בדרך כלל עמלניות וידניות, מעצים את תחושת הכאב והדחיפות העולה מעבודותיה".

בתערוכה 'נשימה עמוקה' תציג חנאן עבודת קיר חדשה שכוללת אלפי סיכות תפירה שראשן טבול בבטון. גם עבודה מתמשכת בשם "ללא כותרת" שעשויה מאות מחטים וחוטים טבולים בבטון ואובייקטים פיסוליים מהסדרות: "חולצות" מבטון יצוק (במקור, אלו חולצות של אסירות מבתי כלא), ועבודת קיר-רצפה בשם "שדה עקבים", שכוללת כ- 250 יציקות בטון של נעלי עקב נשיים, מסוגים שונים, ועבודה מסדרת "מחצלת". לדברי האוצרת: "הבטון הוא מאפיין מרכזי, מהותי ומחבר בעבודותיה של חנאן. זהו חומר קשיח, גברי שמתקשר למושגים בנייה, יציבות, אטימות, גבולות, חומות, בית וקיבעון. "המגע שלו עם האדמה מונע אפשרות להצמיח משהו", לדברי האמנית. הבטון משולב עם דימויים ואובייקטים אמנותיים נשיים ובכך מייצר קונפליקטים, מקבע ומונע חופש מרחב נשימה ותנועה. אלו מונומנטים שיש בהם כאב, דקירה, פגיעות ושבריריות, אך הם נוצרו מתוך מאבק, עצמאות ובחירה בחופש".

כותרת התערוכה 'נשימה עמוקה' היא מתן ביטוי לרצון ולאפשרות של האמנית לייצר מרחב נשימה אישי, שמעיד על קיום עצמאי, נוכחות והשפעה. השם מתקשר גם לפעולת היצירה של חנאן שנזקקת לנשימה איטית, עמוקה, ארוכה שחוזרת על עצמה נשימה פנימה והחוצה, חשיבה וביקורת ברבדים רבים שמתקשרים לאוטוביוגרפיה, לחברה, לדת לפוליטיקה ולמוסר בחברה בכלל.  
 
חנאן, השתתפת בעשרות תערוכות מאז תערוכת הבוגרים במכללת עמק יזרעאל. עד כמה חשוב לך להציג את יצירותייך לקהל הרחב? לעיני אנשים אחרים?

"אחרי שסיימתי ללמוד במכללת עמק יזרעאל, עברתי ללמוד בבצלאל במחלקה לאמנות. בשנה השלישית התחלתי להציג במוזיאון רמת גן אחרי שקיבלתי את פרס שרת -  אמריקה ישראל. זאת הייתה התערוכה הראשונה שלי במסגרת הלימודים. ב- 1999 סיימתי תואר ראשון והתחלתי להציג. בשנה הרביעית התחיל המאבק שלי בכדי לפתח את הקריירה שלי כאמנית. המאבק הזה היה חשוב וקשה. הייתי צריכה לעבור הרבה מאבקים מול המשפחה. היה חשוב ללמוד אמנות, אבל המשפחה שלי ציפתה שאני אסיים לימודים ואחזור לאום אל פחם. הציפיות ממני היו לחזור לקבל עבודה פקידותית, והתחתן ולהקים משפחה. המאבק הזה היה קשה מאוד. הייתי צריכה כל הזמן להמציא תירוצים כדי להישאר בירושלים, אז התירוץ היחידי היה לעשות שנת התמחות שנה חמישית בבצלאל, ואחרי זה עוד שנתיים במחלקה לעיצוב קרמי בלימודי המשך... המשפחה לא ראתה בעין יפה את העובדה שאני מתעסקת בנושאים נועזים, מיניים. בטאבו - בעיקר נושאים כמו רצח נשים ודיכוי נשים. ההבדל בין בן לבת וההתייחסות אליהם בתוך המשפחה. ההבדל בין המינים. גבר יכול להישאר מחוץ לבית, חופשי. לעומת זאת, כדי שאני אגשים את החלום שלי הייתי כל הזמן צריכה להמציא סיבות ללמוד, בכדי להישאר מחוץ לבית ולא לחזור לבית ההורים. המשפחה מחליטה עבורך, שאת חייבת לחזור בלי שמתייחסים אלייך ובלי שידברו איתך. כולם מחליטים למענך, ואת היחידה שאסור לך לדבר ולהתערב בחייך. המשפחה החליטה עבורי, שהגיע זמן לחזור לכפר. זה היה בשנים 2003-4, אחרי שקיבלתי פרס אמן צעיר. המאבק נמשך עד היום. להציג בתערוכות זה לא היה קל. גם האוצרים מסתכלים עלייך כאמן פלסטיני, ואז זה קל להציג. אבל הייתי צריכה לעבור מאבק ולהתעקש להציג בגלל האמנות שלי ולא בגלל הזהות. הנושאים הם נושאים לא קלים לעיכול, בעיקר רצח נשים. הנושא הזה העסיק אותי מאז שהייתי סטודנטית. מאוד חשוב לי להפיץ את המודעות ואת ההתעלמות של הממסד מהבעיה הזאת  הנפוצה בתוך החברה. גם התקשורת מתעלמת מזה עד היום. המקום היחידי לאמן בכדי להתבטא היא התערוכה."

 
מחצלת. צילום: רויטל כהן

את מגדירה עצמך כפמינסטית – במה זה מתבטא, ואיפה הגבולות שמציבה בפנייך החברה הפלשתינאית?

"כן, אני מגדירה את עצמי כפמיניסטית, ולפני עשרים שנה זה היה קשה להגדיר את עצמך כפמיניסטית. קיבלתי סטירות בגלל שהגדרתי את עצמי כפמיניסטית. וגם קיבלתי קללות כמו: ״תלכי להתגייר, יא פמיניסטית!״. פעם היו מסתכלים על פמיניסטיות כמו על לסביות.  היה בלבול.  לפני עשרים שנה לא היתה מודעות לפמיניזם. אני גדלתי על הספרות של הפמיניסטית המצרית נואל אל סעדאווי בבית, אבל הכרתי גם פמיניסטיות מכל העולם. היה לי חשוב מאוד להתעמק בנושא הפמיניזם דרך חשיפה וקריאה עמוקה בנושא, להבין את ההבדל בין הזרמים הפמיניסטים ..וגם להכיר ולקרוא על פמיניסטיות דגולות. חלק מהעבודות שלי נעשו כתוצאה מהשראת ספרים שקראתי והשפיעו עליי. היום אני מגדירה את עצמי כאמנית פוסט-פמיניסטית, ועדיין חשוב לי להביא את המאבק הנשי ביצירת האמנות."
 
מדוע בחרת לעסוק במיניות, בניצול מיני, באהבה וחירות אישית ושיווין בין המינים, נושאים טעונים בחברה הפלסטינית? האם יש לכך רקע אישי?

"המטרה של האמן היא להעביר ולתרגם את המאבק והטראומה שלו ליצירה. החשיבות של להתעסק בנושא הטאבו שאסור לגעת, וזה הכול מתחיל בבית. ההבדל בין המינים. הבן הוא היורש הממשיך את שושלת המשפחה. הבת היא כמו אורחת זמנית, ומחכה למי שייקח אותה. כמו חפץ זמני. תמיד יש הפרדה בין המינים בבית. האח מקבל לגיטימציה בלהרביץ ולקלל את האחות, ולא עוצרים את זה. להיפך, צוחקים. האבא מעלים עין. האח יכול לקלל ולפגוע בלי מעצורים, ורק טוענים שהאח יכול לחנך אותה .. הבת היא כאילו אוכלת חינם, ואם היא לא מתחנת היא צריכה לשרת את ההורים ואת האחים כמו שפחה. כשהיא לומדת, יגידו לה לומר תודה שנתנו לך ללמוד. כאילו עושים לה טובה. השפלה. זה קורה בבתים הכי טובים, וזה עדיין קיים. הנושאים האלו כמו גם אלימות במשפחה התחילו להתבטא אצלי מאז עבודת ה״בלטות״, ב-1998 שמתייחסת לאלימות בתוך המשפחה.  לכאורה, הבית הוא המקום החם, אבל זה לא נכון. הרבה נשים זוכות להתעללות מילולית וגם מינית, ואף אחת אין לה אומץ לספר, מה היא עוברת במשפחה. אסור לה בתור אישה להוציא את הכביסה המלוכלכת החוצה. הבית הוא כביכול המקום המגן והחם, אבל לא תמיד. הבית יכול להיות גם מקום מאיים, לא בטוח. כל העבודות שלי מתייחסות לדיכוי נשי. המשפחה קובעת לך הכול: עד כמה שתלמדי ותצליחי. אנחנו נשלוט בך ונחליט למענך. ואם את לא הולכת בעקבותינו, כולם יעמדו נגדך במשפחה. יש משפחות בהן האישה שולטת ואף אחד מהגברים לא מעז לעמוד מולה, אבל אם אמך היא אישה פשוטה, אז את חייבת להיות כמוה. אסור לך להיות שונה מאמך."
 
מדוע נקראת התערוכה "נשימה עמוקה" בשמה זה?
 
"השם 'נשימה עמוקה' התחיל מכך שהאוצרת שירלי הציעה לי לקרוא לתערוכה  brith in brith out. אמרתי שהעבודות שלי צריכות להרבה נשימה לפני הצפייה בהן, וגם אחרי – כדי שהצופה יעכל את מה שהוא ראה. להתמודד עם העבודות זה לא קל, אבל זה משקף את המציאות שלי בתור אמנית שמנסה להביא את המקום האישי לאוניברסלי. כל אישה יכולה להזדהות עם מה שמופיע בעבודות. היצירה שלי נשארת אישית, אבל הסיפור הוא אוניברסלי."
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים