בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אריאלה יריב גוטנברג / דיוקן עצמי 2
 

 

בית שאגאל: אריאלה גוטנברג יריב / דיוקן עצמי 2
 

2 14.10.17 - 14.11.17

 

אוצרת: דניאלה טלמור

 


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
אריאלה יריב - הזמנה לתערוכה

בשבת, 14 באוקטובר, בשעה 11:30, תיפתח בבית האמנים על שם שאגאל, תערוכתה של אריאלה גוטנברג-יריב – 'דיוקן עצמי 2', שתוצג באולם קומת הכניסה. עבודה זו מציגה 49 דיוקנאות של אנשים שונים אשר יחדיו יוצרים את דיוקן האמנית. אוצרת התערוכה היא דניאלה טלמור.

אריאלה: "הדיוקן אינו נשען על הבבואה העצמית הניבטת מן המראה, אלא זהות שנוצרת מכלל האנשים אותם פגשתי בדרך, ויחסי הסובייקטיבי אל כל אחד מהם. העבודה הזו נתנה הרבה מקום לדמיון ולרגש, ובאופן זה תרמה להיותה של אסופה זו בסופו של תהליך, דיוקן עצמי."

"זכיתי להציב את התערוכה בחללים שונים ולייצר מיצב שונה בכל פעם. כל חלל מזמין הצבה שונה ומייצר תחושה אחרת. בשבילי, אתגר זה יוצר בכל פעם מפגש מחודש ושונה עם העבודה."

 
אריאלה בפעולה. צילום: מיכל רביבו 

הבחירה בפיסול דיוקנאות נבעה מתוך רצונה של האמנית ללמוד ליצור ראש באופן מעמיק, והעניין שמצאה בנושא הדיוקן כצינור לשיקוף הייחוד של האדם והצגת פנימיותו. צ׳ארלס הורטון קולי אמר: ״האדם אינו מה שהוא חושב שהוא. הוא גם אינו מה שאחרים חושבים שהוא. האדם הינו מה שהוא חושב שאחרים חושבים שהוא״.

אריאלה: "יצירת דיוקנאות היא תחום מרתק עבורי גם בשל העיסוק בשאלות המלוות את תהליך העבודה – מה בין ראש ודיוקן? האם הראש מייצג מעבר למה שנראה? האם פיסול ראש, עניינו רק בתפיסת האנטומיה של האדם? האם עניינו של הדיוקן דווקא בטבע שמאחורי החזות? העבודה על הדיוקנאות התחילה והתממשה במסגרת עבודת הגמר של לימודיי בקולגיום כאן. עבודה זו משקפת תהליך בסיסי של התבוננות חופשית וספונטנית באותם אנשים מעוררי עניין אשר נמצאו בסביבתי ברגע נתון בחיי. בקבוצה זו ניתן למצוא את בני משפחתי, חבריי, מוריי, אנשים שריגשו אותי בשעה שרקדו, בישלו, או צחקו... אנשים אלה שונים זה מזה בהיבטים רבים בחייהם, עם זאת המשותף לכולם בהקשר זה הוא אני."

עבודה זו שעסקה בתפישת העצמי דרך הסביבה הקרובה אל האמנית והתבצעה תוך מספר חודשים תוך פיסול מספר רב של דיוקנאות, חייבה עבודה אימפרסיוניסטית ואקספרסיבית. אל מול התוצאה הקולקטיבית, עניינו של האינדיבידואל לא נפל מעניינה של הקבוצה, ותהליך העבודה הינו בעיקרו מול היחיד.

 
עבודה של אריאלה. צילום: גרגורי זונדלוביץ'

הבחירה בכמות זו של דיוקנאות היא תוצר של רצון למצוא שיווי משקל בין הפרט והקבוצה, כך שכל אחד יחזק ויתמוך באחר ולא יגרע מעצמיותו. הבחירה במספר 49 היתה מתוך שעשוע ומשחק עם מספרים בעלי סימבוליות ומשמעויות שונות.

אריאלה נולדה בארגנטינה ב-1974 לאמא מרטה ולאבא יעקב גוטנברג. לישראל היא הגיעה עוד בטרם מלאה לה שנה, והיא גדלה בתל אביב כבת יחידה. את שנותיה בתיכון העבירה בגימנסיה הרצליה במגמה פיסיקאלית. בצבא שירתה כמדריכת חי״ר. היא נשואה ואם לארבע בנות.

בשנת 2001 סיימה תואר ראשון בכלכלה ובניהול באוניברסיטת תל אביב (בהצטיינות). בשנת 2007 סיימה לימודי תואר שני במנהל עסקים (MBA) באוניברסיטת תל אביב. במשך מספר שנים עסקה בתחום היזמי הן כוויז׳ואל מרקום מול חברות גדולות, והן כמייסדת וסמנכ״לית שיווק בקרן יריב למנהיגות – קרן פילנתרופית שעסקה בפיתוח תוכניות לטיפוח מנהיגים צעירים.

אריאלה: "לאחר שעשיתי ׳וי' על הגן הפולני, בשנת 2012 הפניתי קשב למה שפעם בי מאז שהייתי ילדה, והתפניתי ללמוד את מה שאני באמת אוהבת – פיסול. למדתי 4 שנים פיסול בבית הספר לפיסול ״בסיס״, והמשכתי ב״קולגיום כאן״ אצל דוד זונדלוביץ. סיימתי את לימודיי בהצטיינות יתרה. מאז סיום הלימודים, לפני כשנה, אני עוסקת יום יום בפיסול. במהלך הלימודים ועם סיומם הצגתי במספר תערוכות קבוצתיות של פיסול וקליגרפיה בארץ ובחו״ל."

 
אריאלה בסטודיו. צילום: מיכל רביבו

אריאלה, נמשכת לפן האמנותי כבר מגיל צעיר מאוד?

"כל חיי נמשכתי לאמנות ולעיצוב. לחלל ולצורה. ציירתי המון כילדה וגם עבדתי לא מעט עם חומר. הבילוי האהוב עליי בילדותי היה להסתובב במפעלים ולאסוף את כל השאריות שלהם. בבית הייתי חוגגת. ההורים שלי פחות... הייתי יוצרת כל מיניאובייקטים משונים. זכורה לי פעם אחת, שבה מצאתי חלק של מכונה חקלאית בצורת ספירלה, כולו חלוד וארוך מאוד, מצמד של גלגל רכבת ועוד אי אילו חתיכות ברזל. הבאתי את כל הכבודה הזו הביתה, בעזרתה של חברה שפעם אחר פעם מצאה עצמה נושאת על לא עוול בכפה חתיכות שונות מהמזבלה העירונית...

"גרנו בדירה לא גדולה, והחלקים שכבו זמן לא מבוטל בסלון הבית עד שסיימתי לשייף את החלודה עם נייר זכוכית (!). בהמשך, חיברתי את החלקים השונים בעזרת הרתך שגר אצלנו בשכונה ויצרתי מנורת רגל. את החשמל חיברתי בעצמי, ולאחר שנוצר קצר בבית הבנתי שהיה לי מזל גדול שלא קיצר את החשמל בכל השכונה… גם הרהיטים שלנו היו מוצאים כמעט מידי יום את מקומם מחדש בחלל הבית… אני מודה בכל יום מחדש להוריי על הסבלנות והמרחב שאיפשרו לי ליצור ולבוא לידי ביטוי ככל העולה על רוחי…"

 
צילום: גרגורי זונדלוביץ'

ובכל זאת, באקדמיה בחרת בתחום מאוד ריאלי ופרקטי...

"נכון. למדתי כמעט תמיד בצורה אוטודידקטית. אך על אף המשיכה הגדולה כבר בילדותי לצורות, לצבעים ולחומר, את השכלתי האקדמית התחלתי בכלכלה וניהול. אבל במקביל המשכתי ל׳שחק׳ עם בתים של חברים ולעשות קורסים שונים ברישום, ציור וכדומה. לאחר שילדתי את בתי השלישית, אמה, הרגשתי שבוער בעצמותיי לגעת בחומר, לפסל. והתחלתי במשך שנה לפסל, לפסל ולפסל. ברגע שהבנתי שמצאתי את מקומי, ושזה הדבר העיקרי שברצוני לעשות מבחינה מקצועית, התחלתי ללמוד במסלול מלא פיסול בבית ספר ״בסיס״ ובהמשך ב״קולגיום כאן״ אצל דוד זונדולביץ. מאז אני קמה כל בוקר מאושרת עם תשוקה עזה להגיע כבר לסטודיו שלי ולעבוד."

מהם החומרים והטכניקות המועדפים עלייך?

"אני מפסלת בקנה מידה גדול וקטן, מכוונת למרחב הפתוח ולמרחב הסגור. אני מפסלת בכל החומרים. לרוב בחומרים מסורתיים כמו ברונזה, עץ, אבן, חימר וברזל. מפסלת בטכניקה של גריעה, הוספה ויציקה. מפסלת בתלת מימד ומפסלת תבליטים. מאד אוהבת להשתמש בקליגרפיה בפיסול. סגנון הפיסול פיגורטיבי מופשט. אני נוטה לפיסול פורמליסטי ונותנת המון מקום לקומפוזיציה, לצורה ולחומר."

"אני מרגישה שבעבודה עם החומר יש מערכת יחסים שווה עם החומר. אני מבקשת והוא מבקש, כל אחד מאיתנו נותן מקום לשני. זו גם הסיבה שאני אוהבת לעבוד עם חומרים שונים. לפעמים אני זקוקה ליותר קונטרה, לפעמים פחות. לפעמים להיות דומיננטית יותר, ולעיתים להתמסר למה שהחומר מכתיב… אני מכבדת ואוהבת לתת מקום למקריות, להפתעות שקורות בדרך, ואוהבת להגיב אליהן ולהמשיך משם. כל דבר שמייצר אצלי תגובה רגשית: מעורר אותי, מסקרן אותי, מושך אותי, מקומם אותי, או סתם משעשע אותי – מוצא את מקומו על שולחן העבודה שלי."

את ממתינה שהמוזה תנחת עלייך, או שאת יוצרת באופן קבוע?

"אני לא מחפשת מוזה. אני מוצאת עניין בכל מה שסובב אותי, ולכן אני קמה בוקר בוקר והולכת בתשוקה רבה לסטודיו ופשוט עובדת. אני מאוד אוהבת לעבוד באינטימיות ועם מוסיקה. אני עובדת בעיקר בסטודיו שלי שממוקם בבית ינאי, אבל הראש לא מפסיק לעבוד בכל מקום ובכל זמן."

העבודות מיועדות למכירה?

"העבודות כולן מיועדות למכירה. אין לי כל קושי להיפרד מהיצירות שלי. להיפך, יש בי שמחה גדולה על כך. מרגש אותי לדעת שמישהו בחר שהיצירה תלווה אותו ותעורר בו תחושה שהוא מחפש בסביבת חייו. הדרך שהיצירה עושה מהרגע שבו היא מתחילה להתהוות בתוכי ועד הרגע שהיא פוגשת אדם אחר גורמת לי סיפוק גדול."

 
צילום: גרגורי זונדלוביץ'

דבר האוצרת: דניאלה טלמור

הדיוקן העצמי הוא ייצוג דמותו של האמן, מעשה ידיו. עם זאת, לא כל דיוקן מבוסס על בבואתו של האמן כפי שזו ניבטת מהמראה. אצל אריאלה גוטנברג יריב מציג הדיוקן את זהותה הרבגונית של האמנית, המתגבשת מכלל האנשים שפגשה במהלך חייה. השילוב של כל הדיוקנאות יחדיו הוא שיוצר את הדיוקן העצמי שלה.

המיצב של גוטנברג יריב כולל כארבעים ותשעה דיוקנאות ופרגמנטים של דיוקנאות בחומרים שונים ומגוונים, ביניהם ברונזה, פורצלן, חרסינה, חימר, גבס ושעווה. מוצא התערוכה בהתבוננות החופשית והספונטנית של האמנית באנשים מעוררי העניין שאפפו אותה ברגע נתון בחייה. עם חלקם היתה היכרותה עמוקה ורבת שנים - ובין אלה אפשר למצוא בני משפחה, חברים ומורים. עם אחרים היא חלקה רק מפגש אקראי שבו משהו בהם, כמו הדרך שבה צחקו או רקדו, או הניצוץ שבעיניים, או ארשת הפנים, או מעשה שעשו, במודע או שלא במודע, שלחו אותה לפנות אליהם ולבקש את הסכמתם להיות לחלק מאותה תמונה קבוצתית. מדובר אפוא בקבוצה הטרוגנית מאוד,שהמשותף לחבריה הוא הקשר עם האמנית עצמה.

למרות ההיבט הקולקטיבי של התערוכה, העבודה של האמנית על היצירות היתה בעיקרה אינדיבידואלית. בתהליך אינטימי והדדי, שנמשך לאורך זמן, היא התרחשה מול מושאיה,שהתייצבו מולה כל אחד בנפרד.


 
צילום: גרגורי זונדלוביץ' 

הבחירה של גוטנברג יריב לפסל דיוקנאות נבעה משאיפתה להתעמק בשאלה כיצד ניתן לשקף את ייחודו של אדם ולהציג את פנימיותו. בתהליך עבודה זה היא התעמקה בשאלות כמו מה בין ראש ודיוקן, והאם הדיוקן מייצג דבר מה מעבר לנגלה לעין? בעמדה מול המודל מצאה האמנית את עצמה מתחבטת בשאלה, למה מעבר לאנטומיה הברורה של מושאה, תיתן ביטוי ביצירתה. לעתים המענה שאליו הגיעה חידד ואף הקצין מרכיבים שעבורה היוו את דיוקנו של אותו אדם וייצגו אותו.

הקומפוזיציה של המיצב מזמינה את הצופים להציץ אל תהליך היצירה של גוטנברג יריבחלק מהדיוקנאות המוצגים בו מופיעים בשלמות ואחרים - כפרגמנטיםחלקם מפוזרים על עמודים באופן סדור ומוקפדואחרים ניצבים בסדר אקראי המקיים אינטראקציה פנימיתחלקם מופיעים כתוצר סופיואחרים בעיצומו שלתהליך הפיסול. הדואליות נמשכת גם לסידור המוקפד המאפיין חלק מהמיצב לעומת הסידור החופשי של חלקים אחרים בווגם לעבודה השכלתנית המשיבה מענה נחרץ לרגש המופיע במובלטהמיצב המציג את נקודת המבט של האמניתמשמש במידת מה כתחפושת לעצמה ונושא באופן מלא את עצמיותה."


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים