בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אוכל >> סקירת מסעדות >> ביסטרו וניה: אותה גברת, בחידוש אדרת נהדרת
 

 

ביסטרו וניה: אותה גברת, בחידוש אדרת נהדרת


 

מבקר המסעדות שכמעט הרג את ביסטרו וניה מיד עם היוולדו, לפני כשלוש וחצי שנים, צריך לבלוע את הכובע של עצמו ## הביסטרו גדל, התחזק, התפתח, ולאור השינויים האחרונים – הוא כאן לעוד הרבה זמן


 

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת


 
תמיר זרנקין. צילום: אתר כדאי לדעת
נתחיל מהסוף: ביסטרו וניה עובר עכשיו תהליך של שינויים וחידושים. הוא לא דומה למה שזכרתי מהביקור האחרון שלי שם לפני כשנתיים. המון שינויים וחידושים עברו עליו בחודשים האחרונים, ולפני הכול כדאי שנעשה סדר בהשתלשלות העניינים...
 
בתחילת 2014 נפתח ביסטרו וניה ברחוב שער פלמר בעיר התחתית של חיפה.  המייסדים היו אורי אלון (כיום בן 43) ושחר סיון (כיום בן 40). 17 שנים לפני כן, הם נפגשו בפונזי-בר. שחר היה אז טבח, ואורי היה סטודנט בטכניון ששתה יותר מדי בירה גינס. כך הגיעה לעולם ידידות מופלאה, ובכל פעם שעלה האלכוהול על גדותיו הם אמרו לעצמם שיום יבוא והם יפתחו מקום משלהם. שתו, דיברו, שתו, דיברו, ובסוף זה קרה. וכשזה קרה, אורי כבר היה איש הייטק, יש שיאמרו גאון מחשבים, ושחר כבר מיצב את עצמו כאמן ובשלן.

זמן קצר לאחר מכן, ב-14 בפברואר 2014, חשכו עיניהם של שחר סיון ואורי אלון, שני החברים שיצאו לדרך. באותו יום התפרסמה ביקורת קטלנית של שגיא כהן במדור הפופולארי שלו בעיתון "הארץ" על המקום החדש שהם פתחו בזיעת אפם. ביסטרו שהם הקימו במו ידיהם עם המון אהבה והמון מחשבה. לא אחזור על הקטילות, אבל בואו נאמר שהמבקר לפת במלתעותיו את הביסטרו הצעיר שזה עתה הוקם, הידק את הלסתות בחוזקה ונשך ללא רחמים.

 
עודד חצבני, על רקע המטבח רוחש הפעילות
 
הקטילה ההיא, שלדעת רבים לא הגיעה להם, בדיעבד רק סייעה להם. המוטיבציה שלהם עלתה, והיות וגם פירסום שלילי הוא פירסום, הגיעו לשם עוד ועוד אנשים כדי לדגום את המקום, או דווקא כדי להביע סולידריות. באחד מאותם ימים, למשל, קפצתי אל ביתה של השכנה שלי (זה בסדר, אשתי מרשה לי), והתפלאתי למצוא על המקרר שלה מגנט עם גזיר העיתון של הביקורת ההיא מ''הארץ''. שאלתי אותה למה זה על דלת המקרר, והיא ענתה שהיא מתכוונת לקפוץ לאכול שם. כן, דווקא בגלל הביקורת. כך או כך, ביסטרו וניה הפך לשם דבר בקרב הפודיז למיניהם. חובבי הקולינריה מחיפה וגם מחוצה לה הרגישו שהם חייבים לחרוט V ליד וניה ברשימות שלהם.

