בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> זרקור על... עמיקם בר גרמא
 

 

זרקור על...
 

עמיקם בר גרמא

 

מציג בתערוכת 'משואה לגבורה' בית שאגאל

פתיחה: 12.1.2019 בשעה 11:00
נעילה: 26.1.2019 

 


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
מתוך כתבה בעיתון מקומי בטורינו, איטליה, אודות התערוכה בה השתתף בר גרמא
כמידי שנה, ביום השואה הבינלאומי, בית האמנים על שם שאגאל בחיפה פותח היכלו ומציג תערוכה בנושא שואה ותקומה. גם השנה, בשבת, 12 בינואר, תיפתח בבית שאגאל תערוכה קבוצתית ארצית – 'משואה לתקומה', שתטפל בנושא טעון זה בכל דרך יצירתית בהיבטים שונים ובטכניקות שונות: ציור, פיסול, צילום, קולאז', שילובי טכניקות ועוד. התערוכה, בה משתתפים כארבעים אמנים, תתפרש על פני שתי קומות הבניין, ותוצג עד 26 בינואר. ביום הנעילה, שבת בשעה 11:00, יתקיים טקס יום השואה הבינלאומי.
 
התערוכה משקפת את העדויות, את החיים, את התקווה ואת התקומה. ניתן יהיה לפגוש בה שלבים בהקמת המדינה: הדגל, מגן הדוד בכל צבעיו והמנורה. נפגוש גם את היהודי החדש: החלוץ, הפועל והחייל. נחזה בזריעה בשדות המניבים תנובה, בקיבוץ, בכפר, בעמק ובפרדסים, עדות לימים שבהם אנו חיים היום – בחרנו בחיים.
 
עמיקם בר גרמא. צילום: בלה גוטלן

אוצרת התערוכה, שקד שפירא, מסבירה כי לפי אחת התפיסות הרווחות יש לראות בשואה גורם היסטורי שהוביל להקמת מדינת ישראל. הציונות החלה בסוף המאה ה-19 במרכז ומזרח אירופה כתנועת תחיה לאומית יהודית, כתגובה לפוגרומים והתנכלויות אנטישמיות ותנועות לאומניות באירופה. מדינת ישראל קמה עם הכרזת העצמאות ב-14 במאי 1948 – וחרף היותה כה צעירה וקטנת ממדים, היא מתקדמת ועשירה ברוח ובחומר. לזכותה פיתוחים טכנולוגיים ששינו את פני העולם, מחקרים אקדמיים פורצי דרך, שזיכו את בניה ובנותיה בפרסי נובל ובאותות הוקרה רבים אחרים, וכל זאת במרוצת 70 שנה בלבד.
 
פתיחת תערוכה במוזיאון MIIT בטורינו. צילום: בלה גוטלן 

אחד האמנים הבולטים בתערוכה הוא הצייר והפסל עמיקם בר גרמא, שהינו חבר אגודת הציירים והפסלים סניף חיפה והצפון עוד משנת 2001. הוא הצטרף לסניף החיפאי לאחר שבדק אגודות אחרות ומצא שהגישה המקצועית ביותר וההומאנית ביותר והמחברת ביותר קיימת בסניף חיפה דווקא. כחבר האגודה הוא משתתף בתערוכות השנתיות, וכן בתערוכות ייחודיות כגון "מחווה לשאגאל" ואחרות.

עמיקם בר גרמא (גרמא) נולד בירושלים לנעמי ושלום גרמא, חברי גרעין "טלמון", שעבר בשנת 1945 מירושלים למושב גאולים. סבו וסבתו היו בני הישוב הישן. הם עלו מתימן לירושלים עוד בשנת 1910 ועסקו בדלא ניידי. ב-28 במאי 1948 פלש כוח של הצבא העיראקי, בסיוע פלסטינים מקומיים, וכבש כמחצית מהמושב. הפלסטינים שרפו את ביתם, בזזו את המשק החקלאי והחי, ועקרו את המטעים. הוריו עברו לחלקת אדמה שרכשו בהרצליה בשנים שקדמו לכך. סיפורי הנסיגה סופרו פעמים רבות בביתם והשפיעו על גרמא.

 
מהעבודות שעשו את דרכן מטורינו אל בית שאגאל בחיפה. צילום: על ידי האמן

על הקשר העמוק שלו לנושא השואה, הוא מספר כי בשנת 1954 צירפו הוריו לביתם בהרצליה שני נערים יהודים ניצולי שואה. האחד מברלין והשני מעיר קטנה ליד בוקרשט, בירת רומניה. נערים אלה הפכו עם הזמן לחלק ממשפחתו, וחוויית השואה הוטמעה בעמיקם דרכם, מתוך תחושת הזדהות עמוקה לתלאות הקשות שעברו עליהם במהלך שנות הישרדותם. מעבר לכך, החינוך שקיבל עמיקם הושתת על יסוד "כל ישראל חברים", ערך שספג גם מההיסטוריה הנלמדת וגם מחיי היום יום. 
 
עמיקם עוסק מגיל צעיר באמנות. הוא למד אמנות והוראה. באמתחתו תערוכות רבות בארץ ובעולם, והוא נחשב לאמן בינלאומי. שלוש היצירות שהוא יציג בתערוכה מגיעות לחיפה היישר מתערוכה במוזיאון הבינלאומי MIIT בטורינו, איטליה, בה הוצגו לאחרונה, וזכו שם להוקרה והערכה שבאו לידי ביטוי בכתבות בעיתונות המקומית ובאמצעי המדיה השונים.
 
עמיקם בר גרמא על גדות נהר מוסקבה. צילום: בלה גוטלן

עבודותיו אלה הן ציורי שמן גדולים על בד בגודל 90 על 120 ס"מ. היצירות מבטאות מציאות סוערת ביותר, ויש בהן התמקדות ביישוב הישן בארץ ישראל, קרי – המושבה הרצליה – המסמל את המדינה הנמצאת במלחמת קיום מתמשכת מצד אחד, בעוד שמצד שני, סמל המושבה משמש אי מבטחים לאלה הנמצאים תחת איום קיומי בניכר. מבחינה אמנותית, הוא נוקט בסגנון רומנטי עם מחווה וגישה אקספרסיבית. היצירות אינן למכירה. 
 
עמיקם עוסק בהוראת אמנות במהלך 30 השנים האחרונות. כמאה מתלמידיו הפכו לאמנים מפורסמים בסצנת האמנות בארץ ובעולם. ההוראה לילדים, נוער ומבוגרים הפכה לחלק חשוב בעשייה האמנותית שלו. זאת, מתוך אהבת האדם והחשיבות שהוא רואה בעצם העברת הידע הרב לדורות הבאים ולקרב שכבות אוכלוסייה שונות לעיסוק באמנות ובתרבות. לכן יצירותיו עוסקות בנושאים מהותיים קיומיים. עמיקם מסביר כי הוא עוסק באמנות לשם אמנות, והמטרה הכלכלית הינה משנית אם בכלל.
 
עמיקם גדל והתחנך בהרצליה. אמו שלחה אותו כבר בגיל עשר ללמוד אצל מיטב המורים של המושבה הרצליה. הוא למד מוזיקה, כלי נשיפה וציור.

 
מהעבודות שעשו את דרכן מטורינו אל בית שאגאל בחיפה. צילום: על ידי האמן

בשנת 1965 התגייס לחיל השריון, וכעבור שנתיים מצא את עצמו לוחם בחזית הקדמית במלחמת ששת הימים. בשנת 1973 השתתף במלחמת יום כיפור כאיש צוות טנק, ושהה בחזית הקדמית במשך שבעה חודשים. במהלך תקופה זו, בין הדיונות, צייר ורשם גלויות דואר מהווי הלוחמים ומיען אותן לחברתו, לימים אשתו. רישומים אלה היוו בסיס לסדרת תערוכות בשם "מגן את לי וסטודיו". בשנת 1982 נטל חלק בלחימה קשה במיוחד במהלך מלחמת שלום הגליל, שהשאירה עליו את חותמה לכל החיים.

יצירתו של האמן עמיקם בר גרמא מתפרסת על נקודות ההתרחשויות ההיסטוריות של מדינת ישראל. כבר בתערוכתו הראשונה בשנת 1968 השתמש בערכים האמנותיים של אסכולת "אמנות שדות צבע" לביטוי ודימוי אמיתי של אלה שהקריבו את עצמם להגנה על המולדת.

ביצירה מאוחרת יותר הוא עוסק במוטיבים המסמלים ישראליות: הצבר ועץ הזית. גם כאן שילב את הקשר שלו לישראל, לאדמה. יצירותיו האחרונות מבטאות אופטימיות ישראלית טיפוסית, ועוסקות בצבעוניות מרהיבה בנושאים בוטאניים. ערכים אסתטיים אלה מאפיינים את יצירותיו.

עמיקם למד בתיכון עירוני מקצועי ויצ"ו צרפת בתל אביב, שהוקמה במתכונת הבאוהאוז הישראלי על ידי קבוצת אמנים, מהמובילים בישראל באותה עת, ואשר נמנו עליה אלכסנדר בוגן, משה רוזנטליס, משה ציפר, יצחק יורש, יואב בראל ופאולה אהרונסון.
בשנת 1964 הוא זכה במלגה מטעם קרן שרת לאמנים צעירים. בשנת 1972, השתלם בטכנולוגיה קראמית ברמת טכנאי קרמיקה אצל מהנדס הקרמיקה אינג' אברהם קירשנר והטכנולוג יהודה קורן.  בשנת 1988 למד הוראה במכללת בית ברל, ובשנת 2001 למד תולדות האמנות ופסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה.
 
מהעבודות שעשו את דרכן מטורינו אל בית שאגאל בחיפה. צילום: על ידי האמן

בשנת 1975 הקים וניהל את הסטודיו לקרמיקה "נצר כדרים" בהרצליה, אותו הפעיל במשך כעשר שנים, והתמחה בעיצוב קראמי ופיסול קראמי. הוא גם הקים במסגרת הקתדרה של המחלקה לתרבות בעיריית הרצליה סדנאות להוראת האמנות הפלסטית.

בן השנים 2003-2005 כיהן בתפקיד יו"ר אמני כפר סבא והסביבה, וערך עם מאות מחבריו האמנים תערוכות וכנסים לציון מאה שנים לכפר סבא. בשנת 2003, בסיוע עיריית כפר סבא, ערך עמיקם אלבום רישומים מפואר, שאייר ורשם בזמן שהותו בחזית מלחמת יום כיפור. האלבום נתרם ל"יד לשריון לטרון", ולספריה הציבורית בכפר סבא.

סטודיו "גוונים בקו", הנקרא כיום "סטודיו M המושבות", הוקם ע"י עמיקם בר גרמא. במסגרתו הוא מעביר חוגים לבני נוער וגם למבוגרים בכל הרמות, ומקיים כיתות אמן. זהו סטודיו לציור ורישום - מוסד מוכר לגמול השתלמות ולמוסדות אקדמיים.

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים