קליל


קליל: הפתעה בלב הצ'ק פוסט

 

ארוחת צהרים משביעה, טעימה וזולה חיכתה לנו באזור הצ'ק פוסט ## במקום להרוס את הבריאות במזון מהיר ספוג שמן ועשן, מצאנו את עצמנו במקום מרווח ומאיר פנים, נקי וסימפטי, עם דגש חזק על אופציות בריאות ומגוונות 

 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת

 

צילומים: אתר כדאי לדעת

רצה הגורל, ויצאנו באחד הבקרים בשבוע שעבר ליום של סידורים באזור הצ'ק פוסט, יום שהתארך לו קצת יותר מדי. בסביבות השעה 14:00 החלטנו שהגיעה גם העת לאכול משהו. נזכרנו שחברה המליצה לנו על מקום חדש ולא יקר, ששם דגש על בריאות. מקום ששמו 'קליל'. חיש מהר שלחנו לה ווטצאפ ושאלנו מה הכתובת. בעלי המלאכה 26, הגיעה התשובה. עיקמתי פרצוף. מעולם לא שמעתי על הרחוב הזה. מוטב לחפש משהו בסביבה הקרובה, אמרתי לאשתי, ולשמור את 'קליל' למועד אחר, כי הבטן כבר מקרקרת, ולפנינו עוד הרבה סידורים ועניינים בהמשך.

אשתי, שהיא קצת יותר מעשית ממני, הכניסה את הכתובת לווייז, ועוד לפני שסיימתי את הנאום שלי, לפיו מוטב שנשאיר את הקליל הזה לפעם אחרת, היא הודיעה לי בחגיגיות, שבעוד 3 דקות אנחנו במחוז חפצנו. מסתבר שהיינו ממש קרובים.

עומר אזוגי בפעולה. צילומים: אתר כדאי לדעת

מצאנו חנייה בקרבת מקום ונכנסנו. המקום רחב ידיים, ונראה נקי מאוד ומזמין. התיישבנו לצד אחד השולחנות והצצנו בתפריט. אז ככה: יש מבחר כריכים וסלטים סטנדרטיים, לצד אופציה להכין לעצמך סלטים וכריכים בהרכבה עצמית עם די הרבה אפשרויות. יש גם 3 ארוחות בוקר קלילות, ויש גם כמה מנות חמות. חלקן קבועות, חלקן מתחלפות, וחלקן – לפי מצב הרוח של השף.

למרות שבתפריט מצוין שרק בחמישי יש דגים בנוסח מרוקאי - התמזל מזלנו וכן הוצע לנו דג מרוקאי, למרות שיום חמישי עוד רחוק. אז אכלנו לצהרים מרק טעים (15 ₪), סלט יווני (המליצו לנו לבחור סלט פחות סטנדרטי, אבל נצמדתי דווקא אליו – מחירו, כמו מחיר כל הסלטים הינו 35 ש"ח), דג מרוקאי עם ערימת אורז נאה וגרגרי חומוס וגם סלט אישי (45 ש"ח), ופילה סלמון בתנור, שהוגש עם צ'יפס אפויים בתנור (ולא מטוגנים, כי הקונספט הוא בריא) וסלט אישי (45 ש"ח).

אם היינו שמים לב מראש שהעיקריות כוללות גם סלטים אישיים, אולי היינו מוותרים על היווני, אבל ממש לא נורא. זכינו בארוחה טעימה, משביעה וזולה, עם מוזיקת רוק נחמדה ברקע ואווירה צעירה.

בר הסלטים מכיל יותר מעשרים סוגי ירקות, קטניות וחלבונים, כך שניתן ליצור בכל יום סלט קצת שונה, טעים ומזין. המנות החמות, גם הן על טהרת הקלילות והבריאות, כמו שווארמה דג, לזניה גבינות, קישים עבודת יד ועוד. קינוחים, כנראה שאין. אבל היה שם בפינה מקפיא גדול, ואולי יש בו ארטיקים וכיו"ב. שכחנו לבדוק.

ראוי לציין את כלי ההגשה הנאים ואת עיצוב המקום. זו בהחלט היתה הפתעה טובה, כי התגלה לנו מקום שהוא רחוק מאוד ממזון מהיר סטנדרטי, ויותר בכיוון של ריאה ירוקה ובריאה.


לא התאפקתי, וביקשתי להכיר את בעל המקום. ובכן, שמו עומר אזוגי, בן 38. הוא מהקריות במקור, וגר כיום בצרופה. את רוב ההיסטוריה הקולינרית שלו עשה בפס הקר. הוא עבר לתל אביב אחרי הצבא, ועבד גם בניו יורק במשך שנתיים. בין היתר, הוא ניהל ברים ומסעדות, וגם שימש כמנהל התפעול של ג'פניקה. תל אביב נמאסה עליו באיזשהו שלב, ובמהלך 2017 חזר לצפון עם אשתו והילדה. במאי 2018 הוא פתח את קליל. למה דווקא כאן? כי חברים שלו פתחו משרדים באזור הצ'ק פוסט, והתלוננו שאין להם מקום שראוי לאכול בו.
 

הרומן של עומר עם המטבח התחיל מאז שהכיר את עצמו, אבל את החינוך הקולינרי קיבל בניו יורק וגם במהלך גיחות רבות לאיטליה. הוא מבשל עם השפעות מהמטבח המרוקאי שספג בבית אימא. כמובן, ללא השמן שמלווה את רוב המאכלים המרוקאיים הטעימים, וגם לא באמצעות בישול בסירים ופתיליות. כאן, הכול נאפה בתנור, כולל הצ'יפסים, בגלל הדגש על אוכל בריאות. בחורף, מורגשת העדפה לאוכל חם. בקיץ – לכריכים.

המסעדה לא כשרה, אבל למעשה אין בה בשר כלל, רק היצע של דגים וחלבי, כך שברמה העקרונית, כל המוצרים כשרים.

עסקיות: על כל מנה עיקרית, מקבלים מנה ראשונה ב-10 ₪.

ימי פעילות: ראשון-חמישי, 9:00-15:00. שישי ושבת – סגור.

משלוחים: ראשון-חמישי, 11:00-15:00. חינם. אין מינימום הזמנה. אזורי חלוקה: נשר וצ'ק פוסט בלבד.


----------------------------------------------------------------------- 

קליל. בעלי המלאכה 26, צ'ק פוסט, חיפה. טל: 04-6152200


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.