בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> צרכנות >> טיפים / עצות / כתבות >> פגיעה בזכויות החולה: היא גם רשלנות רפואית
 

פגיעה בזכויות החולה:
היא גם רשלנות רפואית


 

תאורי מקרים של סרוב קופת חולים לממן קוצב לב ומות החולה, פטירה בעקבות זיהום לאחר ניתוח לב, וצעיר שאיבד את ביתו לצורך מימון טיפולי סרטן בחו"למאת: יאיר סקלסקי, עו"ד מומחה לזכויות החולה ולרשלנות רפואית


 
חוק זכויות החולה קובע שורה של זכויות המוקנות לחולה במהלך טיפול, כאשר המרכזיות שבהן היא עצם הזכות לטיפול רפואי, לטיפול שהיה ברמה נאותה והסכמה מדעת. למעשה החוק מבסס את מעמדו של החולה במערכת היחסים שבינו לבין רופאיו, קובע שגם לחולה יש מעמד ומזכיר לצוות הרפואי שחובתם נתונה אמנם לטיפול בחולה אך בשיתוף מלא ובהסכמה עם החולה.
 

רשלנות רפואית נתפסת כאבחנה רפואית שגויה או בחירה בטיפול שגוי, אולם יש להסתכל עליה באופן יותר כרחב בבחינה של התנהלות הצוות הרפואי נותן הטיפול, וטענות כנגד הנהלת בית החולים, קופות החולים וחברות ביטוח בגין  אי מימון או ביטול טיפולים והתנהלות לקויה.

להלן מספר מקרים המדגימים את הנושא:
 
        יאיר סקלסקי, עו"ד מומחה לזכויות                     החולה ולרשלנות רפואית. צילום: פרטי

סירוב קופת חולים לממן קוצב לב:

נתקלנו במקרה קשה ביותר של אדם בשנות החמישים לחייו, חולה לב אשר הובהל לבית חולים עם ארוע של הפרעות קצב. רופא בית החולים המומחה בתחום, קבע כי על האיש לעבור בדחיפות השתלה של קוצב לב מסוג דפיברילטור שאם לא כן, הוא לא ישרוד לאורך זמן.
 
זמן קצר לפני ביצוע ההשתלה, ולאחר שהחולה כבר החל בקבלת טיפול תרופתי לפני ביצוע הניתוח, הודיעו לו רופאי בית החולים, שקופת החולים בה הוא מבוטח - לא מאשרת את מימון קוצב הלב. ההכנה לניתוח הופסקה, והאיש שוחרר לביתו - ולמאבק מול קופת החולים.
 
האיש הגיש בקשה נוספת לקופת החולים ובו דרש את מימון קוצב הלב, שכאמור הומלץ לו על ידי רופאיו ונחוץ היה לו בכדי להציל את חייו. גם בקשתו זו, נתקלה בקיר ונדחתה ללא נימוקים. פניות חוזרות ונשנות של האיש, אשר תפקד בקושי רב נדחו - בטענה ש"אינו עומד בקרטריונים".
 
לבסוף ולאחר מאבק ממושך שנמשך כחצי שנה, ורק לאחר שהתייעץ עם קרדיולוג, אישר רופא המחוז את מימון קוצב הלב. הוקל מאוד לאיש ולבני משפחתו והם שמחו על שעתידו של אבי המשפחה צפוי להשתנות.
 
ניתוח ההשתלה נקבע לתאריך קרוב ככל שניתן, אלא שהאיש נפטר חמישה ימים לפני ביצועו - כתוצאה מהפרעות קצב.
 
מה גרם לרופא המחוז למנוע, לפרק זמן ממושך כל כך, את מימון קוצב הלב?  אין ספק ששיקוליו של רופא המחוז לא היו רפואיים אלא מנהליים. שיקולי תקציב הם שהניעו אותו וקיימת שאלה האם רופא המחוז יכול לקבל החלטה רפואית על בסיס שיקולים מנהליים.
 

פטירה בעקבות זיהום לאחר ניתוח לב

בפסק דין עקרוני (1197/07 מחוזי תל אביב) נקבע באופן חד וברור כי שיקוליו של הרופא המטפל בחולה, חייבים להיות שיקולים רפואיים, ואין הוא יכול לשקול שיקולים מנהליים כדוגמת שיקולים כלכליים.
 
פסק הדין ניתן בערעור של רופא אשר רשיונו הותלה בעקבות קביעה של משרד הבריאות, שהוא התרשל בטיפול באדם לאחר ניתוח לב ושנפטר כתוצאה מזיהום.
 
המקרה היה בבית חולים פרטי במרכז הארץ. האדם עבר ניתוח מעקפים ואושפז למשך 10 ימים. בימים שלאחר הניתוח חום גופו עלה וירד לסירוגין. ביום האחד-עשר הוחלט לשחררו מבית החולים. בשל עליית החום ניטלה תרבית מדמו של החולה. היום היה יום חמישי והמעבדה בבית החולים לא עבדה בסופי שבוע. למרות שלא היו תשובות של בדיקת הדם, החליט הרופא לשחרר את החולה לביתו, וזאת בהתעלם ממצבו. הודגש כי החולה שוחרר לביתו ולא לבית החלמה המומחה בטיפול בחולי לב.
 
בעת הבירור העובדתי עלו כמה עובדות קשות לעיכול, ובין היתר - שהרופא לא רשם במכתב השחרור שהחולה זקוק לשיקום, זאת במטרה למנוע את השתתפות בית החולים במימון עלויות השיקום. עוד התברר שהרופא, באישור הנהלת בית החולים, שיחרר את החולה על מנת למנוע המשך מימון של אשפוזו. החולה אשר סבל מזיהום, נפטר כעבור חמישה ימים בבית חולים אחר, אליו פונה בשל מצבו.
 
להגנתו טען הרופא, בין היתר, כי הוא פעל על פי נהלי בית החולים, ולכן לא ניתן לומר שהתרשל. הרופא טען כי הנחיות ונוהלי בית החולים הם שלא לרשום במכתב השחרור שחולה זקוק לשיקום, ושאת השחרור אישרה סגנית מנהל בית החולים.

בית המשפט קבע, שרופא המטפל בחולה ייחשב רשלן אם שיקוליו אינם רפואיים טהורים. אסור לרופא לשקול שיקולים שאינם מן העניין הרפואי העומד בפניו, ובמקרה זה היה על הרופא לברר עד תום את סיבת עליית החום ולהימנע משחרור החולה לביתו. נקבע כי המטפל בחולה אינו יכול "להתחבא" מאחורי נהלים, ומילוי אחר הנהלים לא יהווה לו הגנה. לכל הפחות, אם קיים נוהל שיש בו בכדי לפגוע בבריאות החולה, על הרופא להציע חלופה רפואית שתמנע את הפגיעה בו.
 
לדעתנו, רופא מנהלי הוא קודם כל רופא וגם כמנהל מערכות בריאות הוא אינו יכול להקדים שיקול מנהלי לשיקול רפואי. אם כן, כך הוא גם המקרה של האיש חולה הלב שתיארנו למעלה. אסור היה לרופא המנהל למנוע את מימון קוצב הלב שהיה בסל, כי בפועל נמנע מהחולה טיפול. אף אם נהלי הקופה אכן קבעו כי החולה המסוים אינו עומד במדויק בקרטריונים למימון קוצב הלב, נכון וצריך היה להציע לו חלופה אחרת, עד לבירור סופי של העניין. כמו כן נכון היה לפעול במדוייק על פי הנהלים, ולבדוק לעומק האם האיש באמת אינו עומד בהם ולא לשלול את המימון שרירותית, משום שפעולה שרירותית יכולה לעלות כדי התרשלות. היה על רופא המחוז להתייעץ עם מומחים לשם בחינת הזכאות, ולא לקבל החלטה על דעת עצמו. משלא עשה כן, אין הוא יכול "להתחבא" מאחורי הנהלים.
 

צעיר שאיבד את ביתו בשל הוצאות טיפול נגד סרטן בחו"ל:

איש צעיר שלקה בסרטן לא יכול היה לקבל עוד טיפול בכלים שעומדים לראשותה של מדינת ישראל. הוצע לו טיפול רפואי מעבר לים. על פי זכאותו בחוק, הוא הגיש בקשה למימון הטיפולים על ידי המדינה. בקשתו נדחתה ללא בירור וללא בדיקה, ובשל כך הוא מכר את ביתו ונטל על עצמו את עלות הטיפולים שהאריכו את חייו באופן משמעותי. לימים, הוגשה שוב בקשה להחזר עלות הטיפולים, אולם נמסר לו שמאחר והוא נטל על עצמו את הטיפולים הוא אינו זכאי עוד להחזר.
 
במקרה זה נטען שמדובר ברשלנות בבירור הזכות, רשלנות אשר גרמה לנזקי ממון ניכרים. רשלנות שאלמלא היתה מרחשת, היתה קופת החולים חייבת במימון הטיפולים, והחולה לא היה מוציא פרוטה מכיסו בגינם. אולם ניתן לתאר גם מצב שבקשה למימון טיפול (בארץ או בחו"ל) נדחית ללא בירור ובניגוד לדין, ולחולה המסוים אין את הפרוטה בכדי לממן טיפולים מכיסו. במקרה כזה, לא רק נזק ממון יכול להיגרם, אלא גם נזק גוף משמעותי שהנהלת קופת החולים המתרשלת תצטרך לפצות בגינו.
 
למעשה, תביעות רשלנות רפואית טומנות בחובן טענות רבות בדבר אי קיום זכויות רפואיות או זכויות בסיסיות של החולה. טענות אלו כוללות בדרך כלל פגיעה באוטונומיה של החולה, מתן טיפולים ללא קבלת הסכמה מדעת, או מתן טיפול לא נאות או שאינו ראוי. כל הפרה כזו של זכות המעוגנת בחוק זכויות החולה, יכולה להוליד בבוא היום גם תובענה בגין התרשלות בטיפול, או תביעה בגין הפרת חובה חקוקה, המהוות כלי ליישום זכויותיו של החולה, להטמעתן במערכת הבריאות ולאכיפתן על הצוותים הרפואיים.
 
דעתנו היא, שניתן במקרה מתאים לבסס תביעות בנזיקין כנגד צוות רפואי ומנהלי גם במקרים שאינם מהווים טיפול רפואי מובהק, אלא פעולות מנהליות שיש להן השלכה על הטיפול הרפואי, וכן במקרים בהם מעדיף רופא או פקיד במערכת הבריאות את הנוהל על פני הרפואה הנאותה.
 
ראינו בדוגמאות שהבאנו לעיל שהמקרים קיימים, ושהנזק בגין התרשלות מנהלית יכול להיות זהה לנזק הנגרם במקרה של רשלנות רפואית "קלאסית". לטעמנו, הכלי המשפטי הנזיקי יכול להוות כלי יעיל לקבלת פיצויים במקרה של רשלנות מנהלית והפרת זכויות של החולה, וכן להטמעת נהלים תקינים במערכת הבריאות.
 
מידע נוסף בנושא רשלנות רפואית באתר: www.prmm.co.il
או בפייסבוק www.facebook.com/Yair.Skalsky.Lawyer
טל: 03-7518405
 
הערה: המאמרים המתפרסמים ב'כדאי לדעת' הם באחריותם הבלעדית של כותביהם.
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

פטריקס כובש את הקריות

פטריקס כובש את הקריות
רשת הברים האירים "פטריקס" מתרחבת, והיא השיקה כעת את הסניף השמיני והחדש שלה במתחם ביג קריות. סניף גדול, מעוצב ומזמין שמכיל כ-200 מקומות ישיבה. פאב פטריקס יכול להיות נפלא לחגיגות פרטיות, מפגשי חברים...
קישור לעמוד המלא

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?
שישי, 12 בצהרים. במסגרת פסטיבל מטבח/אמנות שנערך בעיר התחתית של חיפה במהלך הסופ"ש האחרון, התקיימה במסעדת 'הסירים של קאטי' ברחוב קיבוץ גלויות 34, ארוחה על טהרת האוכל הרומני הביתי, כשבמהלכה התקיים גם...
קישור לעמוד המלא

ליקר מרקט משיקה את משקאות הקיץ

ליקר מרקט  משיקה את משקאות הקיץ
חנות היין והמשקאות "ליקר מרקט XO" בבעלותה של חגית כץ, שבמרכז ביג קריות, השיקה בשבוע שעבר, באירוע למוזמנים בלבד, את משקאות הקיץ המובילים. למעלה מ-100 מוזמנים שנמנים על רשימות הסלב הנכונות הגיעו לטעום..
קישור לעמוד המלא

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה
המציאות הקשה בארץ היא שלנשים מבוגרות בפריפריה יש מעט מאוד אפשרויות תעסוקה. אפילו אם יש להן השכלה מקצועית, היצע העבודות הינו מאוד מצומצם. מיזם חברתי כלכלי בשם "נשים מבשלות" רוצה לשנות את המצב הקיים...
קישור לעמוד המלא

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת
רק בשר, הרשת אשר הביאה את הבשר הישראלי לקדמת הבמה ומאכילה אלפי סועדים בשבוע, ממשיכה להפתיע ולחדש בתחום הבשר ומציעה מנה ייחודית וחדשנית. המנה נקראת sizzling מלשון sizzle, וכשמה כן היא...
קישור לעמוד המלא

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל
רשת בלאק בורגר יוצאת בתפריט חברתי חדש לקראת שידורי המונדיאל, כאשר בכל התקופה הספורטיבית, יוצע תפריט ייחודי לחברים הכולל קומבינציות אוכל, בירה ושתייה במחירים מאתגרים!...
קישור לעמוד המלא

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה
את מסעדת 'איטליאנו דה לה קוסטה' אני אוהב במיוחד, ולכן כאשר התקשרו ושאלו אותי אם אני ספונטני ובא לי להגיע לסעודת אלף לילה ולילה שם, מיד עניתי בחיוב. הסעודה הזו התקיימה ביום רביעי, 9 במאי, במסגרת...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל DRINKS בעיר התחתית של חיפה

פסטיבל DRINKS בעיר התחתית של חיפה
פסטיבל DRINKS מביא לחיפה את מיטב המיקסולוגים בישראל, לצד עשרות מותגי אלכוהול מובילים מהארץ והעולם, ליומיים של חגיגה צבעונית ושמחה מלאת קוקטיילים מקוריים אשר נוצרו במיוחד עבור הפסטיבל. הפסטיבל יתקיים..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים