בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אריאלה יריב גוטנברג / דיוקן עצמי 2
 

 

בית שאגאל: אריאלה גוטנברג יריב / דיוקן עצמי 2
 

2 14.10.17 - 14.11.17

 

אוצרת: דניאלה טלמור

 


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
אריאלה יריב - הזמנה לתערוכה

בשבת, 14 באוקטובר, בשעה 11:30, תיפתח בבית האמנים על שם שאגאל, תערוכתה של אריאלה גוטנברג-יריב – 'דיוקן עצמי 2', שתוצג באולם קומת הכניסה. עבודה זו מציגה 49 דיוקנאות של אנשים שונים אשר יחדיו יוצרים את דיוקן האמנית. אוצרת התערוכה היא דניאלה טלמור.

אריאלה: "הדיוקן אינו נשען על הבבואה העצמית הניבטת מן המראה, אלא זהות שנוצרת מכלל האנשים אותם פגשתי בדרך, ויחסי הסובייקטיבי אל כל אחד מהם. העבודה הזו נתנה הרבה מקום לדמיון ולרגש, ובאופן זה תרמה להיותה של אסופה זו בסופו של תהליך, דיוקן עצמי."

"זכיתי להציב את התערוכה בחללים שונים ולייצר מיצב שונה בכל פעם. כל חלל מזמין הצבה שונה ומייצר תחושה אחרת. בשבילי, אתגר זה יוצר בכל פעם מפגש מחודש ושונה עם העבודה."

 
אריאלה בפעולה. צילום: מיכל רביבו 

הבחירה בפיסול דיוקנאות נבעה מתוך רצונה של האמנית ללמוד ליצור ראש באופן מעמיק, והעניין שמצאה בנושא הדיוקן כצינור לשיקוף הייחוד של האדם והצגת פנימיותו. צ׳ארלס הורטון קולי אמר: ״האדם אינו מה שהוא חושב שהוא. הוא גם אינו מה שאחרים חושבים שהוא. האדם הינו מה שהוא חושב שאחרים חושבים שהוא״.

אריאלה: "יצירת דיוקנאות היא תחום מרתק עבורי גם בשל העיסוק בשאלות המלוות את תהליך העבודה – מה בין ראש ודיוקן? האם הראש מייצג מעבר למה שנראה? האם פיסול ראש, עניינו רק בתפיסת האנטומיה של האדם? האם עניינו של הדיוקן דווקא בטבע שמאחורי החזות? העבודה על הדיוקנאות התחילה והתממשה במסגרת עבודת הגמר של לימודיי בקולגיום כאן. עבודה זו משקפת תהליך בסיסי של התבוננות חופשית וספונטנית באותם אנשים מעוררי עניין אשר נמצאו בסביבתי ברגע נתון בחיי. בקבוצה זו ניתן למצוא את בני משפחתי, חבריי, מוריי, אנשים שריגשו אותי בשעה שרקדו, בישלו, או צחקו... אנשים אלה שונים זה מזה בהיבטים רבים בחייהם, עם זאת המשותף לכולם בהקשר זה הוא אני."

עבודה זו שעסקה בתפישת העצמי דרך הסביבה הקרובה אל האמנית והתבצעה תוך מספר חודשים תוך פיסול מספר רב של דיוקנאות, חייבה עבודה אימפרסיוניסטית ואקספרסיבית. אל מול התוצאה הקולקטיבית, עניינו של האינדיבידואל לא נפל מעניינה של הקבוצה, ותהליך העבודה הינו בעיקרו מול היחיד.

 
עבודה של אריאלה. צילום: גרגורי זונדלוביץ'

הבחירה בכמות זו של דיוקנאות היא תוצר של רצון למצוא שיווי משקל בין הפרט והקבוצה, כך שכל אחד יחזק ויתמוך באחר ולא יגרע מעצמיותו. הבחירה במספר 49 היתה מתוך שעשוע ומשחק עם מספרים בעלי סימבוליות ומשמעויות שונות.

אריאלה נולדה בארגנטינה ב-1974 לאמא מרטה ולאבא יעקב גוטנברג. לישראל היא הגיעה עוד בטרם מלאה לה שנה, והיא גדלה בתל אביב כבת יחידה. את שנותיה בתיכון העבירה בגימנסיה הרצליה במגמה פיסיקאלית. בצבא שירתה כמדריכת חי״ר. היא נשואה ואם לארבע בנות.

בשנת 2001 סיימה תואר ראשון בכלכלה ובניהול באוניברסיטת תל אביב (בהצטיינות). בשנת 2007 סיימה לימודי תואר שני במנהל עסקים (MBA) באוניברסיטת תל אביב. במשך מספר שנים עסקה בתחום היזמי הן כוויז׳ואל מרקום מול חברות גדולות, והן כמייסדת וסמנכ״לית שיווק בקרן יריב למנהיגות – קרן פילנתרופית שעסקה בפיתוח תוכניות לטיפוח מנהיגים צעירים.

אריאלה: "לאחר שעשיתי ׳וי' על הגן הפולני, בשנת 2012 הפניתי קשב למה שפעם בי מאז שהייתי ילדה, והתפניתי ללמוד את מה שאני באמת אוהבת – פיסול. למדתי 4 שנים פיסול בבית הספר לפיסול ״בסיס״, והמשכתי ב״קולגיום כאן״ אצל דוד זונדלוביץ. סיימתי את לימודיי בהצטיינות יתרה. מאז סיום הלימודים, לפני כשנה, אני עוסקת יום יום בפיסול. במהלך הלימודים ועם סיומם הצגתי במספר תערוכות קבוצתיות של פיסול וקליגרפיה בארץ ובחו״ל."

 
אריאלה בסטודיו. צילום: מיכל רביבו

אריאלה, נמשכת לפן האמנותי כבר מגיל צעיר מאוד?

"כל חיי נמשכתי לאמנות ולעיצוב. לחלל ולצורה. ציירתי המון כילדה וגם עבדתי לא מעט עם חומר. הבילוי האהוב עליי בילדותי היה להסתובב במפעלים ולאסוף את כל השאריות שלהם. בבית הייתי חוגגת. ההורים שלי פחות... הייתי יוצרת כל מיניאובייקטים משונים. זכורה לי פעם אחת, שבה מצאתי חלק של מכונה חקלאית בצורת ספירלה, כולו חלוד וארוך מאוד, מצמד של גלגל רכבת ועוד אי אילו חתיכות ברזל. הבאתי את כל הכבודה הזו הביתה, בעזרתה של חברה שפעם אחר פעם מצאה עצמה נושאת על לא עוול בכפה חתיכות שונות מהמזבלה העירונית...

"גרנו בדירה לא גדולה, והחלקים שכבו זמן לא מבוטל בסלון הבית עד שסיימתי לשייף את החלודה עם נייר זכוכית (!). בהמשך, חיברתי את החלקים השונים בעזרת הרתך שגר אצלנו בשכונה ויצרתי מנורת רגל. את החשמל חיברתי בעצמי, ולאחר שנוצר קצר בבית הבנתי שהיה לי מזל גדול שלא קיצר את החשמל בכל השכונה… גם הרהיטים שלנו היו מוצאים כמעט מידי יום את מקומם מחדש בחלל הבית… אני מודה בכל יום מחדש להוריי על הסבלנות והמרחב שאיפשרו לי ליצור ולבוא לידי ביטוי ככל העולה על רוחי…"

 
צילום: גרגורי זונדלוביץ'

ובכל זאת, באקדמיה בחרת בתחום מאוד ריאלי ופרקטי...

"נכון. למדתי כמעט תמיד בצורה אוטודידקטית. אך על אף המשיכה הגדולה כבר בילדותי לצורות, לצבעים ולחומר, את השכלתי האקדמית התחלתי בכלכלה וניהול. אבל במקביל המשכתי ל׳שחק׳ עם בתים של חברים ולעשות קורסים שונים ברישום, ציור וכדומה. לאחר שילדתי את בתי השלישית, אמה, הרגשתי שבוער בעצמותיי לגעת בחומר, לפסל. והתחלתי במשך שנה לפסל, לפסל ולפסל. ברגע שהבנתי שמצאתי את מקומי, ושזה הדבר העיקרי שברצוני לעשות מבחינה מקצועית, התחלתי ללמוד במסלול מלא פיסול בבית ספר ״בסיס״ ובהמשך ב״קולגיום כאן״ אצל דוד זונדולביץ. מאז אני קמה כל בוקר מאושרת עם תשוקה עזה להגיע כבר לסטודיו שלי ולעבוד."

מהם החומרים והטכניקות המועדפים עלייך?

"אני מפסלת בקנה מידה גדול וקטן, מכוונת למרחב הפתוח ולמרחב הסגור. אני מפסלת בכל החומרים. לרוב בחומרים מסורתיים כמו ברונזה, עץ, אבן, חימר וברזל. מפסלת בטכניקה של גריעה, הוספה ויציקה. מפסלת בתלת מימד ומפסלת תבליטים. מאד אוהבת להשתמש בקליגרפיה בפיסול. סגנון הפיסול פיגורטיבי מופשט. אני נוטה לפיסול פורמליסטי ונותנת המון מקום לקומפוזיציה, לצורה ולחומר."

"אני מרגישה שבעבודה עם החומר יש מערכת יחסים שווה עם החומר. אני מבקשת והוא מבקש, כל אחד מאיתנו נותן מקום לשני. זו גם הסיבה שאני אוהבת לעבוד עם חומרים שונים. לפעמים אני זקוקה ליותר קונטרה, לפעמים פחות. לפעמים להיות דומיננטית יותר, ולעיתים להתמסר למה שהחומר מכתיב… אני מכבדת ואוהבת לתת מקום למקריות, להפתעות שקורות בדרך, ואוהבת להגיב אליהן ולהמשיך משם. כל דבר שמייצר אצלי תגובה רגשית: מעורר אותי, מסקרן אותי, מושך אותי, מקומם אותי, או סתם משעשע אותי – מוצא את מקומו על שולחן העבודה שלי."

את ממתינה שהמוזה תנחת עלייך, או שאת יוצרת באופן קבוע?

"אני לא מחפשת מוזה. אני מוצאת עניין בכל מה שסובב אותי, ולכן אני קמה בוקר בוקר והולכת בתשוקה רבה לסטודיו ופשוט עובדת. אני מאוד אוהבת לעבוד באינטימיות ועם מוסיקה. אני עובדת בעיקר בסטודיו שלי שממוקם בבית ינאי, אבל הראש לא מפסיק לעבוד בכל מקום ובכל זמן."

העבודות מיועדות למכירה?

"העבודות כולן מיועדות למכירה. אין לי כל קושי להיפרד מהיצירות שלי. להיפך, יש בי שמחה גדולה על כך. מרגש אותי לדעת שמישהו בחר שהיצירה תלווה אותו ותעורר בו תחושה שהוא מחפש בסביבת חייו. הדרך שהיצירה עושה מהרגע שבו היא מתחילה להתהוות בתוכי ועד הרגע שהיא פוגשת אדם אחר גורמת לי סיפוק גדול."

 
צילום: גרגורי זונדלוביץ'

דבר האוצרת: דניאלה טלמור

הדיוקן העצמי הוא ייצוג דמותו של האמן, מעשה ידיו. עם זאת, לא כל דיוקן מבוסס על בבואתו של האמן כפי שזו ניבטת מהמראה. אצל אריאלה גוטנברג יריב מציג הדיוקן את זהותה הרבגונית של האמנית, המתגבשת מכלל האנשים שפגשה במהלך חייה. השילוב של כל הדיוקנאות יחדיו הוא שיוצר את הדיוקן העצמי שלה.

המיצב של גוטנברג יריב כולל כארבעים ותשעה דיוקנאות ופרגמנטים של דיוקנאות בחומרים שונים ומגוונים, ביניהם ברונזה, פורצלן, חרסינה, חימר, גבס ושעווה. מוצא התערוכה בהתבוננות החופשית והספונטנית של האמנית באנשים מעוררי העניין שאפפו אותה ברגע נתון בחייה. עם חלקם היתה היכרותה עמוקה ורבת שנים - ובין אלה אפשר למצוא בני משפחה, חברים ומורים. עם אחרים היא חלקה רק מפגש אקראי שבו משהו בהם, כמו הדרך שבה צחקו או רקדו, או הניצוץ שבעיניים, או ארשת הפנים, או מעשה שעשו, במודע או שלא במודע, שלחו אותה לפנות אליהם ולבקש את הסכמתם להיות לחלק מאותה תמונה קבוצתית. מדובר אפוא בקבוצה הטרוגנית מאוד,שהמשותף לחבריה הוא הקשר עם האמנית עצמה.

למרות ההיבט הקולקטיבי של התערוכה, העבודה של האמנית על היצירות היתה בעיקרה אינדיבידואלית. בתהליך אינטימי והדדי, שנמשך לאורך זמן, היא התרחשה מול מושאיה,שהתייצבו מולה כל אחד בנפרד.


 
צילום: גרגורי זונדלוביץ' 

הבחירה של גוטנברג יריב לפסל דיוקנאות נבעה משאיפתה להתעמק בשאלה כיצד ניתן לשקף את ייחודו של אדם ולהציג את פנימיותו. בתהליך עבודה זה היא התעמקה בשאלות כמו מה בין ראש ודיוקן, והאם הדיוקן מייצג דבר מה מעבר לנגלה לעין? בעמדה מול המודל מצאה האמנית את עצמה מתחבטת בשאלה, למה מעבר לאנטומיה הברורה של מושאה, תיתן ביטוי ביצירתה. לעתים המענה שאליו הגיעה חידד ואף הקצין מרכיבים שעבורה היוו את דיוקנו של אותו אדם וייצגו אותו.

הקומפוזיציה של המיצב מזמינה את הצופים להציץ אל תהליך היצירה של גוטנברג יריבחלק מהדיוקנאות המוצגים בו מופיעים בשלמות ואחרים - כפרגמנטיםחלקם מפוזרים על עמודים באופן סדור ומוקפדואחרים ניצבים בסדר אקראי המקיים אינטראקציה פנימיתחלקם מופיעים כתוצר סופיואחרים בעיצומו שלתהליך הפיסול. הדואליות נמשכת גם לסידור המוקפד המאפיין חלק מהמיצב לעומת הסידור החופשי של חלקים אחרים בווגם לעבודה השכלתנית המשיבה מענה נחרץ לרגש המופיע במובלטהמיצב המציג את נקודת המבט של האמניתמשמש במידת מה כתחפושת לעצמה ונושא באופן מלא את עצמיותה."


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים