בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית אבא חושי, הגלריה החדשה: לביאה מייסטר – תיקון עולם
 

 

בית אבא חושי, הגלריה החדשה:
 

לביאה מייסטר – תיקון עולם
 

פתיחה: 5 בנובמבר, בשעה 18:00

אוצרת: אביבה שמר

 

 


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
צילומים: חגית אברהם
 
ביום ראשון, 5 בנובמבר, בשעה 18:00, תיפתח בגלריה החדשה בבית אבא חושי תערוכת ציוריה של האמנית לביאה מייסטר. התערוכה, 'תיקון עולם' שמה, תכלול כעשרים עבודות, שנבחרו על ידה במשותף עם אוצרת הגלריה, האמנית אביבה שמר.
 
זוהי תערוכת קונספט. מה שמחבר בין העבודות הוא רעיון ולא צבעוניות משותפת, לא גודל אחיד, ולא נושא מרכזי אחד. הקונספט המשותף לכל העבודות הוא מחדלים אקולוגיים, שהאמנית מפנה אליהם זרקור במטרה להציף את המודעות כלפיהם וליצור רב-שיח שיביא לטיפול המתאים.
 
הציור המופיע על ההזמנה לתערוכה נקרא 'הים המצטמצם'. הוא מורכב משטחים כחולים וצהובים. צבעוניות זו מייצגת בעיני האמנית את המאבק בין הטבע לתיעוש. השטחים הכחולים מייצגים את הטבע, ואילו הצהובים מייצגים את התיעוש, היבשה. הצלילה אל כל גווני הצהוב, עם הדגשתם על ידי גלזורה, מבליטה את עוצמתם. לעומת זאת, השטחים הכחולים קטנים, פשטניים משהו, וחסרי תוכן. אם מתבוננים היטב רואים כריש יחיד, שמסתובב במרחב המצטמצם שלו. כך גם קורה ללהקת הדגיגים שבתחתית הציור. לביאה: "והיכן השליטה? המנהל, האדם, שנוהג לעיתים קרובות בהתנשאות – עיר תלויה באוויר, בהשראה משאגאל. להבנתי, האדם בדמיונו וגם היזם והמבצע של אנדרטאות היסטוריות, המתגרות בחוקי הפיזיקה והטבע. קביעה של עובדות בלתי הפיכות, שמהותן – ניצחון האדם על הטבע. האומנם? על כך אנו עוד עתידים לשלם..."
 
מעבר לביטוי העצמי שלה ושאיפתה להיות עטופה ביופי, החליטה לביאה להירתם לטובת הכלל בכל הקשור לפן האקולוגי המאיים על חיינו. כמו תערוכת היחיד הקודמת שלה, 'על הקצה', שהוצגה לפני כארבע שנים בקסטרא, עוסקת גם זו הנוכחית בנושא האקולוגי, ובאמצעותה היא מעבירה את המסר שאנו נמצאים ממש על סף קריסה ביחסינו אל העולם סביבנו. סוגיות של זיהום אוויר, זיהום מים, בעירת יערות, בנייה לא אחראית, פקקי תנועה, אשפה ועוד.

 
לביאה מייסטר. צילום ברוך תגר

 
לביאה, למה 'תיקון עולם'?
 
"למה? כי אני עברתי את השלב של רצון בהכרה וביטחון בכישרון וביכולת הביטוי שלי, ואת הרצון להיות עטופה ביופי ובאסתטיקה. עכשיו אני פועלת ויוצרת מתוך רצון לתרום לחברה. פעם שאלו את ד"ר צביקה ישראל, שהיה המנטור והאב הרוחני האמנותי שלי – איך זה שהוא מוכן לנהל את אגודת האמנים והציירים בחיפה והצפון בהתנדבות במשך שלוש קדנציות? והוא ענה, שמגיע הרגע בו אתה רוצה לתרום מעצמך. הוא היה מקור להשראה עוצמתית שלי בכל מובן."
"מעצם העובדה שאני מקיפה את עצמי באנשים בצמיחה, אני רואה ומרגישה ונתקלת בהרבה אנשים שמזדהים עם הגישה המיטיבה הזו כלפי העולם שלנו כיום."
 
איך זה מתבטא בתערוכה?
 
"תיקון העולם מתבטא בכך שאני מציפה נושאים שבדרך מבוטאים רק באופן מילולי. אני מתחברת יותר אל הרגש מאשר אל המוח. לאחרונה התחברתי לירוקים. אביהו האן, שהוא הממשיך של שמוליק גלבהרט, הזמין אותי להרצות בפני פורומים שונים של הירוקים, והוא אמר שהוא שמח שבמקום להתמקד בניסוחים מילוליים שמקורם במוח, הוא יכול להביא באמצעותי את המסר ישירות אל הלב, ובצורה שונה מאשר התנהלות שהתבטאה במשך שנים במעברים מחדר לחדר ודיונים אינסופיים." 

 

תוכלי לתת כמה דוגמאות לציורים שלך שמבטאים את המסר?
 
"לדוגמה, התמונה שמראה את בניין הטיל בחיפה. בניין מרשים בגובהו ובעיצובו, כשבחלקו התחתון יש זבל שמתגולל למרגלותיו. זה אומר שארמונות בטון אינם התשובה לאיכות חיינו." (שם הציור – ערוגות הזבל / או שלושת המשרדים)
 
"דוגמה נוספת, היא העבודה גדולת המימדים, 220 ס"מ על 120 ס"מ, שאינה מוצעת למכירה – שריפה ביער / הצילו. נורא כאב לי על השב"סניקים שמתו לשווא. הם נכנסו למלכודת מוות שלא יכלו להיחלץ ממנה. הרוח החזקה שנשבה אז, היובש באוויר וצפיפות האורנים השערורייתית לא השאירו להם סיכוי להיחלץ בחיים."
 
"הציור 'פקק במדבר' מראה כי בתקופה זו הארץ כל כך סתומה ועמוסה במכוניות, שאפילו המדבר הפתוח לכאורה סובל מפקקי תנועה."
 
"ועוד דוגמה – בציור הצבעוני מאוד 'דון קישוט' / 'אבירות' רואים את דון קישוט עם עוזרו סנשו פנסה. הוא מנסה לעבור את הרי החושך ולהגיע לעצים של גולני. החושך אינו אחיד. יש בו הרבה מכשולים. שני הבנים שלי שירתו בגולני, וזהו סוג של חיית טבע. דון קישוט מנסה להתגבר על הטבע, והוא לא יודע שלא יצליח ללכת נגד הטבע. הוא לא יצליח להשתלב במרחב."
 
אוצרת התערוכה היא האמנית אביבה שמר. "פגשתי אותה לפני שנים רבות ונוצר חיבור בינינו. לא עבדנו ביחד עד כה, אבל היה לי ברור שיום יבוא וארים איתה מפעל חשוב. אני סומכת מאוד על הטעם האמנותי שלה ועל התמיכה המוחלטת שלה בקונספט שלי. היא קיבלה מיד את הרעיון שלי לשם התערוכה תיקון עולם."
 
לביאה, ילידת חיפה, גילתה את נטייתה לאמנות כבר מגיל צעיר. תחילה, במוסיקה. מגיל תשע ניגנה בפסנתר, ובתחילת שנות העשרים שלה למדה באקדמיה למוסיקה בירושלים, אצל פרופסור סוניה ואלין המיתולוגית שהיתה נוסעת ברחבי העולם בכיסא גלגלים כדי להעביר סדנאות אמן בפסנתר, ובהמשך אצל יהלי וגמן. עם סיום האקדמיה בהצטיינות, היא הנפיקה תעודת אמן ופצחה בקריירה של פסנתרנית קלאסית סולנית, ובהמשך, עם לידת ילדיה, התפרנסה כמורה לפסנתר.
 

עד שנת 2000 לא ציירה. אם נתעלם משיעורי ציור בסיסיים בבית הספר היסודי. אל הציור הגיעה במקרה, בעקבות הצטרפותה לטיול של אמנים ושוחרי אמנות לפאריס, במסגרת אגודת 'צבע בטבע'.
 
לביאה: "במהלך הגירושין שעברתי, הגעתי לתובנה שאני חייבת למצוא לעצמי פורומים חדשים כדי לבוא אל מקום נקי מהעבר שלי. כך הגעתי אל אגודת 'צבע בטבע'. איתם יצאתי למחנות אמנותיים בארץ ובחו"ל, הצגתי איתם בתערוכות, לרבות התערוכה לרגל 100 שנים לעיר תל אביב במרכז עינב." 
 
ב-2009 יצא לאור ספר החוגג 100 שנה לתל אביב, בשני הספרים מופיעות עבודותיה, כחיפאית יחידה.
 
"בטיול הגלריות בפאריס, שמו לב חבריי האמנים שיש לי הרבה הבנה וקירבה לאמנות. הם שאלו אותי איך זה שאני לא מציירת. החלטתי לנסות. אחרי שבועיים הבאתי להם את עבודותיי הראשונות, שצוירו כך סתם על דפים לבנים רגילים. התגובות הפתיעו. התלהבו. שכנעו אותי שאני חייבת ללכת על זה. לא רק לצייר, אלא להיות גם זאת שמראה מה היא יודעת לעשות. להרגשתי, לעד תהיה פאריס בחיי כעיר בה נולדה קריירת הציור שלי".
 
וכל השאר היסטוריה. מאז היא השתתפה בעשרות תערוכות קבוצתיות, והציגה תערוכות יחיד. 
 

לביאה רואה קשר ישיר בין ציוריה לבין חייה, דרך הערוץ הרוחני. "את שיא השחרור שלי אני מבטאת בציורים ובמוסיקה. אימצתי לי אימא רוחנית, שעזרה לי להתחבר למקורות שלי, למקור הטוב בעולם, וליצור סביבי את אווירת החממה שתאפשר לי לבטא את רגשותיי, רצונותיי וצרכיי."

התערוכה תוצג עד ה-5 בדצמבר.


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

פטריקס כובש את הקריות

פטריקס כובש את הקריות
רשת הברים האירים "פטריקס" מתרחבת, והיא השיקה כעת את הסניף השמיני והחדש שלה במתחם ביג קריות. סניף גדול, מעוצב ומזמין שמכיל כ-200 מקומות ישיבה. פאב פטריקס יכול להיות נפלא לחגיגות פרטיות, מפגשי חברים...
קישור לעמוד המלא

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?
שישי, 12 בצהרים. במסגרת פסטיבל מטבח/אמנות שנערך בעיר התחתית של חיפה במהלך הסופ"ש האחרון, התקיימה במסעדת 'הסירים של קאטי' ברחוב קיבוץ גלויות 34, ארוחה על טהרת האוכל הרומני הביתי, כשבמהלכה התקיים גם...
קישור לעמוד המלא

ליקר מרקט משיקה את משקאות הקיץ

ליקר מרקט  משיקה את משקאות הקיץ
חנות היין והמשקאות "ליקר מרקט XO" בבעלותה של חגית כץ, שבמרכז ביג קריות, השיקה בשבוע שעבר, באירוע למוזמנים בלבד, את משקאות הקיץ המובילים. למעלה מ-100 מוזמנים שנמנים על רשימות הסלב הנכונות הגיעו לטעום..
קישור לעמוד המלא

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה
המציאות הקשה בארץ היא שלנשים מבוגרות בפריפריה יש מעט מאוד אפשרויות תעסוקה. אפילו אם יש להן השכלה מקצועית, היצע העבודות הינו מאוד מצומצם. מיזם חברתי כלכלי בשם "נשים מבשלות" רוצה לשנות את המצב הקיים...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל DRINKS בעיר התחתית של חיפה

פסטיבל DRINKS בעיר התחתית של חיפה
פסטיבל DRINKS מביא לחיפה את מיטב המיקסולוגים בישראל, לצד עשרות מותגי אלכוהול מובילים מהארץ והעולם, ליומיים של חגיגה צבעונית ושמחה מלאת קוקטיילים מקוריים אשר נוצרו במיוחד עבור הפסטיבל. הפסטיבל יתקיים..
קישור לעמוד המלא

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת
רק בשר, הרשת אשר הביאה את הבשר הישראלי לקדמת הבמה ומאכילה אלפי סועדים בשבוע, ממשיכה להפתיע ולחדש בתחום הבשר ומציעה מנה ייחודית וחדשנית. המנה נקראת sizzling מלשון sizzle, וכשמה כן היא...
קישור לעמוד המלא

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל
רשת בלאק בורגר יוצאת בתפריט חברתי חדש לקראת שידורי המונדיאל, כאשר בכל התקופה הספורטיבית, יוצע תפריט ייחודי לחברים הכולל קומבינציות אוכל, בירה ושתייה במחירים מאתגרים!...
קישור לעמוד המלא

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה
את מסעדת 'איטליאנו דה לה קוסטה' אני אוהב במיוחד, ולכן כאשר התקשרו ושאלו אותי אם אני ספונטני ובא לי להגיע לסעודת אלף לילה ולילה שם, מיד עניתי בחיוב. הסעודה הזו התקיימה ביום רביעי, 9 במאי, במסגרת...
קישור לעמוד המלא

ארקדי דוכין שר ובישל - בפסטיבל Chef & Show‏ בזאפה חיפה

ארקדי דוכין שר ובישל - בפסטיבל Chef & Show‏ בזאפה חיפה
אחרי ההדרן הגיעה הפתעה: מחרוזת לטינית ללהיטים שהוא יצר בעבר לכמה מהזמרים הים תיכוניים המובילים בישראל, וביניהם איל גולן ("אלוהי" ו"אני קורא לך"), עופר לוי ("רוח ים"), ישי לוי ("תמיד תישארי") ורון...
קישור לעמוד המלא

אחלה: ארוחה ללא תשלום ללובשי מדים

אחלה: ארוחה ללא תשלום ללובשי מדים
ניר חודריאן ושותפיו במסעדת אחלה חיפה הכשרה, מפנקים כבר שנה שלישית ברציפות את חיילי צה"ל ואת כוחות הביטחון. כל חייל ואיש ביטחון שמגיע לסניפי הרשת על מדים במהלך שני ימי ההצדעה לצה"ל ולכוחות הביטחון...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB: המבורגר אחד באפריל שהפך למציאות

רשת BBB: המבורגר אחד באפריל שהפך למציאות
רשת BBB ומשרד הפרסום "דה בוקס" פרסמו לכבוד 1 באפריל פוסט מתיחה, בו הכריזו על המבורגר חדש ברשת – BURGER INSIDE OUT – בורגר אינסייד אאוט: הלחמנייה והקציצה החליפו במקומות, ולמעשה שתי קציצות המבורגר...
קישור לעמוד המלא

חגיגה מקסיקנית במסעדת מורל

חגיגה מקסיקנית במסעדת מורל
מסעדת מורל אשר שוכנת בעיר התחתית של חיפה ולוקחת את המבלים למסע חובק עולם של מטבחים וטעמים מובחרים מגיעה במסעה למקסיקו ותחגוג 3 שבועות של חגיגה מקסיקנית בשת"פ עם חברת טרז פזוס של השף איתמר דוידוב...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים