בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריית גרנד ART: 'נשימה עמוקה'
 

 

גלריית גרנד-ART: חנאן אבו חוסיין  'נשימה עמוקה'

אוצרת: שירלי משולם
פתיחה: חמישי / 13.8.15 / 19:30


 
שדה נעליים. צילום: בוריס אויכרמן
 
ביום חמישי, 13 באוגוסט, תיפתח בגלריה לאמנות עכשווית, גרנד-ארט, תערוכתה של חנאן אבו חוסיין, ילידת אום אל פאחם, שחיה ויוצרת בירושלים החל משנת 1996. חנאן, זוכת פרס 'שרת התרבות והספורט' לאמנות, לשנת 2014, מלמדת אמנות באגף הנוער במוזיאון ישראל ובמגזרים יהודיים וערביים. ריכזה תכנית רב-שנתית ליהודים וערבים באגף לאמנות וחינוך במוזיאון ישראל, ירושלים. היא מוכרת כמרצה אורחת באקדמיות ומכללות לאמנות. השתתפה בסימפוזיונים והציגה בתערוכות רבות בארץ ובחו"ל, ביניהם: מוזיאון תל אביב, מוזיאון חיפה, מוזיאון אשדוד, מוזיאון רוקפלר ובית אנה טיכו בירושלים ואחרים. למדה בבצלאל והייתה אסיסטנטית של האמנית דרורה דומיני (2000).

חנאן אבו חוסיין, מגדירה את עצמה כאמנית עצמאית ופמיניסטית. בעבודותיה היא חוקרת בעיקר דימויים הקשורים לדמות האישה. היא עוסקת בביטוי הקול האישי-נשי, במיניות, בניצול מיני, באהבה וחירות אישית ושיווין בין המינים, נושאים טעונים בחברה הפלסטינית. היא מעורה היטב בחברה ובתרבות הפלסטינית, ובד בבד מקיימת מערכת הדוקה עם החברה הישראלית.

 
מיצב מחטים. צילום: רן ארדה
 
חנאן זכתה בפרס 'שרת התרבות והספורט' לאמנות פלסטית לשנת 2014, ובמאזנה פרסים נוספים.  בנימוקי השופטים לפרס 'שרת התרבות והספורט' לאמנות פלסטית לשנת2014   נכתב: "בלב עבודתה נמצאת האישה בחברה הערבית. מה שהתחיל כנקודת מבט אישית וביוגרפית התרחב במהלך שנות עבודתה ליצירה הנוגעת בטווח רחב של היבטים תרבותיים וחברתיים. העבודות של אבו חוסיין הן לעולם גם אישיות וגם פוליטיות; השימוש שהיא עושה בעבודותיה בחומרים שונים ובטכניקות מגוונות, שהן בדרך כלל עמלניות וידניות, מעצים את תחושת הכאב והדחיפות העולה מעבודותיה".

בתערוכה 'נשימה עמוקה' תציג חנאן עבודת קיר חדשה שכוללת אלפי סיכות תפירה שראשן טבול בבטון. גם עבודה מתמשכת בשם "ללא כותרת" שעשויה מאות מחטים וחוטים טבולים בבטון ואובייקטים פיסוליים מהסדרות: "חולצות" מבטון יצוק (במקור, אלו חולצות של אסירות מבתי כלא), ועבודת קיר-רצפה בשם "שדה עקבים", שכוללת כ- 250 יציקות בטון של נעלי עקב נשיים, מסוגים שונים, ועבודה מסדרת "מחצלת". לדברי האוצרת: "הבטון הוא מאפיין מרכזי, מהותי ומחבר בעבודותיה של חנאן. זהו חומר קשיח, גברי שמתקשר למושגים בנייה, יציבות, אטימות, גבולות, חומות, בית וקיבעון. "המגע שלו עם האדמה מונע אפשרות להצמיח משהו", לדברי האמנית. הבטון משולב עם דימויים ואובייקטים אמנותיים נשיים ובכך מייצר קונפליקטים, מקבע ומונע חופש מרחב נשימה ותנועה. אלו מונומנטים שיש בהם כאב, דקירה, פגיעות ושבריריות, אך הם נוצרו מתוך מאבק, עצמאות ובחירה בחופש".

כותרת התערוכה 'נשימה עמוקה' היא מתן ביטוי לרצון ולאפשרות של האמנית לייצר מרחב נשימה אישי, שמעיד על קיום עצמאי, נוכחות והשפעה. השם מתקשר גם לפעולת היצירה של חנאן שנזקקת לנשימה איטית, עמוקה, ארוכה שחוזרת על עצמה נשימה פנימה והחוצה, חשיבה וביקורת ברבדים רבים שמתקשרים לאוטוביוגרפיה, לחברה, לדת לפוליטיקה ולמוסר בחברה בכלל.  
 
חנאן, השתתפת בעשרות תערוכות מאז תערוכת הבוגרים במכללת עמק יזרעאל. עד כמה חשוב לך להציג את יצירותייך לקהל הרחב? לעיני אנשים אחרים?

"אחרי שסיימתי ללמוד במכללת עמק יזרעאל, עברתי ללמוד בבצלאל במחלקה לאמנות. בשנה השלישית התחלתי להציג במוזיאון רמת גן אחרי שקיבלתי את פרס שרת -  אמריקה ישראל. זאת הייתה התערוכה הראשונה שלי במסגרת הלימודים. ב- 1999 סיימתי תואר ראשון והתחלתי להציג. בשנה הרביעית התחיל המאבק שלי בכדי לפתח את הקריירה שלי כאמנית. המאבק הזה היה חשוב וקשה. הייתי צריכה לעבור הרבה מאבקים מול המשפחה. היה חשוב ללמוד אמנות, אבל המשפחה שלי ציפתה שאני אסיים לימודים ואחזור לאום אל פחם. הציפיות ממני היו לחזור לקבל עבודה פקידותית, והתחתן ולהקים משפחה. המאבק הזה היה קשה מאוד. הייתי צריכה כל הזמן להמציא תירוצים כדי להישאר בירושלים, אז התירוץ היחידי היה לעשות שנת התמחות שנה חמישית בבצלאל, ואחרי זה עוד שנתיים במחלקה לעיצוב קרמי בלימודי המשך... המשפחה לא ראתה בעין יפה את העובדה שאני מתעסקת בנושאים נועזים, מיניים. בטאבו - בעיקר נושאים כמו רצח נשים ודיכוי נשים. ההבדל בין בן לבת וההתייחסות אליהם בתוך המשפחה. ההבדל בין המינים. גבר יכול להישאר מחוץ לבית, חופשי. לעומת זאת, כדי שאני אגשים את החלום שלי הייתי כל הזמן צריכה להמציא סיבות ללמוד, בכדי להישאר מחוץ לבית ולא לחזור לבית ההורים. המשפחה מחליטה עבורך, שאת חייבת לחזור בלי שמתייחסים אלייך ובלי שידברו איתך. כולם מחליטים למענך, ואת היחידה שאסור לך לדבר ולהתערב בחייך. המשפחה החליטה עבורי, שהגיע זמן לחזור לכפר. זה היה בשנים 2003-4, אחרי שקיבלתי פרס אמן צעיר. המאבק נמשך עד היום. להציג בתערוכות זה לא היה קל. גם האוצרים מסתכלים עלייך כאמן פלסטיני, ואז זה קל להציג. אבל הייתי צריכה לעבור מאבק ולהתעקש להציג בגלל האמנות שלי ולא בגלל הזהות. הנושאים הם נושאים לא קלים לעיכול, בעיקר רצח נשים. הנושא הזה העסיק אותי מאז שהייתי סטודנטית. מאוד חשוב לי להפיץ את המודעות ואת ההתעלמות של הממסד מהבעיה הזאת  הנפוצה בתוך החברה. גם התקשורת מתעלמת מזה עד היום. המקום היחידי לאמן בכדי להתבטא היא התערוכה."

 
מחצלת. צילום: רויטל כהן

את מגדירה עצמך כפמינסטית – במה זה מתבטא, ואיפה הגבולות שמציבה בפנייך החברה הפלשתינאית?

"כן, אני מגדירה את עצמי כפמיניסטית, ולפני עשרים שנה זה היה קשה להגדיר את עצמך כפמיניסטית. קיבלתי סטירות בגלל שהגדרתי את עצמי כפמיניסטית. וגם קיבלתי קללות כמו: ״תלכי להתגייר, יא פמיניסטית!״. פעם היו מסתכלים על פמיניסטיות כמו על לסביות.  היה בלבול.  לפני עשרים שנה לא היתה מודעות לפמיניזם. אני גדלתי על הספרות של הפמיניסטית המצרית נואל אל סעדאווי בבית, אבל הכרתי גם פמיניסטיות מכל העולם. היה לי חשוב מאוד להתעמק בנושא הפמיניזם דרך חשיפה וקריאה עמוקה בנושא, להבין את ההבדל בין הזרמים הפמיניסטים ..וגם להכיר ולקרוא על פמיניסטיות דגולות. חלק מהעבודות שלי נעשו כתוצאה מהשראת ספרים שקראתי והשפיעו עליי. היום אני מגדירה את עצמי כאמנית פוסט-פמיניסטית, ועדיין חשוב לי להביא את המאבק הנשי ביצירת האמנות."
 
מדוע בחרת לעסוק במיניות, בניצול מיני, באהבה וחירות אישית ושיווין בין המינים, נושאים טעונים בחברה הפלסטינית? האם יש לכך רקע אישי?

"המטרה של האמן היא להעביר ולתרגם את המאבק והטראומה שלו ליצירה. החשיבות של להתעסק בנושא הטאבו שאסור לגעת, וזה הכול מתחיל בבית. ההבדל בין המינים. הבן הוא היורש הממשיך את שושלת המשפחה. הבת היא כמו אורחת זמנית, ומחכה למי שייקח אותה. כמו חפץ זמני. תמיד יש הפרדה בין המינים בבית. האח מקבל לגיטימציה בלהרביץ ולקלל את האחות, ולא עוצרים את זה. להיפך, צוחקים. האבא מעלים עין. האח יכול לקלל ולפגוע בלי מעצורים, ורק טוענים שהאח יכול לחנך אותה .. הבת היא כאילו אוכלת חינם, ואם היא לא מתחנת היא צריכה לשרת את ההורים ואת האחים כמו שפחה. כשהיא לומדת, יגידו לה לומר תודה שנתנו לך ללמוד. כאילו עושים לה טובה. השפלה. זה קורה בבתים הכי טובים, וזה עדיין קיים. הנושאים האלו כמו גם אלימות במשפחה התחילו להתבטא אצלי מאז עבודת ה״בלטות״, ב-1998 שמתייחסת לאלימות בתוך המשפחה.  לכאורה, הבית הוא המקום החם, אבל זה לא נכון. הרבה נשים זוכות להתעללות מילולית וגם מינית, ואף אחת אין לה אומץ לספר, מה היא עוברת במשפחה. אסור לה בתור אישה להוציא את הכביסה המלוכלכת החוצה. הבית הוא כביכול המקום המגן והחם, אבל לא תמיד. הבית יכול להיות גם מקום מאיים, לא בטוח. כל העבודות שלי מתייחסות לדיכוי נשי. המשפחה קובעת לך הכול: עד כמה שתלמדי ותצליחי. אנחנו נשלוט בך ונחליט למענך. ואם את לא הולכת בעקבותינו, כולם יעמדו נגדך במשפחה. יש משפחות בהן האישה שולטת ואף אחד מהגברים לא מעז לעמוד מולה, אבל אם אמך היא אישה פשוטה, אז את חייבת להיות כמוה. אסור לך להיות שונה מאמך."
 
מדוע נקראת התערוכה "נשימה עמוקה" בשמה זה?
 
"השם 'נשימה עמוקה' התחיל מכך שהאוצרת שירלי הציעה לי לקרוא לתערוכה  brith in brith out. אמרתי שהעבודות שלי צריכות להרבה נשימה לפני הצפייה בהן, וגם אחרי – כדי שהצופה יעכל את מה שהוא ראה. להתמודד עם העבודות זה לא קל, אבל זה משקף את המציאות שלי בתור אמנית שמנסה להביא את המקום האישי לאוניברסלי. כל אישה יכולה להזדהות עם מה שמופיע בעבודות. היצירה שלי נשארת אישית, אבל הסיפור הוא אוניברסלי."
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים