מילהאוס קפה


מילהאוס קפה: כנגד רוב הסיכויים

 

הסטטיסטיקה לא משאירה הרבה סיכוי לבתי קפה פרטיים ## או-רן הורוביץ הצליחה להעמיד בית קפה שכונתי וסימפטי, ולהוכיח שאם מתכננים נכון ומקבלים ליווי הולם, אפשר לשרוד ואפילו לשגשג

 

יורם מארק-רייך
אתר כדאי לדעת

 

צילומים: אתר כדאי לדעת
 

חלום ישן של או-רן הורוביץ (25) מחיפה התעורר כשהיא גילתה שנכס של העירייה בשכונת בת גלים מועמד למכרז. היא זכתה במכרז והקימה שם לפני כשנה את בית הקפה השכונתי-משפחתי.

אנחנו הגענו לשם בשעה די מתה – יום רביעי בשעה 17:00. בכל זאת נרשמה כל העת תנועה של סועדים שהגיעו לשבת, וגם של עוברי אורח שהזמינו שתייה או סנדוויץ' לדרך. שתי הבחורות הצעירות שמעבר לדלפק לקחו הזמנות, הכינו סלטים וסנדויצ'ים, מזגו לכוסות והגישו לשולחנות. לא היה להן רגע דל.

בתוך המבנה ישנם רק 3 שולחנות עגולים קטנים שמיועדים לישיבה בזוגות. בחוץ, בפתח הכניסה, עומדים שולחנות נוספים, ובחלק האחורי, ישנו כר דשא מטופח, שיש מי שפורש עליו שמיכות ועושה שם פיקניק עם מטעמים מבית הקפה. אנחנו הזמנו מבעוד מועד שולחן בפנים, כדי ליהנות מהמזגן ולברוח מהשמש. כל האחרים שהגיעו העדיפו לשבת בחוץ, ולא נראה היה עליהם שהם סובלים במיוחד. חלקם ניצלו את מיקומם בחוץ כדי לעשן, וחלקם נהנו להתבונן במכוניות החולפות ובעוברים והשבים. שכונתי, כבר אמרנו?

 


או-רן: "לפני כארבע שנים, כאשר הגעתי לשכונת בת גלים, חשתי אווירה קיבוצית בין התושבים, ובעיקר תחושת פספוס ופוטנציאל מבוזבז שמורגש בין כל תושבי העיר כבר למעלה מעשרים שנה. הקמת בית קפה איכותי, משפחתי, לאחר שנים רבות שבהן השכונה היתה מוזנחת, זה הרגיש עבורי כמו המהלך הנכון."

מההתנסות שלנו, אני יכול להעיד שהמקום נקי, מטופח וסימפטי מאוד. גם אין ספק שהוא שבר את הסטטיסטיקה, שכן מספר בתי הקפה העצמאיים שנפתחים ומחזיקים מעמד אינו גבוה. או-רן: "הקמתי את בית הקפה כדי להראות שאפשר להאמין בכלכלה מקומית ושכונתית, בשימור היסטוריה של שכונה עם סיפור מעניין, בכוס קפה איטלקי משובח וסנדוויץ׳ במחיר הוגן שלא סותר את טיב המוצר".

התפריט מצומצם עד מאוד. 5 סוגי סנדוויצ'ים, 2 סוגי סלטים, 4 אופציות לבירה מבקבוק, ועוד קצת אלכוהול וקצת קינוחים. בזמן שהותנו שם נכנסו בני זוג שעיינו בתפריט, וכנראה ציפו ליותר אופציות, שכן הם יצאו והמשיכו הלאה.

 


אנחנו הזמנו את 2 הסלטים ושני סנדוויצ'ים. סלט קינואה ובורגול (38 ₪) וסלט עלים וסלקים (36 ₪). שני הסלטים היו טעימים, נדיבים וטריים מאוד, אולי אפילו נקצצו מיד אחרי שביצענו את ההזמנה. רטבים אין, דיווחה המלצרית, אבל הציעה שמן זית במקום. היא גם הביאה כמה פרוסות לחם לצד הסלטים.

גם הסנדוויצ'ים היו מוצלחים מאוד. סנדוויץ' מחמצת עם ירקות קלויים (27 ₪) וסנדוויץ' פניני איטלקי (32 ₪). אם חששנו בהתחלה שנצא מכאן רעבים, בגלל התפריט המינימליסטי, הרי שהתבדינו. שבענו ואהבנו את מה שטעמנו.

הרמקולים השמיעו כל העת מוזיקת רוק, שהזכירו לי את ימי ראשית הפאנק בסוף הסבנטיז, תחילת האייטיז, מה שמבחינתי הוסיף מאוד לאווירה, כמי שהקים את להקת הפאנק-רוק הראשונה בארץ.

או-רן, הסתבר לנו, הפעילה את הראש בעת שתכננה להקים את בית הקפה. היא פנתה אז לארגון 'קרן שמש' המקדם יזמים צעירים ובעלי עסקים. או-רן: "קרן שמש אפשרו לי להתקדם בתכנון העסק, החל משלב התוכנית העסקית, בו קיבלתי הדרכה מפאנל מקצועי דרכם, וכן בליווי של מנטורית אישית, אשת עסקים עם ותק של שנים רבות, ובעזרתה קיבלתי כלים רבים במהלך הדרך".

 


"הקמת העסק היה תהליך ארוך של כמעט שנתיים, שהיווה עבורי הישרדות ולמידה. כמעט כל אדם שבו נתקלתי בדרכי הרים גבה על המיזם שלי, על הפעולות שלי ועל ניסיוני. מהשלבים הראשונים שבהם הייתה ההתמודדות במשרדי העירייה, העבודה מול פועלי השיפוץ, בעלי המקצוע שזלזלו בדרישותיי, נותני השירות שנהגו אליי בגסות רוח. ההבנה שהיותי בחורה צעירה הוא מכשול אמיתי בהקמת ובניית העסק נתפסה בעיני כלא מוסרית. החלטתי להילחם ככל יכולתי, לעיתים נגד האפשרי והמקובל ולעשות. ולאחר מכן להצליח. אני גאה שעברתי את הצעדים הראשונים ומתקדמת הלאה. לעיתים אני שוכחת את הדרך שעברתי, אבל יש אנשים ששמים לב ומצדיעים לאמביציה. רק בשבילם, זה שווה את זה. שווה לקום כל בוקר, ברגעים הטובים והקשים, ולדעת שזה שלי".

ימי פעילות:

שני-חמישי: 07:00-22:00. שישי: 9:00-15:00. שבת: 10:00-22:00

כדאי לדעת:

בית הקפה מילהאוס זכה להיות בין עשרת "יזמי השנה לשנת 2018" של קרן-שמש בקטגוריית הצלחה עסקית והמסע החברתי.  או-רן הורוביץ היא יזמת החברה בקרן-שמש, חל"צ ללא כוונת רווח, שהוקמה במטרה לעודד בעלי עסקים להקים עסקים חדשים ומפרנסים בישראל. קרן-שמש קולטת לשורותיה מידי שנה מעל ל-300 עסקים חדשים המלווים על ידי למעלה מכ-500 אנשי עסקים מנוסים מתנדבים. כעת קרן-שמש מתקרבת גם ליזמים תושבי הצפון והשיקה לאחרונה את שלוחת הצפון בחיפה, לפרטים נוספים ולהצטרפות ksh.org.il.


מילהאוס. שד' בת גלים 14, חיפה. טל: 04-8871181

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.