ועכשיו, נעשה קפיצה לחודש נובמבר 2016. שחר סיון, שהוא אמן בנשמתו ובכל הווייתו – עובדה שהשתקפה גם במטבח של וניה ובהתנהלות הכללית – החליט לחזור בפול ווליום אל היצירה האמנותית, ונפרד מאורי אלון. וכאן מגיע טוויסט בעלילה. זוכרים שהשניים נפגשו לראשונה בפאב הפונזי של איש הלילה הוותיק תמיר זרנקין? אז זהו, שתמיר ואורי נשארו חברים טובים לאורך כל השנים האלה. תמיר, אחרי גלגולים שונים עבד במשך ארבע השנים האחרונות בפלמר הסמוך לווניה, ושמר על קשר הדוק. מפה לשם, נזרק הרעיון שתמיר יצטרף לווניה, וכך היה. אורי, צריך לזכור, הוא מעין גאון מחשבים, שיש לו עבודה ''אמיתית'', ורק במקרה הוא נקלע לעסקי המסעדנות. תמיר הביא איתו את האנרגיות והניסיון הרב שלו, ועד מהרה הפך להיות מזוהה עם המקום.
 
ורגע. זה עוד לא נגמר. לתמיר יש חבר טוב ששמו דני סגל, פסיכולוג במקצועו. יום אחד, עלה גם שמו של דני כשותף פוטנציאלי, והוא צורף לשותפות. מאז אחראי תמיר על הניהול השוטף, אורי פועל מול הספקים, הבנקים וכל מה שקשור למכשירים ותקלות, ואילו דני מייצר קצת חופש לתמיר, שעובד נון-סטופ בתעסוקה מלאה. דני, שאותו אני זוכר מלהקת רוק צעירה שהשתתפה בפרויקט אינדי שהפקתי בתחילת הניינטיז, עושה שימוש במיומנויות הפסיכולוגיות ובחוכמה שלו מול האנשים השונים, כי בסופו של דבר, עבודה במסעדנות שגם גולשת לחיי הלילה, דורשת הרבה סבלנות והתנהלות נכונה מול הטיפוסים השונים.

 
מבט אל הבר
בטח שמתם לב שבסיפור הזה חסר דבר אחד חשוב במיוחד. אז זהו, שלא חסר. אל השלושה הצטרף בתחילת אפריל 2017 אחד השפים הכי נחשבים - השף עודד חצבני, לשעבר השף והבעלים של מסעדת כולא הזכורה לטוב, שלקח לידיו את המטבח, ובנה תפריט ביסטרו חדש שמתאפיין בהשפעות אזוריות ובשימוש בחומרי גלם גליליים. עודד הביא איתו גם את הקהל שלו, קהל שהצטער עמוקות כאשר סגר לפני חודשים אחדים את מסעדתו שפעלה בעיר התחתית.
 
כדי להשלים עוד יותר את המהפך והחידושים הרבים, עבר המקום שיפוץ במהלך חודש אפריל, וכעת הוא פתוח בכל יום מהשעה 12:00 בצהריים ועד אחרון הלקוחות. כן, גם ביום שני, שעד לאחרונה היווה את יום החופש של הביסטרו.
 
בין החידושים, נזכיר את הליין של ערבי חמישי, בהם יש הופעות של להקות והרכבים שונים, ביניהם להקת קוסטיצה, שמופיעה מזה שנים בפאב מעיין הבירה הסמוך. צפויים גם ערבי שף, בהם יארח עודד חצבני שפים אחרים ויתנו יחדיו דרור ליצירה הקולינרית שלהם. ויש גם כוונות להתרחב, אבל על כך התבקשתי לא להרחיב לעת עתה...
 
עסקיות מוגשות בימי ראשון-חמישי, בין השעות 12:00-17:00, כשבמחיר מנה עיקרית מקבלים גם מנה ראשונה, פוקצ''ה ושתייה קלה. ואפשר להזמין כוס יין אדום/לבן או חצי ליטר בירה תמורת 15 ₪. ויש עוד אופציות.

 
כאמור, חלפו כשנתיים מאז ביקורי האחרון בביסטרו וניה, אלא אם נחשיב גם קפיצה חפוזה לשם בחודש מרץ השנה, במהלך סיור לילי של כתבי אוכל מכל הארץ, שהגיעו לדגום 10 מקומות שווים בעיר התחתית.
 
בשבוע שעבר הגעתי לשם עם בתי איה ביום שישי, אחר הצהרים. בדרך כלל אני משתדל להגיע למסעדות שלא בשעות הלחץ והעומס, בתקווה לדובב קצת את הבעלים, ואז גם הצוות יותר רגוע ומתפקד באופן יעיל יותר.
 
אז זהו, שעד מהרה התחיל המקום להתמלא. תמיר אחז בידיו רשימה מסודרת של כל מי שהזמינו מקומות מראש, ובאופן יעיל ומקצועי קיבלו הוא וצוות המלצרים את פניהם של הבאים. בביקורים הקודמים שלי הניהול וההתנהלות היו קצת יותר חפיף, כך התרשמתי.

 
אז מה טעמנו?

פוקאצ'ה מפנקת של ברדא (23 ₪) – נכון שהיא עולה יותר מפוקאצ'ה שמוגשת רק עם שמן זית (11 ₪), אבל זו מגיעה עם שמן זית, שמנת חמוצה, סומק, לימון כבוש, טחינה, עגבניות קונפי וזיתים מהגליל. שמחנו לגלות גם כרישה, שכלל לא הוזכרה בתפריט. הטחינה מדהימה במיוחד. בתחילה, ניסיתי להפריד בינה לבין השמנת, כי הן נגעו זו בזו, אבל עד מהרה גרפתי את שתיהן יחדיו בעזרת חתיכות שבצעתי מהפוקצ'ה, וערבבתי טעמים ומרקמים. מוזר, אבל טעים. גם ביקשתי תוספת שמן זית כדי להספיג אותו בקרעי הפוקאצ'ה.

סלט ירקות מקומי (48 ₪) – הכיל תפוח אדמה, זיתי קלמטה, עגבניות שרי צלויות, במיה, פאקוס, חומוס ירוק, פטרוזיליה, צ'ילי וגבינה המאירי, שאותה ביקשתי בצלוחית נפרדת. הירקות היו טריים מאוד, וניכר היה עליהם שחצבני יודע מה הוא עושה. בכל ירק הוא טיפל קצת אחרת. הבמיה היתה חלוטה. גם הגבינה הפתיעה לטובה. הפילפל החריף אינו קטלני במיוחד בעונה הזו, כך שהצלחתי להתמודד איתו בכבוד, מה גם שהוא היה שרוי בתוך שמן שספג ממנו את החריפות.
 

סביצ'ה דג ים ושקדים ירוקים (52 ₪) – פילה מוסר קצוץ דק עם פטרוזיליה, שקדים ירוקים, פיסטוק, צ'ילי ירוק, שמן זית ופרוסת פוקאצ''ה. מנה מרעננת מאוד. עשבי התיבול הקפיצו את הטעמים. היה נחמד להיפגש עם שקדים ירוקים חתוכים לפרוסות דקות. לא אכלתי כאלה, מאז שנהגתי לפלח בימי ילדותי שקדים בוסריים מעץ השקדייה של השכנים.
 

פורקטה (82 ₪) – בטן חזיר מגולגלת שנאפתה לילה שלם בתנור, כשהיא ממולאת בתפוחי אדמה ושיני שום. מנה שומנית מאוד. עודד, כך נאמר לנו, נחשב למומחה בכל הקשור למנה הזו. הצלחתי להבין שהפורקטה שוהה בתנור למשך 8 שעות, אבל את הטמפרטורה הוא שומר בסוד... איה נהנתה מהמנה, אני פחות. בתור אחד שמעדיף בשר כמה שיותר נא, בישול ארוך לא עושה לי את זה.
 

נקניקיות HOOK (78 ש"ח) – שתי נקניקיות חזיר שמנמנות מבשר משובח, שהזכירו לי את הפאבים בגרמניה. הן הגיעו עם פירה, חרדל וקונפי כרוב אדום. אז נכון שלא ישבו סביבי גרמנים שמנים וסמוקי לחיים, אבל כמובן שהזמנתי בירה צוננת לצדן, כדי להעצים את הזיכרון ואת הגעגועים לשם. אהבתי מאוד. איה, שהיא סטודנטית לרפואה, טרחה להזכיר לי שיש לי קצת עודף שומנים בדם, ומוטב שאהיה בררן יותר במאכלים שלי. אבל אני הזכרתי לה שכבר יצאתי כמה פעמים עם הקרדיולוג שלי, שהוא פרופסור ידוע ברמב"ם, לארוחות בשריות עתירי שומן, והוא דווקא מרשה לי... וחוץ מזה, כפי שאמר חברי הטוב יזהר פרונט ז"ל – חיים רק פעם אחת. הוא הוכיח את זה במותו.
 

סורבה קמפרי ופירות (34 ₪) – הפירות התגלו בעיקר כאשכולית, שזה דווקא טוב, ואיתם פירורי עוגיית חמאה וקצפת. עבור איה הטעם היה מריר מדי. בשבילי זה היה מושלם.
 
סורבה פיסטוק (36 ₪) – הגיע עם טחינה גולמית ועוגיית שוקולד-צ''יפס. האמת, או שכבר היינו מלאים ושבעים, או שהסורבה לא היה מדהים, כי לא הצלחנו לסיים אותו.
ביסטרו וניה. שער פלמר 1. טלפון:  04-6716272  
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה
המציאות הקשה בארץ היא שלנשים מבוגרות בפריפריה יש מעט מאוד אפשרויות תעסוקה. אפילו אם יש להן השכלה מקצועית, היצע העבודות הינו מאוד מצומצם. מיזם חברתי כלכלי בשם "נשים מבשלות" רוצה לשנות את המצב הקיים...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל DRINKS בעיר התחתית של חיפה

פסטיבל DRINKS בעיר התחתית של חיפה
פסטיבל DRINKS מביא לחיפה את מיטב המיקסולוגים בישראל, לצד עשרות מותגי אלכוהול מובילים מהארץ והעולם, ליומיים של חגיגה צבעונית ושמחה מלאת קוקטיילים מקוריים אשר נוצרו במיוחד עבור הפסטיבל. הפסטיבל יתקיים..
קישור לעמוד המלא

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת
רק בשר, הרשת אשר הביאה את הבשר הישראלי לקדמת הבמה ומאכילה אלפי סועדים בשבוע, ממשיכה להפתיע ולחדש בתחום הבשר ומציעה מנה ייחודית וחדשנית. המנה נקראת sizzling מלשון sizzle, וכשמה כן היא...
קישור לעמוד המלא

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל
רשת בלאק בורגר יוצאת בתפריט חברתי חדש לקראת שידורי המונדיאל, כאשר בכל התקופה הספורטיבית, יוצע תפריט ייחודי לחברים הכולל קומבינציות אוכל, בירה ושתייה במחירים מאתגרים!...
קישור לעמוד המלא

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה
את מסעדת 'איטליאנו דה לה קוסטה' אני אוהב במיוחד, ולכן כאשר התקשרו ושאלו אותי אם אני ספונטני ובא לי להגיע לסעודת אלף לילה ולילה שם, מיד עניתי בחיוב. הסעודה הזו התקיימה ביום רביעי, 9 במאי, במסגרת...
קישור לעמוד המלא

ארקדי דוכין שר ובישל - בפסטיבל Chef & Show‏ בזאפה חיפה

ארקדי דוכין שר ובישל - בפסטיבל Chef & Show‏ בזאפה חיפה
אחרי ההדרן הגיעה הפתעה: מחרוזת לטינית ללהיטים שהוא יצר בעבר לכמה מהזמרים הים תיכוניים המובילים בישראל, וביניהם איל גולן ("אלוהי" ו"אני קורא לך"), עופר לוי ("רוח ים"), ישי לוי ("תמיד תישארי") ורון...
קישור לעמוד המלא

אחלה: ארוחה ללא תשלום ללובשי מדים

אחלה: ארוחה ללא תשלום ללובשי מדים
ניר חודריאן ושותפיו במסעדת אחלה חיפה הכשרה, מפנקים כבר שנה שלישית ברציפות את חיילי צה"ל ואת כוחות הביטחון. כל חייל ואיש ביטחון שמגיע לסניפי הרשת על מדים במהלך שני ימי ההצדעה לצה"ל ולכוחות הביטחון...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB: המבורגר אחד באפריל שהפך למציאות

רשת BBB: המבורגר אחד באפריל שהפך למציאות
רשת BBB ומשרד הפרסום "דה בוקס" פרסמו לכבוד 1 באפריל פוסט מתיחה, בו הכריזו על המבורגר חדש ברשת – BURGER INSIDE OUT – בורגר אינסייד אאוט: הלחמנייה והקציצה החליפו במקומות, ולמעשה שתי קציצות המבורגר...
קישור לעמוד המלא

חגיגה מקסיקנית במסעדת מורל

חגיגה מקסיקנית במסעדת מורל
מסעדת מורל אשר שוכנת בעיר התחתית של חיפה ולוקחת את המבלים למסע חובק עולם של מטבחים וטעמים מובחרים מגיעה במסעה למקסיקו ותחגוג 3 שבועות של חגיגה מקסיקנית בשת"פ עם חברת טרז פזוס של השף איתמר דוידוב...
קישור לעמוד המלא

ברווזים, ברווזים, בואו לשולחן החג!

ברווזים, ברווזים, בואו לשולחן החג!
בפסח שעבר עשינו לראשונה היכרות עם בשר הברווז. זו היתה הפתעה לטובה. כל מי שהשתתף בארוחה ההיא הילל ושיבח את המארחת, שחזרה ואמרה בענווה, שתודה על המחמאות, אבל הן מגיעות לא לה, אלא לברווז שבשרו טעים...
קישור לעמוד המלא

אירוע השקה של עוגות הגבינה של "דה צ'יזקייק פקטורי"

אירוע השקה של עוגות הגבינה של "דה צ'יזקייק פקטורי"
אם אתם משתייכים, כמוני, למיליון הישראלים שבכל טיסה חזרה ארצה מארה"ב אורזים עוגה קפואה ומביאים לארץ, אז אתם בודאי מבינים את ההתרגשות שאחזה בהמוני האנשים שפקדו את הקריון, בתקווה לטעום מהעוגה הנחשקת...
קישור לעמוד המלא

רפאלו: מתכוננים ליום הפיצה הבינלאומי

רפאלו: מתכוננים ליום הפיצה הבינלאומי
ב9 לפברואר יציינו ברחבי העולם את יום הפיצה הבינלאומי, כיום חג למיליוני המעריצים של המאכל האיטלקי הקלאסי, המוכר והאהוב. לכבוד היום המיוחד, יציעו בסניפי מסעדות רפאלו, תפריט פיצות מיוחד, שיוגש במהלך סוף.
קישור לעמוד המלא

מלון אלמא ישתתף לראשונה בשבוע הקולינריה הצרפתי: SO FRENCH SO FOOD

מלון אלמא ישתתף לראשונה בשבוע הקולינריה הצרפתי: SO FRENCH SO FOOD
אלמא, מרכז אמנויות ומלון היוקרה, ייקחו לראשונה חלק בשבוע הקולינריה הצרפתי SO FRENCH SO FOOD שיתקיים זו הפעם ה-6 בין התאריכים ה-5 ועד ה-8 לפברואר 2018. הפסטיבל יערך בשיתוף עם "איל דה פראנס"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים בפעם ה-14

פסטיבל טעמים בעמקים בפעם ה-14
הגשם הגיע סופסוף ורחץ את אבק הקיץ מעל גבעות ושדות בעמקים. הכלניות, העיריות, הנרקיסים ושאר פרחי החורף מתחילים לבצבץ ולצבוע את הגבעות שכוסו ירק, בשלל צבעים. זהו זמן מצוין להגיע כדי ליהנות מהנוף, מהטבע..
קישור לעמוד המלא

BLACK סינמול: השקת תפריט החורף

BLACK סינמול: השקת תפריט החורף
תמיד כיף להגיע להשקות התפריט של רשת בלאק, כי תמיד צפויות הפתעות. בלאקק, שהיא רשת ההמבורגרים הוותיקה בישראל, התברכה בשותף שהוא לא פחות מאשר שף צחי בוקששתר, והמוח היצירתי שלו קודח וממציא מנות חדשות...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים